ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.08.2011
  • GR. VÂRSTĂ: 20-30 ani
    DIN: bucuresti
    ÎNSCRIS: 18.02.11
    FEB-2010

Disneyland... taramul tuturor... indiferent de varsta

Incep prin a spune ca in fiecare persoana exista un copil, indiferent de varsta pe care o are. Am ramas surprinsa sa vad persoane la 50 ani care se bucurau la venirea in Disneyland mai mult ca un copil.

Eu am fusesem o data acum 9 ani, cand a facut un mini tur al Europei cu autocarul intr-o excursie organizata de scoala, dar eram destul de mica si nu imi mai aduceam aminte mare lucru. Stiam doar ca era o imbulzeala de nedescris si ca am reusit sa ma dau doar in 2 chestii.

Asa ca am pornit la drum... 3 zile la Paris, a patra am luat Rer-ul (linia A4) spre Marne-la-Vallee. Disneyland se afla in partea estica a Parisului, la aproximativ 30 km.

Parcul se deschide la ora 10 de dimineata, iar cei care stat in hotelurile lr au un mare privigeliu, pentru ei parcul se deschide la ora 8, iar cand te duci in plin sezon cele 2 ore inseamna foarte mult.

Noi am avut norocul sa prindem o zi frumoasa de iarna, nu a nins si nici nu a fost deloc aglomerat, nu am stat la absolut nicio coada. Si cand imi amintesc cum este in luna iunie... cand sunt cazuri in care stai 2 ore la coada ca sa te dai in ceva. Noi intr-o zi am strabatut absolut tot, ne-am urcat in toata masinariile alea, am mancat, am vazut parada, am facut shopping. Intrarea a costat atat pentru Disneyland park cat si pentru Walt Disney Studio 52 euro de persoana. Persoanelor care vor sa stea cel putin 2 zile acolo si au si copii le recomand sa se cazeze la unul din hotelurile lor deoarece biletele intra in pretul cazarii si in plus scapi si de oboseala drumului.

Sa va spun cate ceva despre impartirea parcului si principalele atractii:

-parcul este impartit in 2 regiuni: Disneyland Park si Walt Disney Studio. Daca nu aveti timp sa le vedeti pe ambele recomand Disneyland Park;

-la randul sau disneyland park este impartit in 5 taramuri: Main Street, Fantasyland, Frontierland, Adventureland si Discoveryland.

1. Main Street SUA: este dedicat piticilor, aici poti face un circuit cu un trenulet de epoca (Disneyland Railroad) sau o plimbare cu un mini trenulet tras de cai (Horse Drawn Streetcars)

2. Fantasyland- acesta este taramul povestistilor, toti copii sunt in al noulea cer, plin de castele si personaje din desene animate. Aici poti sa zbori cu Peter Pan spre Tara Nimanui (Peter Pan’s Flight), poti sa te plimbi in cescutele de ceai (Mad Hatter’s Tea Cups- atentie, o sa ametiti!), puteti vedea diverse spectacole de teatru cunoscute de cei mici din povesti, poti ,,zbura’’ cu un elefant deasupra tuturor (Dumbo the Flying Elephant), o poti urma pe Alice in labirintiu ei. In acest taram principala atractie este din punctul meu de vedere Castelul Frumoasei Adormite care este absolut magic!!

3. Frontierland- Big Thunder Mountain... asta a fost primul in care m-am suit... frumos... te afli intr-un tren de mina... multa adrenalina... apa... efecte speciale, nu trebuie ratat! Eu in general sunt foarte fricoasa, pana atunci nu ma suisem in asa ceva, insa m-am ambitionat si am zis ca fie ce-o fi... doar nu era sa bat atata drum ca sa ma uit de pe margine... acum cand ma uit la poze si filmulete nu imi vine sa cred ca nu am lesinat: D Pe acest taram era ancorat si un vapor cu care poti face un ocol al parcului, din pacate cand am fost noi lacul era inghetat si era inchisa aceasta atractie. Aici mai poti vizita si Casa Fantomei, ma asteptam sa ma sperii mai mult, dar e slabut, mai exista si un loc unde poti sa tragi cu arcul la tinta, un trenulet care te duce prin taramuri minunate, acesta este si pentru copii, spre deosebire de Big Thunder Mountain

4. Adventureland- aici puteti face o plimbare cu barca prin taramul Piratilor din Caraibe, unde il intalnesti pe capitanul Jack Sparrow, te poti sui in caruselul lui Indiana Jones (senzatii tari – recomand), poti sa vizitezi cabana lui Robinson Crusoe si barca cu panze a capitanului Hook sau poti incepe o aventura pe o insula. Acest taram este dedicat intregii familii.

5. Discoveryland – Space Mountain, o calatorie in spatiu cu o viteza uriasa, senzatii tari, nu ratati! Buzz Lightyear Laser Blast, destul de plictisitor, doar pentru cei mici, Autopia- o interecere de masini de epoca, decapotabile, recomand pentru cei mici in compania parintilor; Star Tours- puneti-va centurile pentru o calatorie in spatiu, pe mine mai mult m-a ametit decat sa imi ofere senzatii tari. Orbitron- masinute zburatoare pentru cei mici

Walt disney studios park – recomand studioul pentru adulti, copiii nu vor intelege mare lucru. Aici veti descoperi lumea televiziunii si a cinematografiei, vezi putea vedea cum se realizeaza efectele speciale si filmele si chiar veti putea lua parte la ele.

In studio am avut cea mai mare tare senzatie in The Hollywood Tower – acesta merita chiar si statul la coada 2 ore, mi-a placut extrem de mut, mai ales ca habar nu aveam ce avea sa se intample si ne-a luat prin surprindere. Exetrem exetrem de frumos! Exista o sala mare de cinema numita CineMagique unde poti sa vezi spectacole si filme. In studio mai recomand Studio Tram Tour- un trenulet care initial este plictisitor, dar cand te astepti mai putin vei fi partas la o avalansa de apa, o xeplozie si multe altele si Rock’n Roller Coaster. In studio exista si un loc in care adevarati cascadori ofera spectacole de neuitat, insa din pacate noi am ajuns acolo foarte tarziu. Bineinteles ca sunt si alte atractii, insa eu le-am spus pe cele mai importante.

In parc sunt foarte multe restaurante cu diverse tematice, care mai de care mai interesanta, aveti de unde alege, mancarea este foarte buna, insa nu va asteptati sa fie ieftin. Nimic nu este ieftin in parc, dar merita din plin!

Sunt de-asemenea si multe magazine de unde poti pleca cu suveniruri, unele magazine chiar seamana cu niste case de papusi sau palate, va dati seama ce greu iti este sa iti iei copilul de acolo.

Seara, la ora 17 00 am asistat la cea mai frumoasa parada, de asta imi voi aminti tot timpul, parca aveam iar 5 ani si traiam intr-o lume perfecta, de basm, fara nicio grija. In timpul verii parada are loc mult mai tarziu si nu trebuie ratata!

Va recomand din tot sufletul o vizita la Disneyland, chiar daca aveti copii sau nu. Acolo este taramul tuturor... indiferent de varsta. Eu sigur ma voi mai intoarce in urmatorii ani, dar atunci insotita de cel sau cea mica.

Trimis de guesswhoo* in 23.08.11 13:05:50
    Validat / Publicat: 23.08.11 14:11:26

VIZUALIZĂRI: 3155 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (guesswhoo*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 disney- peste tot intalnesti personaje din desene animate

guesswhoo*AUTOR REVIEW
    [23.08.11 13:58:35]

admin te rog dupa validare poti adauga acest video?

http://www.youtube.com/watch? v=Gt_nnttdHyU

multumesc

nastasealina
    [28.08.11 23:42:45]

ce videoclip si poze frumoase. spune-mi te rog, ce hotel imi crezi ca e cel mai frumos langa disney? in noiembrei vreau sa le fac o surpriza celor mici

guesswhoo*, nastasealina
    Alte impresii din această RUBRICĂDisneyland Paris (parc de distracții):