ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.06.2012
ÎNSCRIS: 08.06.12
JUN-2012

O locatie cu un farmec deosebit

In primul rand vreau sa multumesc comunitatii amfostacolo caci asa am ajuns sa aflam despre Saint Thomas Residence. Incep prin a confirma tot ceea ce au scris ceilalti utilizatori despre acest loc - conditii de cazare excelente, mancare relativ buna, locatie absolut speciala (nu cred ca exista un loc asemanator in Bulgaria), raport calitate-pret imbatabil.

Asadar am plecat din Bucuresti pe la ora 5:00 - 5:30 am ajuns la destinatie in jurul orei 15:00, dupa mai multe popasuri pe drum (cred ca mai puteam scuti aprox. o ora), mergand regulamentar cu 50 - 60 prin localitati. Drumul ales a fost Ruse - Varna - Burgas. Atentie, cand se iese din Burgas la un moment dat se face un drum in dreapta catre Duni... pe acolo trebuie sa o iei caci noi am ratat aceasta intrare si am ocolit putin, intrand pe drumul corect pe urmatoarea strada (cand se termina padurea). Acolo este de fapt intrarea privata a unui alt complex si, desi exista un drum de legatura perfect functional, cei de la complexul vecin ne-au oprit si ne-au explicat intr-un mod nepoliticos ca nu putem sa intram pe acolo, este proprietatea lor si va trebui sa ne intoarcem. Am fost 2 masini - o masina s-a intors si a ocolit 15 - 20 km, noi am ales sa ignoram scandalagiul si in 2 min am fost in fata hotelului (era ce-i drept o bariera, dar am ocolit-o).

Cazare

Nu am reusit sa facem rezervarea pentru camere cu vedere la mare, sperand ca vom putea discuta cu personalul de la receptie. A doua zi insa era o nunta in hotel si astfel ni s-a explicat ca nu exista camere libere pentru moment... la propunerea schimbarii camerei dupa ce nuntasii vor pleca am primit raspunsul ca va trebui sa platim 6 Euro / noapte / pe camera... ceea ce ni s-a parut relativ scump asa ca am renuntat la gand. Poate trebuia sa mergem cu 10 leva ca si atentie pentru receptioner insa... suntem cam stangaci cand vine vorba de dat spaga :) Camerele sunt generoase ca si spatiu, cu un balconas simpatic, dotat cu o masa si 2 scaune din plastic, de foarte buna calitate. Sistemul de climatizare este ok, baia noastra a avut doar cabina de dus (prietenii nostri au avut si cada), curatenia se face zilnic, refill la gel de dus si sampon ori de cate ori este nevoie (tot grupul a apreciat foarte mult sapunul cu un miros de mustetel - tei foarte foarte placut).

Masa

Noi am optat pentru sistemul de all inclusive light, ce include:

-> mic dejun, servit intre 7:30 si 10:30, destul de diversificat - aveai de unde alege (legume, oua, branzeturi, lapte, dulciuri, compot - piersici sau caise etc), cafea, ceai si suc (cafeaua f buna, sucul la dozator - relativ ok pentru cei ce nu sunt f pretentiosi). Dimineata aveau si sucuri la cutie, mai bunicele - portocale sau rosii.

-> pranz, servit intre 12:30 - 14:30, cu o gama de salate destul de diversificata, orez, cartofi prajiti, peste, paste si un tip de carne tocata, acelasi (sau asa ni s-a parut noua) in diverse forme - chiftelute, carnati etc, pui (aripioare, ciocanele sau piep) la cuptor, porc am vazut de vreo 2 ori. Am ales in majoritatea cazurilor salata + garnitura... pentru carne nu am optat de foarte multe ori pentru ca au un condiment specific pe care il utilizeaza excesiv pentru gusturile noastre. La desert puteai alege intre fructe si o gama nu foarte diversa de prajiturele. Bauturi - vin alb si rosu, confirm calitatea vinului rosu dar nici cel alb nu era prost (insa banuim ca erau putin diluate, in comparatie cu ce servea barul de la piscina), bere la draft si sucuri de la dozator. Surprinzator automatele de cafea erau acoperite in timpul pranzului si cinei asadar daca mai doreai o cafea, plateai (sau puteai sa ai rabdare pana la cofee break)

-> coffee break, intre 15:00 si 18:00 unde puteai servi cafea bineinteles, cateva prajiturele (chec si piscoturi), vin, bere si suc.

-> cina, servita intre 18:30 si 20:30, foarte asemanatoare pranzului... cu diferenta ca la desert au servit pepene rosu.

Este clar ca nu folosesc acelasi concept ca si turcii, unde abundenta este cu totul alta insa nu te poti plange de acest aspect decat daca esti foarte foarte pretentios.

Spuneau alti utilizatori ca au servit pranzul in sistem a-la-carte. Probabil depinde de gradul de ocupatie al hotelului si optiunile de masa caci, in prima zi, cand nu prea erau turisti din cauza nuntii am avut intr-adevar sistem a-la-carte insa in zilele urmatoare a fost tip bufet suedez.

De mentionat ca terasa din fata a restaurantului a fost rezervata pentru cei ce serveau in sistem a-la-carte contra cost dupa primele 2 zile asadar nu a mai fost permis accesul insa si in dreapta resturantului aveau o alta terasa, foarte draguta, tot cu vedere spre mare. Nu-i putem acuza de nimic :)

O parte din personal foarte dragut si amabil, insa a exiatat si o chelnerita blonda ce nu prea stia sa zambeasca si afisa un aer incomod. Am apreciat in special personalul de la barul de la piscina, Viking, unde ne-am retras aproape in fiecare seara dupa cina care te face sa te simti foarte bine venit.

Turisti

Noi am fost in extrasezon - la inceptul lui iunie - asa ca turisti au fost relativ putini. Am observat destul de multe familii de romani (cu copii cu varste cuprinse intre cateva luni si 5-6 anisori), cateva cupluri de germani mai in varsta, cativa bulgari si cam atat. Este clar un loc in care te poti duce linistit cu copii. Oamenii pe care i-am intalnit in aceasta locatie au fost de o calitate f f f buna (am mai fost in Bulgaria in Sunny Beach, locatie invadata de grupuri uriase de tineri germani si Nisipurile de Aur, unde am intalnit f multi romani... sa le spunem... putin nepoliticosi :)) Exista turisti / proprietari si in vilele din complex .... nu prea i-am vazut sau poate nu ne-am intersectat. Ca si informatie interesanta obtinuta de la receptie, o garsoniera in vila costa aprox. 150 leva / noapte

Plaja are un farmec deosebit. Nisip fin, apa marii cristal - eu nu am vazut niciodata apa Marii Negre asa curata, sezlonguri cu saltele, umbrelute (au amenajat-o asadar). Exista un bar pe plaja, nu am servit decat o cafea ce a costat 3 leva. Sucul are acelasi pret... dar poti alege sa cumperi de la magazinul din complex. Farmecul deosebit vine insa din faptul ca plaja este foarte lunga - te poti plimba nestingherit, foarte linistita si curata. Nu auzi decat sunetul valurilor lovindu-se de mal si al pescarusilor ceea ce cred ca este o raritate pe litoralul Marii Negre. Am vazut de doua ori si delfini jucausi in larg.

Piscinele sunt de asemenea foarte curate, nu au fost niciodata mai mult de 10 persoane pe sezlonguri, apa calduta pentru vremea la care noi am fost (mai ales avand in vedere ca luna mai a fost foarte ploioasa). Exista si un jacuzzi exterior de care te poti bucura - se porneste de la un buton verde, langa piscina si se opreste singur dupa aprox. 10 min. Contra un depozit de 20 de leva poti obtine si prosop de plaja, pe care il poti schimba de care ori doresti de la salvamarul de la piscina. Piscina interioara, la care ai access, cu apa calduta, are o cupola de sticla asadar te poti bucura si de soare desi stai in interior :)

Nu as putea sa spun foarte multe lucruri despre preturile din complex, practic noi am cheltuit ceva banuti doar la barul Viking, unde preturile sunt ok (comparabile cu orice terasa de la noi, chiar mai jos daca ma gandesc bine) - 2.5 leva o ciocolata calda, 4.5 leva un pahar de vin, 6.5 leva Jack Daniels, 2.2 leva un ceai etc. Pentru mancare nu ma pot pronunta caci nu am consumat.

Exista o reteau wireless in lobby (ce bate pana in restaurant) si una la barul de la piscina. In camera exista internet pe cablu - te conectezi cu parola si username de la receptie.

Nu este o destinatie recomandata celor ce vor sa se distreze, practic partea de animatie a lipsit cu desavarsire, poate in plin sezon este altfel, dar este recomandata celor ce apreciaza linistea, cauta un loc departe de orice. La finalul sejurului am ajuns la o concluzie foarte interesanta - timp de 6 zile noi nu am auzit decat sunetul pasererelor din complex (foarte multe randunici si vrabii), sunetul valurilor si seara, muzica de foarte buna calitate, in surdina, de la restaurantul de la piscina. Este un loc cu o energie deosebita, ce iti permite o deconectare totala. In acest loc nu te poti grabi, nu te poti enerva, poti spune ca nu iti poti face planuri - daca intrebai pe fiecare din cei 8 membri ai grupului in care am fost ce facem acum raspunul era invariabil "... nu stiu... vedem". Glumeam cand am ajuns acasa despre faptul ca practic, nu pot spune ce am facut timp de 6 zile - doar am stat, am lenevit, ne-am odihnit.

Trimis de andreea.palici in 08.06.12 15:58:11
Validat / Publicat: 08.06.12 17:38:18

VIZUALIZĂRI: 3770 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (andreea.palici); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Camera de hotel

[08.06.12 17:38:02]

@andreea.palici: bun-venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo!

bogdan 75
[08.06.12 17:46:16]

Interesanta locatie, pe care o vedeam de pe plaja din Duni. Foarte frumos descris, bravo + vot.

andreea.paliciAUTOR REVIEW
[08.06.12 22:36:52]

Multumesc Bogdan Un lucru ar fi de mentionat - aviz fumatorilor. In locatie nu se vand tigari asa ca ar fi de preferat sa vina cu stoc de acasa sau sa faca un drum de aprox. 10 km pana la cel mai apropiat magazin - la intrarea in Sozopol. De asemenea am uitat sa precizez ca apreciez foarte mult gandirea celor de la Saint Thomas privind parcarea si politica de sezlonguri pe plaja. Au inteleg magia cuvantului GRATUIT si se folosesc de aceasta. Puteau alege sa taxeze in plus dar nu au facut-o ceea ce ofera turistilor un sentiment placut, ca au facut o alegere buna. Pe plaja era o pancarda cu preturi (11 leva / zi umbreluta + sezlong) nu stiu daca cineva platea - probabil daca existau vizitatori. Zilnic salvamarii ne intrebau numarul camerei si treceau mai departe, zambind. Apreciez de asemenea faptul ca au incredere in turistii lor si nu pun bratari, nu controleaza badge-uri sau altele nici la masa. Iti ofera un sentiment placut Referitor la cealalta plaja disponibila pentru clientii hotelului, accesibila prin intermediul masinutei electrice din pacate, in perioada in care am fost noi nu era inca amenajata iar noi am fost mult prea lenesi sa o vizitam... dar cred ca promite din review-urile puse de ceilalti utilizatori.

ravenala22
[11.06.12 12:38:57]

@andreea. palici: Ne dati si noua pe privat agentia?

carmen_andreea
[06.07.12 22:24:29]

@andreea. palici. doresc sa te vorbim cava in privat. o adresa de mail, te rog. A mea e [ ]

- -

WM: A se trimite prin mesaj privat

RoxiCtin
[10.07.12 13:05:23]

Buna ziua. Prin ce agentie ati rezervat? Multumesc.

mironnn
[25.01.13 14:34:19]

@andreea. palici: Prin ce agentie ai facut rezervarea? Multumesc.

andreea.palici, bogdan 75, carmen_andreea, mironnn, ravenala22, RoxiCtin
Alte impresii din această RUBRICĂSaint Thomas Residences [Arkutino]: