ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.08.2009

Sub orice critică
Către satisfăcător

TIMP CITIRE: mai puțin de 1 MIN

Dezastru

Cea mai proasta cazare pe care am avut-o, din cauza proprietarului care ne-a facut un concediu de cosmar! Acest individ de 70 de ani este mai rau decat un gardian de puscarie, iar ca sa iti placa trebuie sa ai peste 80 de ani, sa nu fi umblat niciodata, nicaieri, sa nu consumi apa, curent, sa nu uzezi "apartamentul" pentru ca el a transpirat pentru a-l construi. Regulile lui sunt absurde, inaplicabile pentru oameni normali aflati in concediu!

O sa revin cu mai multe detalii.

Trimis de angiarad in 18.08.09 11:54:02
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Paralia Katerini (vila Exarhos, vila Domna)

VIZUALIZĂRI: 1944 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (angiarad); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

voyager
[18.08.09 12:13:11]

chiar astept cu curiozitate detaliile, angiarad - am un prieten bun care a stat acolo acum doua luni si nu a avut absolut nici un respros, cat de mic, la adresa proprietarilor... De fapt, spune ca nu s-a intalnit cu ei altfel decat in trecere... Sunt curios, asa de mult sa se fi schimbat lucrurile?

[18.08.09 15:39:50]

Da, se poate, dar numai in cazul in care a stat la vila cateva ore pe noapte si in timpul acesta a dormit. Noi am fost mai multe familii si nu am avut voie nici macar sa ne bem cafeaua impreuna, nu mai vorbesc de o bere, un gratar (nici nu exista), etc, si cum din 15 zile vreo 4-5 a fost noros, eu am considerat ca aveam tot dreptul sa stam la povesti pe balcon cu prietenii cu care am plecat in concediu(o familie intre 40-50 ani). O SA REVIN.

[18.08.09 15:46:10]

Ca sa nu mai zic ca seara la ora 23 ne trimitea la culcare sau ne permitea sa stam pe balcon dar sa nu vorbim. Am mai fost in Paralia de doua ori dar nu am mai patit asa ceva, seara de seara ne citea legislatia, ne-a adus ceasul de pe perete, s-a luat de mine ca am pus prosoapele la uscat pe balustrada de la balcon (asta in conditiile in care nu exista uscator de rufe), si multe altele. Nu stiu la ce etaj a stat prietenul tau dar noi am stat la parter, apartamentul 1. Diseara sau maine revin, acum plec din localitate. Pe curand.

[19.08.09 01:12:10]

Mergeti in Paralia dar evitati vila Sunny!

Daca nu mi-ar fi placut Paralia Katerini, nu as fi mers pentru a treia oara dar cazare proasta ca la aceasta vila nu am avut niciodata. 15 zile am incercat sa-l conving pe proprietar ca suntem oameni seriosi care nu doresc altceva decat sa se simta bine in concediu cu prietenii, sa stam impreuna la un suc, barbatii la o bere, sa glumim, sa povestim, sa radem, etc, dar nu am reusit. Nu stiu de ce dar se pare ca are o problema cu romanii si ne-a zis ca mai bine sa vina sarbii in locul nostru. Din punctul meu de vedere, sa vina linistiti, eu nu o sa-i mai trec pragul niciodata!!! Si suntem vreo 5 familii care ne-am nimerit acolo in aceasi perioada si sunt martori la ceea ce eu am scis aici. Ma bucur pentru cei care spun ca s-au simtit bine acolo dar, din pura curiozitate incercati cazarea la o alta vila ca sa simtiti si voi diferenta, si atunci mai vorbim.

NOTA WEBMASTER: am mutat aici al doilea text, postat ca review separat.

[19.08.09 01:16:16]

Am condensat aici cele doua seturi de impresii scrise de angiarad. Nu este firesc ca o singura persoana sa posteze mai multe seturi de impresii din acelasi sejur (nu ar fi corect ca notele ei sa se ia in calcul de mai multe ori la calculul mediei)

[19.08.09 16:14:15]

E in regula, imi cer scuze pentru eventualele greseli pe care le-am facut, sunt noua, si prima impresie a fost scrisa in graba. Eu nu mi-am exprimat aici parerea pentru a primi voturi (sau note), ci am simtit nevoia sa atrag atentia celor interesati, sa nu pateasca si ei ceea ce noi am trait. Suntem romani dar platim pentru servicii aceiasi bani ca si un alt turist de alte nationalitati si mi se pare normal sa fim tratati si respectati la fel.

[19.08.09 17:11:42]

angiarad: nu-ti fa pbleme in privinta "greselilor" tehnice. E normal sa ai nevoie de un pic de timp sa te familiarizezi cu site-ul.

In ce privesc "notele": mai sus nu m-am referit la "notele" pe care le primesti tu, ci la notele (=gradele de satisfactie) pe care le acorda cineva unui hotel, pe baza impresiilor din sejurul la acel hotel. Din toate notele acordate de diversi turisti se intocmeste o medie care e cat se poate de reprezentativa, zic eu, pentru a-ti face o idee generala despre acel hotel. Din ACEASTA perspectiva nu era corect. (ca notele tale sa fie luate de doua ori in consideratie - iar ale celorlalti o singura data).

[20.08.09 13:40:36]

Ok, am inteles, multumesc pentru precizari.

[20.08.09 21:12:02]

Sincer va spun si eu ca ar trebui sa stabiliti niste reguli de utilizare pe care sa le cunoasca orice om care acceseaza acest site,si asta la inceput,asa ca sa fim informati.1.Aveti dreptul la o singura parere si trebuie sa condensati in x randuri tot ceea ce aveti de spus.2.Are dreptul sa isi exprime parerea un singur membru al familiei...etc.etc.Repet,nu ma intereseaza notele,sotul meu a scris fara stirea mea si puteti sa stergeti sau sa nu-l luati in consideratie.Nu suntem mai cu mot decat altii,si nici pretentiosi nu suntem,si nu inteleg cum puteti sa-i luati apararea patronului in conditiile in care nu cunoasteti toate amanuntele!?Si pe care,se pare,ca nici nu vreti sa le stiti!Sa faca cine ce o vrea,e alegerea fiecaruia unde isi petrece concediul,eu am vrut doar sa atentionez,nimic mai mult.Daca deranjez,mai bine spuneti direct.

[20.08.09 21:37:40]

Si din cate am observat,mai sunt si altii care au confirmat cele spuse de mine,aici sau pe alte site-uri,si sunt convinsa ca sunt mult mai multi dar nu toata lumea stie sa utilizeze calculatorul si internetul.Sunt oameni pe care nu-i cunosc,sau oameni carora sejurul li s-a incheiat inainte ca noi sa ajungem acolo,sau altii care ne-au atentionat atunci cand am facut schimbul la cazare.Nu sunt minciuni,asta s-a intamplat si eu nu am absolut nimic de castigat din "notele"acestea,concediul meu e gata.Poate incercati si d-voastra un sejur de macar cateva zile,si atunci sa vedem daca mai puteti contesta cele spuse de mine.

[20.08.09 22:15:27]

angiarad: SOTUL TAU A POSTAT DE LA ACELASI CALCULATOR, la o ora la care foarte probabil amandoi erati acasa! Ce convenabil, tu "nu stiai ce face", iar lui nu i s-a parut important sa spuna ca este vorba despre aceleasi persoane care au postat - REPETAT - inainte.

Cum se face ca dintre toti care posteaza aici, DOAR voi "nu ati cunoscut" niste REGULI DE BUN SIMT, la o adica? Si ca, folosindu-va aceasta scuza IEFTINA, ati postat de cel putin 3 (trei) ori aceleasi lucruri?

Cum se face ca toti "ceilalti" au descris absolut aceleasi "probleme" - cum ca nu va lasau sa... ce sa faceti, de fapt, dupa ora 23, IN CAMERA? V-ati gandit cumva ca ii puteti deranja pe ceilalti locatari ai vilei, care poate doreau sa se odihneasca??? Si care POSIBIL sa se fi plans patronului aluia bau-bau???

NU iau apararea nimanui. Poate ca exista si alte plangeri - JUSTIFICATE! - despre acea vila, nu stiu. Daca o sa le citesc si o sa mi se para justificate, imi voi schimba parerea despre vila. Pana atunci, vreau doar sa-ti spun ca eu, daca as fi fost acolo, reactionam le fel - daca nu (FOARTE probabil) chiar mai rau - ca "patronul cel groaznic", daca nu-mi lasati copilul sa doarma NICI MACAR LA ORA 23.

Scuza-ma, ma opresc aici, ma tem ca as spune ceea ce cred cu adevarat despre voi - tu, sotul si "gasca" (in caz ca exista).

[20.08.09 22:53:28]

Dupa ora 23,domnule webmaster,chiar daca erati cu copilul,lipita de vila Sunny era alta vila cu 4 etaje plina cu turisti sarbi si aveai urlete,muzica si betii si nu cred ca aveai sange in "instalatie"sa mergi sa le spui sa inceteze.Daca nu ai fost acolo,de ce vorbesti? nu mai vorbesc de galagia din strada,muzica la maxim,motociclete cu motoare turate la maxim,si urletele tinerilor care veneau(sau mergeau)la discoteca din apropriere.Va asigur ca noi nu am facut deloc galagie,aproape ca vorbeam in soapta,si nu a existat ABSOLUT NICI O PLANGERE LA ADRESA NOASTRA!Mai precizez ca acest mesaj este sustinut de sotul meu,care de-abia acuma se afla la acelasi calculator cu mine!

[20.08.09 22:55:33]

Si mai precizez ca niciodata in balconul nostru nu a stat nimeni mai tarziu de ora 0.30,noi am fost acolo cu fetita care are 13 ani,deci stiu ce inseamna sa ai copil.

[20.08.09 22:57:10]

Si in plus,peste drum se afla supermarketul care se inchide la ora 00 si se aprovizioneaza seara tarziu,sau dimineata devreme!

[20.08.09 23:01:41]

Si daca ai dori sa se stie adevarul,nu m-ai contrazice cu atata tarie.Daca tineti neaparat,informati-va la agentia "Paralia Tours" sa vedeti si d-voastra cate reclamatii au fost depuse la adresa acestui patron.

[20.08.09 23:10:08]

ioi, voi va intalneati acolo 8 persoane sa... vorbiti in soapta, adica???

Stai ca stiu, nu cumva jucati telefonu' fara fir, asa, cam timp de 2-3-5 ore non-stop? )

[20.08.09 23:24:18]

Tu trebuie sa intelegi ca vila Sunny nu este situata singura intr-o poienita ,unde pasarelele canta in soapta si se aude tic-tac-ul ceasului de pe perete.Noi nu ne auzeam la ce galagie era afara,si nu am fost 8 persoane,am fost noi trei si inca o familie compusa din 2 persoane,iar noi fiind cazati la intrare,apartamentul 1,majoritatea vecinilor se opreau pentru cateva momente,pentru a schimba impresii,la balconul nostru,pentru ca erau romani aflati la distractie,nu veniti la sanatoriu.Sunt oameni din alte judete,si nicidecum o "gasca"!

[20.08.09 23:27:35]

Sotul meu insista sa iti scriu nr.lui de telefon pentru mai multe lamuriri.0721696528

[20.08.09 23:32:04]

cam intuiesc eu ce "lamuriri" as putea auzi de la persoane precum va citesc eu

In rest, e atat de tipica atitudinea voastra - "daca multi fac galagie (noaptea, cand unii oameni ar vrea sa se odihneasca), noi de ce nu putem face"? Ca sa intelegi mai bine, uite o situatie IPOTETICA: Daca multi arunca gunoiul pe jos, si voi ati fi indreptatiti s-o faceti, nu-i asa? : -)

Noapte buna.

[20.08.09 23:33:47]

Si personal,mai sunt convinsa de un lucru:ca daca ai fi fost in locul nostru ai fi reactionat mai rau decat noi,daca ai fi platit doua sejururi.Si mai ales pentru faptul ca am mai fost de doua ori in Paralia si am fost foarte multumiti din moment ce am revenit pentru a treia oara,nu crezi?

[20.08.09 23:36:02]

Poate-ati fost mai inainte la vile precum cea "plina de sarbi", io stiu?

Daca situatia sta asa cum banuiesc eu c-a fost, nu cred ca v-ati fi dorit sa va nimeriti in acelasi concediu cu mine.

Si cu asta chiar am incheiat.

[20.08.09 23:39:12]

Noapte buna,insa ti-ai facut o parere total gresita!

[20.08.09 23:50:13]

Daca stau cu rabdare sa mai citesc pe aici,pot sa observ ca se pare ca tu esti singura persoana nesincera de pe aici....d-nule webmaster(sau voyager)cum te numesti.....

clau_ramo*
[26.08.09 21:54:15]

D-le webmaster...am impresia ca habar n-aveti sa jucati telefonul fara fir.Acest site este proiectat tocmai pentru a schimba impresii (ar trebui sa stiti acest lucru,nu?)...fie ele negative fie pozitive..Acum, daca am avut nemultumiri, nu pot sa postez mesaje pe site ca totul a fost fabulos si mirific...asa nu-si mai are rostul toata povestea cu forumul.E ok ca omul sa-si poata dezvalui nemultumirea sau multumirea, nu pentru a denigra sau lauda vila sau hotelul, ci pentru a oferi posibilitatea agentiilor de turism sa rezolve problema.

[26.08.09 22:00:02]

Am avut o singura nedumerire - pe care inca nu pot sa inteleg o in ruptul capului - de ce prefera 8 oameni sa stea pe balcon si sa vorbeasca in soapta la ora 23 noaptea?

Hai sa lamurim lucurile: ti se pare cumva anormala aceasta... nelamurire a mea? Crezi ca nu am dreptul, ca orice om care scrie pe site, dealtfel, sa-mi pun astfel de intrebari? Sau doar asa, crezi ca ai ceva de impartit cu mine, personal?

[27.08.09 08:32:15]

Eu nu am nimic cu dumneata sau cu site-ul,ai inteles ce s-a intamplat,in mare parte gresit,si m-a deranjat inversunarea cu care i-ai luat apararea proprietarului,si asta in conditiile in care nu ai fost acolo niciodata si nu ai de unde sa stii daca avem sau nu dreptate.Noi am stat la parter,fam."mionely" la etaj 1.Ne-am cunoscut acolo si ne-am imprietenit dar noi am stat 14 zile,iar ei 7.In fiecare seara am iesit la taverne,plimbare,cina,etc dar intr-o seara am hotarat sa gatim impreuna midii si normal ca am si mancat impreuna dupa care barbatii au baut o bere si asta l-a deranjat foarte tare pe proprietar.Daca dumneata consideri ca am "sarit calul"asa de tare prin ceea ce am facut,eu nu mai zic nimic.

[27.08.09 08:45:27]

Eu am intrat intamplator pe acest site si am simtit nevoia sa intervin dar eu am avut ceva de zis, iar sotul meu altceva si asta a facut ca si el sa scrie pe acest site, nu pentru a influenta punctajul vilei. Eu consider ca trebuia sa-i lasati impresiile sau parerile dar fara a le puncta. Si mai tin sa precizez ca nu am scris de la acelasi calculator, eu folosesc laptop-ul, el calculatorul si din cauza ruter-ului a-ti tras repede concluzia ca am scris impreuna si stiam unul ce scrie celelalt, dar nu a fost asa. Va mai asigur ca, daca a-ti fi fost in locul nostru, astazi nu va mai puneati impotriva parerilor atator oameni carora chiar nu le arde de "joaca", asa din lipsa de ocupatie, viata de zi cu zi este si asa destul de agitata.

[27.08.09 09:48:03]

angiarad: cateodata se intampla sa cunosc foarte bine subiectele despre care se scrie, asa cum s-a nimerit la voi. Cum am scris, stiu FOARTE bine vila si mi-am dat seama de la inceput ca 0% satisfactie la cazare (la pretul pe care l-ati platit) a fost o exagerare grosolana, lucru ce mi-a indicat ca impresiile sunt din categoria "platit polite" si nu prezinta cu obiectivitate lucrurile.

Nu-mi doresc - si nu-si doreste NIMENI, sunt sigur - astfel de reviews-uri pe site. Nu am cum sa le interzic - nu ar fi corect. Insa, la fel cum iau atitudine contra altor tentative de manipulare pozitiva (reclama prin impresii false scrise de proprietarii pensiunilor, de exemplu), consider ca este datoria mea sa semnalez, celor ce au "ochi de citit", ca anumite reviews-uri sunt din aceasta categorie ("platit polite", exagerari) si NU pot fi luate 100% ad-literam. INTOTDEAUNA fac asta, nu am ceva particular cu voi - cateodata mai hotarat, cateodata mai "subtil" - vezi multe cazuri din Turcia (hoteluri pe care le cunosc foarte bine) unde m-am implicat.

Acesta este ultima mea interventie pe acest thread, consider ca mi-am facut datoria fata de cititori; mai departe fiecare interpreteaza dupa cum ii spune ratiunea.

[27.08.09 10:28:16]

Anul trecut am fost cazati la hotel Exarhos, a fost foarte bine, camera spatioasa, balconul superb, in curte gratar, proprietarul amabil, ne-a creat toate conditiile pt. un sejur perfect (ne-a pus la dispozitie gratar, CARBUNE, MUZICA GRECEASCA SEARA, ETC), a stat cu noi seara de seara, am ras, am glumit... ne-am simtit BINE. Anul acesta am trecut pe la el sa vedem ce face, cum se simte, si el ne-a invitat la el la un gratar, nu a contat ca nu eram cazati acolo... Normal ca am comparat, si am reactionat, mai ales pentru ca citisem celelalte doua review-uri, primele postate, si comportamentul d-voastra de a tine mortis sa ma contraziceti. In ceea ce priveste 0% satisfactie la cazare... "la pretul pe care l-am platit" consider ca la aprox. 50 euro pe noapte se putea si mai bine. Ma opresc aici si eu, si sunt perfect de acord cu ultima fraza din review-ul d-voastra.

marius71a
[08.04.10 13:25:10]

Da ARE DREPTATE

Stiu ca scriu putin cam tarziu dar trebuie sa spun ca doamna are dreptate.

Individul este ACRU. Lucru care ii caracterizeaza pe greci, cred, deoarece am observat ca nu era singurul asa. Ii intereseaza banii nostri, care nu sunt putini.

Noi (familia) am fost la sfarsitul lui Mai 2009, am stat chiar in camera 1. In afara de un: D 'ont play here: spus copiilor care se jucau in fata vilei cu un balon nu am schimbat alte cuvinte.

In rest coditiile sunt bunicele. Camerele mai mici decat in alta parte, dar bune, au chicineta in camera (nu este chiar bucatarie, dar merge, si este dotata).

angiarad, clau_ramo*, marius71a, Mionely
Alte impresii din această RUBRICĂVilla Sunny: