ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.08.2021
BUN

încărcat de pe telefon!
  • Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 1 MIN

Astept sa revin cu timp si bani :)

Planificat un pic din scurt, dar a iesit bine.

Am plecat cu masina din Napoli, unde eram cazati intr-o zi de luni, inceput de august. Nu a fost asa de aglomerat cum ne-am fi asteptat, ma refer la partea de peninsula cu Sorrento.

Am parcat intr-o parcare subterana in Sorrento si am luat- o la pas prin orasel vreo 2 ore. Mi-a placut foarte mult, privelistea catre mare este spectaculoasa. Totul foarte curat, intr-o mare contradictie cu orasul Napoli :).

Urmatorul pe lista a fost Positano; drumul pana acolo nu e lung, este foarte spectaculos, iti vine sa opresti la fiecare curba si sa faci poze.

Din pacate in Positano nu am avut nici o sansa omeneasca de parcare - erau fff putine locuri disponibile, dar profitau la maxim si cereau in medie 10 euro/ora, timp minim de stationare 3 ore.

Am vazut oraselul din masina. Este in panta, cred ca si pe jos de jos in sus este greu de parcurs.

Am continuat spre Amalfi - am stat vreo 10-15 min sa parcam, trebuie putintica rabdare. Oraselul era cam aglomerat, dragutz, am vizitat domul si zona adiacenta. Nu ratati sorbetto con limone - iti ingheata creierii in cap, da-i bun de tot.

Dinspre Amalfi am continuat in sus pe coasta si am revenit in Napoli.

Merita vizitat, e foarte frumos, cu siguranta cele mai bune privelisti sunt de pe barca. Asa ca avem motiv sa revenim.

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Neavand mult timp la dispozitie, daca faci traseul acesta intr-o zi, nu-ti propune locuri multe de vizitat, eventual cate o biserica/dom in fiecare, dar profita de locurile incantatoare cu o hoinareala relaxanta

Trimis de Andreea2122 in 23.08.21 16:10:07
    Validat / Publicat: 23.08.21 17:27:48
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA. A mai fost în/la: Roma, Napoli, Toscana, Bologna, Milano

VIZUALIZĂRI: 7352 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Andreea2122); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P10 Sorbetto di limone

[23.08.21 16:35:40]

@ux122118: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_add9.p ... 04917&hid=17505.

„Numele utilizator” alocat automat de către program (la primul review încărcat) - ux122118 - este, pare-se, confuzant, derutant pentru unii utilizatori. Când ai timp, îl poți schimba într-o formă mai „umană” (de ex „popescu2020”) - folosind butonul schimbă username de aici

[23.08.21 16:36:00]

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

[23.08.21 17:28:11]

[23.08.21 20:23:53]

@Andreea2122: Mulțumiri pentru schimbarea username.

Aurici
    [24.08.21 10:43:52]

Super titlu! Cam așa am resimțit și eu că e cu coasta aia. Am stat în Positano 5 zile, timp în care am bătut zona în sus și în jos și mi-am promis că o să revin. Nu știu când va fi, dar cu siguranță ingredientele din titlu sunt dintre cele principale.

Felicitări pentru hoinăreală într-o zonă atât de spectaculoasă! Și bine ai venit printre noi! Te mai așteptăm cu povești din drumurile tale.

Rodel
    [24.08.21 19:24:35]

Coasta Amalfitană este spectaculoasă! Sorrento, punctul de unde începe coasta, este un oraș frumos, liniștit, contrastând cu Napoli. Mi-a plăcut atât de mult, încât l-am vizitat de două ori în timpul sejurului meu în Napoli. Mi-ar fi plăcut să am acolo cazarea, dar m-am trezit prea târziu ca să mai găsesc o cazare.

Aurici, Rodel
    Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Amalfi şi Costiera Amalfitana: