ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.08.2015
ÎNSCRIS: 16.04.13
JUL-2015

Un loc de distractie pentru toate varstele

In ultima saptamana din iulie am fugit de caldura din Bucuresti si am aterizat la Predeal. Aveam cazarea rezervata dar pentru ca am ajuns pe la ora 12 camera nu era inca libera asa ca doamna de la receptie ne-a rugat sa revenim dupa ora 16:00... ce sa facem atatea ore cu 2 copii unul de 4 ani si unul de 7? Fun park la 3 brazi. zis si facut. Ne urcam iar in masina si plecam spre 3 Brazi.

Drumul prin Predeal este ok, asfaltat, dar dupa ce faci stanga sa urci spre 3 Brazi este dezastru. Dezastru total. Zici ca a fost bombardat in razboi. si ca sa fie panoul complet, au inceput sa lucreze. Sapau cu picamerele si escavatoarele un sant pe partea dreapta cum urci. Nu stiu ce vor sa faca dar este un dezastru. Pacat de toate vilele si hotelurile de acolo. Poti sa-ti rupi masina lejer daca nu esti atent si iei vreo groapa (mai degraba sant).

Mai fusesem si anul trecut in septembrie dar nu era asa. pe atunci erau doar 2 3 gropi.

Dupa un fel de calatorie offroad pana sus ajungem la destinatie.

Aici era un pic mai bine. Parcam in parcarea Fun Park, cum urci, in dreapta.

Intram. Eu iau o cafea. Buna. 5 lei.

Copii erau foarte incantati. Am luat cu 70 lei un card pentru 30 ture la tubbing. Un fel de colac dintr-un cauciuc pe care te asezi si aluneci pe un topogan acoperit cu un covor de plastic udat/ stropit din loc in loc. A fost foarte frumos. La inceput ne-am dat cate un adult cu ei apoi i-am lasat singuri. Totusi, colacul trebuie sa-l urci sus pe rampa si este destul de greu. Exista o banda rulanta cu ajutorul careia duci colacul pe lungimea topoganului dar la urcare trebuie sa-l tragi. Copilul de 5 ani nu reusea dar cel de 7 ani, da.

Au 2 mini locuri de joaca in stanga si in dreapta topoganului de tubbing. Au leagane, trambuline, niste sfori cu farfurie pe care se pot catara, minge de tenis tinuta cu sfoara de un bat (nu stiu denumirea), tir cu arcul (cu ventuze). Un fel de gramada de plastic pe care te poti catara. se plateste in functie de cat stai si activitatea pe care o vrei.

Mai exista si locul de aventura prin copaci. 20 lei/ 1 traseu. Noi avand experienta cu Parcul de aventura Comana und ecea mica s-a descurcat foarte bine am vrut sa incercam si aici. Am platit si am asteptat sa vina baietii care se ocupa sa o echipeze. Mi-au spus ca o sa fie cam dificil si ca la anumite parti din traseu nu o sa ajunga si va trebui sa o ajut eu sau sa strig dupa ei. Asa a fost. Pot spune ca cel pentru copii este mult mai dificil decat a cele de la Comana. parerea mea este ca limita minima de varsta ar fi la 5 ani. Chiar si cele pentru copii mai mari si pentru adulti mi s-au parut ca sunt mai complicate.

Salariatii care lucreaza acolo sunt amabili si vin imediat sa te ajute daca ai nevoie.

Parintii pot sta la un suc la mesele cu bancutele amenajate. Nu exista decat cafea, sucuri, apa si niste floricel cred. Nu ai nimic de mancare dar la 50 m exista 2 restaurante. 1 la parterul hotelului 3 brazi parca si unul in cabana de lemn din fata hotelului. 90% aceleasi produse dar preturile la cabana sunt mai mici cu 2 3 lei decat cele de la restaurant.

Noi am mai revenit de 3 ori pe durata sejurului pentru a termina cele 30 de ture la tubbing pregatiti sufleteste pentru drumul bombardat.

Zona este f frumoasa. Dar, pentru ca exista un mare dar, dupa ce incepe zona de padure este o mare mizerie desi la margine sunt puse 2 sau 3 tomberoane mari. zona de padure este murdara si neingrijita. Oamenii, daca ii poti numi asa, au lasat si arunca in continuare gunoaie. Pacat.

Trimis de julyalina in 24.08.15 09:17:39
Validat / Publicat: 24.08.15 10:30:01
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în PREDEAL.

VIZUALIZĂRI: 5413 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (julyalina); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Tubbingul

• Alte impresii din această RUBRICĂFun Park Trei Brazi (parc de distracții):