ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.10.2011
ÎNSCRIS: 13.07.10
OCT-2011
team-building

Excelent

Participarea mea la Ediţia 1-a Forumului Naţional de Sănătate Mintală http://www.forumulsanatatiimintale.ro a făcut ca în zilele de 13, 14 şi 15 octombrie să fiu cazat la acest FOARTE cochet şi elegant hotel de 3***. Tocmai din aceste considerente o să-mi permit să vă ofer şi dumneavoastră câteva informaţii despre acest hotel.

Euro Hotels International are în Bucureşti două locaţii, ambele în Sector 1: una în Bld. Maresal Averescu nr. 32-34 şi cealaltă Str. Gheorghe Polizu nr. 4 foarte aproape de Gara de Nord. Noi am fost cazaţi aici în cea de-a doua locaţie, unde s-a desfăşurat şi forumul.

De fapt hotelul are (oficial) 2 adrese: prima pe strada Polizu la numărul 4 (cum a[m] zis deja) iar cea de-a doua pe Calea Griviţei la numărul 126-128. Accesibilitatea hotelului este una maximă Gara de Nord e la 5 minute, la fel şi terminalul de microbuze interurban, autobuzul, troleul, tramvaiul şi metroul au staţie exact lângă hotel.

Am stat împreună cu colega, prietena, iubita şi partenera de viaţă (Porumbiţa) în camera 322 de la etajul al 3-lea de unde se puteau vedea: Hotel Intercontinental, Palatul Parlamentului şi Gara de Nord (bineînţeles în direcţii diferite), iar peste drum se aflau Hotel Ibis şi Hello Hotel.

CAMERA: pot să declar că erau cele mai spaţioase camere de la un hotel de 3*** pe care le-am văzut vreodată, avea televizor LCD cu diagonală mare, climatizare proprie, mini-bar (contra cost), telefon unde puteai să suni (Contra cost) internaţional sau naţional, (sau Gratuit) în interiorul hotelului, baia de asemenea spaţioasă cu cabină de duş de ziceai că-i nou montată, ce avea şi uscător de păr.

MASA: a fost, pentru toate cele 3 mese ale zilei, de tip bufet suedez, însă cu o diversitate culinară exagerat de mare şi foarte bine gătită, chelnerii îţi luau farfuria spontan ce terminai de mâncat un fel şi te întrebau mereu: “Cola, Fanta, apă!?!? ” şi în funcţie de dorinţă îţi umpleau paharul.

INTERIORUL: hotelul este FOARTE curat, cu mochetele şi covoarele strălucind de curăţenie, designul interior îmbină într-un mod armonios arhitectura retro cu cea modernă, de altfel mie mi-au sărit în ochi (lângă recepţie) un ceas de perete şi unul de masă cu un design retro foarte atractiv. Lifturile (3 la număr) sunt foarte silenţioase şi rapide. Hotelul are două săli de conferinţe una de 20 de locuri, iar cea de-a doua unde ne-am desfăşurat noi lucrările de 100-150 de locuri şi sunt dotate cu videoproiectoare. M-am bucurat că am avut laptop deoarece există Internet gratuit (în camere, în holul hotelului şi în restaurant)

PERSONALUL: aş putea folosi un stereotip şi să zic: “Profesionist şi pregătit! ” însă adevărul este că de la cameriste, recepţioneri şi ospătari toţi erau joviali şi cu zâmbetul pe buze, nu apucai să-ţi manifeşti dorinţa pentru ceva că cineva îşi dădea seama că eşti nedumerit şi venea să te ajute! Exact aşa cum trebuie să fie un personal în turismul internaţional

CONCLUZIE: Eurohotels (Polizu) este alegerea perfectă, pentru, turism, întâlniri de afaceri, seminarii, conferinţe şi alte evenimente culturale, sociale şi/sau mondene. Tarifele practicate aici reflectă total raportul preţ/calitate şi este unul din punctele forte ale acestei unităţi hoteliere. Pe siteul oficial al hotelului, adică aici: http://www.euro-hotels.ro puteţi să găsiţi mai multe detalii şi date de contact ale acestui foarte “reuşit” şi european hotel de la noi din România. NU m-ar mira dacă în scurt timp hotelul şi-ar mări clasificarea la 4****, deoarece momentan deţine toate serviciile logistica necesare pentru aşa ceva!!!

Trimis de RobertCodescu in 17.10.11 15:02:22
Validat / Publicat: 17.10.11 16:02:27

VIZUALIZĂRI: 2307 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (RobertCodescu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 De la fereastra camerei 322 se vede Hotel Ibis chiar peste drum !!!

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[17.10.11 16:08:01]

Dupa poze si adresa, pare a fi un fost hotel stravechi (evident, care a suferit un 'facelift' serios!), aflat exact peste strada de salile noastre de curs si de seminar de acum vreo 25 de ani, pe ale carui ferestre uneori se vedeau scene care perturbau grav activitatea la clase... . Regret, nu mai imi aduc aminte cum se numea atunci... Bine ca a scapat de demolare, ca in rest, cam toate cladirile din jur au fost 'rase' de nea Nicu, in mania lui proletara de a reinnoi Bucurestiul cu orice chip.

Bravo! e primul articol care e scris de tine in spiritul acestui site.

RobertCodescuAUTOR REVIEW
[17.10.11 16:13:03]

MULŢUMESC MULT de vot @Dragos şi să sperăm că PRIMUL articol dintr-o serie mai lungă şi eficace. Mie sincer mi-a plăcut FOARTE mult aici la Eurohotels Polizu şi tocmai de aceea mi-am permis să-i laud!!!

Este o locaţie care, de acum, o recomand tuturor fără niciun fel de reţinere!!!

creivean
[17.10.11 21:29:45]

@Dragos

Aşa cum am spus, în review-ul meu destinat fratelui acestui hotel, respectiv Euro Hotels International Triumf, lanţul asta de hoteluri aparţine familiei Cocoş, adică şi d-nei Udrea, aşa că... sunt convins că s-a investit ceva bani în el. Eu, la Triumf am fost mulţumit.

• SOCIALs