ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.09.2013
ÎNSCRIS: 06.11.08
AUG-2013

Concediu placut

Salutare din nou prieteni,

Tocmai am revenit din excursia noastra de la Hotel Alonakia, Agios Gordios, Corfu si am placerea sa va impartasesc experienta avuta.

Inca de la achizitionarea excursiei am asteptat cu nerabdare plecarea, fiind prima vizita in vestita Grecie in interes de vacanta.

Pachetul de vacanta l-am achizitionat inca din luna februarie fara o reducere semnificativa, am ales varianta fara DB deoarece am avem cunostiinte care au fost in acest hotel in anii trecuti si stiam ca putem manca la hotel s-au pe la taveernele din apropiere destul de bine.

Plecarea a avut loc in data de 29.08.2013 la ora 18:00 punct de la Parcul Izvor din Bucuresti si sosirea a avut loc pe date de 30.08.2013 la ora 14:00 la Hotel Alonakia - Agios Gordios-Corfu. Dragi prieteni fiind prima vacanta in care am ales autocarul ca mijloc de transport tin sa va spun ca drumul a fost extraordinar de greu pentru noi, cu toate ca s-au facut pauze din 3 in 3 ore.

Sfatul nostru este sa faceti tot posibilul sa nu mergeti in vacanta cu autocarul, in cel mai rau caz mergeti cu masina porsonala.

Trecand peste acest lucru, odata ajunsi la Alonakia am avut placerea de a fi cazati in 2 minute la etajul 1 cu vedere la piscina si spre mare, lucru care este si bine deoarece este privelistea foarte frumoasa, dar si rau deoarece soarele bate pe aceasta parte toata ziua si zgomotul podus de diferite persoane la piscina poate fi deranjant.

Camera foarte curata, destul de mare (12mp), dotata cu frigider destul de mare, televizor tip sport mic, AC contra cost (6 E/zi) mobilier din fier forjat, dulap pentru haine in hol, uscator de par, gel de dus si sampon care nu a fost inlocuit dupa consumare, cabina de dus, pe balcon masuta si 2 scaune din plastic.

Curatenie a fost facuta zilnic, prosoapele si lenjeria nu au fost inlocuite niciodata.

Micul dejun saracacios si cu mici exceptii cam aceeasi mancare (omleta cornuri simple sau cu ciocolata, gem de 3 feluri, unt, sunca, cascaval, iaurt, jeleu, prajitura din pesmet, cafea f. proasta, ceai negru, sucuri f. proaste, paine), fara legume si fructe.

Preturile la mancare in restaurantul hotelului sunt cam aceleasi cu restul tavernelor din statiune. Pentru a putea servi cina la hotel puteam plati 10 E/persoana, dar am ales sa nu facem acest lucru ci am preferat sa servim cina in fiecare seara la alta taverna, tinind sa mergem cam in toate locurile recomandate de prietenii AFA.

Pentrua servi masa de pranz va recomand Grill House din apropierea plajei si destul de ieftin, iar pentru cina noi am ales:

1. Sebastian - mancare f.

2. Elena's - locatie pe plaja, mancare buna

3. Sabbia - locatie pe plaja, mancare buna

4 Zephiros - locatie pe plaja, mancare buna

5 Stevens on the hill - mancare buna, preturi piperate.

Pentru achizitionarea de suveniruri va recomandam magazinele din statiune deoarece in Corfu Town preturile sunt aproape duble deoarece este oras port in care acosteaza multe vase de croaziera pline cu turisit englezi, nemti ,,rusi, care sunt dispusi sa cheltuie multi euro.

Pentru vizitare Corfu Town puteti folosi Green Bus cu plecare din centru in fata magazinului GEE BEE, costul unui bilet este de 2,20E/persoana, orarul il gasiti afisat in statie.

Ca si excursii noi am ales sa vizitam Corfu Town si excursia la Grotele Nausicai care a costat 35E/persoana cu masa si bautura inclusa (f. proasta).

Statiunea Agios Gordios este micuta si linistita fara viata de noapte, cu o sumedenie de taverne si o plaja care figureaza pe locul 2 in insula Corfu.

Plaja este mare, cu nisip pe toata suprafata, intrarea in apa extrem de curata se face lin, la mal fiind o portiune de circa 1m de pietre mici si rotunde. Noi am ales sa facem plaja in partea stanga a plajei, in partea dreapta dupa cum am aflat de la prieteni existand pietre destul de mari in apa.

In fiecare dimineata am ales sa cumparam cafea si diferite sucuri de la restaurantul ARK primind in schimb seslonguri si umbrele.

Un punct negativ pentru Hotelul Alonakia este ca eliberarea camerei se face la ora 9:00 AM, iar bagajele trebuiesc lasate in holul hotelului nesupraveghiate, deoarece nu exista o camera de bagaje, pana la venirea autocarului, in cazul nostru ora 14:00. Pentru cei care aleg sa faca plaja la mare in ultima zi le pot spune ca nu au unde sa faca dus la hotel si se pot schimba doar in WC din holul hotelului.

Intoarcerea in tara a fost la fel de grea din punct de vedere al transportului, plecarea de la hotel s-a facut la ora 14:00, iar sosirea la ora 9:00 in acelasi loc de unde am plecat, Parcul Izvor.

Ca si concluzie recomandam atat hotelul cat si statiunea, tuturor celor care vor sa viziteze Insula Corfu.

Multumim comunitatii AFA pentru sfaturi!

Vacante placute tuturor.

Trimis de florin petre in 09.09.13 22:07:11
Validat / Publicat: 10.09.13 13:13:11
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 3999 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (florin petre); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 paturile
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

[10.09.13 07:54:59]

[10.09.13 08:42:45]

@webmaster33: Este OK.

Ralu30
    [12.09.13 14:36:07]

Stimate domn,

Incep aceasta recenzie prin a va propune sa invatati mai intai sa scrieti corect in limba romana si apoi sa povestiti impresiile din concediu.

Continui prin a va spune ca Hotelul Alonakia nu ar fi trebuit sa va ofere o camera cu vedere la mare, decat daca ati fi platit suplimentul pentru asta, lucru de care ma indoiesc. Din moment ce patronii hotelului v-au oferit o camera foarte buna, avand posibilitatea sa admirati si marea, de la balconul dumneavoastra, trebuia sa realizati ca veti avea nevoie de aer conditionat. Puteati cere schimbarea camerei, in cazul in care ati fi considerat ca nu va permiteti sa achitati 6 euro pe zi, pentru aerul conditionat. V-ati asumat un risc, prin urmare nu are rost sa comentati.

In legatura cu suplimentarea gelului de dus si a samponului: tind sa cred ca daca v-ati permis sa mergeti in Grecia in concediu si mai mult, v-ati permis sa mancati la atatea taverne, puteati sa investiti intr-un gel de dus si un sampon. Daca le-ati fi adus din Romania, puteati sa iesiti in avantaj, dar presupun ca era prima data cand ieseati din tara si nu stiati aceste reguli nescrise.

Continutul micului dejun trebuie sa fie de tip continental. Aceasta este regula pentru hotelurile din Grecia, mai ales cele de pana la 3 stele. Pentru informatia dumneavoastra, ar fi trebuit sa primiti decat ceai, cafea, lapte, marmelada, unt, paine, portocale si chec. Tot ce ati mentionat in plus, a fost adaugat de catre patronii hotelului, fara costuri suplimentare. Din comentariul dumneavoastra observ ca e prima calatorie in Grecia si nu sunteti familiarizat cu cafeaua la filtru, oferita in orice hotel. Daca doreati o cafea mai tare puteati adauga ness sau comanda de la bar.

Eliberarea camerelor se face la aceasta ora pentru a facilita cazarea urmatorilor oaspeti. Este o conditie impusa in mai multe hoteluri din Grecia si din lume.

Inchei prin a solicita administratorului sa editeze comentariul dumneavostra, prin a sterge mentiunile cu privire la diverse taverne, unde se poate manca. Hotelul Alonakia are propriul restaurant si consider ca se poate face publicitate la alte localuri, pe pagina dedicata statiunii.

Regret sa vad cum niste oameni atat de ospitalieri si de buni primesc un astfel de feedback. Fata de dumneavostra am calatorit in mai multe locatii in Grecia si recomand cu mare caldura acest hotel tuturor turistilor.

alex24
    [12.09.13 14:58:26]

Buna ziua,

Dupa ce am citit cu atentie "povestea" si comenturile dumneavoastra, am ajuns la concluzia ca trebuie clarificate cateva lucruri pe care dvs. nu le stiati si pe care cei care le vor citi nu trebuie sa le considere ca fiind relevante, atat despre hotel, plaja, cat si statiune in general.

Incep prin a spune ca micul dejun este foarte bogat in comparatie cu alte hoteluri din Corfu. Tot ce servesc ei la meniu este dublu sau chiar triplu fata de ce platesti tu in realitate. Daca turistii mananca ca disperatii in fiecare dimineata din toate, acesta este motivul pentru care li se pare meniul saracacios si mereu la fel.

Tot ce servesc ei este proaspat si de cele mai mult ori este preparat chiar de ei in bucataria lor.

Cafeaua este foarte buna, daca tie nu iti place asta nu inseamna ca este proasta.

Obsesia romanilor este de a manca si de a se lauda, o mentalitate foarte gresita si invechita. Toate tavernele pe care le-ai insiruit mai sus au preturile mai ridicate decat restaurantul hotelului; DA, au restaurant.

In al doilea rand camerele sunt curate si ingrijite in fiecare zi; la nici un hotel din lume, chiar si de 7*, nu iti schimba gelul de dus si samponul in fiecare zi. Acestea sunt puse in catitatile acelea limitate in ideea de a te spala dupa calatorie, cand nu ai timp sa-ti deschizi bagajele si sa-ti folosesti propriul gel de dus, daca ai.

Ai spus ca ai stat intr-o camera cu vedere la mare, apropape de piscina hotelului si ca ai fost deranjat de zgomotul produs de cei care isi petreceau timpul acolo. Daca nu iti convenea camera, de ce nu ai schimbat-o atunci la receptie. In general trebuia sa fi stiut ca la orice psicina, la orice hotel este galagie.

Din punctul meu de vedere comentariul tau a fost unul rautacios si nu face cinste persomalului hotelului, care a incercat sa-ti ofere un concediu placut. Mai metionez ca piscina este curatata si ingrijita tot timpul.

Check-out-ul se face la ora 09:00, ca peste tot in lume, sunt rare hotelurile unde se face la ora 12:00, deoarece acei hotelieri nu prea au turisti.

Sfatul meu pentru a sosi cu bine si fara incidente in Corfu este sa veniti cu avionul sau daca nu se poate cu autoturimul personal, hotelul beneficiind de parcare proprie (aprox. 6-8 locuri).

Asa ca in incheiere te rog sa comentezi pertinet si nu folosind comentarii rautacioase sau care pot induce in eroare potentialii turisti ai hotelului Alonakia.

Multumesc!!!

Andox CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
    [12.09.13 15:42:26]

@alex24: ai uitat sa adaugi ca marmota invelea ciocolata la hotelul asta...

GYL*
    [12.09.13 15:51:07]

Apreciez comentariul si per total recomanzi hotelul, chiar daca dupa unii compatrioti e tendentios si ar fi trebuit sa-ti aduci de acasa sapun, gel de dus, sampon, sa bei ness, sa mananci numai la restaurantul hotelului, etc, ; de parca erai la Carcaliu in gara!

Doresc sa precizez ca mentionarea unor impresii aici o poate face si cel cu master, sau "doctore", cat si cel care are doar 2 clase in plus fata de tren, mai important este sa fi obiectiv si nefitos.

A, era sa uit, pe viitor sa nu mai mananci mult, programeaza-ti o cura de slabire in vacanta urmatoare ca oricum

" Tot ce servesc ei la meniu este dublu sau chiar triplu fata de ce platesti tu in realitate. Daca turistii mananca ca disperatii in fiecare dimineata din toate, acesta este motivul pentru care li se pare meniul saracacios si mereu la fel. "

!!! Pofta buna!

Dragoș_MD
    [12.09.13 16:00:45]

@Ralu30:

și apoi...

Aha... râde ciob de... (~geaba). (PS: AFA NU e sait de limba română, ci doar ÎN limba română. Așa cum o știe și o poate scrie fiecare).

Bun; și cu libertatea de opinie și a exprimării ei, cum rămâne? Că reglementu' nu l-a-ncălcat?!?

@alex24:

Să înțeleg că la alte hoteluri (de la 5 stele în jos), tot din lume, nu de pe alte planete, unde am primit chiar și zilnic alte consumabile la baie/toaletă, am avut cumva parte de un tratament preferențial?

Și nu în ultimul rând, ai auzit de vorba aceea (să mă ierte colegul care a „impus-o” pe aici): De gustibus (et coloribus) non diputandum est? (ce-i drept, nu-i pe grecește...) Dacă omului nu i-a plăcut cafeaua aia, de ce ar fi trebuit s-o laude?!?

Haida-de! pe-asta de unde ai scos-o?!? de curiozitate, consultă de exemplu o pagină de oferte de pe booking.com, pe orice destinație, și vezi câți (procentual) au la condiții check-out-ul mai devreme de 12 a. m. !

Hai să avem rezon; omul a avut o experiență și dacă vouă nu vă place/nu sunteți de acord cu el (de ce oare?), repede tăbărârăți pe el și cu pâra la Admin...

iulianic
    [12.09.13 17:19:27]

@All: Da, şi mie mi se pare că spiritele s-au cam încins pe aici. Am uitat că suntem diferiţi şi că "nu-i frumos ce-i frumos, e frumos ce-mi place mie"? Avem fiecare dreptul la preferinţe şi la a ne expune punctul de vedere.

@florin petre: Voiam să intervin doar ca să te întreb dacă drumul cu autocarul ţi s-a părut atât de greu pentru că era lung sau pentru că transportul s-a făcut pe timp de noapte?

Eu fac adesea circuite cu autocarul, unele foarte lungi, de 12000 - 14000 km, dar niciodată n-am parcurs mai mult de 800 km într-o zi (şi pe timp de zi). În iunie, când am fost în Lefkada cu autoturismul, am făcut drumul dintr-o bucată, cu foarte scurte pauze. Am plecat din Bucureşti seara şi am ajuns la destinaţie a doua zi, înainte de amiază, pentru că aşa a hotărât cel care conducea. Ghici care drum mi s-a părut mai greu!

[12.09.13 18:56:58]

@iulianic: Salutare,

Pentru inceput Multumesc!

Eu la locul de munca obisnuiesc sa merg distante destul de mari cu autoturismul, dar intradevar mersul cu autocarul noaptea este obositor deoarece nu se poate dormi confortabil, mai ales ca noi am avut alocate primele locuri din autocar si luminile masinilor ce veneau din fata erau foarte deranjante.

Numai bine!

[12.09.13 20:23:44]

@Ralu30: Buna seara,

Am sa fiu cat se poate de scurt, sa nu ajung la capatul gramaticii!

Dupa ce am fost facut, atat de dvs. cat si de logodnicul dvs. (alex24), analfabet, sarac, zgarcit, nerecunoscator, nemancat, nebaut, nespalat; va rog sa imi permiteti sa lamuresc punctual cateva lucruri:

1. Tot ce am relatat este perfect adevarat si este atat parera mea cat si a altor 3 persoane care au fost impreuna cu mine;

2. Suplimentul pentru camera cu vedere la mare a fost achitat din tara si era normal sa primim asa ceva;

3. Aerul conditionat l-am folosit si am relatat pretul acestuia pentru ca viitorii turisti sa aiba in vedere acest cost;

4. In zecile de delegatii si concedii pe care le-am facut, atat in tara cat si peste hotare, in proportie de 90% din hoteluri au suplimentat consumabilele gen sapun, sampon, gel de dus;

(Stati linistiti, nu am stat nespalati, am avut de acasa tot ce trebuie);

5. Daca voiam sa fiu tratat "continental" ramaneam pe continent sau in tara, nu mergeam in Insula Corfu. Compozitia micului dejun am relatat-o pentru ca viitorii turisti sa aiba idee la ce sa se astepte;

6. Toate hotelurile in care am fost cazat au in dotare o camera special pregatita pentru bagajele clientilor care pleaca si care vor sa mai zaboveasca putin in localitate. Niciunde nu am fost pus sa las bagajele in holul hotelului atatea ore;

7. Am prezentat si minusurile si plusurile camerei cu vedere la mare deoarece sigur vor fi turisti care vor merge cu copii mici ce au nevoie de somnicul de dupamasa si nici zgomotul nici aerul conditionat nu fac bine;

8. Cat am stat noi in acest hotel check-in-ul nu se face mai devreme de ora 14:00, deci daca check-out-ul s-ar face la 12:00 cred ca 2 ore ar ajunge pentru pregatirea camerelor (incet - incet cum zic grecii).

Nu stiu daca ati inteles, datorita gramaticii mele precare, dar ca si concluzie RECOMANDAM ACEST HOTEL TUTUROR.

Deci este un review POZITIV.

PS:

Inteleg ca acest hotel reprezinta un punct important in viata dvs., dar nu suntem obligati sa avem toti pareri de nota 10.

Va multumesc pentru timpul acordat si INCET - INCET!

Vacante placute tuturor!

danoradea
    [01.10.13 23:48:50]

Pentru @Ralu30 si @alex24:

Aveți review-uri doar despre acest hotel dar incercați să ne învățați cum funcționează sistemul hotelier în Grecia, miroase a un pic de reclamă pentru acest hotel sau nu?

Eu sunt de părere că nu referirile colegului care a scris acest review ar trebui șterse ci ale dumneavoastră, deoarece ele nu sunt nici la obiect, nici reale, și nu fac decât să inducă în eroare viitorul turist care optează pentru acest hotel sau pentru altele din Grecia.

rentea
    [13.10.14 22:45:09]

@Ralu30 - Din cand in cand mai citesc, aleatoriu, review-uri de pe site... pur si simplu, de drag, fara nici legatura cu o anume locatie sau persoana.

si am dat peste comentariul tau de aici... Doamne, offfffff

Intr-un fel te inteleg, probabil ca ai ramas atat de fascinata de Grecia incat esti in stare sa iei apararea oricarui locsor si oricarei pietricele de aici impotriva ~maleficilor~ care ar incerca sa critice ceva.

Dar, incearca sa te ridici un pic deasupra subiectivismului tau!!

Daca omul spune ca acea cafea era proasta, atunci crede-l pe cuvant, nu ii da tu lectii despre cafeaua la filtru din Grecia. Iti spun eu, in Grecia poti bea o cafea extraordinara si poti bea si o spalatura, cum o faci probabil la un hotel sau restaurant mai modest cum este acesta. Si NU e normal. Nu, nu...

Eliberarea camerelor la ora 9 mi se pare o nebunie... nu ma intereseaza niciun motiv din lume. E o ciudatenie inacceptabila. Nu am intalnit asa ceva niciunde in lume. Oriunde se face in jur de ora 12.

Si mai e treaba cu gelul de dus... Pai cum sa ma duc la un hotel si sa nu gasesc asa ceva in baie??? Dar unde suntem?? La cort in Costinesti sau Vama Veche? Cat de modest sa fie un așezământ incat sa nu fie in stare sa ofere niste obiecte de igiena elementare... pot sa imi aduc eu 1 milion de sampoane in bagaj, daca nu gasesc in camera de hotel, este un semnal |EXTREM de prost. Înseamna ca proprietarii nu pun pret pe acest lucru. Ele nu costa nicaieri in lume atat de mult incat sa ii saraceasca.

A, da... si sa nu uitam sa stergem recomandarile la restaurante ca altfel jignim bucatarul acestui magnific resort

Foarte amuzant, foarte!!!

alex24, danoradea, florin petre, GYL*, iulianic, Ralu30, rentea