ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.09.2011
ÎNSCRIS: 16.04.10
SEP-2011
2 AD. + 1 COPII -- v: 3juma'

Taverna Sarbului Sinaia

Initial am plecat de acasa sa ducem un prieten la gara... pe drum copilul a adormit si am continuat sa mergem cu masina, ca sa nu-i intrerupem somnul. Eram deja pe la Cimpina cind s-a trezit, iar eu deja ma hotarisem sa ajungem "la munte".

In Sinaia am vazut semnul spre Cota 1400 si am zis sa urmam drumul... numai ca in drum am dat de Taverna celui sirb :) si cum era si ora de masa, am zis sa intram.

Cam "liniste" in parcare, pe terasa era un cuplu de tineri, la intrare vreo 2 fete intimpinau clientii. Am ales sa stam inauntru avind in vedere ca eram imbracati foarte subtire. Intrebind de zona de nefumatori am fost indrumati intr-un salon in dreapta cu mese aranjate pe doua rinduri la perete.

Am constatat ca sintem singurii oaspeti ai acestui salon, cel pentru fumatori, mai mare si pe doua nivele, fiind mai animat. Observatie: in vreme ce "afara" salonul pt fumatori este mai neprimitor, atentie acordindu-se nefumatorilor, la noi este exact pe dos :). Oricum, Taverna macar respecta regulile ca la carte in sensul ca cele doua zone sint complet despartite. Stiu citeva locuri din buricul tirgului unde exista doar un geam despartitor, nici ala pina in tavan - cum zice la lege... Avind copilul sint nevoita sa acord mai mare atentie unor detalii care altora li s-ar parea neimportante.

O domnisoara blonda simpatica a venit cu menu-urile. Foarte ingenios redactate, in sensul ca in centru sint dispuse pozele preparatelor purtand numere, iar pe margini sint afisate numele acestora si preturile. Ne era foame dar nu aveam vreo pofta anume asa ca am cerut sfatul respectivei domnisoare, care insa nu ne-a fost de mare ajutor, spunindu-ne ca totul este proaspat si putem comanda orice. In fine... sotul a ales o friptura de porc cu sos de lamiie si cartofi fierti plus o salata de varza alba, copilul si-a dorit cartofi prajiti, eu friptura de miel cu spanac cu usturoi si salata verde.

Am vrut niste ape minerale cu gaz si plate.

A trebuit sa asteptam ceva pina ne-a fost adusa mincarea, poate ni s-a parut mult si pt ca ne era cam foame. Dar si cind a sosit comanda... sa te tii... sa te mai abtii putin pina se mai racesc :)

Cind am vazut portiile am ramas un pic descumpaniti... erau... sa zicem generoase... FOARTE generoase :) Sotul avea doua felii mari de carne peste care era sosul respectiv, foarte gustoasa combinatia cu sosul de lamiie. Portia pustiului de cartofi prajiti putea satisface lejer doua persoane. De portia mea de miel la protap ce sa mai zic... Zic doar ca jumate din ea am luat-o la pachet :) pt ca era ceva de vis... carnea extrem de frageda, gustoasa, servita intr-un vas de ceramica, bun-bun, ce sa zic... Spanacul foarte fin, era de fapt un piure de spanac cu usturoi, excelent.

Dupa cit am povestit ai zice ca am cerut nota si p-aci ti-e drumul... :) n-ai sa vezi... Sotului i-au facut cu ochiul niste clatite cu miere si nuci si unele cu ciocolata... le-a comandat pe amindoua :) Eu am vrut sa incerc prajitura casei, o combinatie interesanta, un preparat inghetat alcatuit din napolitane pisate, cu crema de ciocolata, deasupra cu un fel de crema diplomat, garnisita cu dulceata de mure... o nebunie, MARE nebunie... in sensul ca portia era imensa.

Clatitele aveau umplutura din belsug, a trebuit ceva efort din partea baietilor sa le dovedeasca :)

Nota a fost de 165 ron. Ce mi-a displacut a fost faptul ca nu acceptau carti de credit, in schimb erai indemnat sa folosesti cu incredere bancomatul... Explicatia pt neacceptarea cartilor de credit a fost "am tot avut probleme cu pos-ul, cu comunicatia" Ma rog, pt noi explicatia nu sta in picioare... si bancomatul comunica in acelasi fel ca si pos-ul... deci daca bancomatul merge, pos-ul ar trebui sa mearga si el. Un mare minus pt treaba cu plata cash... am venit recent din Bulgaria unde intr/o mehana oarecare n-a fost o problema plata cu cardul.

A trebuit sa folosim toaleta... Primul loc in Romania unde gasesc o toaleta cum ar trebui sa existe peste tot in toatele publice!! De fapt acest gen de toaleta a fost initial creat pt spitale, dar aria de raspindire s-a largit la restaurante, toalete publice etc. Este vorba de un dispozitiv care ruleaza pe scaunul toaletei o folie de plastic, asigurind astfel igiena. Bravo celor care au hotarit folosirea acestui tip de toalete! Nu stiu da numarul lor (3) este suficient pt cite locuri are localul... Sa trecem la lavoare... evident dotate cu fotocelule, adica nu atingi nimic cu mina... din pacate uscatoarele pt miini nu functionau, dar dispenser-ul de servetele era plin.

Concluzia: un loc placut, mincare excelenta. Sfat: tineti post negru vreo 2 zile inante sa mincati aici :)

Trimis de dandana in 21.09.11 20:30:54
Validat / Publicat: 21.09.11 21:30:55
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SINAIA.

VIZUALIZĂRI: 8893 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dandana); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

magdalena
[22.09.11 09:23:08]

Pacat ca n-ai si poze...

dandanaAUTOR REVIEW
[22.09.11 09:36:08]

pai... dupa cum ziceam, noi am plecat de acasa (la Nord de Bucuresti) setati pe Gara de Nord si urma sa ne intoarcem, nici gind de mers la munte ok, aveam mobilele la noi si puteam face niste poze dar nu ne-a dat prin cap.

dandana, magdalena
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Sinaia?: