ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.10.2011

Foarte nemulțumit

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 2 MIN

Amalfi - Costiera Amalfitana

Am petrecut 10 zile in Sudul Italiei, pe vestita Costiera Amalfitana, e experienta frumoasa presarata si cu asperitati.

Pentru noi drumul a fost lung si obositor-am mers cu masina, la intoarcere ne-am oprit in Roma, recomand doritorilor avionul pana la Napoli apoi ferry sau trenul pana la pct terminus, la noi era Maiori.

Maiori, un fost satuc pescaresc, dragutel, insa drumul pana aici cu masina de la Salerno a fost un adevarat act de maiestrie, drumul fiind aproximativ de latimea unei alei dintre blocuri pe care circulau masini, autobuze, f multe scutere, ... mare noroc am avut scapand fara zgarieturi. Asadar Maiori... am stat intr-un apartament (homelidays.co.uk/mai ... 526en1.htm ), altul - mult mai prost decat ce era in poze si platisem (deh, veneam din Romania!), la prostestele noastre nu s-a putut face nimic (alegeti neaparat hotel daca ajungeti in zona! -). Maiori cu Marea Tireniana, plina de barcute, de plaje cu umbrele frumos colorate, cu o inghetata bestiala! Din Maiori cu ferry am mers pana in Amalfi si de aici cu autobuzul- SITA se numesc, pana in Ravello, un orasel la o jumatate de ora, un oras al muzicii zic ei, perioada de glorie fiind inainte de razboi, cu 2 vile celebre, acum doar ruinele, ingrijit intretinute - Ruffolo si Cimbrone! Tot din Maiori cu ferry, in alta zi am mers pana in Positano - un alt sat pescaresc dar unde s-a investit, vechile case de pescari acum gazduiesc cafenele, boutique-uri elegante, restaurante, unde aleile sunt umbrite de lendri, unde poti atinge portocalele si lamaile cu mana, in fine unde chic-ul e la el acasa! Oricand m-as mai intoarce AICI. Recomand cu caldura, daca va doriti un sejur alegeti Positano sau Capri.

Capri, am ajuns cu catamaranul din Amalfi in aproximativ 40 min. E frumoasa insula, dar nu e tangibila oamenilor de rand. Nu are plaje, cei cazati aici inchiriau barcute si se pozitionau in unul din multimea de golfulete ce marginesc insula. Capri are un farmec aparte, locul unde poti intalni foste vedete sau doamne trecute mult de tinerete dar care stralucesc prin bijuteriile Cartier, Hermes, etc pe care le poarta, prin zanganitul fin al paharelor de sampanie sau prin zgomotul jucaus al bichon-ilor, frumos coafati sau al domnilor cu ochelari (a la Al Cappone) si palarii albe dar si cu multe zerouri in conturi. Capri, cu gradinile Augustus, de fapt un mini parc unde se platesc 2 euro la intrare dar de unde poti admira marea, cu verdele ei de diferite nuante si barcutele... sutele de barcute si Via Krupp, un drum care coboara serpuind pana la tarm. Capri, cu hotelurile sale, incojurate de palmieri si lendrii, un loc frumos care merita vizitat dar unde nu m-as mai intoarce. De ce?! Nu apartin acestei lumi.

Am sa revin intr-un alt 'post it', cu alte detalii referitoare la acest concediu.

Trimis de marcuc in 30.10.11 23:13:27
    Validat / Publicat: 31.10.11 09:42:49
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA. A mai fost în/la: genova

VIZUALIZĂRI: 4646 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (marcuc); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[31.10.11 09:55:26]

Cu ocazia review-ului de 'spart gheata, iti spunem, @marcuc, bun-venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo!

georgiana
    [31.10.11 13:20:07]

Bine ai venit, iti spun si eu, cu acesta ocazie! Mai ales ca ai scris despre o destinatie tare draga mie, despre care foarte putini useri au scris despre ea, aici pe site-ul acesta.

Pot sa spun cu multa bucurie ca si eu am avut sansa ca spun ca AmFostAcolo! In Maiori, in Capri, in Salerno si pe Coasta Amalfi, in general, pana la Sorento! Si ca sunt printre cele mai frumoase locuri din Italia. Coasta Amalfi se aseamna foarte mult cu Cinque Terre, pentru ca si acolo casele sunt asezate sus, pe stanci, deasupra marii, cu deosebirea ca acolo e foarte rustic, chiar daca este la fel de scump.

Si noi am trecut exact prin ce scrii tu pe soseaua care leaga Salerno de Maiori, cu deosebirea ca era seara, intuneric, sfarsit de octombrie, dar tot coloane de masini erau din ambele sensuri. Am gasit cazare la fata locului, tot in Maiori, la Hotel De Rosa, vezi impresii

Si ne-am bucurat ca am rezolvat si problema cu parcarea, care este cam dificila acolo.

In insula Capri, am ajuns pentru ca doream sa marcam un anumit eveniment special din famila noastra si doream sa alegem chiar un loc la fel de special. Nici noi nu apartinem acelei lumi despre care tu scriai la finalul review-ului tau, de aceea vreau sa-ti spun ca se poate si-n Capri, cu bani putini. Cine a urmarit serialul Capri, difuzat in urma cu 2 ani, zilnic, la TVR 2, ma poate intelege mai usor de ce am ales sa fac atatia km pana aici.

Am gasit si aici cazare la fata locului, chiar central, la Quattro Stagioni, dar retine ca era extrasezon, in fata sediului carabinierilor. Poti citi impresii despre cazare aici vezi impresii

Am vazut ca ai dat nota mica la capitolul ''masa''. Intr-adevar, o cina simpla, cu 2 portii de peste si un vin, nicidecum cel mai scump, trece de 85 de euro, la un restaurant din Piazza Umberto I. Dar se pot gasi si alte variante de masa, spre ex. jos, in Marina Grande, poti manca si cu cativa euro. Dar tu ai stat doar cateva ore si e logic ca iti trebuie putin timp sa poti observa atatea lucruri. Sa stii ca se poate face si aici plaja, langa Marina Picola. In rest este o insula pietonala, doar carello ce mai asigura aprovizioanarea in oras si autobuzele care leaga portul Marina Grande de centru si Anacapri.

Nota mica pe care ai acordat-o la ''servicii'', se refera la cazarea din Maiori?

In primavara aceasta am reusit din nou sa ajung pe langa Coasta Amalfi, intr-o croaziera care avea o oprire in portul Salerno. Mi-a placut foarte mult si aici, iar despre asta poti citi impresii complete aici vezi impresii

Abia astept sa scrii si despre alte locuri pe care ai reusit sa le vezi in partea de sud a Italiei si, poate incarci multe fotografii.

marcucAUTOR REVIEW
    [31.10.11 19:56:46]

@georgiana: Draga mea, Georgiana

iti multumesc pentru salutul de bun venit. Desigur, am sa incarc cateva poze, reprezentative din acest sejur. Scopul review-ului meu era, hai sa spun asa 'just for your info' intrucat am gasit destul de putine referinte cu aspecte negative, deloc insignifiante pentru un concediu. Despre frumustea locurilor s-a tot scris, se scrie! Este bine de stiut la ce ne inhamam cand plecam la drum, in afara banilor-stiut fiind faptul ca Italia, nu este o destinatie usor accesibila din acest punct de vedere, mai mult chiar Coasta Amalfitana. Am fost nemultumita de cazare, am ales apartament in ideea ca urma sa stam 10 zile, acest sistem cu inchiriere de ap. a functionat f. bine de ex pe Coasta de Azur, unde ne-am facut concediile 3 ani la rand, unde a functionat ireprosabil, ma rog despre asta intr-un alt comentariu!

Frumustetea locurilor, este desigur de necontestat, tocmai de aceea am si ales ca destinatie de concediu.

Insula Capri, e frumoasa fara indoiala, plaje, sunt 2, micute, cu apa fie foarte adanca si inghesuita, fie plina de pietre inca de la intrare. Ma repet, am insistat asupra acestui aspect pentru cei care isi programeaza un concediu acolo de 7,10 zile iar asteptarile sa fie setate corect inca de la plecarea din tara.

Pentru moment nu mai insist, din lipsa de timp-) promit sa revin cu alte detalii si fotografii.

Cu drag,

Marilena

[21.09.14 12:43:08]

Mutat în rubrica "Descoperă Amalfi şi Costiera Amalfitana, SORRENTO / AMALFI" (nou-creată pe sait)

georgiana, marcuc
    Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Amalfi şi Costiera Amalfitana: