ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.05.2011
ÎNSCRIS: 29.04.11
JUL-2008

Hotel Alonakia - Agios Gordis, atmosfera de familie

Hotel Alonakia - Agios Gordis, atmosfera de familie

Pentru concediul acesta am optat pentru o excursie prin [ ...o agentie de turism...] cu autocarul. Conditiile oferite pe autocar au fost aproape de foarte bine, rapid, cu mici popasuri la 3 ore si aprox. o ora cu ferrybotul traversarea pe insula Corfu. Am stat 7 nopţi, sejur cu demipensiune (mic dejun şi cină).

Statiune

Insula este ca o gradina a Edenului, putin exploatata de om, salbatica, naturala, cu o vegetatie de peste 90% maslini, restul sunt chiparosi, citrice, leandri. Agios Gordis este o statiune medie, cu o plaja foarte buna si intrarea in mare destul de lina iar de-a lungul arterei principale, care coboara pana la plaja vei gasi destule taverne, magazine cu specific divers, centre de inchirieri masini/ATV, etc. , iar pe plaja un mic centru pentru sporturi acvatice. In ceea ce priveste viata de noapte, cand am fost noi, existau cluburi dar nu le-am incercat (erau frecventate mai mult de englezi).

Hotel

Hotelul Alonakia este cotat 3* la agentiile de turism dar acolo am constatat ca avea 2* si este situat la aprox. 500 metri de plaja. Hotelul este excelent pentru stelele atribuite: receptie foarte buna, camere curate, mari, priveliste superba, liniste, aer conditionat contra cost 5 euro/zi.

Restaurant

Mancarea foarte gustoasa, chiar daca era cam cu economie expusa-nota 10. Dimineata, asa cum au mai spus si altii, cascaval, sunca, unt gem, chec, cereale, ceai, suc, cafea, totul la discretie, puteai sa te servesti de cate ori doreai. Ca o remarca speciala: am mancat cele mai bune masline din lume la Hotelul Alonakia. Seara mancarea nu s-a repetat de loc, tot la discretie, fructe la desert, in special pepene verde, dar si portocale. Restaurantul hotelului serveste mancare si peste zi, va recomand pastele, care erau extraordinare si caracatita.

Excursii

Ghida agentiei Alexandra, a fost interesata foarte mult de excursiile optionale (Paxos si Antipaxos, turul insulei, plimbarea cu vaporasul cu fund transparent, dar totodata va recomand in cazul in care nu sunteti cu masina sa inchiriati una si sa explorati insula in voie, este superba. Corfu este o insula superba dar pe care nu o puteti explora in intregime daca nu stati macar 2 saptamani) pe care le promova si te incanta sa mergi in cat mai multe. Am ales Paxos si Antipaxos, am plecat cu autocarul de la hotel si dupa ce am facut turul insulei sa-i luam si pe ceilalti din alte statiuni, am ajuns in port cu 5 minute inainte de plecarea vaporului. As vrea sa spun aici ca pur si simplu vaporul era plin si un am putut sa ne urcam toti din autocar (o mare bila neagra pt. Alexandra si pt. cei responsabili de organizarea excursiei, deoarece trebuiau sa vanda bilete in limita locurilor pe care le are vasul), asa ca noi si alti cativa a trebuit sa ne inghesuim itru-un alt vapor, fara ghid cunoscut. Facand abstractie de aglomeratia de pe vas, excusia a fost de vis, cu peisaje deosebite, o apa de cristal si de un colorit magnific (am facut si baie langa insulita Antipaxos si am dat de mancare la pesti), am facut un popas in capitala insulei Paxos, Gaios, unde am servit pranzul la una din numeroasele taverne foarte primitoare si am vizitat portul si magazinasele din zona.

Plaja

Plaja fantastica, cu nisip fin, alee de scadura pe margine si dusuri, apa calda si curata, sezlong si umbreluta 5 euro de fiecare.

Spectacole

Spre norocul nostru la inceputul lunii iulie are loc sarbatoarea localitatii si am participat la un spectacol foarte frumos cu dansuri si obiceiuri populare corfiote.

Recomandare

Recomand cu placere hotel Alonakia din Agios Gordis, Corfu, Grecia.

Trimis de dpavel in 25.05.11 15:52:43
Validat / Publicat: 25.05.11 17:03:22
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: halkidiki, hanioti, hotel Olympic Kosma

VIZUALIZĂRI: 4290 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dpavel); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 volei in piscina
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

[25.05.11 16:23:13]

@dpavel ATENTIE! referirile pozitive la AGENTII si alte entitati din Romania care functioneaza pe principii COMERCIALE - altele decat cele recomandate oficial de AmFostAcolo.ro - sunt INTERZISE.

Esti nou inscris/a pe site dar te rog sa ai mare atentie pe viitor.

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
    [25.05.11 17:09:50]

Frumos review-ul tau, dar as fi preferat sa separi impresiile despre cazare, de impresiile despre statiune si cele despre insula, in general, sau excursii optionale. Daca le punem la gramada pe toate, se creeaza un amestec greu de stapanit si in care e greu de cautat informatia vitala de catre un alt user. Poze? pe cand?

Plaja din Agios Gordios nu mai e ce-a fost, acum sunt multe pietre si pe mal si in apa si apa se adanceste mult mai brusc.

dpavelAUTOR REVIEW
    [26.05.11 08:33:39]

Referitor la: "Plaja din Agios Gordios nu mai e ce-a fost, acum sunt multe pietre si pe mal si in apa si apa se adanceste mult mai brusc", imi pare sincer rau, dar parca nu-mi vine sa cred ce s-a intamplat???

danoradea
    [29.05.11 14:09:13]

Din pacate "natura", asta s-a intamplat, cel putin asta era explicatia data de localnici anul trecut pentru starea plajei. Mare pacat era absolut magnifica aceasta plaja cu nisip fin si cu intrare in mare lina, din pacate acum portiunea cu nisip s-a ingustat enorm de mult, iar intrarea in apa este destul de abrubta.

Ca sa nu mai spunem de portiunea din fata hotelului Hotelul Agios Gordis, care este distrusa complet...

dpavelAUTOR REVIEW
    [29.05.11 18:36:18]

Da, din pacate portiunea din fata hotelului Hotelul Agios Gordis era destul de ingusta si cu pietricele si in 2008.

wally*
    [31.10.12 15:33:24]

Buna ziua as avea si eu cateva intrebari inlegatura cu statiunea Agios Gordis si hotelul Alonakia din Corfu

1 cum a fost mancarea la demipensiune

2 cat cost un pranz pentru 2 persoane la hotel sau la taverne si daca imi recomandati o taverna

3 in cazul in care nu stim limba engleza credeti ca ne putem descurca

4 ce excursii ne recomandati si de unde sa le cumparam

Va multumesc si astept raspuns

[31.10.12 15:39:36]

@wally: pe viitor cand ai nevoie să ceri informaţii referitoare la un anumit hotel sau o anumită destinatie, foloseşte link-ul aflat pe partea stangă a paginii hotelului/destinaţiei respective marcat cu ''SCRIE O INTREBARE''.

Astfel nu mai e nevoie să postezi mesajul ca ecou la fiecare review.

În cazul de faţă am pus mutat eu întrebarea acolo amfostacolo.ro/intrebare. ... hp?hid=996&a=-9

danoradea, dpavel, wally*
    Alte impresii din această RUBRICĂAlonakia Hotel: