ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.04.2009
ÎNSCRIS: 28.07.08
APR-2009

Către satisfăcător

Tristete

Tocmai am revenit de la Sulina - destul de deprimant orasul, poate in timpul verii e altfel - sunt mai multi oameni, poate. Sa sumarizez:

- masina lasata in Tulcea, in parcarea publica din fata garii fluviale (gara, autogara, toate sunt acolo) ; am cules-o dupa 4 zile la fel cum am lasat-o. Probabil in sezon as fi colindat jumatate de oras pentru un loc de parcare acceptabil, chiar si cu plata.

- fiind marti, prima optiune a fost catamaranul de la Navrom - 2 x 36 ron pana la Sulina, a facut aproape 3 ore. Ma gandeam daca nu cumva am luat nava clasica, "Pasagerul", fiindca nu a trecut de 20km/h pana pe la Crisan. Daca nimeream nava rapida "particulara" care pleca cu 30 de minute mai tarziu - e drept de la un ponton situat cu 500m mai incolo pe faleza - as fi facut doar 1h30m. Trecem peste acest detaliu insa trebuie sa subliniez faptul ca aspectul exterior futuristo-modernist al catamaranului nu prea rezoneaza cu atmosfera de "rata" (autobuz rural), atat prin scaunele groaznic de incomode cat mai ales prin tipul de oameni care le ocupau. E drept, locuitorii Deltei platesc tarife speciale, 25 sau 33% din pretul uzual. In Sulina am aflat zvonul urban ca de fapt catamaranul nu merge la viteza maxima fiindca provoaca valuri prea mari; ma intreb si eu cu capu' meu cine o fi cumparat o astfel de nava fara sa ia in considerare acest aspect - ca mie imi suna a teapa, ceri mai mult mai mult pe bilete dar nu duci oamenii la destinatie mult mai rapid decat "Pasagerul", cel putin pana pe la Maliuc sau Gorgova. Etc. La intoarcere am apelat totusi la "particulari", 2 x 45 ron. Bine ca au curse regulate si merg si doar cu 5 pasageri platitori.

- orasul in sine - Sulina zic - trist. Caini vagabonzi mai multi pe metrul patrat decat in Bucurestiul pre-basescian; nu in mod necesar agresivi cu oamenii, insa numarul si dorinta lor explicita de a-si apara teritoriul fata de dulaii de pe strada vecina iti creaza automat un sentiment de nesiguranta si te cam descurajeaza in a te plimba mai sus de strada a 2-a. Faleza in sine (strada 1: D) e ingrijita, pacat de alternanta de cladiri abandonate, respectiv refacute. Nu am vazut asfalt in Sulina, toate strazile sunt din piatra sparta si pamant, cele cateva masini din zona ridicand nori imensi de praf. Preturile la "supermarket" mai mari decat in Bucuresti, de asemenea selectia de produse e mult redusa, de inteles tinand cont ca totul se aduce cu barca. Nu am vazut tig..... (sh*t), minoritari colorati si nici nu am auzit manele. Erau si copii care ascultau muzica la mobil insa, culmea..... nu manele. Un pusti asculta hard-rock. E buna si izolarea asta fizica, se traduce si in izolare culturala: evil:

- obiectivele turistice clasice - palatul comisiei europene 2 poze, muzeul farului - trebuia sa prinzi momentu sa fie muzeografa prin zona ca doamna isi mai rezolva diverse treburi prin oras in timpul programului scris pe usa - dar in rest ok, suveniruri interesante, priveliste la fel din varful farului - cat de alte 6-7 poze, cimitirul - hmmm, mda, cu greci care mureau pe la 30 de ani ca isi avansau permanent data de nastere sa nu ii ia in armata, monumentul funerar al printesei, morminte de marinari de diverse natii - pe cine il pasioneaza. Continuand cu obiectivele - plaja cu nisip alb, oarecum neingrijita insa foarte mare... mda, si se cam rupe firul.

- plimbari in zona: padurea Letea - 1 ora cu barca pana in sat la Letea, senzatie foarte ciudata acolo in sat fiindca pot trece si 20 de minute pana sa vezi vreun om la figura, e o atmosfera ca si cum satul ar fi fost parasit recent si oamenii s-ar fi evaporat. De acolo pana in padure se merge cu "gipanu" (safari style) sau cu tractorul. Sunt oameni care se ocupa cu asa ceva, barcagii si proprietarii de pensiuni sunt mana in mana cu ei deci programu' turistic complet e garantat. Padurea ca padurea - cu sol nisipos, ceva dune de nisip ca in Sahara (kind of), cai semi-salbatici, fazani si alte vietati. Eventual si serpi.

- plimbari cu barca - in aprilie-mai nu prea sunt de vazut lucruri interesante. In zona Sulina canalele sunt prin campie, nu sunt prin paduri ca in zona Murighiol-Uzlina deci nici peisajul nu e foarte interesant. Dar in teorie vara sunt nuferi, lebede, rate, gaste si evident pelicani. Si acum au fost cativa pe lacuri insa fiind cu impresia coloniei de pelicani de anul trecut din zona Uzlina nu pot sa spun ca am ramas impresionat. De gustibus si de facut 15-20 de poze, poate si cateva filme de pus pe youtube.

- mancarea - primavara e prohibitie, cuplat cu numarul mic de turisti rezulta ca pestele pe care il vei servi a trecut probabil si prin congelator. Ciorba clasica de peste (cu peste fiert servit separat, inainte de zeama) nu se face decat la comanda, cu chiu cu vai am reusit sa convingem pe cineva sa ne-o faca. Merge, dar dupa un numar de zile de mancat numai peste ma cam luase greata si incepusem sa visez doar gaini si purcei.

Tragand linie - eh, cam asta e Delta. Ne revedem la anu'!

Trimis de DanCld in 28.04.09 12:22:22

VIZUALIZĂRI: 4829 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (DanCld); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Palatul Comisiei Dunarii

Cristian_h* [11.12.09 21:15:39] »

cred ca aceasta melodie se potriveste cu "tristetea " Sulinei, oricum impresiile sunt foarte frumoase mi-a facut placere sa citesc despre acest capat de lume cazut in uitare.

webmasterXY* [11.12.09 23:49:22] »

Atasat melodia propusa de Cristian

bujuu* [06.08.10 09:46:41] »

Am stat si eu o noapte in Sulina ca mai mult nu am putut rezista dar sincer nu cred ca mai calc pe acolo in viitorul apropiat... Saracia lucie, tantarii fac un deliciu din statiune... La plaja mergi inghesuit cu microbuzu in praful de pe strazi... deci e dezastru cel putin pt mine a fost un cosmar de abia am asteptat sa plec cu personalul (navrom-ul) unde de asemenea sunt niste conditii mizere...

poate ca nu e pentru mine delta... sau poate e mai ok de mers la sfarsitul verii... cand e cald e dezastru...

bujuu*, Cristian_h*
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Sulina: