ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.07.2012
ÎNSCRIS: 16.07.12
JUL-2012
single

3 zile de vis

Incep acest review prin a spune ca am fost placut impresionat de catre Grecia si de catre locuitorii acesteia.

Planul meu a fost sa-i fac o surpriza prietenei mele si sa o cer in casatorie pe plaja Agios Gordios din Corfu, Grecia.

Dupa multe zile de chin si lupta cu colegii de la munca si cu agentia de turims, am reusit sa plec cu autocarul spre Grecia undeva pe la ora 20:10 din Bucuresti.

Drumul a durat cam 20.5 ore cu tot cu opririle programate (3 pe teritoriul Bulgariei, 2 pe teritoriul Greciei + 2 ore cu ferryboat-ul). Autocarul in care am calatorit a fost ok, AC-ul mergea bine, scaune nu erau murdare sau patate, singurul inconvenient a fost acela, ca nu iti poti alege pasagerii... dar orice plan necesita sacrificii. Calatoria cu ferry-ul (din Igoumenitsa) a fost una placuta, mai ales cand ieseai pe punte si simteai briza racoroasa a marii Ionice, care te mangaia si iti alina suferinta celor 15 ore petrecute in autocar.

Daca dorit sa plecati cu autoturismul personal, tin sa mentionez ca, infrastructura rutiera a Greciei este mult mai buna de a noastra. Din Bulgaria pana in Igoumenitsa urmezi autostrada A2 (unde toate taxele sunt undeva la 5 euro pe sens) si vei fi fascinat de tunelele care au fost create prin munti (insumand 54 km). Si pentru cei care au in sange un mic "drog" (al vitezei), un mic sfat... politia este la datorie.

Dupa orele istovitoare am ajuns in Corfu, unde pentru fani James Bond s-a filmat celebra urmarire cu Citroen 2CV din filmul "For Your Eyes Only" dintre 007 si inamici.

Peisajul este luxuriant si plin de culoare, o adevarata placere pentru ochi.

Am fost cazat la Hotelul Alonakia care se afla in statiunea Agios Gorgios si este la cateva minute de plaja cu nisip auriu care te cheama in bratele ei. Proprietarii hotelului sunt gazde primitoare si ospitaliere. M-au ajutat cu pregatirea surprizei pentru logodnica mea si au fost foate incantati ca i-am ales pe ei ca sa-mi pun in aplicare planul.

Camera a fost curata si frumos amenajata.

Din cauza tempetaturilor nu puteai sa stai fara AC, asa ca nu am avut incotro si am platit 15 euro.

Micul dejun a fost variat si indestulator, asta bineinteles daca ai venit in Corfu sa vizitezi si sa te bucuri de soarele magnific, de peisajele fabuloase si de cultura greceasca, nu sa mananci si sa stai pe sezlong in fata piscinei. Oricum piscina era curata si mereu intretinuta.

La cateva minute de hotel, aveai magazine de suveniruri si chiar un supermarket.

Avand un pachet doar cu mic dejun inculs, am fost nevoit sa-mi comand de la restaurantul hotelului, unde macarea a fost mai mult de nota 10, mai mult decat extraordinara si preparata cu ingrediente naturale si traditionale. Ce mi-a fascinat gustul, a fost crema de masline, cascavalul si painea prajita.

La plecare am fost felicitati pentru eveniment si cu cateva minute inainte de sosirea autocarului, proprietarul hotelului a dat mana cu fiecare dintre noi si ne-a imbratisat ca un bunic ca isi lasa nepotii sa plece la parinti dupa vacanta mare.

Recomand Hotelul Alonakia din Agios Gordios, Corfu, pentru cei care doresc sa vizitezi si sa exploreze culturi si oameni noi si diferiti.

Rating:

Mancare, Bautura: 10.0

Comunicare cu personal hotel/prorietari hotel: 10.0

General: 10

Preturi: 8.5

Toate notele de mai sus sunt maxim din 10.

Trimis de alex24 in 16.07.12 09:43:27
Validat / Publicat: 16.07.12 11:18:30
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: -

VIZUALIZĂRI: 4182 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (alex24); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

[16.07.12 10:45:46]

@alex24: bun-venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo!

MCM
    [16.07.12 12:19:26]

Si? A zis da? Ne lasi asa in suspans?

Felicitari pt vacanta.

ufoman
    [16.07.12 13:05:08]

Asa cum spunea si MCM nu ne-ai spus care a fost raspunsul ei... da sau ba.

Am remarcat ca ai facut o prezentare a drumului in care s-au strecurat ceva cam multe erori. Pun notele acordate de tine pe seama euforiei in care te aflai dar eu te rasplatesc cu 900 de puncte.

[16.07.12 13:06:02]

@MCM: Da, normal ca zis "Da"

[16.07.12 14:11:17]

@ufoman: Merci pt. puncte.

Da stiu, am scris repede si de aceea am gresit, mii de scuze.

Ralu30
    [16.07.12 14:17:12]

@MCM: Pentru poze, puteti intra pe review-ul meu: ralu30

vezi impresii

MCM
    [16.07.12 14:39:20]

@alex24: Bravo. Sa aveti viata de familie cel putin la fel de frumoasa ca vacanta prezentata.

[16.07.12 15:05:42]

@MCM: merci mult!

Nu am poze pe calcul asta, dar promit sa pun poze cand ajung acasa

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
    [16.07.12 19:31:04]

@Ralu30: nu trebuie sa intram pe review-ul tau, le putem vedea si de aici, sunt foarte frumoase, si eu am fost in Agios Gordios un loc minunat dealtfel!

wally*
    [31.10.12 15:22:31]

Buna ziua as avea si eu cateva intrebari inlegatura cu statiunea Agios Gordis si hotelul Alonakia din Corfu

1 cum a fost mancarea la demipensiune

2 cat cost un pranz pentru 2 persoane la hotel sau la taverne si daca imi recomandati o taverna

3 in cazul in care nu stim limba engleza credeti ca ne putem descurca

4 ce excursii ne recomandati si de unde sa le cumparam

Va multumesc si astept raspuns

[12.09.13 22:21:38]

Am retras notele acordate unităţii - conform regulamentului (1. B. 7), nu e acceptabilă evaluarea multiplă a unei unităţi de cazare de către membrii aceluiaşi grup sau ai aceleiaşi familii, pentru un sejur comun.

Un prim set de evaluări (note) au fost deja luate în calculul mediei din partea aceastei familii - deja , casă de piatră și din partea AFA - aici

alex24, MCM, Ralu30, ufoman, wally*
    Alte impresii din această RUBRICĂAlonakia Hotel: