ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.02.2012
single
11 AD. + 2 COPII

Spectacolul naturii in Blyde Cannyon

Review anterior: Rezervatia Tchukudu-plina de farmec

Pentru a 2-a zi, gazdele noastre ne-au invitat la o plimbare prin savana inainte de rasaritul soarelui, cu un pui de leu, adoptat, atunci cand mama lui l-a abandonat, din cauza unui defect la un picior. I s-a oferit sansa de supravietuire, pregatindu-l in acelasi timp, pt. o viata de savana cand v-a implini varsta de 6 luni si v-a fi suficient de puternic ca atunci cand ii va da o laba prietenului sau cainele de la lodge, sa-l omoare din joaca. Asa ca insotiti de ghidul nostru si puiutul cu prietenul lui cainele am pornit la ora 5 prin savana pana la un lac din apropiere, pt. a se balaci si a intra in contact cu viitorul lui mediu de viata, dupa ce va fi lasat in libertate, chiar si in zona imprejmuita unde sta in restul zilei, el nu intra in contact direct cu omul, iar hrana si-o cauta singur, pt ca ingrijitorul ii arunca in cursul zilei, bucati de carne cruda peste gardul ce inconjoara mica lui rezervatie.

Dupa ce am asistat la balaceala si joaca in apa a celor doi prieteni, ne-am intors la lodge, deoarece, se apropia ora cand incep animalele salbatice sa se trezeasca si crestea pericolul in care ne aflam, chiar daca ghidul nostru a plecat pregatit cu arma in cazul vreunui atac neasteptet. Aici micul dejun ne astepta pregatit alaturi de sucurile proaspot facute din fructe exotice, l-am savurat destul de repede pt ca drumul pe care il aveam de facut in aceasta zi era destul de lung.

Am iesit din rezervatia Tshukudu, am parcurs faimoasa Panorama Route, am trecut prin tunelul Abel Erasmus, din care cand am iesit, s-a deschis in fata noastra o minunata priveliste, spectaculosulCanion al raului Blyde. Culmile de granit a muntilor Scorpiei din regiunea Tranvaal se inalta ca niste uriase piscuri ametitoare, iar jos rauri si torentestrabat vaile linistite pe langa guri de mina parasite si cascade de piatra acoperite de licheni.

Spectaculosul canion, marcheaza granita dintre platoul Africii sudice si zona Lowveld din est si reprezinta una din cele mai frumoase privelisti ale acestui continent. De la 1000m, peretele de stanca se pravaleste pana la albia raului Blyde. In 1840 un grup de buri si-au lasat femeile si copiii in aceasta zona, pornind spre est, pt. a cerceta zona si a ajunge ajunge la portul Maputo. Deoarece barbatii nu s-au intors pana la data stabilita, femeile au crezut ca sotii lor au murit, iar torentul de apa langa care isi instalasera tabara s-a numit Treur, adica trist. Dupa care au parasit acest loc si au plecat pe acelasi drum pe care o luasera barbatii lor, la scurt timp, la intersectia cu un alt curs de apa s-au reantalnit, ei fiind pe drumul de reantoarcere spre tabara si acest curs de apa a fost botezat Blyde, adica bucurie. Cele doua rauri isi unesc albiile si navalesc in fundul canionului intr-o serie de cascade si torente, dupa care isi continua drumul, clocotind si sapand un spectaculos traseu lung de 24 km prin canion. Urmarind cursul raului Blyde, muntii Scorpiei ofera privelisti splendide spre Lowveld si spre rezervatia naturala a parcului National Kruger. Meterezele de piatra sunt dominate de trei piscuri ,,Three Rondawels “, numite asa datorita asemanarii lor cu traditionalele colibe circulare ale unor comunitati africane.

Aproape de intrarea in vastul Canion apele raului Treur se precipita intr-o conica cataracta si apoi se varsa in raul Blyde, in unghi aproape drept, creand un vartej, care in decursul mileniilor a sculptat marmitele Bourke”s Luck (norocul lui Burke). Tom Burke, a fost un fermier din acele locuri, care a ajuns la concluzia ca daca prospectorii gasesc aur in amonte de rau, va putea si el gasi pepite aduse de apa pe fundul marmitelor de pe domeniul sau. Si cum logica lui a functionat, formatiunile au primit numele de Bourke’s Luck. Spre seara, am ajuns la rezervatia Hannah, unde am fost asteptati, ca peste tot, de tot personalul cu sucuri proaspat preparate, cheia de la camere si suficienti oameni pt. a nu avea grija bagajului de a ajunge in camera.

Cina am servit-o ,,a la carte “, care pt. mine a fost la fel de gustoasa, mai ales ca am ales peste, un meniu cu care aici niciodata nu m-am pacalit, fiind gustos si bine preparat.

Trimis de grecudoina in 17.02.12 10:49:21
Validat / Publicat: 17.02.12 11:51:53

VIZUALIZĂRI: 3414 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (grecudoina); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P16 cascada formata de raul Blyde

• Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Africa de Sud: