ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.01.2012
JAN-2012
3 AD. + 1 COPII -- v: 4 [ani]

Revelion 2012 la Sinaia

La multi ani, tuturor!

Tocmai ne-am intors de la Sinaia unde am petrecut Revelionul si bineinteles ca nu puteam sa nu va descriu locatia pe care am ales-o in acest an pentru a sarbatori trecerea intr-un nou an.

Pensiunea se numeste New Aosta Garden, este o pensiune de trei stele si beneficiaza de o pozitie foarte buna pe strada care duce la Cota 1400. Cladirea are o arhitectura deosebita, care a permis propietarilor sa o amenajeze cu mult bun gust. Fiica de pictor fiind, am fost placut surprinsa sa descopar frumusetea tablourilor ce impanzesc intreaga casa si despre care am aflat ca au fost pictate de propietarul initial al casei si obiectele de arta deosebite care si-au gasit fiecare un loc infrumusetand intreaga casa. Apreciez felul deosebit in care proprietarii au stiut sa imbine frumusetea obiectelor de arta cu confortul modern al spatiilor de cazare.

Dar am sa-i las pe cei interesati sa descopere singuri povestea decoratiunilor din pensiune si am sa va descriu cat pot de bine conditiile de cazare.

Pensiunea are opt camere. doua triple la parter, restul fiind duble si aflandu-se la etaj. Am inteles de la prieteni ca una dintre camere este foarte mica, dar nu am vazut-o si nu are fotografie nici pe site. Noi am inchiriat intrega pensiune, fiind in total 17 adulti si 11 copii.

Camerele sunt spatioase si sunt dotate cu mobilier nou. Noi am ales o tripla fiind insotiti si de buni pe care o luam peste tot cu noi din motive de avut grija copil in timp ce noi ne distram.

Camera tripla are un pat matrimonial si un pat de o persoana, noptiere, dulap, masuta cu taburele si comoda cu televizor (dotat cu canale de desene pentru distrat copil). Am gasit o camera curata, primitoare, asternuturi albe, curate, baia spatioasa (baile de la etaj sunt mai mici). Am avut o mica problema cu baia, deoarece caloriferul nu prea se incalzea si era cam frig, drept pentru care a trebuit sa spal copilul in baia unor prieteni care aveau cabina de dus cu cadita.

De asemenea mi-as fi dorit sa gasesc si acel prosopel care se pune pe jos la iesirea de la dus, un suport pentru periute si un cos mai mare de gunoi, dar au fost detalii peste care am trecut usor.

La ultimul etaj se afla o sala care ofera o priveliste foarte frumoasa si este dotata cu o masa de tenis. Accesul de la un etaj la altul se face pe scari de lemn putin cam inguste, dar care se incadreaza perfect in ambientul casei.

Intr-un alt corp de cladire se afla sala de mese si bucataria. Bucataria este foarte bine utilata, lucru care ne-a fost de ajutor avand in vedere ca ne-am pregatit singuri toate mesele. Ceea ce lipseste este un cuptor, dar am rezolvat problema pregatind carnea la gratarul din curte care se afla chiar langa bucatarie.

Sala de mese este spatioasa, frumos amenajata si dotata cu o plasma si o statie care ne-au ajutat sa avem o petrecere de Revelion reusita. Printr-un mic culoar se ajunge la toaletele care deservesc numai sala de mese.

Proprietarul ne-a primit frumos, cu multa amabilitate si cu multe bomboane spre deliciul copiilor. Probabil ca i-am inspirat incredere, caci pe 31 a plecat, dar in fiecare dimineata am fost vizitati de doamnele care aveau grija de pensiune si care ne-au intrebat daca avem nevoie de ceva. Nu ni s-a facut curatenie in camera, probabil ca daca solicitam lucrul acesta se facea, dar fiind sejur scurt nu prea a fost nevoie. Ne-au curatat toaletele de langa sala de mese si au fost prompte la cererile prietenilor nostri.

Pensiunea nu are locuri de parcare, dar am gasit suficient loc pe strada. A fost putin cam greu cu urcatul bagajelor pentru ca sunt multe scari.

In final pot spune ca am avut un sejur reusit, pacat ca nu a fost prea multa zapada. Mi-ar placea sa revin si la vara in aceasta locatie pe care o recomand mai ales celor care vor sa fie inconjurati de frumos si liniste.

Nu voi posta fotografii pentru ca pe site sunt foarte multe si reflecta realitatea.

Trimis de georgito in 04.01.12 23:05:16
Validat / Publicat: 05.01.12 06:21:29
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SINAIA.

VIZUALIZĂRI: 2067 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (georgito); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Sala de mese si masa aproape pregatita pentru Revelion.

[05.01.12 06:21:15]

Ar fi util daca ai incarca si aici niste fotografii, mai ales ca esti prima persoana care scrie pe site-ul nostru despre aceasta pensiune. Ar ilustra mult mai bine review-ul bun pe care l-ai scris.

georgitoAUTOR REVIEW
    [05.01.12 10:02:39]

@webmaster28: Am doar cateva, dar le voi posta pe acelea cand le voi descarca.

georgito
    Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea New Aosta Garden: