ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.09.2012
DIN: Constanta
ÎNSCRIS: 04.10.09
AUG-2012
2 AD. + 2 COPII

Fun Park Trei Brazi - o alegere excelenta!

Inainte de vacanta din acest an de pe Valea Prahovei, citisem o multime de impresii pe AmFostAcolo, despre tintele pe care doream sa le ating alaturi de familie. Printre acestea s-a numarat si Fun Park Trei Brazi, un loc relativ nou aparut pe harta distractiilor din Predeal.

N-am avut niciodata ocazia de a intra intr-un astfel de parc, am cochetat in primavara o astfel de incursiune in mult promovatul Aventura Park din Brasov, insa n-am ajuns sa o si concretizez.

Insa acum, n-am rezistat tentatiei si profitand de faptul ca fetita cea mare venise cu noi la Trei Brazi, am actionat in consecinta…doar pentru ea doream aceasta Aventura. Daca subsemnatul ar fi avut proasta inspiratie sa urmeze acest traseu... la cele peste 100 de kg ale mele, lucrurile s-ar fi putut termina extrem de prost. Cum nimeni din gasca noastra nu mai dorea sa participe, m-am indreptat cu Beea, pustoaica cea mare, catre intrarea in parc.

Insa am uitat sa va povestesc cum se ajunge aici. Din Predeal, de pe DN1, dupa hotel Piemonte se face stanga catre Trei Brazi. Exista un indicator, deci este imposibil sa ratati intrarea. Veti merge aproximativ 5 km, pe o sosea buna, asfaltata de curand, printre o multime de vile si hoteluri construite in ultimii ani, dar si printr-o padure de brazi falnici, unde mai tot timpul ne oprim pentru poze si putina relaxare. Fata de ultimii ani, in vara am vazut o multime de corturi montate la marginea padurii, aproape de sosea, insa n-am observat nici o sursa de apa in apropiere, probabil si-o cara mai de departe, insa este o zona de campare frumoasa, nu stiu cum au dat la pace cu mos Martin, in rest este ok.

Putem parca la cabana Trei Brazi sau ne putem continua deplasarea catre cabana Secuilor, pe un drum negru, insa practicabil, aproximativ inca 700 m. Vom dscoperi pe stanga, pe sensul de mers catre Secuilor, Fun Parc – Trei Brazi, intr-un decor autentic, la marginea padurii de brazi.

Atat vara cat si iarna aici exista numeroase posibilitati de agreement. Noi am descoperit traseul de catarare, cu un nivel mediu si cu o tiroliana pista de tubing, foarte interesant amenajata, in lungime de 100 metri, cu lansare de la o inaltime de aproape 4 metri, paintball, insa era deschis doar pentru grupurile organizate, zorbing, o pista de aproximativ 100 metri, unde cei dornici de senzatii tari se pot rostogoli intr-un cerc transparent din plastic, jumping, sarituri pentru copii, intr-un tarc amenajat, si tot pentru copii tir cu arcul, unde sagetile au ventuze in loc de varfuri. Pentru copii mai exista posibilitatea plimbarii cu ATV-ul, din trei jucarii au ramas doar cu doua, fii-mea mica stricand una dintre ele. A calat motorul :).

Pentru iarna parcul mai ofera catva surprise: snowmobile pentru copii si o partie de schi pentru copii cu urcarea pe banda, in lungime de 100 metri.

Dupa ce am consultat variantele de distractie, fetele au decis sa opteze pentru catarare si tubing cea mare si pentru tir cu arcul, tubing si ATV cea mica.

Pista de catarare contine 14 jocuri de o dificultate medie si o tiroliana de peste 80 de metri, cei care nu doresc sa execute traseu, pot opta doar pentru tiroliana, iar tariful este la jumatate din tariful circuitului de catare pentru un adult. Tariful pentru catarare este de 20 de lei/persoana, elevii si studentii platesc 18 lei, iar copii pana in 14 ani, 15 lei. Pentru grupuri organizat tariful este de 15 lei/persoana, iar pentru o familie formata din minim 3 persoane, tariful este 18 lei/persoana.

Voi incrca sa descriu traseul de catarare, pe care Beea mea l-a parcurs excelent, fiind apreciata de insotitorul instructor.

1 Rondins oscillants, partea cea mai usoara, practic catararea pe trepte din lemn unite prin zbir metalic, la o inaltime de aproape 3 metri. Lungimea este de 5,5 metri.

2. Trapezes, la o inaltime de 2,5 metri, de aici incep problemele, sectorul se remarca prin mai multi busteni legati de-o parte si de alta de lanturi, cu doua zbiruri pe post de tin'te bine care trebuie trecuti intr-un echilibru perfect. Sectorul are o lungime de aproape 12 metri si o diferenta de nivel de 2 metri. Fii-mea l-a facut cu ochii inchisi.

3. La Poutre, urmatorul sector, ceva mai usor de parcurs, la o inaltime de 4,5 m. se merge pe o barna din lemn in plan orizontal pe o distanta de 4,7 metri, avand deasupra un zbir pentru siguranta. Nu a pus probleme deosebite. Eu l-as fi parcurs pe burta 

4. Balancoire Volante, la o inaltime de 6 metri, este un fel de trapez, pe care trebuie sa-l tragi spre tine din partea opusa, apoi trebuie sa te urci pe el si sa-ti dai drumul la vale. Impropriu spus “la vale”, diferenta de nivel este de doar un metru. Pe trapez se parcurge o distanta de 16,7 metri. Lui fii-mea i-a placut cel mai mult.

5. Passarelle Appenzell, un sector cu grad mare de dificultate in opinia mea, se caracterizeaza prin cateva barne oblice amplasate in forma de x, pe care trebuia sa le ocolesti, tinandu-ti echilibrul pe cele doua zbiruri de care erau ele legate. Insa pustoaica s-a descurcat admirabil, a ocolit toate barnele si nu si-a pierdut echilibrul pe cele doua zbiruri. Distant pe care trebuie sa o parcurgi este de 11,5 m

6. Rondins de Caledonie, o portiune destul de dificila, se remarca prin mai multi busteni atarnati de un zbir, fara legatura intre ei, care au la baza un mic postament pentru a se putea pasi pe ei. Nu stiu daca eu m-as fi descurcat, insa fii-mea s-a intrecut pe ea insasi. Se merge pe o distanta de 7 metri, la o inaltime de 5 metri.

7. Acrobate, ei aici a fost urat, in sensul ca daca nu cunosti caracteristica jocului, poti avea neplaceri mari. Practic trebuie sa mergi pe o sarma (zbir), la vale, tinandu-ti echilibrul de un trapez care aluneca pe o sarma amplasata deasupra ta. Insa, odata ce te prinzi de acel trapez, el o ia la vale inaintea ta, fortandu-te sa pasesti mai repede pe sarma. Ceea ce a fost imposibil pentru Beea, oricum instructorul ne-a spus ca 90% dintre cei care fac circuitul cad in acel loc. Sistemele de siguranta (2) au facut fata cu brio si in afara de cateva julituri nu s-a intamplat nimic. Este un traseu de aproape 12 metri si se merge la o inaltime de 4,5 metri. Spre surpinderea mea, fetei mele nu-i tremura nimic si a putut sa continue circuitul fara probleme.

8. Les escaliers du Demon, o sectiune ceva mai usoara, se merge aproximativ 17,5 metri pe busteni care sunt tinuti la capete de doua zbiruri, la o inaltime de 6,5 metri. Interesant ca bustenii se invart in jurul axului, deci atentie mare cum pasiti.

9. Boucles Suspendues, o portiune usoara, practic exista cateva lanturi legate ca un leagan de cele doua zbiruri de sustinere, trebuie pasit din lant in lant, insa atentie la modul in care pasiti, ele miscandu-se in toate directiile. Daca aveti un echilibru bun, acesta sectiune nu pune probleme. Se parcurg 7,8 metri la o inaltime de 5 metri.

10. Passerelle Gantrisch, o sectiune care nu pune dificultati majore, practic se merge pe doua barne atarnate de lanturi, la o inaltime de 4 metri, pe o distanta de 6,4 metri.

11. Les Tonneaux, aici este putin mai dificil, in sensul ca trebuie sa treci prin trei cilindre destul de inguste, dificultatea consta in parasirea unui cilindru si accesul in celalat, existand o distanta de aproximativ 60 cm intre ele. Beea mea s-a comportat excelent, desi la unul dintre picioare s-a julit cand si-a luat elan. Sunt situate la o inaltime de 5 metri, iar sectorul are o lungime de 11,4 metri.

12. Pont de singe, o portiune relativ usoara, se merge pe o sarma lunga de 8 metri, la o inaltime de 5 m. Sprijinul se asigura prin doua zbiruri la nivelul umerilor. Nu pune problem deosebite.

13. Big Rondins Oscillant, un sector usor, se urca pe o barna subtire cu o lungime de 6,5 m, catre ultimul sector din acest circuit. Este unul dintre cele mai usoare jocuri.

14. Les Boucles Infernales, ultimul joc/sector din acest circuit, este tiroliana, momentul asteptat de catre toti participantii. Lungimea este de 80 metri, fiind deosebit de incitant.

Voi atasa fotografii cu toate cele 14 jocuri, sper sa ajute in luarea unei decizii favorabile pentru o incursiune la Fun Park.

Insa in cadrul parcului exista si pista de tubing pe care fetele mele au incercat-o la maxim. Este ceva mai moderna decat la Ranca, contine o pista de 100 metri lungime cu doi parapeti de protectie in curbe si cu o banda automata pentru transfer catre locul de start. Tariful pentru o tura este 5 lei, pentru trei ture – 13 lei, pentru 6 ture – 25 de lei, pentru 12 ture- 40 de lei, iar pentru 20 de ture – 50 de lei. Trebuie sa remarc amabilitatea personalului care a ajutat-o pe cea mica sa urce colacul catre locul de start, singura nu s-ar fi descurcat.

Cea mica a decis sa incerce tirul cu arcul, in compensatie pentru jocul de catarare al sorei mai mari, astfel incat pentru 20 de minute, la un pret de 5 lei, pustoaica si-a demonstat cu adevarat calitatile de arcas. Daca primele sageti nici macar n-au atins tinta, dupa scurt timp totalul punctelor era reprezentativ pentru un tragator antrenat. Sagetile aveau in capat ventuze, deci nu exista nici un pericol de accidentare.

Pentru ca I s-a parut prea putin tirul cu arcul, junioara a supralicitat cerand 15 minute cu atv-ul, o jucarie cu motor de drujba, pe care in final a distrus-o. De fapt a calat motorul. In panta era destul de greu sa urci, s-a fortat peste puterile lui si motorul a cedat. Apucase doar 10 minute sa se plimbe, pentru celelalte 5 minute, in compensatie a primit 5 ture de tubing.

Una peste alta, Fun Park – Trei Brazi, este o alegere excelenta pentru petrecerea unor clipe relaxante, alaturi de familie. In plus preturile nu sunt foarte mari iar satisfactia este maxima, acolo ai tendinta de a uita de timp si de a redeveni copil.

Trimis de pepsi70ro in 06.09.12 13:06:56
Validat / Publicat: 06.09.12 15:49:47
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în PREDEAL.

VIZUALIZĂRI: 7504 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Pregatirea pentru circuitul de catarare

webmaster [06.09.12 15:49:12] »

Mutat la rubrica "Fun Park Trei Brazi / parc de distractii" (nou-creata pe site)

Articolul a fost in acelasi timp selectat ca MiniGhid AmFostAcolo pentru aceasta destinatie.

alinaro [06.09.12 17:42:11] »

Pepsi: citind impresiile si vazand fotografiile, mi-am adus imediat aminte de singurul loc de acest gen unde am fost vreodata. S-a intamplat anul trecut, prin aprilie, la El Barranco Perdido (barrancoperdido.com), un parc cu tematica de dinozauri, dar oarecum in acelasi stil cu cel descris de tine.

Adultii nu eram interesati (cred ca va imaginati ca este un fel de-a spune, pentru ca, de fapt, nu am indraznit) de circuitul multi-aventura, asa incat am stat pe langa cel mic, foarte incantat de mini-circuitul pentru prichindei. Eu nici macar pe-ala nu stiu dac-as fi fost in stare sa-l fac. Cred ca despre acest loc v-am povestit si eu anul trecut (Enciso - La Rioja - vezi impresii).

Felicitari pentru experienta! (chiar daca tu ai stat “pe bara”)

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [06.09.12 20:29:44] »

Insa in cadrul parcului exista si tiroliana pe care fetele mele au incercat-o la maxim. Este ceva mai moderna decat la Ranca, contine o pista de 100 metri lungime cu doi parapeti de protectie in curbe si cu o banda automata pentru transfer catre locul de start.

Tiroliană cu parapeţi la curbe?!? Nu cred!

Tu descrii de fapt pista de tubing, nu?

PS pentru căţărat prin copaci, parcul Aventura din Braşov e alternativa cea mai bună dpdv raport preţ/calitate!

pepsi70ro CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [06.09.12 21:22:42] »

Corect, de fapt este pista de tubing..din graba, de fapt in foto 19 explicitez . Tiroliana are doar... 80 metri. Rog un WebM de serviciu sa corecteze.

webmaster0 [06.09.12 21:27:21] »

Am corectat confuzia din text.

Andox [06.09.12 21:29:39] »

Daca subsemnatul ar fi avut proasta inspiratie sa urmeze acest traseu ,,la cele peste 100 de kg ale mele, lucrurile s-ar fi putut termina extrem de prost.

Fricosule ) Ti-a dat clasa Betty. Felicitari fetei pentru curaj.

pepsi70ro CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [06.09.12 21:34:13] »

@alinapopi:

Felicitari pentru experienta! (chiar daca tu ai stat “pe bara”)

Crede-ma ca nu mi-a fost bine jos, urmarind evolutia pustoaicei. Ea salveaza onoarea familiei in astfel de cazuri

clau.nov [06.09.12 22:06:38] »

minunat si minutios descris traseul... am citit cu placere, nostalgie si in acelasi timp parere de rau, pt mine ca nu m-am incumetat sa fac traseul intrucat, la sfarsit de august... am fost si eu acolo!

mi-a parut rau atunci, pt lipsa mea de conditie fizica (si nu a curajului) si-mi pare rau si acum, dupa ce am citit descrierea minutios de... incitanta, mai ales revazand cu ochii mintii parcursul traseului executat de fiica ta (bravo ei, felicitari) dar si de pustoaica de 14 ani pe care am urmarit-o " live " executand nemaipomenit toate acele catarari, echilibristica, etc (bineinteles nu era prima data cand facea un astfel de traseu, era din Bacau si am inteles ca si acolo au un astfel de parc de distractie, din discutiile ei cu supraveghetorul, chiar cu grad de dificultate mai mare si mai bine pus la punct)

ma bucur pt distractia fetelor tale, cunosc sentimentul celui de jos (pe care l-am incercat de altfel), dar stiu si ca erai mandru de reusita si distractia fetelor

pepsi70ro CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [07.09.12 08:04:49] »

@clau. nov: , intr-adevar sunt mandru de fetele mele, cea mare pe vremea cand avea 9 ani a escaladat in corzi cea mai mare stanca din Cheile Dobrogei. Nu-i usor pentru un copil care n-a mai facaut asta inainte. Insa acel "nu pot" nu exista pentru ea si de asta sunt tare mandru.

commandorsteel* [07.09.12 11:41:15] »

excelent review-ul si bine punctat.

e de incercat parcul asta.

ps. exista cumva un site al parcului?

LE. gata am gasit: http://funparkpredeal.ro/

webmaster [07.09.12 11:54:20] »

@commandorsteel: am setat pagina web si in caseta tehnica a acestei destinati; multumiri

pepsi70ro CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [07.09.12 20:55:22] »

@commandorsteel: Din cate stiu este cam singurul,

ti-l recomand cu cel mai mare drag

MCM [14.09.12 23:43:28] »

Iiiiihaaaa!!! Ce tareee!! Vreau si eu!

george_bton* [30.09.12 00:39:11] »

Foarte tare. Incerc sa-mi fac cumva program sa ajung si eu. nu stiu daca acum sau la iarna. ai idee daca se pot lua lectii de schi acolo pentru copii? In iarna asta vreau sa il pun pe schiuri pe juniorul de 6 ani si pare un loc potrivit.

Exista si la Comana, aici langa Bucursti, un traseu din asta cu tiroliana, sper sa ajung zilele astea pe acolo si poate iese si de-un review.

Astept un rapsuns. mersi

pepsi70ro CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [30.09.12 08:38:31] »

@george_bton: , sigur că se pot lua lecții de schi, pârtia pentru copii este foarte accesibilă, iar instructorii sunt atestați. Am impresia că se specifică pe site-ul lor, nu mai rețin exact. Însă pentru siguranța ta, poți suna acolo să întrebi amănunte.

vladadrian* [15.10.12 09:34:26] »

@pepsi70ro: La cat de detaliat este facuta aceasta descriere, nu cred ca sunteti un turist, ci esti o persoana rugata/platita sa faca asta pentru rating/impresii. Dvs. ce spuneti, este corect pentru turisti?

Admin [15.10.12 09:39:42] »

@vladadrian: hai sa-ti raspund eu:

dom'le, unii oameni castiga mai mult decat altii, e adevarat, insa unii prin munca cinstita. Pepsi70ro de exemplu a castigat deja, din impresii, atat (a) 17 masini si 42 de case de vacanta, cat si (b) respectul si aprecierea muuultora de pe aici, prin investitia (minima, ca bani, dar maxima in celelalte privinte) in munca, straduinta si timpul depuse in scrierea atator reviews-uri de calitate pe aici, pe AFA.

Atat oamenii (a) ciudati, invidiosi, deplasati, cat si (b) cei echilibrati, maturi, senini nu pot sa nu observe & recunoasca asta.

PS: Doar (b)-urile sunt, evident, valabile, mai sus.

La fel de evident, 'nu-i corect', insa doar pentru (a)-urile din a doua afirmatie . Acestia sunt rugati sa-si caute alt loc unde sa se faca de ras fara se se desconspire, pe aici nu cred ca tine.

nea@Alex [15.10.12 14:32:41] »

@vladadrian: Aveti totusi un punct pe i. Cu respect, totusi, ar putea fi denumit: hodoronc-tronc. Din cate am citit la/din userul pepsi70ro -este omul detaliului. Majoritatea recenziilor scrise de dansul sunt destul de aprofundate. Nu stiu cat e asta de rau sau bine, nu ma pronunt. E genul de om (din scrieri am observat), care vrea sa "atinga toti peretii unei incaperi, chiar daca-i poate vedea foarte clar cu proprii sai ochi". Cand dansul prezinta in detaliu un parc, adica UN PARC de distractii, unde s-a dus de dragul familiei, nu vad logic ce castig ar putea avea. Sigur, daca dansul ar fi scris despre Hotel Loeb din Monte Carlo sau cazinoul din aceeasi localitate ca un lobby-ist, poate m-ar fi pus pe ganduri (dar cred ca nici atunci), ca ar fi reclama mascata. Propietarii parcului pot foarte simplu sa plateasca un jurnalist care, sa faca o publicitate mult mai intinsa si de mai mare amploare. De aceea consider ca e cam hodoronc-tronc, acest punct care, cam aluneca de pe i.

Cu respect.

vladadrian* [15.10.12 15:19:04] »

@Admin: A fost doar parerea mea, nu este vorba despre punctul "a) " in nici un caz si nici de o critica. Excesul acesta de detaliu al domnului cu review-ul il apreciez (as vrea sa fie atatea detalii la toate locatiile turistice pentru ca si noi suntem oameni si mai plecam in vacanta), dar totusi e suspicios de detaliat pentru un turist pasionat de a face descrieri. Fiecare om are dreptul sa faca ce-i place, iar daca dansului ii face placere si ii aduce beneficii chestia asta, bravo lui! Pentru detaliile pe care mi le-ati oferit despre dansul si activitatea sa intensa pe AFA, dl. Pepsi70ro a castigat si respectul meu. Ma repet inca o data, a fost doar o parere, fara nici un fel de ofensa sau invidie. Daca am gresit, atunci imi cer scuze fata de dansul.

Admin [15.10.12 15:24:34] »

@vladadrian: ok, te-am 'promovat' in "b".

Welcome

vladadrian* [15.10.12 15:30:15] »

@nea@Alex: Nu cred ca este necesar pentru un cititor de review-uri sa verifice profilul si credibilitatea tuturor comentatorilor. Ii respect pasiunea de a detalia si daca doreste si poate, ii doresc sa continue sa impresioneze!

nea@Alex [15.10.12 20:57:17] »

@vladadrian:

Aveti dreptate! Nu este necesar nici profilul, nici credibilitatea. Exista totusi un "dar", aici. Printr-o simpla citire a catorva reviewuri de acelsi user, oricare ar fi el/ea, se poate contura modelul sau scheletul pe care acel user, il foloseste pentru majoritatea scrierilor. Nici macar nu v-am identificat vreo vina sau am inventat una ci, este DOAR PAREREA MEA de user vis-a-vis de cum vad eu lucrurile, nu cum TREBUIE Dumneavoastra sa le vedeti.

Cu respect.

alinaro, clau.nov, george_bton*, MCM, nea@Alex, vladadrian*
Alte impresii din această RUBRICĂFun Park Trei Brazi (parc de distracții):