ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.10.2011
DIN: Sânnicolau Mare [TM]
ÎNSCRIS: 21.10.11
APR-2011

Viena - pe scurt

Eram prin martie, anul acesta, si iar urma vacanta de primavara, iar noi, trebuia sa ne decidem unde ne-o petrecem. De data asta, am zis ca vom allege ceva mai nobil…ne-am hotarat sa alegem Venetia. …

Zis si facut. Am ales o agentie din Timisoara, pentru ca ni se parea noua prea complicat sa o luam singur la pas. Achitaseram deja sejurul, insa spre dezamagirea profunda a noastra, excursia s-a anulat din lipsa doritorilor…. hmmmm…. groaznic…. ce-i de facut?

Singura noastra alternativa era Viena, pentru ca nu vroiam sa renuntam la conditia initiala. Trebuia sa ne miscam repede petru ca peste doua zile urma sa plecam. Ne-am rezervat o camera de pe booking cam la 50 de euro pe noapte si dusi am fost.

Ne-am urcat pe autostrada, proaspat inaugurata, de la Mako si am coborat chiar la Viena. Drumul a durat in jur de 5 ore. Pe undeva prin Ungaria insa, aproape de Kecskemet am auzit un zgomot ciudat la masina. Ne-am oprit sa vedem ce este si am constatat ca era vorba de o explozie la roata din spate…. bun…. super…vacanta trecuta de primavera am avut o dezamagire, aceasta a inceput iar cu stangul, ce avea sa urmeze? Ne-am pus roata de rezerva (care era alta dimensiune fata de cea pe care o aveam noi), si ne-am continuat drumul…. si au inceput grijile, unde gasim un service, ce ne facem, trebuie sa rezolvam problema…. imi venea sa fac cale intoarsa si a nu mai merg niciunde.

Am ajuns, in fine, pe la ora 14, cu bine in Viena. Ne-am cazat, camera era ok (despre asta am sa va povestesc intr-un alt review) si am pornit-o la pas. Eram cazati pe undeva pe langa Prater asa ca am considerat ca obiectivul asta poate fi vizitat si noaptea.

Citiseram noi pe diverse bloguri despre Viener Card si vroiam neapart sa-l achizitionam, pentru ca, acesta era la pretul de 30 de euro, dar cu ajutorul lui beneficiai de transport gratuit pe orice mijloc de transport in comun precum si o gramada de reduceri (primesti o carte n care ti se pun in vedere toate reducerile, de la mancare, la incaltaminte, bijuterii, intrari la muzee, etc.). L-am achizitionat direct de la receptie, si dusi am fost.

Fiind obisnuiti, din alte locuri, de cum ajuns intr-o statie de metrou, cautam taxatoarele…. nimic…. mai, tre sa fie pe undeva, sa ne uitam mai bine, nimik…. deci eram uluiti de faptul ca nu exista niciunfel de taxatoare, adica totul merge pe incredere…scria, pe ici colo ca in cazul neachizitionarii biletelor se risca o amenda de 50 de euro, dar atat… ceea ce am remarcat si, mi-a ramas intiparit este ordinea si rigoarea lor, primul impact fiind metroul, toata lumea circula civilizat, fara zgomot, fara sa-I deranjeze pe cei din jur, fara sa se holbeze la tine, adica fiecare isi are scopul bine stabilit si nu pune prêt pe nimik altceva.

Am ales sa incepem cu Stephansdom, renumita catedrala, turnul sudic impresionandu-ne intr-un mod deosebit prin arhitectura monumentala specifica secolului XIV. Am petrecut cam 2 ore pe acolo, apoi, de la atata holbat, ni s-a facut foame si am hotarat sa mancam un hot dog cu carnati umpluti cu cascaval. Un adevarat deliciu…. Era cam tarziu, asa ca, obositi ne-am intors la hotel.

Dupa ce ne-am tras putin sufletele, ne-am zis, ca doar nu am venit la Viena sa stam in camera, asa ca, spiritual nostrum pueril, ne-a impins catre Prater (marele parc de distractie). Dupa experienta pe care am avut-o la Budapesta, nici nu am mai vrut sa aud de incercat vreun aparat de acolo, asa ca am mers doar ca vizitatori, marele avantaj, aici, zic eu ca este si acela ca accesul pe fiecare eparat trebuie platit individual. Merita oricum vazut, te transpune intr-o lume a copilariei, a veseliei, parca uiti de tot sit e minunezi de tot felul de ciudatenii care sunt pe acolo. La drumul de intoarcere am gasit si un service prin apropierea hotelului, la care am venit a doua zi si in 15 min ni s-a rezolvat problema. Nu ne-au jecmanit de bani, desi ne vedeau straini si disperati…deci inca un punct in plus…

A doua zi ne-am rezervat-o exclusive pentru Palatul Schonbrunn. Era visul meu din copilarie, de pe vremea cand mama se uitase, iar si iar la filmul “Sissi”. Vroiam neaparat sa vad unde a trait, sa ma cred si eu asemenea ei, macar pentru o zi. Desi, dupa cum aveam sa aflu, nu a avut o viata deloc frumoasa, chiar contrara celei prezentate in film. Am sa detaliez si acest subiect inre-un alt review.

Dupa o zi in care eram istoviti de atata umblat, am hotarat sa ne rasfatam cu un Schnitzel Vienez, ca doar daca e Viena, Viena sa fie pana la capat! Nu mi s-a parut foarte iesit din comun (nu stiu de ce ma asteptam sa fie altfel decat la mama acasa, dar mare diferenta nu am gasit…. ma rog…ne multumim cu faptul ca era original).

Toata lumea cand vorbeste de Viena vorbeste de Maria Hilfer Strasse, hop si noi... este un Bulevard, in care sunt o gramada de magazine de top, iar femeia din mine nu ma lasa sa plec din Viena fara sa o vad. Intr-adevar merita vazuta dar sa nu va asteptati la ceva spectaculos.

Urmatorul obiectiv a fost Primaria din Viena, celerul locatie unde, iarna, este Piata de Craciun. Este contruita in arhitectura specifica secolului XIX. Se poate vizita oricand si va recomand sa vizitati sala de conferinta. Este absolut superba.

Ne-am mai propus cu orice pret sa ajungem si pe Donauinsel(insula pe Dunare) deoarece, dupa cum citisem pe o gramada de bloguri(austriece), este o insula splendida, dar tre sa recunosc ca am fost putin dezamagiti. Ce-i drept, vienezii nu prea au verdeata si probabil de aia o lauda atat dar nu e ceva spectaculos.

Cu asta am inceput sa ne inchieim sejurul nostrum la Viena, satisfacuti de alegerea facuta. Pot spune ca in orasul acesta as dori sa traiesc…este absolut superb. M-am indragostit de strictetea lor, seriozitatea si increderea pe care ti-o ofera…Am fost si prin Germania, insa nu se poate compara deloc…e altfel, diferenta pe care am remarcat-o este acees ca nu sunt atat de multi turci care cam strica imaginea Germania, te simti chiar in siguranta. De asemenea, ador combinatia asta intre vechi si nou. Avem cladiri moderne, precum si cladiri de prin secolul XII-XIII. Ahhh…superb!!!

Ar mai fi foarte mult de spus despre Viena, insa am sa ma opresc aici, iar pentru cei care nu au fost inca in Viena…. incercati, nu mai asteptati!!!

Trimis de sandrutza21 in 28.10.11 23:31:01
Validat / Publicat: 29.10.11 00:34:27

VIZUALIZĂRI: 2612 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (sandrutza21); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 O florarie imbatatoare din fata Stephansdom-ului

georgiana
[29.10.11 07:53:15]

Absolut incantator acest review! Se simte bucuria si spiritul tanar in fiecare rand. Iar pozele sunt superbe.

Si cand te gandesti ca ati vrut sa va intorceti din drum, doar pentru o simpla pana la masina??!!! Acum ati putut si voi sa realizati ca unele legi ale lui Murphy sunt cam aiurea, deci... nu intotdeauna ''Tot ce incepe prost, sfarseste si mai prost''!

Am fost si noi de cateva ori la Viena, dar doar iarna si nu se compara. Dar, cum eu n-am avut bunica nemtoaica si nici la scoala nu am avut norocul (ca altii) sa invat limba germana, am trecut pe langa lucruri importante, fara sa le pricep. De aceea m-am bucurat sa aflu fiecare mic detaliu din review-ul tau.

Mai astept si altele despre subiectul Viena, dar pana atunci, am si eu un sfat pentru tine, sau pentru Craciunul care se apropie, citeste aici

georgiana
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Viena: