ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.09.2010
ÎNSCRIS: 05.08.10
AUG-2010

Adevarul despre Vila SUNNY

La sfarsitul lunii august am mers din nou in vacanta in Paralia Katerini. Anul acesta, Vila Sunny ni s-a parut foarte atractiva, atat din punctul de vedere al pretului, cat si din punctul de vedere al felului in care arata vila.

Inainte de a cumpara voucherele am citit si ceea ce scria pe acest site. Concluzia, credem noi obiectiva, dupa terminarea sejurului, este ca nici una dintre parerile negative exprimate nu este fundamentata.

In primul rand, Vila sunny este o vila noua, aflata anul acesta la al treilea sezon estival. In aceasta vila, camerele au dimensiuni ok, nici prea mari, nici prea mici, cu balcoane spatioase. De exemplu, in camera pentru 2 persoane in care am stat se puteau misca fara probleme 2 persoane, si chiar era loc suficient pentru a aduce si mobilierul din balcon in camera. Mentionez totusi ca noi avem o greutate in limite normale. Este posibil ca acea camera sa i se para mai mica unui cuplu de grasi. Camerele duble sunt de tip tween, adica au doua paturi, cu doua noptiere. Totusi, paturile pot fi unite. Ne-a placut foarte mult ca modelul de pat a fost ales in asa fel incat sa nu ramana acel spatiu intre saltele atunci cand paturile sunt apropiate, confortul acestui ansamblu fiind foarte apropiat de cel al unui pat matrimonial.

In al doilea rand, trebuie sa corectam niste opinii care circula pe acest site:

1) In Vila Sunny NU exista gandaci.

2) Vila Sunny este FOARTE curata

3) La Vila Sunny, turistii NU sunt deranjati de zgomotul de la supermarketul de vis-a-vis, nici daca tin geamul deschis.

4) Vila Sunny NU difera cu nimic fata de multe alte vile in privinta utilarii citchinetei.

Voi detalia putin ceea ce am spus mai sus. In orice vila cu sistem de self-catering din Paralia sau Olimpic Beach, paturile au lenjerie alba, care se schimba dupa fiecare serie de turisti, si paturi/pilote, in cazul in care vremea este mai rece. Totusi, atat noi, cat poate si multi alti turisti, consideram ca nu este suficient de alba, dezinfectata etc. Cea mai buna solutie este aducerea propriei lenjerii de pat.

De asemenea, in zona bucatariei, exista acea plita electrica, vesela si tacamuri si, in functie de vila, mai pot exista tocator, vase din inox etc. Totusi, noi aducem de acasa toate vasele de care avem nevoie. De regula, tacamuri, vesela plastic, cutit, tocator, 1 tigaie si un vas inox mic, ce nu ocupa mult loc in bagaj.

Frigiderul era curat, nou. La baie exista o rola de hartie igienica. Restul produselor de igiena (sapun, sampon, a doua rola de hartie igienica etc) trebuie aduse de acasa.

In rest, camera si baia sunt foarte curate. Se aspira/spala pe jos/dezinfecteaza inaintea primirii unei noi serii de turisti. De asemenea, tavanul si peretii camerei erau albi, fara pete. Cel mai mult ne-au placut faianta si gresia din baie. Sunt cele mai deosebite pe care le-am vazut (si am stat in destul de multe vile din Paralia/Olimpic pana acum). Mobilierul din camere este la fel de dragut. Chiar exista si o masuta de toaleta cu oglinda si taburet.

Referitor la zgomultul de la supermarket... acesta nu exista. Grecii abia lucreaza ziua... in nici un caz nu se face aprovizionarea noaptea, ca in Romania.

Aerul conditionat se plateste la cerere, parca 5 euro pe zi.

Mai trebuie mentionat ca Vila Sunny este o exceptie prin faptul ca are grup sanitar la parter. In ziua plecarii, camera se elibereaza in jurul orei 9.00. Totusi, turistii care au venit cu autocarul, pot pleca uneori chiar si la ora 16.00. Alte vile nu le ofera posibilitatea de a avea acces la un grup sanitar dupa eliberarea camerei. In zona de receptie si pe terasa sunt mai multe canapele si scaune cu masute, inclusiv cu umbrelute, astfel incat turistii sa aiba unde sa ia loc si sa se simta cat mai confortabil pana la sosirea autocarului/cazare.

Proprietarul NU bate de nebun pe la usi in fiecare zi, NU deranjeaza turistii daca stau pe terasa, NU impune ore de liniste absoluta. Acesta doar solicita buletinul/pasaportul fiecarui turist fiindca a avut parte de intamplari foarte urate cu turistii romani. De exemplu, au fost turisti care au fost beti, au facut scandal si, fiindca nu s-a inteles cu acestia, a fost nevoit chiar sa cheme politia. Si politia i-a luat pe vinovati, i-a dus la Katerini si i-a mai si amendat. Si in toata aceasta poveste, proprietarul a fost sustinut si de alti turisti, deranjati si ei de comportamentul acelor turisti necivilizati. Proprietarul face inventarul pentru ca romanii au prostul obicei sa plece acasa cu diverse lucruri din camera de hotel. De exemplu, in cazul altor turisti, si acestia cu probleme, in sensul ca i-au ars cu tigarile mobila etc, nu gasea telecomanda de la aerul conditionat. A chemat iarasi politia si, la perchezitionarea turistilor, a gasit intr-un pantof telecomanda, si intr-un alt pantof dopul de la chiuveta. Alti turisti i-au demontat aerul conditionat din balcon. Omul a facut o investitie, este clar dezamagit de lipsa de educatie a majoritatii turistilor romani, si isi ia toate masurile de protectie pentru protejarea investitiei. Probabil ca intervine numai in situatiile care depasesc normele generale de bun simt.

Mai spuneau unii turisti care au postat opinii pe acest site ca au fost pusi sa curete in camere. Este foarte probabil. Ei au stat intr-o camera de hotel, nu intr-o cocina. Astfel, la plecare, acea camera trebuie sa arate tot a camera de hotel. De regula, daca stai la o vila, si nu la hotel, e frumos sa duci gunoiul inainte sa pleci, sa faci patul, sa strangi unde ai gatit/sa speli vasele si sa le pui la loc, poate sa si dai cu matura, macar superficial, daca in camera este multa mizerie pe jos. Nu spune nimeni sa speli toaleta si asa mai departe. Dar o curatenie minima trebuie totusi efectuata inainte de plecare.

Noi recomandam sa nu veniti cu alimente din Romania. Se pot cumpara din statiune la preturi apropiate de cele din romania (uneori chiar mai ieftin). Exista si multe terase unde poti servi o masa cu 5 euro, pt cei care prefera sa manance la restaurant.

Nu in ultimul rand, plaja este mai buna in dreptul Vilei Sunny. Aceasta este situata la doar 5 minute de plaja.

In concluzie, MERGETI LA VILA SUNNY!

Trimis de Aleksandra in 06.09.10 17:26:53
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 2949 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Aleksandra); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[06.09.10 17:40:59]

la cate luati cu voi, de ce nu mergeti cu cortul sau cu rulota? pentru ce platesc daca ma duc cu lenjeria de pat si cu tigai, vesela, cratiti samd? da, de acord, un prosop, un gel de dus, un sapun, da' de aici pana la tigai, cratite sau vesela e cale lunga...

pepsi70ro
[06.09.10 17:50:48]

Ar fi interesante cateva fotografii, voi "turistii" cu siguranta daca ati fost asa impresionati de aceasta vila, ati facut si poze, nu-i asa?

[06.09.10 17:52:23]

Tot ce am enumerat ocupa foarte putin loc in bagaj, fie ca mergi cu autoturismul propriu, fie ca mergi cu autocarul. Oricum, cel mai probabil, dumneavoastra va incadrati in categoria celor care nu ar prefera sa foloseasca acea chichineta, oricat de dotata ar fi (fara sa aduceti ceva de acasa). Cand vom prefera sa platim 350 de euro de persoana ca sa stam la Mediteranean Village (nici macar cu all inclusive), in loc de 169 de euro pt 2 persoane la Villa Sunny, va asigur ca nu vom mai lua cu noi nici "cratiti", nici lenjerie de pat.

PS - nu ma refeream la portelanurile bunicii.

[06.09.10 17:54:23]

Nu, nu am facut poze cu camera. Hai sa fim seriosi, cine face poze cu camera in care sta? Pozele care sunt pe net reflecta perfect conditiile de cazare din vila.

[06.09.10 17:55:44]

si totusi, de ce mergi acolo daca ai indoieli in ceea ce priveste lenjeria si vesela? o sa fii surprinsa, chicineta e unul din motivele pentru care merg la pensiune, nu la hotel.

[06.09.10 18:03:29]

Eu am spus ca totul este SUPER CURAT. Totusi, anumite opinii ca de fapt nu ar fi perfect curat pot deriva din pareri strict personale si subiective. Eu spus ca mai bine iti iei lenjeria de pat cu tine si te simti bine, decat sa dormi pe lenjeria vilei/hotelului si sa ti se para la intoarcere ca parca nu a fost curata si sa postezi impresii mincinoase pe site.

[06.09.10 18:09:09]

atunci hai sa respectam si opiniile celor nu la fel de incantati de Vila Sunny!

in alta ordine de idei eu am scris in alte ecouri la alte review-uri ce inseamna turistul roman in grecia si ca, in viitorul nu foarte indepartat, vom gasi poarta inchisa doar pentru ca vorbim romaneste. sper din tot sufletul sa ma insel... dar meltenismul e pur romanesc!

[06.09.10 18:35:39]

Orice utilizator al acestui site are dreptul sa posteze impresii, bune sau rele,evident, in limitele decentei.

Noua ne-a placut la vila Sunny.

[06.09.10 20:50:15]

Ma bucur ca v-ati simtit bine si ca ati avut parte de un sejur reusit. Dar cu unele lucruri (care vin din partea proprietarului) nu sunt deloc de acord si, dupa cum spui tu, fiecare are dreptul sa-si exprime opiniile liber pe acest site.

Imi pare rau, dar un niciun caz nu sunt de acord sa-mi opreasca mie patronul hotelului buletinul sau pasaportul preventiv in caz ca, vezi Doamne, ii ard ceva cu tigara sau ii demontez baia. Hai sa fim seriosi, ce naiba sa fac cu niste porcarii tacamuri super uzate si cu un dop de la chiuveta. Iarta-ma dar nu cred o iota din ce spune proprietarul ca s-a intamplat cu demontatul aerului conditionat si cu telecomanda. E sigur o scuza pt a opri actele, ceea ce e o incalcare grava a legii. In orice caz, poate percepe o garantie, dar acest lucru e deja prea mult.

Pe mine nu ma incanta acest sistem de vile din Grecia si ca atare nu ma duc la asemenea hoteluri, dar citisem intr-una din multele reguli (afisate la un alt astfel de aparthotel) ca personalul va confisca telecomanda de la AC daca e lasat pornit cand nu e nimeni in camera. Deci cineva intra in camera sa verifice permanent ce fac sau nu fac eu acolo? Daca tot intra personalul in inspecite, nu poate da macar pe joc cu mopul sau duce doar gunoiul? Stiu ca e sistem de autogosppodarire, dar mi se pare penibil sa vii doar sa inspectezi in fiecare zi si sa nu duci macar gunoiul turistilor. Inteleg ca nu sunt prosoape, cosmetice, hartie ingienica, dar macar atata lucru se poate face. Un lucru laudabil e totusi faptul ca au acea toaleta care mi se pare de bun simt. Daca nu o ai e ca si cum nu te mai intereseza nimic despre turisti din momentul in care ei predau camera.

Or fi fost si incidente cu romani scandalagii, nu neg acest lucru, insa de aia exista lege, da fie pedepsiti vinovatii, nu sa fie stigmatizati toti cetatenii unei tari pt comportamentul unora. Daca sunt atat de dese aceste incidente cu romanii, de ce mai primeste domnul acela turisti romani in pensiune?

E ieftin, intr-adevar, dar consider ce nu-mi face nicio favoare patronul ca imi permite sa-i platesc un sejur la vila sa, oricat de mica ar fi acea suma.

[06.09.10 22:52:20]

Da, proprietarul retine actele de identitate ale turistilor. Am confirmat si noi aceasta "practica", destul de neplacuta si pentru noi. Dar va asigur ca proprietarul nu a inventat nimic doar pentru a avea o justificare. Nu cred ca la varsta dumnealui ar fi avut atat de multa imaginatie. Cu siguranta a trecut prin tot ce ne-a povestit. Puteti sa afirmati dumneavoastra ca nu exista romani in stare de asemenea fapte?

Referitor la controlarea camerelor, va pot spune ca personalul, adica tocmai proprietarii vilelor (fiindca de obicei nu exista alti angajati, au doar personal care vine la sfarsitul saptamanii sa faca curatenie) nu intra in camere in perioada sejurului. Exista acel sistem de management al consumului de energie electrica (pe langa cheie, primesti un dispozitiv magnetic; cand iei cheia sa inchizi usa la plecare, se opreste automat alimentarea cu electricitate).

[06.09.10 23:03:01]

Scuza-ma, dar tot nu cred. Nu cred ca i-au furat romanii ptetioasele tacamuri si ca au demontat nu stiu ce chestie de la AC. Si repet, in cel mai rau caz ar trebui sa ceara o garantie care sa fie returnata la sfarsitul sejururlui, eu nici n-as mai sta de vorba cu asemenea proprietar care sa-mi sechestreze actele de identitate, pt ca nu-mi face niciun serviciu permitandu-mi sa-i platesc un sejur la vila.

Referitor la curatenie, nu ma referea neaparat la vila asta, ci la acel punct din regulament citit despre alte vile cum ca personalul intra si verifica unele lucruri printre care si faptul daca e lasat Ac pornit (cartela se poate detasa de cheie) si nu ia nici macar gunoiul.

Oricum ma bucur ca ati avut parte de o vacanta frumoasa si ca v-ati simtit bine. Eu personal nu agreez acest sistem, dar este o alternativa pt petrecerea unui concediu, cu bani putini si a te relaxa cateva zile la mare.

edbica2000
[09.09.10 12:40:34]

Crede. Au ""luat cu ei"" cratiti, linguri, te mai miri ce pot ""uita"" unii prin bagaje. Din greseala evident.

Referitor la ""inspectia"" prin camere a proprietarilor, da-mi voie sa-ti spun ca nu trebuie sa intri in camera ca sa vezi daca aerul conditionat functioneaza in permanenta si nimeni nu e in camera.

Impreuna cu observatia ca de pe BRELOC nu se detaseaza cartela magnetica, mai adauga si economia de curent (daca nu esti genul care mergi pe principiul: am platit, fac ce vreau).

Cel mai important lucru este insa faptul ca se pot intampla accidente extrem de neplacute cum ar fi incendiul!! (vezi numai aczul recent al maternitatii). Si nu spune proprietarul e de vina ca nu are instalatia cum trebuie.

Am intalnit turisti care si-au lasat aerul conditionat deschis de dimineata de la 6 pana seara cand se intorceau ei din excursie ""ca sa gaseasca racoare in camera"". Cat timp ii trebuie unui aparat de a/c sa raceasca o camera de 12-15 mp?

Cand construiesti ceva pe banii tai nu o sa aplici niciodata principiul mai bine sa scape 10 vinovati decat sa condamni un vinovat ci tocmai invers: mai bine sa pedepsesc 10 nevinovati decat sa scape un vinovat.

Daca noi am reactiona pe unde mergem in vacanta la magariile facute de conationali si nu am intoarce capul in partea cealalata multumindu-ne doar sa comentam in gand, ne-am civiliza mai repede.

[09.09.10 14:58:40]

Uite ca tot nu cred. Si chiar daca s-ar fi intamplat asa asta tot nu-i da dreptul proprietarului sa-mi opreasca mie buletinul 'preventiv', dupa cum spuneam.

In ceea ce priveste AC nu am afirmat niciodata ca am lasat sau ca as lasa AC pornit sa gasesc racoare in camera pt e de-a dreptul stupid. Dar nu mi se pare normal ca la tot pasul sa intre cineva in camera mea si sa verifice daca nu cumva i-am furat eu vreo telecomanda. In niciun caz nu merg pe acel principiu despre care vorbeai cum ca daca sunt in concediu mi se permite orice si nu respect munca proprietarilor. Te rog sa-mi spui unde am afirmat eu asta pt ca e pur si simplu o aberatie. Am zis doar ca nu e normal ca patronul sa ia buletinele de frica sa nu-i fure cineva tacamurile lui ruginite.

Referitor la conationalii nostri am mai spus-o, oricine a gresit trebuie sa sa raspunda conform legii. Am vazut si eu la hotelul din Turcia unde am fost destui englezi galagiosi, care faceau risipa la mancare, chiar intr-o noapte au luat-o pe una in coma alcoolica la spital. Asta in niciun caz nu inseamna ca toti britanicii sunt alcolici.

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[09.09.10 18:09:26]

Am vorbit cu soacra mea care a stat si ea odata 7 nopti la aceasta vila Suny si nu li s-a parut absolut nimic suspect, ba chiar le-a placut ca mosul proprietar a venit cu ei la inceput in camera, sa le explice cum functioneaza diversele aparaturi electrice si atat, nu au mai avut alta discutie cu el. Poate ca ne-a vazut oameni mai seriosi spune soacra- mea si a considerat ca suntem mai linistiti si din cauza asta sa nu fi avut probleme cu el.

Ca o comparatie mi-au spus socrii ca la Aparthotel Alexander era mult mai rau, proprietarul stand la usa dupa fiecare turist sa nu intre cu nisip si reprosa fiecaruia in parte acest lucru.

Despre umblat la Ac , am citit pe un forum si explicatii deliate cu poze despre cum se porneste un aer conditionat de la o anumita vila din PK fara ajutorul telecomenzii , asa ca va rog fara necredinte despre baietii nostrii.

@edbica 2000 : salutari!

luminita_t5
[22.09.10 15:22:13]

nu ti se pare ciudat ca esti sg persoana care aduce atatea luade acestei vile unde altii au fost foarte dezamagiti. eu cred ca sigur esti de-a lor.

[22.09.10 15:42:57]

Puteti crede ce doriti. Am mers de atat de multe ori in Paralia Katerini, incat as putea sa mai scriu vreo 10 review-uri, la fel de pozitive (sau, cu mici exceptii, relativ pozitive). Am ales sa postez un review pentru aceasta vila pentru ca tocmai din cauza acestor pareri negative as fi ratat o oferta foarte buna (mai putin partea cu buletinul). Nu in ultimul rand, presupunand ca ar fi avut cineva intentia sa falsifice un post, nu credeti ca ar fi intervenit de acum 2 ani? Sau macar la inceputul sezonului estival?

luminita_t5
[22.09.10 22:28:54]

ha, ha "m-ai convins", nu stiu unde ai fost u cazata pana acum dar iti spun ca sunt conditii mult mai bune la alte vile chiar si cu bani mai putini si cu mai putine pretentii si mai multa incredere in oameni din partea gazdelor. apropo si mai multa libertate si inntelegere din partea lor deoarece ne ducem in concediu sa ne simtim bine si sa ne distram nu sa stam ca bosorogii la bai si in camere sa nu se auda musca.

edbica2000
[23.09.10 09:55:26]

Cred ca nu trebuie transformat topicul in unul pe contre.

Fiecare ramane cu impresia lui, pe care in mod civilizat si-a expus-o.

""Ecou la ecou"" nu face decat sa transforme subiectul in unul de genul ""a mea e mai frumoasa, ba a mea"".

Sa lasam si alti turisti, noi pe site, sa-si expuna parerea despre aceasta vila.

muw
[25.01.11 15:30:50]

Draga doamna Aleksandra imi pare nespus de rau ca nu am intrat de foarte mult timp pe acest site sa vad noile impresii despre aceasta villa! Si surpriza a aparut cand am citit prezentarea facuta de dumneavoastra! Si as dori sa imi permiteti o singura intrebare? Nu vi se pare totusi straniu ca in afara de dv-stra si mai vreo doua postari care sunt din partea locului (site-ului) ! Au comentarii negative! Apropo am fost si noi cazati vreo 15 zile in puscaria de acolo!

Aleksandra, edbica2000, luminita_t5, muw, recul*, roxxie
Alte impresii din această RUBRICĂVilla Sunny: