ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.07.2011
ÎNSCRIS: 23.02.11
JUN-2011

Deosebit de alte destinatii din Bulgaria

O sa incep prin a-i multumi lui @cristian36 pentru postarea sa pentru ca mi-a adus aminte de acest loc minunat. Ca si @tudo1967 (citeste impresii) am remarcat acest resort in 2009 fiind de Paste la Duni, si intr-o plimbare cu bicicletele inchiriate am ajuns in fata complexului de vilute, unde in parcare erau numai masini straine si de BG, nu cum era la Duni 99.99% din Romania, si nu asa de aglomerata.

Am inceput documentarea pe tripadvisor si englezii, norvegienii, francezii etc aveau numai cuvinte de lauda despre Saint Thomas.

Am facut rezervarea din martie, cu early booking 15%, ne-a costat partea familiei noastre 450 eur, inclusiv taxa de statiune si demipensiune ca regim de masa. Trebuie sa mentionez ca am fost 3 familii din care una a stat in camera dubla la hotel iar 2 familii inclusiv a mea am ales apartament cu 2 dormitoare si kitchinetta utilata cu aragaz, cuptor, cana fierbator, toaster si frigider. Toate 3 familiile avem copii de 1 si 2 luni, iar livingul a fost binevenit pt a fi loc de joaca in orele de pranz cand nu-i puteam tine la piscina sau pe plaja. Apartamentul avea parchet in camere si gresie in living si bai, iar camera dubla avea mocheta pe jos.

Ca dezavantaj, apartamantele cu 2 dormitoare sunt in cladire separata de hotel iar curatenia sa zic mi s-a parut putin mai superficiala decat la camerele duble din hotel, asta pt ca am avut termen de comparatie. Se schimbau prosoapele si zilnic daca solicitai, in sensul in care le lasai pe jos (este un afis in baie care mentioneaza aceasta regula pentru a proteja mediul), lenjeria a fost schimbata de 2 ori in 7 zile, ceea ce mi s-a parut foarte bine. Doar unul din dormitoare avea dulap celalalt vedere la mare.

In gradina complexului cei mici puteau alerga pe gazon in voie, era foarte curat si bine intretinut, in fiecare seara la 9 incepeau aspersoarele sa ude si astfel totul era de un verde pe care mi-l doresc si la noi pe litoral macar in uramtorii 5 ani.

Mancare deosebita, asa cum au mentionat si celalti, ba chiar le-am dat si copiilor, care au preferat ciorbitele si supele de aici borcanelelor. Nu am mancat pana acum ciorba/supa in afara Romaniei care chiar sa aiba gust bun, insa aici chiar au fost delicioase. Feluri variate in fiecare seara, fructe si legume proaspete, cel putin pot spune ca ciresele erau nelipsite fiind in plin sezon.

Faptul ca aveai de ales intre plaja de sub resort sau cea la care te duceau ei cu un minicar electric foarte punctual a facut ca sa nu ne plictisim si sa alegem sa mai stam o noapte in plus, fapt ce cred ca spune totul despre cum ne-am simtit acolo.

Va recomand cu incredere aceast destinatie, iar noi cu siguranta vom reveni peste cativa ani si sper sa nu se schimbe.

Per total cost vacanta 600 eur cu transport si mese de pranz luate in Sozopol sau Primorsko si inclusiv la restaurantul hotelului.

Trimis de noriega in 05.07.11 21:24:38
Validat / Publicat: 05.07.11 22:30:19
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Duni, Nisipurile de Aur,

VIZUALIZĂRI: 5328 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (noriega); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 dormitorul mic din apartamentul aquarius 313

marie*
[23.07.11 19:35:10]

era departe de celelalte hoteluri din resort? respectiv de bellville sau amfiteatru (unde au loc spectacolele) ?

[23.07.11 19:48:46]

Ce ma intrebi face parte din resortul Duni, in care poti intra doar daca te cazezi acolo. Noi am incercat sa intram in timp ce eram cazati vara asta la St. Thomas si nu ne-au lasat, au vazut ca nu aveam bretarile specifice resortului si nu am putut intra. Intre Duni si St Thomas sunt 4,5 km, masurati de noi, desi pe site-ri se zice ca sunt doar 2km.

Mihaela_Ung
[26.07.11 12:10:35]

poti sa ne spui daca intrarea in mare era lina? potrivita pentru copii? Macar la una dintre cele 2 plaje. In acelas timp Ai putea sa imi dai mesaj privat cu numele agentiei prin care ai mers?

[31.07.11 11:07:13]

Intrarea era foarte lina, in genul Mamaia la noi, la plaja Arkutino, in cea de sub resort nu am intrat personal, dar prietenii cu care am fost au spus ca e ok si acolo.

neti71
[08.08.11 12:32:09]

Buna ziua,

puteti sa imi spuneti daca plaja / plajele resortului sunt dotate cu sezlonguri, umbrele, prosoape pt. plaja si daca sunt gratuite?

Exista bar pe plaja pt. apa, suc, bere (inteleg ca pana la plaja este ceva distanta...) ?

Mutumesc.

[08.08.11 12:48:19]

Noi cand am fost erau umbrele si sezlonguri gratuite la plaja Arkutino, cea de sub resort nu era inca amenajata am presupus noi din cauza ca era in afara sezonului de varf. De prosoape nu am avut nevoie si nu am intrebat dc ne dau ei.

La Arkutino era un bar-terasa cu preturi de minim 4lv o bere ce in oras e 2-2.5 lv.

Noi am fost inspirati si am mers cu un bax de apa plata si vreo 3 de bere din tara si asa am baut si ce ne-a placut si mult mai ieftin. Am avut gentute frigorifice si a fost perfect, asta si pt ca ne-a permis portbagajul masinii.

Apa lor plata e Devin, si mie mi se pare ca are gustul apei de chiuveta de la noi, si fiind cu cei mici nu ne-am riscat sa le dam decat Dorna de la noi.

Corina70
[08.08.11 12:50:23]

si la Duni este prezenta acea apa plata "Devin", are un gust amarui. nici noua nu ne-a placut...

[08.08.11 13:07:31]

e apa lor traditionala cred, am vazut-o peste tot Duni, Nisipuri, Sozopol, Nesebar, Primorsko, Veliko Tirnovo

neti71
[08.08.11 14:24:27]

Multumesc pentru raspunsuri.

Am vazut ca exista oferte si pentru "All Inclusive Light". Ati incercat cumva acest tip de masa la Saint Thomas??

[09.08.11 12:49:55]

Nu, la momentul cand am facut noi rezervare demipensiune era maximul de mese oferit de hotel. Am vazut ulterior ca au introdus si aceasta optiune.

Oricum nu cred ca am fi ales acest regim de masa deoarece ne lega prea mult de resort iar noi am stat o singura zi la pranz in cadrul resortului, in rest am plecat la Primorsko, Sozopol, pe Ropotamo cu barca, asa ca nu s-ar fi meritat sa luam all inclusive.

marius-andy
[16.08.11 17:11:59]

salut. cateva lamuriri te rog... daca ai ce face seara acolo... sa te plimbi, sa te distrezi, sa casti gura sau trebuie sa iesi din complex si sa ajungi in sozopol (unde iar nu ai ce face??)... sunt cu doi copii maricei si ei vor sa se dea in toate "tiribombele si Karturile "... plus ca vreau si eu sa beau o bere sau un vin... ori daca plec cu masina... multumesc

[16.08.11 17:29:47]

Pentru copii mai mari nu prea cred ca e de distrat in incinta complexului, nu stiu daca in sezon de varf au sau nu animatori, iar disco cel putin nu am vazut sa fie in perioada sejurului nostru.

Poti sa te plimbi prin rezervatie, pana la Duni pe jos sau sa te duci in Sozopol si Primorskp cu masina.

Pt Sozopol pun la dispozitie de la hotel microbuz, insa cel mai tarziu se intorcea la 7.30 seara. Pretul unui dus e de 8lv/pers, iar noua ca sa vina sa ne ia la 7.30 ne-au cerut 16 lv/pers ca sa acoperim si costul dusului deoarece la ora aia nu mai pleaca nimeni la Sozopol ca nu mai are cu ce sa se intoarca. Noi am fost o data cu microbuzul si ne-am intors pe la pranz, nu mai stiu exact ora, iar a doua oara am preferat sa mergem cu masina proprie. Atentie insa, se ridica masinile in draci pe acolo, daca nu sunt parcate regulamentar. Daca totusi mergi acolo iti pot spune unde am reusit noi sa parcam fara sa avem probleme.

Pentru tiribombe si karturi nu stiu daca o sa gasesti in Sozopol, noi oricum nu am fost in cautare de asa ceva si nu ne-am interesat, poate in Primorsko, acolo aveau si un aqualand dragut, dar nu am intrat ca sa-ti pot da detalii.

Corina70, marie*, marius-andy, Mihaela_Ung, neti71, noriega
Alte impresii din această RUBRICĂSaint Thomas Residences [Arkutino]: