ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.08.2016
    DIN: bucuresti
    ÎNSCRIS: 25.07.09
    AUG-2016

Depinde de așteptări :)

Voi încerca să nu spun ce s-a spus deja, mai ales că există un articol lung și foarte detaliat pe această pagină, care nouă ne-a fost de mare folos. Noi am fost încântați de vacanța în acest resort, deși există câteva minusuri.

Am stat la hotelul din complex, am avut pachet all inclusive light. Camera nu este mare, dar este frumoasă și curată. Au venit zilnic cameristele (e drept că uneori la ore imposibile), au schimbat prosoapele, au șters praful. La 3 zile se schimbă și lenjeria, dacă nu solicitați mai repede (există un mic afiș în baie, care recomandă evitarea consumului de detergent în exces - suntem într-o rezervație naturală, totuși). Nu știu dacă au aspirat, dar, dacă nu am remarcat că mocheta începe să semene cu plaja, presupun că au făcut-o, măcar uneori. Pe aproape toate balcoanele sunt cuiburi cu rândunele, este o bucurie să bei cafeaua privindu-le cum își hrănesc puii sau îi învață să zboare. Fac ceva mizerie, dar știam unde mergem. Dacă te duci „acasă la rândunele” nu te aștepți să nu existe urme ale existenței lor.

Masa nu este spectaculoasă, nu sunt multe feluri, dar preparatele sunt gustoase (nu insist, există o descriere detaliată la oddfever) și chiar nu ai cum să pleci nemâncat. Oricum, agenția ne-a avertizat că este AI light. Am văzut doar 3-4 muște tot sejurul (și nu pe mâncare). În restaurant nu este niciodată aglomerat.

Serile le-am petrecut în resort și la Sozopol - se ajunge în câteva minute. În anumite zone ale resortului (cele unde nu se simte briza) sunt țânțari, așa că un spray contra v-ar fi de folos. Presupun că nu se poate stropi din cauza păsărilor. Dacă mergeți cu copii, luați role, trotinete, biciclete, placă electrică. Sunt piste și copiii sunt în siguranță. În complex nu se intră și nu se iese fără cartelă, așa că nu prea are ce să se întâmple.

Există un singur magazin, în care nu găsiți mare lucru și care se închide la 19,30. Găsiți totuși un restaurant unde se face pizza bună, dacă vreți totuși o gustare târzie.

Plaja hotelului este foarte îngustă acum și sunt pietre în apă. Există șezlonguri, bar, toaletă și salvamar, dar imaginea malului care a alunecat este dezolantă. Plaja la care se merge este în apropiere de resortul Arkutino, la 900 de metri. Aici cred că este și singurul minus serios, fiindcă, deși există două trenulețe electrice, doar unul face curse spre și de la plajă. Dimineața și seara nu sunt probleme, dar la prânz cred că s-ar fi impus un al doilea tren, fiindcă este cald și o parte din drum este prin soare.

Plaja Arkutino este spectaculoasă și, ceea ce mie mi-a plăcut cel mai mult, nu este aglomerată, distanța între umbrele este suficientă ca să ai intimitate. Șezlongurile și umbrela, dar și un fel de fotoliu puf pentru copii, sunt incluse.

În concluzie, dacă vrei 5 stele pe bune și lux în acea zonă a Bulgariei, mergi la Royal Marina în Duni. Dar prețul este cam dublu. Noi am fost încântați de Saint Thomas, ne-am promis să revenim.

Trimis de sara* in 10.08.16 16:48:14
    Validat / Publicat: 10.08.16 17:52:56
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 2033 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (sara*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P06 Duni, văzut de pe balcon

[10.08.16 17:02:33]

La primul review încărcat pe sait, după o luuungă perioadă de chibiţat (7/şapte/ ani!) - unul bun, chiar remarcabil, să spunem lui @sara: bun-venit cu adevărat în comunitatea AmFostAcolo.ro.

• Alte impresii din această RUBRICĂSaint Thomas Residences [Arkutino]: