ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.07.2009
JUL-2009
[?] AD. + 1 COPII

TIMP CITIRE: mai puțin de 1 MIN

Ceva deosebit

Locatie: super, chiar pe plaja.

Personalul: foarte amabil, desi o parte avea lacune mari in ceea ce priveste limba engleza.

Curatenie: excelent.

Hotelul s-a deschis pe 22 iunie 2009, totul era nou.

Raport calitate/pret: excelent.

Initial am fost putin ingrijorat pentru ca nu am gasit pe net nicio impresie despre hotel, iar la foto erau 4 foto, total neconcludente. Fotografia de ansamblu a hotelului, de pe net, este facuta in timp ce acesta era inca in constructie, fiind departe de realitate.

Trimis de tommy1974 in 08.07.09 13:33:16

VIZUALIZĂRI: 6526 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (tommy1974); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Hotelul vazut de pe plaja, pe inserat.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 100 PMA (din 1 vot)

[08.07.09 13:39:52]

Am uitat sa mentionez kids club, deschis intre orele 10-13 si 15-18, unde lasam baietelul ( 4 ani) in conditii deosebite. De asemenea, o mentiune speciala pentru "animation team", care era tot timpul printre turisti.

[08.07.09 20:20:28]

Foarte bine arata totul din poze. Piscina mi s-a parut cam micuta pt. un hotel asa de mare.Cum a fost masa?

Dar parcarea?

[08.07.09 22:37:01]

Piscina este destul de mare si, tinand cont de faptul ca numai jumatate din hotel era deschis, nu a fost deloc aglomerat. Este posibil ca , atunci cand hotelul va fi ocupat la capacitate maxima, sa fie ceva aglomeratie la piscina. Exista o piscina separata pentru copii.

Referitor la mancare, numai cuvinte de lauda. La fiecare masa aveau pui, peste, porc si vita, plus in unele zile, o specialitate. Am mancat, printre altele, fructe de mare, somon si friptura de iepure.

Parcarea este cu plata, 10 leva pe zi. Daca ai card de fidelitate "Mas Rewards" parcarea este gratuita.

Poti obtine gratuit un astfel de card de pe situl lor, la adresa " http://www.solmelia.com/home.htm ".

[10.07.09 09:49:07]

Mergem si noi la acest hotel si as vrea sa stiu care din camere sunt mai bune, cele cu vedere la mare sau cele cu vedere la parc?

In cele cu vedere la mare nu este prea cald in conditiile in care nu vreau sa folosesc prea mult aerul conditionat?

Copiii, inafara de piscina, mai au si alte posibilitati de distractie (tenis ne masa, etc)

[12.07.09 20:53:05]

Noi am avut o camera cu vedere la parc. In afara de priveliste, camerele sunt la fel. Dimineata bate soarele in cele cu vedere la mare iar dupa amiaza in celelalte. Aerul conditionat se regleaza electronic, nu ai de ce sa iti faci griji. Cand am fost noi nu aveau inca biliard sau tenis de masa dar este posibil sa fi adus intre timp. Oricum, la clubul pentru copii sunt multe chestii care sa-i tina ocupati si se organizau diferite concursuri pentru ei. Daca iti permiti, recomand camera cu vedere la mare. Privelistea este deosebita. Mai ales rasaritul soarelui.

[14.07.09 09:19:22]

salut tommy ! Inafara de kids club mai au cumva si o alta zona de joaca pentru copii ( topogane sau ceva de genu )?

[14.07.09 11:22:20]

Mai au o zona de joaca, destul de mica, ce cuprinde cateva chestii pe care se pot catara copiii. Incerc sa atasez si cateva foto.

[14.07.09 23:08:46]

multumesc tommy. Stau in cumpana intre a alege acest hotel si un hotel din Nessebar, tot de la Solmelia, "Sol Nessebar Palace". Ma tenteaza mai mult hotelul unde ati fost voi pentru ca e nou si e aproape de mare. A fost ceva sa te nemultumeasca aici?

[15.07.09 00:09:33]

Te rog pune si ceva poze cu camera sau si cu restaurantul unde ati servit masa, daca ai.

Parcul din spate e amenajat, banci, mese, chestii din astea?

Ai fost prin imprejurimi sa vizitezi ceva? Ai ce vizita pe o raza de 100 km?

Ce traseu ai urmat si cam cat timp ai facut de la vama... vrem sa ne facem un plan de plecare (ora de plecare si traseu) ? Daca ai ajuns pana la 12, te-au cazat sau nu?

Multumesc pentru raspunsurile si impresiile de pana acum.

[15.07.09 11:44:56]

pentru darius: eu merg de 4 ani la hoteluri din compania solmelia. Au un standard de calitate destul de ridicat. Noi de fiecare data am fost multumiti de serviciile lor si am stat in camere de 30 mp. Iti dai seama ca aici toate camerele au 43 m. Cred ca sunt super mari. Daca vrei viziteaza site ul lor www.solmelia.com

[15.07.09 11:48:59]

apropo tommy! ati facut rezervarea direct de la solmelia?

[15.07.09 12:17:26]

Am facut rezervarea prin agentia de turism Bliss Travel din Bucuresti. A fost mai ieftin decat direct prin SolMelia. In ceea ce priveste camera, nu am foto dar nu ai de ce sa iti faci probleme. Am fost si eu 2 ani la Sol Palace Nessebar. Conditiile sunt practic aceleasi. Diferenta consta in faptul ca la baie nu au telefon, si au numai cada, fara cabina de dus. La Palace aveau si cada si cabina de dus. In schimb, pozitionarea fata de plaja si plaja in sine sunt mult mai bune dacat la Palace.

Referitor la locuri de vizitat, sincer nu stiu ce sa spun pentru ca eu nu m-am miscat de acolo pe perioada sejurului. Oricum, la cca 25 km este Nessebarul vechi, care merita vizitat, fiind ceva deosebit.

In ceea ce priveste drumul, am intrat in Bulgaria pe la Russe, am luat-o catre Varna (210km, din care vreo 90 autostrada) iar de la Varna mai sunt 60 km pana la Obzor. Total 270km prin Bulgaria, pe care i-am facut in 3 ore. Drumul este bun si foarte bun. Am ajuns la hotel la ora 12 si ne-a cazat imediat. Daca ai card Sol Melia te poti caza incepand cu ora 10. 00, iar la plecare poti elibera camera la ora 16. 00, fata de ora 12. 00 in mod normal. Plus ca ai parcare gratuita. Intra pe situl lor si poti obtine acest card gratuit, cu 1500 de puncte bonus.

Am incercat sa raspund la toate intrebarile intr-un singur raspuns. Gasiti poze cu camera pe situl lor.

Un aspect pe care am uitat sa il prezint si care ar putea fi important este ca dupa ora 16. 00 - 16. 30 asupra piscinei nu mai bate soarele, aceasta intrand in umbra. Dar este soare pe plaja, daca vrei sa te bronzezi

[15.07.09 14:17:43]

Am intrat pe site-ul lor si am obtinut un numar de card, dar as vrea sa stiu cum intru efectiv in posesia lui?

Au asistenta medicala acolo?

[15.07.09 15:53:36]

Cardul ti-l trimit prin posta. Dar nu garantez ca vine foarte repede. Mie mi-a ajuns dupa aproximativ 1 luna.

[15.07.09 15:57:50]

Multumesc inca o data Tommy. Merg pe mana ta. Am facut rezervare direct de pe siteul lor. Vreau sa ma scap de niste puncte de pe card in schimbul a 120 euro. Multumesc pt poze si pentru tot. Iti mai scriu impresile mele dupa ce ne intoarcem / la inceputul lui septembrie. ciao

[15.07.09 20:11:37]

Pana nu intru in posesia cardului nu pot beneficia de avantajele lui , de exemplu parcarea gratuita. Sau altele din cele enumerate mai sus. Intreb asta pentru ca , dpdv electronic pe site-ul lor am deja pe numele meu un card cu un cod si cele 1500 de puncte aferente.

Cu acel numar de cod la receptia hotelului nu pot beneficia de avatajele respective chiar si fara avea cardul asupra mea ?

[15.07.09 22:01:17]

Din cate imi amintesc eu, pe situl lor exista si o optiune de printare a cardului. Nu sunt sigur , dar din cate imi amintesc era aceasta optiune, de a-ti printa cardul. Oricum, noteaza-ti numarul cardului si in momentul cazarii cei de la receptie pot verifica in sistemul informatic faptul ca esti posesor de card.

[15.07.09 22:37:37]

Am vorbit azi cu o doamna de la bliss travel si m-a impresionat oferta lor. e mai ieftin cu aproximativ 150 euro. Sunt seriosi cei de la bliss? Multumesc tommy inca o data

[15.07.09 22:40:52]

tommy daca treci prin sibiu jur ca dau o bere ...

andreip*
    [16.07.09 10:14:18]

eu am mers cu familia acum 2 ani prin bliss travel, anul trecut am optat pentru alta destinatie, anul acesta am vrut sa merg tot cu ei insa sotia mea a gasit o oferta mult mai avantajoasa la acest hotel la solis travel din bucuresti, va sfatuiesc sa incercati si voi oferta lor

[16.07.09 17:02:59]

Multumesc pt. bere, Vador.

Referitor la Bliss Travel, eu merg de 3 ani in concediu prin intermediul lor si nu am nimic sa le reprosez. Pentru relatia cu Bulgaria, se ocupa Diana Sorica, o fata deosebita. Email : diana@bliss-travel.ro Este posibil sa fi aparut intre timp si ceva oferte speciale.

[28.07.09 12:59:36]

salut Tommy !

Mersi pentru recomandari, pe 31.07 plecam si noi la Sol Luna datorita postarilor tale. Ramane sa revin si eu cu impresii dupa ce ma intorc....

[28.07.09 19:30:36]

Concediu placut!

[28.07.09 19:55:20]

Salutare! Si eu am luat bilet din 04 august 10 zile la acest hotel, am doar o singura intrebare: pe plaja din fatza hotelului am inteles ca se platesc umbrelele si scaunele de plaja, daca e adevarat, cam cat costa? Multumesc.

Cele bune!

[28.07.09 21:52:26]

Astept si impresile voastre cand va intoarceti... noi plecam pe 1 septembrie. Multumesc si concediu placut!

Tomy nu am uitat de bere...daca veniti la Sibiu cu copilu' va duc intr-un loc misto, "in muzeul astra". 100% o sa va placa.

[28.07.09 22:06:22]

Zona cu umbrele si sezlonguri ocupa doar o parte din plaja din dreptul hotelului (cca. o treime). Restul este plaja libera. Nu stiu cat costa, pentru ca nu am inchiriat sezlonguri. Oricum, si in zona cu umbrele este un spatiu liber intre mare si primul rand de sezlonguri, cu o latime de 3-4 m, unde poti sta fara probleme. Cel putin asa era la inceputul lunii iulie, cand am fost noi.

[28.07.09 22:11:16]

@pifc: citisem pe undeva ca in jur de 6e/zi, daca ajungeti pe 4.08 poate ne racorim la 1 bere impreuna...

@tommy: Multam frumos !

[29.07.09 09:54:13]

@Tommy, Multzam Fain!

@Richardm, Clar, ar merge o racoreala, eu vin tocmai de la ARAD cca 1000 km, sper sa ajung pana la ora 14. Am facut si card de fidelitate (printant de pe site), sa vedem cum o fi, e prima data cand merg la un "SOL".

[29.07.09 14:50:52]

SOL MELIA este firma serioasa. Nu ai de ce sa iti faci probleme. Eu merg de 3 ani la hoteluri SOL si nu am avut probleme. Concediu placut!

Daca iesi din Romania pe la Giurgiu, iti sugerez traseul Giurgiu-Russe-Varna-Obzor. De la Russe pana la Obzor faci 3 ore.

[29.07.09 19:37:55]

Pai eu vin din Focsani, desi daca o iau pe la Giurgiu am vreo 15Km in plus de facut prefer sa merg pe acolo pentru ca drumul e mult mai bun pana la iesirea din tara. Card SOL am si eu, sa vedem daca e acceptata versiunea printata...

@pifc, o sa-ti postez aici nr camerei sa ne gasim daca vrei!

[30.07.09 09:27:10]

@Tommy asa am sa fac.10x

@Richard , de unde shtii nr camerei? scrie pe voucher?

Eu inca nu am voucher (azi il primesc), dar de regula la hotel abia afli nr camerei , sau tu eshti deja acolo. ..

[30.07.09 10:05:17]

Nu-l stiu inca insa imi iau laptopul cu mine (deh, deformatie profesionala).

[30.07.09 11:53:51]

Salutare! A facut cineva rezervare direct de pe situl lor? Ce avantaje sunt daca ai card Sol Melia? Teoretic am 1500 de puncte dar nu stiu sa le folosesc poate ma lumineaza cineva.

Multumesc

[30.07.09 19:30:38]

Avantajul daca ai card Sol Melia este ca ai parcare gratuita (altfel, 5 €/zi), check in incepand cu ora10, iar check out pana la ora 16. Punctele le poti schimba in nopti de cazare, in hotelurile din lantul lor. Dar trebuie sa ai cel putin 10.000 puncte.

ecaterina_t
    [31.07.09 20:06:20]

noi plecam pe 17 aug la un hotel SOL din NESSEBAR. O sa va rog frumos sa-mi spuneti si mie daca ati putut folosi versiunea printata a cardului SOL.

Multumesc mult si va doresc tuturor concediu placut si relaxant.

[03.08.09 15:24:40]

Tommy, sincer m-ai convins si pe mine in legatura cu acest hotel. Inca eram nehotarata daca sa il aleg pe acesta sau Nessebar Palace sau chiar Sol Nessebar Mare/Bay. Insa am o singura retinere. Dat fiind faptul ca hotelul nu e terminat, nu este galagie din cauza ca se continua lucrarile la el, sau nu arata mai rau din cauza acestui lucru? Multumesc anticipat

[03.08.09 17:06:29]

Aripa hotelului care nu este data in folosinta este finalizata la exterior. Pe afara, nu se observa nicio diferenta fata de cealalta aripa. Banuiesc ca se mai lucreaza doar la chestii de finisaje interioare, amenajarea camerelor. Nu este nici un fel de galagie si nici nu se vad muncitorii pe acolo. Nu-ti face griji. Am fost si noi 2 ani la Sol Nessebar Palace si am fost multumiti. Practic sunt acelasi conditii de cazare.

[03.08.09 20:33:26]

Tommy, te mai deranjez cu inca o intrebare legata de cardul SOL (mas rewards, sub denumirea asta l-am gasit eu). Mi s-a trimis confirmare pe mail cum ca acest card s-a activat si poate fi folosit, imi arata sa printez si cum sa decupez cardul, insa nu am gasit nimic scris cum ca mi-ar trimite cardul. Nu ar trebui ca ei sa imi trimita acest card sa il pot folosi?

Iti multumesc foarte mult. O seara buna in continuare!

[03.08.09 22:17:49]

Sincer, nu stiu care este procedura. Eu am primit cardul anul trecut, la Sol Palace Nessebar. Este un card din carton dar nu am avut nicio problema cu el. Important este acel numar de identificare tiparit pe card. Ei il introduc in calculator si apar datele tale. Concediu placut.

[04.08.09 21:28:58]

Ok, am ajuns, la receptie am spus ca detin card, l-am aratat (versiunea printata, ce am primit si eu pe mail, cu nume prenume si nr rspectiv, pe card sunt 1500 puncte) mi s-a spus la hotel ca nu pot folosi acest card pt ca nu este original si daca ar fi fost doar cardul Gold e pt Free parking, deci tzapa, eu sincer am listat cardul in sperantza ca scap macar de taxa de parcare care oricum la All inclusive ar fi trebuit sa fie free (e 10 leva pe noapte) Nu am pus mai multe intrebari ca am fost obosit, dar maine cand imi recuperez pasapoartele mai incerc, sa vad totusi la ce e bun acest card.

Inca ceva, hotelul e aprooape gol (30% ocupat, in parcare sunt 20 de masini numarate) Locatia e foarte buna, plaja e perfecta, in rest cred ca sunt la inceput nu am gasit suc cald (defapt nu rece) pt copil doar de la dozator... cam atat din prima zi. Berea a fost buna. Richard ce camera ai? : D

[04.08.09 22:13:49]

pifc

Poti sa-mi spui prin ce agentie ai facut rezervarea? Nu sunt foarte hotarat ce sa aleg, Sol bay sau Riu bay, poate ma ajuti cu cateva informatii si despre Riu bay.

Multumesc!

[04.08.09 22:40:41]

buna pifc.

Te rog sa imi mai dai si mie detalii despre camere, staff, mancare. Eu am facut rezervare pentru sfarsitul lui august, dar sa fiu sigura ca e alegerea buna ms

[05.08.09 13:35:02]

pflorin1315:

Eu merg cu aceasta companie de 4 ani in fiecare an. Rezervarea o faci direct pe siteul lor dupa care iti trimit o confirmare pe mailul tau. Rezervarea nu costa. Poti sa o anulezi de asemenea cand vrei. Totul se plateste la sfarsit. Merg pe-ncredere, nu sunt disperati ca hotelierii nostri de pe litoral...

La fiecare euro sau dolar cheltuit la ei primesti puncte pe cardul mas. Cu punctele respective ai mai multe variante (cazare gratis, poti sa inchiriezi masini). O sa intelegi mai multe daca intri pe siteul lor / www.solmelia.com

[05.08.09 14:30:21]

pifc

Cauta-ma la 2647 sau daca nu, vezi ca suntem o familie cu 2 copii dintre care 1 mic in carucior si 1 care nu sta nici 1 secunda. Sorry de intarziere, dar de abia acum am reusit sa fac netul sa mearga... Darius stie.

Meddy

Stai linistita, ai facut o alegere foarte buna, mancarea este excelenta, stafful numai cu zambetul pe buze, gata oricand sa te ajute, iar hotelul e de nota 10.

[05.08.09 15:42:16]

Salutare. Pifc, imi pare rau de chestia cu parcarea. Chiar nu stiu ce sa spun. Nici eu nu am card gold, si am avut parcare gratuita.

Richard, ma bucur ca esti multumit de ce ai gasit acolo.

lucifer
    [06.08.09 15:13:25]

richardm27 salut!

Mă interesează dacă în afară de internet cafe-ul hotelului există şi reţea wireless pe acolo, mă poţi ajuta?

Mulţu mult!

Să trăieşti Tommy, numai bine!

[06.08.09 20:24:14]

Salut!

Lucifer, este Wireless la lobby-bar.

Richard, in caz ca vrei sa te mai intorci prin Ruse, cum imi aduc eu aminte, sa stii ca drumul este foarte bun. Noi pe acolo ne-am intors si a fost perfect. Ai 100 de km de autostrada pe care o calci linistit la 140 km/ora. Doar in Varna sa ai grija cand intri in oras, imediat dupa pod, este un indicator de Sofia, pt drumul de centura, si daca vei vedea ca masinile grele nu se incadreaza pe banda intaia sa faca dreapta si sa-l urmeze, inseamna ca drumul e tot in lucru si va trebui sa intri putin in oras si apoi sa faci stanga si sa urmezi indicatoarele de Sofia care te duc pe A2.

Cum ati simtit cutremurul de ieri dimineata, acolo la Obzor?

Stiu ca pleci maine. Drum bun!

[06.08.09 20:25:04]

Din ce am vazut pe harta, acest hotel se afla intre Obzor si Byala. Ce hoteluri erau in jur? Sau erau hoteluri numai in statiunile mai sus mentionate? Sper ca nu e asezat chiar in pustietate.

[06.08.09 20:32:02]

Nu e pustietate deloc. Este la capatul de nord al statiunii Obzor. E doar putin izolat, ceea ce pentru noi a fost perfect. Ai vreun km pe plaja pana la urmatorul hotel, si vreo 3 km pana in centrul statiunii, care seamana foarte mult cu Eforie Nord al nostru.

Tarabe, restaurante, park, spectacole, etc. Deci ai ce sa faci si unde sa mergi. Dar noua ne-a placut foarte mult la hotel si nu am mai revenit in statiune.

[06.08.09 21:28:40]

In cazul unei rezervari directe pe www.solmelia.com am inteles ca plata se efectueaza la receptia hotelului, se poate face cu cardul sau trebuie sa schimb in leva?

[06.08.09 22:06:10]

Richard: noi stam la 2510, familie cu 1 copil 4 ani jumate, la fel de neastamparat. Incerc sa te identific, noi stam doar la plaja, la piscina nu stam defel.

PFlorin: agentia e businessjet din Arad.

Lucifer: stau la etajul 4 al hotelului si am wireless in camera.

+ + +

Pt cine nu s-a hotarat inca: merita venit la acest hotel, chiar sunt toate de 10, mai putin parcarea (am eu un fix)

Cele bune si Concediu Placut!

lucifer
    [06.08.09 22:41:22]

Mulţumesc darius şi pifc pentru informaţii!

[07.08.09 09:59:55]

@pifc: Imi pare tare rau ca n-am reusit sa ne gasim, noi am plecat ieri la 16.00.

@Darius: Prin Ruse am venit, drumul estefoarte bun, numai ca... am prins ploaie torentiala non stop de la Razgrad pana la Afumati; pe deasupra in Russe era strada principala inundata si canalizarea dadea pe afara foarte tare exact cand am ajuns noi si nu se putea trece pe acolo, asa ca am mai pierdut 1/2 de ora, pt ca am prins si o bariera de tren prin oras.

O sa incerc sa fac si eu un review zilele astea.

[07.08.09 17:28:10]

Pt. pifc

La 2510 am stat si noi. Ma bucur ca va simtiti bine.

Referitor la suc cald, vezi ca la bar au un aparat cu jet de aburi., la care poate incalzi paharul inainte de a il umple cu suc. Asfel, nu va mai fi atat de rece.

[07.08.09 22:05:36]

Incerc sa identific pe diverse harti care sunt hotelurile cele mai apropiate de Sol Luna Bay si nu reusesc. Ma ajutati, cei care ati fost sau sunteti acolo?

[07.08.09 22:09:55]

Marimar e mai aproape de Sol Luna Bay .

Se poate plati cu cardul .

[07.08.09 22:18:19]

Anturium, daca cumva nu ai observat-o inca, am si eu o harta pentru fiecare statiune in parte, inclusiv ptr Obzor - din pacate nu am reusit sa localizez (inca) toate hotelurile, dar poate te ajuta

[07.08.09 22:18:22]

darius, multumesc.Venind dinspre Varna, e intai Miramar sau intai Sol Luna Bay?

[07.08.09 22:20:05]

Sol Luna Bay.

[07.08.09 22:37:37]

Tommy: merci, ne-am descurcat pana la urma, combinam apa calda cu sucurile de la dozator (asta e). Interesanta coincidentza frumoasa camera orisicat, si mare.

Anturium: eu am identificat oarecum hotelul (mai mult locul unde este) pe googleearth, e primul hotel dupa Byala, intr-un golf, plaja Obsor incepe cu acest hotel.

[07.08.09 22:42:25]

ok, am inteles acum. Eu am gasit coordonatele hotelului pe maplandia.com si voiam sa verific veridicitatea lor. Tot de acolo am luat si coordonatele pt. Sol Nessebar Palace, dar GPS-ul ne-a parasit in noul Nessebar, si a trebuit sa mai intrebam(oricum nu mai aveam mai mult de 1 km pana la destinatie). Scuze daca am insistat prea mult.

[07.08.09 23:01:29]

Ai ce face seara la hotel sau trebuie sa pleci in oras? Ce variante de transport sunt si cam ce distante?

[07.08.09 23:26:19]

Daca vii cu "pitici" dupa tine dela 8. 30 incepe kids disco dupa care in jur de 9. 30 ai spectacol de-al animatorilor (in fiecare seara cate unul diferit).

Daca vrei sa mai iesi din complex, Obzorul e la 3 minute de mers cu masina si acolo din ce am vazut ai diferite variante: masa, plimbare, cumparaturi, am impresia ca era si un parculet pentru cei micuti pe acolo.

PS: Echipa de animatie are un 10+ din partea mea, nu prea au multe posibilitati cum au cei de la turci, insa isi dau tot interesul.

[07.08.09 23:37:20]

richardm27: multumesc, in cazul in care nu vreau sa folosesc masina ce optiuni ar fi? eram curios daca sunt autobuze si pana la ce ora circula seara.

Ca suprafata, "Obzoru" cu ce statiune de pe litoralul nostru se poate compara?

[07.08.09 23:42:07]

Despre alt mijloc de transport chiar ca nu stiu... poate intreaba @pifc la receptie, daca n-a plecat inca.

Obzorul e un fel de Eforie Nord de-a lor.

[07.08.09 23:53:43]

O ultima intrebare referitoare la mancare, ai ce alege sau trebuie sa mananci in oras?

Thx

[08.08.09 00:15:44]

pflorin1315

Stai linistit, au mancare pentru toate gusturile, in cantitati suficiente.

[12.08.09 18:52:31]

Buna. As avea si eu 2 intrebari in legatura cu masa pentru cei care au fost deja acolo: mai stiti care era intervalul orar in care se serveau micul dejun, pranzul si cina? Si intre mese mai existau si gustari sau racoritoare care se puteau servi? Multumesc.

alexandru.iatan
    [12.08.09 19:10:58]

Partea cu parcarea in limita locurilor disponibile poate reprezenta o problema? Ce spun cei care au fost sau sunt deja acolo?

Si inca ceva: este adevarat ca exista si internet wireless? Poate nu in camera dar macar in hol. Nu de alta dar sa stam sa ne inghesuim intr-o camera cu un calculator cu acces la internet parca nu prea merita. Noi incercam sa plecam vineri (daca se confirma astazi locurile-deh ne-am teezit tarziu cu concediul). Toate bune.

[12.08.09 22:14:54]

Nu bag mana in foc insa cam astea erau orele de masa:

MD: 07-10, P: 12.00-15.00, C: 19.00-21.00. Intre mese o sa gasesti si gustari fie in lobby bar sau la pool bar, iar racoritoare ai non stop la ambele baruri pana la ora 23.00 cand se termina conceptul all inclusive (this sucks, trebuia macar pana la miezul noptii).

@ Alexandru: Nu-ti face problema cu parcarea, la inceputul lui august nu era nici pe jumatate ocupata, iar wireless e in tot holul hotelului, chiar si la piscina. Daca nu te descurci cu conexiunea vezi ca au un specialist IT la receptie numai ca in weekend nu e acolo.

Concediu placut !

[12.08.09 22:34:47]

multumesc mult.

[13.08.09 16:16:59]

Aveti vreo recomandare pentru cei fara gps? Am mai fost pana la Bourgas, prin Varna dar ma gandeam la un detaliu... Presupun ca trebuie sa fac la stanga, inainte de Obzor sau intru prin Obzor?

[13.08.09 19:46:48]

Victorina

De la Varna o iei catre Burgas. Dupa ce treci de Biala, inainte de Obzor, este un indicator la dreapta "Sol Luna Bay Camping". Urmezi indicatorul si faci dreapta, pe sub soseaua principala, catre hotel. Oricum, se vede din soseaua principala, nu ai cum sa il ratezi. De la Varna sunt 60 km.

[14.08.09 08:05:17]

merci mult Tommy!!!

[15.08.09 22:41:39]

Cum as putea afla coordonatele hotelului (latitudine si longitudine) ? Pe Google Earth localizarea hotelului este complet eronata!!!

Vrem sa plecam luna asta in concediu si nu gasim nicaieri pe Internet coordonatele!!!

[15.08.09 23:16:37]

PS:

pifc, la ce coordonate ai gasit hotelul?

Cele mai apropiate coordonate (nu sunt sigur) gasite de mine

sunt 42°50'22"N 27°52'53"E, de pe http: //wikimapia. org/13516172/ro/

Are cineva niste coordonate mai exacte sau poate sa-mi confirme veridicitatea lor?

[16.08.09 07:44:23]

Aveti idee daca se poate plati cu cardul la hotel?

[16.08.09 11:31:09]

TheEagle: Si eu le cautam, de mult, ca sa le pun pe harta interactiva a statiunii. Le-am introdus, provizoriu, pe cele indicate de tine.

Poate cand te intorci scrii ceva impresii si ne confirmi daca sunt sau nu exacte.

[16.08.09 12:38:58]

si pe mine m-ar interesa daca plata se face cu cardul (mai ales in cazul in care am facut direct booking online la hotel pe site-ul sol melia si mi s-a cerut numarul de card) sau se achita cash? multumesc mult

[16.08.09 15:09:24]

@webmaster

Cred ca nu-mi ramane altceva de facut decat sa merg pe coordonatele gasite de mine. Cand o sa ne intoarcem o sa dau coordonatele exacte.

[16.08.09 22:21:46]

TheEagle: Coordonatele google earth

42°50'22. 72"N 27°52'54. 35"E

Sunt corecte

Nu se vede hotelul pe googleearth dar se vede foarte clar drumul cara face la dreapta de la soseaua principala apoi pe sub sosea si se opreshte in coordonatele de mai sus, e foarte simplu. Mai greu e la Varna sa o iei spre Burgas pt ca A5 la inceput e in constructie.

Medidygrirl: din cate shtiu eu se poate plati cu cardul.

Exista microbuse care te duc de la hotel la Obsor pleaca pe la 18-19, dar e foarte aproape pe plaja aprox juma de ora.

Am sa scriu si eu review-ul.

Cele bune! Concediu placut!

[16.08.09 22:47:41]

pifc

Pana la un review complet pe care sunt sigur ca ai sa-l faci poti sa dai o nota? Maine ar trebuie sa platesc biletele si ar mai fi timp sa schimb hotelul.

Multumesc

[16.08.09 22:59:03]

@pifc: Observasem acea trecerere pe sub sosea dar mai departe nu eram sigur !

Multumesc!

[16.08.09 23:19:24]

Am postat review.

[26.08.09 17:58:49]

Am revenit: D

Coordonatele din fata receptiei hotelului sunt:

42. 83983° N

27. 88075° E

Sunt foarte apropiate de cele furnizate de pifc!

[26.08.09 18:07:21]

multumesc - sunt sigur ca vor prinde bine si altora.

Cum a fost vacanta? [probabil ne scrii intr-un "review distinct" ]

[28.08.09 22:21:50]

@webmaster: Nu ai pentru ce! Tocmai in ideea de a fi utile si altora le-am "adus"!

Nu sunt bun la scris review-uri asa ca o sa o las pe sotia mea sa se ocupe de asta!

dhv1978
    [03.05.10 14:49:31]

Salut tommy,

In urma review-urilor tale despre acest hotel am programat si eu cu familia o vacanta pentru acest an, 2010, in ultima saptamana din august, cu speranta ca vremea va mai fi frumoasa in aceea perioada.

Am si eu o intrebare daca ma poti ajuta referitoare la sa zic asa "securitatea" hotelului, in sensul a cat de sigura esta parcarea, pentru a nu avea neplacerea sa ma intorc pe jos acasa....

Tocmai in aceste zile se discuta despre cateva astfel de cazuri in Bulgaria, si mentionez si faptul ca este prima vacanta in Bulgaria si plec la drum un pic cu inima stransa din acest punct de vedere ca am auzit in decursul anilor tot felul de povesti...probabil ca ati mai auzit si voi....

Multumesc de ajutor in acest sens si orice alte informatii despre BG, acest hotel sau orice altceva pentru un novice in aceasta zona sunt bine venite...

[03.05.10 21:48:22]

Eu nu am avut niciodata probleme din acest punct de vedere si nici dintre cunoscutii mei nu am auzit sa pateasca cineva asa ceva. Din experienta mea de pana acum pot sa iti spun ca Sol Melia este unul din cei mai mari jucatori din piata, este firma spaniola si managementul este destul de strict si profesionist. Parcarea este pazita si ti se da un cartonas pe care sa il lasi pe bordul masinii, ca sa poata verifica paznicul ce masini sunt in parcare.

Referitor la problema de 1 Mai, cu masinile de la Nisipuri (culmea, chiar la un hotel din lantul Sol Melia), pot sa iti spun ca este unul din cele mai luxoase, daca nu chiar cel mai luxos din statiune, 5*, si imi este greu sa cred ca s-a putut intampla asa ceva in parcarea hotelului. Din ce am vazut eu la stiri, romanasii nostri au vrut sa fie jmecheri si sa nu mai plateasca parcarea, si au lasat masinile in apropierea hotelului, dar NU IN PARCARE. S-au bucurat ca economisesc 10-15 euro si acum plang dupa masini (tampitii nu aveau nici CASCO).

Referitor la politie, eu nu am fost oprit niciodata dar, pentru orice eventualitate, ar fi bine sa ai la indemana cateva bancnote de 5 euro.

dhv1978
    [04.05.10 09:04:11]

Multumesc tommy pentru sfaturi, sper sa nu am probleme de nici o natura. Am Casco la masina, dar din cate stiu si am citit, pentru Bulgaria nu ar fi valabila asigurarea pentru furt. O sa-i sun oricum sa vad ce zic cei de la Omniasig despre acest lucru...

De asemenea dupa ce am citit review-urile tale am aplicat si pe site-ul celor de la Solmelia pentru acel card de fidelitate.

Enki
    [06.07.10 10:05:59]

Referitor la sezlonguri sunt doua feluri: unele albe, care se platesc, si unele albastre, la care ne-am asezat de multe ori, si nu a venit nimeni sa ne ceara nimic. Legat de umbrele, nu stiu, ca am prins o vreme noroasa si nu am avut nevoie. Noi preferam sa stam ceva mai departe de hotel, in dreptul iazului, unde nu erau pietre in apa si era liber. La sezlonguri era prea mare inghesuiala.

16 utilizatori sunt abonaţi la urmărirea acestui fir de discuţie (primesc instiinţări la adăugarea unui ecou):
    alexandru.iatan, andreip*, Anturium, darius, dhv1978, ecaterina_t, Enki, lucifer, medidygirl, pflorin1315, pifc, richardm27, TheEagle, tommy1974, vador*, Victorina
    Alte impresii din această RUBRICĂSol Luna Bay Resort Hotel:

• pagină generată în 0.12034606933594 sec