ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.08.2019
ÎNSCRIS: 21.02.16
APR-2019
single

Show-biz la Tribul Zulu

Sunt cam la douăzeci de kilometri de Johannesburg, în mijlocul unor oameni prăjiți în tigaia soarelui african, care cred că prezența fizică, respirația vieții și umbra (prestigiul sau personalitatea) sunt cele trei elemente ce pot continua într-o altă lume, la fel ca în viața terestră... Totul cu condiția ca, generozitatea și respectul să-ți fi fost călăuze pe toată durata existenței tale pământești. Altfel, spiritul tău se va pierde în neant. Toți acești locuitori ai pustietăților africane sunt convinși că Spiritul Creator este prezent în viața de zi cu zi, la fel ca și spiritele ancestrale ce le influențează în bine sau rău viața.

Pentru a se apela la Creator, Marele Vrăjitor cere, mai întâi, ajutorul Spiritului Străbunilor, după ce un expert în ierburile sălbatice îi pregătește un amestec numit muthi. Amestecul poate fi alb, atunci când este menit să aducă însănătoșire, vindecare sau alte efecte pozitive și negru, când poate provoca, moartea, îmbolnăvirea, sau, te miri ce nenorociri...

Acești băștinași, pe nume Zulu, cu toate că au fost trecuți la creștinism de ocupanții englezi și germani, încă își păstrează, în paralel, conceptul pre-creștin de adorare a strămoșilor. Nici trecerea forțată la Credința Zion, la Biserica Catolică, la Biserica Reformată Germană sau la Biserica Anglicană, nu le-au zdruncinat credița lor ancestrală. Ei, cu tot teritoriul lor, numit Zululand, fac parte din Marele Trib Bantu și, cu cele cinsprezece milioane de suflete, domină viața spirituală a Africii de Sud.

Cum în Africa trecerea de la mistic la real o poți face doar în două-trei secunde, iată-mă în fața unui show-biz tribal, cu aer de operetă. Cineva “de la centru”, în urma excursiilor prin lumea civilizată, a intuit imensa sursă de bani pe care o poate furniza cultura tribală vizitatorilor exaltați de curiozitate și adrenalină, prin zonele cele mai îndepărtate ale globului.

Pare amuzant, dar atunci când este vorba de finanțe, africanii renunță instantaneu la încetineala lor istorică. Mă trezesc brusc într-o anticameră de protocol, în care Șeful de Trib, Marele Vrăjitor, Căpetenia Gărzii, dansatorii și frumoasele tribului, oferă o poză de grup noilor veniți. Sunt tratat cu un sirop dulce, cu un iz misterios ce-ți creează o stare suspect de tonică.

Ni se amintește că ne aflăm în Comunitatea Sianamukele a Tribului Zulu, și toți cei din grupul de primire sunt. îmbrăcați festiv: bărbații în piei de tigru, coifuri de paie și cizme, care amintesc de mineritul din preajma ținutului, pe când femeile își etalează voalurile, bluzele și rochiile festive intr-o armonie naturală de culori vii. Așa cum aveam să aflu numaidecât, coronița lor ne spune că ele sunt deja căsătorite, pe când oala purtată pe cap, ca o povară, vorbește despre ceea ce englezul ar spune a lady-in-waiting, adică o tânără care așteaptă să fie cerută în căsătorie.

Urmează să fim conduși într-un amfiteatru în toată regula, unde un speaker din trib ne prezintă, pe fondul imaginilor, date despre localizarea geografică, simbolurile, tradițiile tribale și istorice, date ce par mai degrabă un purgatoriu înainte de a trece spre partea mai sălbatică și mai necenzurată a comunității tribale. Fondul sonor de muzică în ritm Zulu, primii pași de dans pe pământul sufocat de căldură, scene din războaiele anticoloniale dar și fraticide, vânătoarea, căsătoria sau ceremonialul morții, înving forță gravitațională a prezentului și te împing încet spre un miraj al necunoscutului. Ai, în schimb, timp să te gândești cât de diversă este lumea și cât de grandioasă poate fi creația Celui care a creeat viață pe această planetă încă verde.

Oricum, metamorfoza trecerii de la sec. 21, cu cel puțin un mileniu în urmă, te marchează și te face să-ți calculezi prudent pașii ce te desprind de timp.

Trimis de glcitizen in 16.08.19 11:27:29
Validat / Publicat: 16.08.19 12:15:35

VIZUALIZĂRI: 477 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P09 Băutura miraculoasă de la primire.

krisstinna
[16.08.19 15:37:33]

@glcitizen: Malimu, parcă sunt prea îmbrăcați față de cei din alte triburi

Mi-ar fi plăcut o rochiță Zulu, mai am una din Zanzibar primită de la prietena mea, zicea ca a costat 2 usd

Zilnic folosesc alfabetul NATO, litera Z e “Zulu”, astfel ca mă interesa subiectul. Am înțeles ca și dialectul Zulu e destul de diferit de celelalte, crezi că așa e?

glcitizenAUTOR REVIEW
[17.08.19 10:26:03]

@krisstinna:

Multumesc pentru vizită, krisstinna. Limba lor are varianta tribală și urbana dar este limba oficiala a țării de prin 1994.

Cum sa-ți spin... are multe vocale și sunete click, care imită un zgomot sau o stare de alertă... din păcate este liniară și cam turuită, dar, în mare, poți deduce anumite mesaje pt ca au un limbaj corporal f expresiv și un zâmbet permanent pe buze. Diferă mult față de dialectele tribale din Botswana sau Namibia, care au multe sunete înghițite și o intonație anume, oarecum... Nu știu dacă îți amintești de experiența mea lingvistică în Vietnam, unde propoziția avea șase tonalități pt șase mesaje diferite...

Am si eu în telefon vreo zece expresii de mare succes si sper sa le folosesc in urmatoarele review-uri.

Ținuta lor festivă, plină de simboluri, este dictată și de cei care le regizează întregul show pt oaspeți dar cea zilnică este chiar sumară.

glcitizen
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Africa de Sud: