ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.09.2011

Descoperă zona Colmar

Riquewihr

Ilustrație video-muzicală
Alain Souchon-Foule Sentimentale

Am luat o portie serioasa de ploaie in Eguisheim in acea zi, dar frumusetea acelei localitati merita orice efort, inca ma aflam sub farmecul acestui exemplu de “sat inflorit”, rupt parca din povesti cand dupa ce lasasem in urma Colmarul de cativa kilometrii a aparut un nou indicator… Riquewihr 6 km… doar sase kilometrii??? Cu toate ca ploaia nu dadea semne de oprire toti trei am fost de acord… si am spus la unison… mergem.

Am iesit de pe soseaua de viteza Colmar – Strasbourg N83 pe drumul secundar D3. drumul a inceput sa urce usor, trecand prin podgorii de culoarea verde crud uimitor de ingrijite in fata avand muntii Vosgi si soarele care se pregatea sa dispara. In curand am strabatut localitatea Beblenheim, practic un sat nu mai mare de 1km insa si acesta a reusit sa ne smulga cateva sunete de admiratie, aceleasi case cu barne de lemn si flori, flori, flori.

Localitatea Riquewihr este considerate batrana doamna a vinului din Alsacia, este un burg fortificat in care in ultimii 500 de ani practic nu s-a schimbat mare lucru. Localitatea a fost fortificata in secolul 13 de catre Seniorul de Horburg si apoi vanduta contelui de Wurtemberg, a ramas in proprietatea acestora pana la sfarsitul secolului 18.

Secolul 16 si inceputul secolului 17 au fost perioadele de apogeu al prosperitatii orasului, imbogatindu-se prin vanzarea vinurilor sale in special Risling, dupa razboiul de 30 de ani insa aceasta prosperitate avea sa ia sfarsit.

Azi orasul renaste prin turism, este bine pregatit pentru aceasta,sunt o sumedenie de terase, restaurante si magazine presarate prin tot orasul, o bucatarie rafinata si vinuri deosebite o atmosfera de vacanta continua, fac din acest loc un loc placut de vizitat. Spre deosebire de Equisheim care este mai rustic, Riquewihr este mai impunator, cu cladiri mult mai inalte si cu detalii de arhitectura mult mai complicate si sofisticate.

Inarmati cu cate un pretzel (covrig local) am luat la picior orasul, si chiar data inca ploua marunt, cel putin mie nu mi-a pasat, fiindca acest loc este mult prea frumos.

De curiozitate am intrat in doua hoteluri amenajate in partea veche a orasului, tarifele afisate erau de 65 respectiv 72 euro camera dubla, insa nu asigurau nici mic dejun nici parcare, aratau super insa usile aveau cam 1.70 metrii inaltime... eu am 1.87 :)

Riquewihr se afla la 12 km nord vest de Colmar.

Pozele atasate va vor spune mai multe!

selectat ca MiniGhid AmFostAcolo

Trimis de Cristian_h in 16.09.11 23:39:53
Validat / Publicat: 17.09.11 07:00:43

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Cristian_h); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

webmaster13 [16.09.11 23:46:18] »

Oh la la la vie en rose

Le rose qu'on nous propose

D'avoir les quantités d'choses

Qui donnent envie d'autre chose

Aïe, on nous fait croire

Que le bonheur c'est d'avoir

De l'avoir plein nos armoires

Dérisions de nous dérisoires car

Foule sentimentale

On a soif d'idéal

Attirée par les étoiles, les voiles

Que des choses pas commerciales

Foule sentimentale

Il faut voir comme on nous parle

Comme on nous parle

sper sa placa melodia atasata!

webmaster15 [17.09.11 07:00:30] »

Articolul a fost selectat ca MiniGhid AmFostAcolo pentru aceasta destinatie.

georgiana [17.09.11 07:58:27] »

Superbe poze!

Cand le privesti si vezi cladirile acelea in stilul lor traditional, incarcate de flori la ferestre, cu strazi inguste si pavate cu piatra de sute de ani... parca te astepti sa iasa din case si locuitori imbracati nu in haine obisnuite, ca-n zilele noastre, ci in portul lor national, din vremurile vechi! Cred ca in asta si sta farmecul zonei, cel putin asa l-am perceput eu din reviews-urile tale.

Sunt convinsa ca ai avut o vacanta de neuitat!

magdalena [21.09.11 14:21:55] »

Superba fotografia 11, ca intr-o poveste!!

traian.leuca [06.08.14 12:07:21] »

Am citit târziu acest review, ca urmare a vizitei pe care am făcut-o aici săptămâna trecută. Mie mi-a plăcut foarte mult acest orăşel medieval şi îl consider peste Sighişoara noastră.

georgiana, magdalena

pagină generată în 0.0844190120697 sec