ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.07.2013
ÎNSCRIS: 04.08.11
JUL-2013

Hotel Alonakia - o alegere buna pt Grecia

Buna ziua,

Ieri am revenit din concediul petrecut in Insula Corfu, statiunea Agios Gordios.

Am ales hotel Alonakia, intrucat acolo a stat si sora mea in 2012, deci am mers fara prea mari emotii.

Am ajuns la hotel in jurul orei 9 AM, a mai durat 1 ora pana cand camera a fost gata, timp in care dna de la receptie ne-a adus o farfurie plina cu dulciuri facute in casa, f dragut din partea dumneaei, nu-i asa?

Apoi am primit in sfarsit camera, nu am avut pretentii la camera cu vedere la mare (pt ca trebuia sa platim in plus 5 euro/zi, plus inca 5/zi pt AC). Am avut camera la etajul 1, cu vedere la munte, iar intr-o parte se vedea si marea. Am fost f multumiti de camera, intrucat dimineata era soare si dupa-amiaza era umbra si bine si se putea sta si pe balcon.

Hotelul f curat, curatenie se facea zilnic, lenjeria au schimbat-o o data si prosoapele la fel, dar nici nu era nevoie de mai mult. Am avut in baie si articole pt toaleta (mini gel de dus si sampon, si 2 seturi pt cusut). In camere sunt cate 2 paturi separate de o noptiera (noi le-am unit), un dulap mare cu rafturi si umerase, tava cu 2 pahare si un mic frigider, un TV mic (l-am deschis doar o data, am vazut ca prinde doar cateva posturi, dar printre ele si TVR international), AC. Mie una mi-a placut designul camarei, nu este lux, dar cred ca cine cauta lux nu merge in Grecia.

Hotelul este situat relativ aproape de plaja, cam 7-8 minute de mers f lejer, este intr-o zona linistita si are o priveliste superba la mare si munte.

In ceea ce priveste mancarea, noi am optat pentru varianta demipensiune si am fost f multumiti de aceasta alegere. Micul dejun nu era f variat, dar aveai de unde alege: omleta, croisante si chec facute in casa, iaurt cu biscuiti sau cu capsuni, sunca, branza, unt, gem, paine cu susan care se putea face si la prajitor, ceai, lapte, cafea, limonada, cereale, biscuiti, compot de pere sau piersici. Totul era proaspat si bun. Ceea ce a lipsit au fost legumele, dupa parerea mea. Poate in Grecia nu mananca dimineata rosii sau ardei, nu am de unde sa stiu...

Legumele in schimb erau prezente din plin la cina, fiind cate un bol mare cu rosii, ardei, castraveti, salata, varza, morcovi din care puteai face diferite salate, plus feluri care nu se repetau in fiecare seara: peste, miel, porc, pui, iar ca garnituri orez, cartofi prajiti, cartofi fierti cu maioneza, legume gratinate; gulas, musaca, sarmalute de orez in foi de vita, paste. Seara nu aveam bauturi, dar se puteau comanda de la bar, contra cost, preturi ca peste tot in statiune.

Pentru pretul platit, a fost o alegere f buna, iar faptul ca am ales si mancare a fost o alegere inspirata, intrucat la supermarket preturile sunt destul de mari, numai painea fiind intre 1 si 2,8 euro cea feliata.

Diseara voi adauga si cateva poze de la hotel.

Sper ca va vor fi utile aceste detalii.

Trimis de Sabi_ in 15.07.13 16:55:26
Validat / Publicat: 15.07.13 17:55:50
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 3653 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Sabi_); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

florin petre
    [17.07.13 23:02:49]

Salut,

Mergem si noi la sfarsitul lui August si am avea cateva intrebari:

- Ce ne puteti spune despre drum, si noi mergem tot cu autocarul?

- Ce locatii de pe insula merita vizitate?

- Noi avem doar mic dejun, se poate servi cina si la hotel, ce alte taverne ne puteti recomanda?

MS Mult.

callatis06
    [19.07.13 15:59:39]

@florin petre: Buna ziua.

Chiar dacă nu am mers cu autocarul sunt în măsură să-ţi răspund la întrebările 2 şi 3 despre minunata insulă pe care am vizitat-o la începutul lunii iunie 2013.

1. Aveţi de văzut o mulţime de locuri cu adevărat minunate.

Nu rataţi:

- plaja Glyfada;

- Corfu Town (cu Espianada, Fortăreaţa veche şi nouă, muzeul de artă asiatică, portul, străduţele aglomerate, cafenelele ca din basm şi magazinele cu produse tradiţionale corfiote);

- Kaizer Tron;

- Canal d’amour de lângă Sidari în nordul insulei şi capul Drastis tot acolo;

- muzeul Achillion;

- muzeul scoicilor din Benitses;

- Bella vista de deasupra statiunii Paleokastritsa;

- beţi o cafea deasupra aeroportului din capitală, de unde se vede insula Pontikonissi şi mânăstirea Vlaherna, etc.

Găsiţi multe alte informaţii pe acest site.

Oricum mergând cu autocarul bănuiesc că aveţi un program stabilit din ţară.

2. În ceea ce priveşte masa la taverne vă recomand cu încredere (am servit cina de mai multe ori) restaurantul Stevens on the hill (unde se organizaează seri tematice: grecească, grătar, cuptor, pizza) şi taverna Elena’s (pe plajă în capătul de sud al staţiunii).

Vă urez să aveţi un concediu aşa cum vi-l doriţi.

Dacă mai doriţi şi alte informaţii vă stau la dispoziţie cu multă plăcere

Sabi_AUTOR REVIEW
    [20.07.13 09:58:43]

Buna,

Drumul a fost destul de obositor si lung (am plecat la ora 13.00 si am ajuns la hotel a doua zi la 9.30), dar nu este insuportabil. Se fac opriri din 3 in 3 ore, de cate 20-30 de min. Oricum, cand ajungeti la Igumenitsa si va imbarcati pe ferry-boat, deja peisajul se schimba si parca toata oboseala dispare

Se poate opta pt cina la hotel cand doriti, pret 9 sau 10 euro/pers. Si pranzul se poate servi, daca doriti un preparat anume le spuneti cu 1 zi inainte si ei pregatesc. Oricum mancarea la hotel este buna, eu zic sa incercati intr-o seara si apoi vedeti.

Noi nu am inchiriat masina si nici nu am optat pt optionalele propuse de agentie, dar ne-am descurcat pe cont propriu, astfel:

- am mers cu autobuzul local in Corfu Town- statia de autobuz este in centru, langa supermarketul Bee Gee; pret bilet 2,2 euro/sens/pers. Am avut o harta a orasului Corfu si ne-am descurcat cu ea. Merita sa mergeti pana acolo, este un oras f frumos; suvenirurile sunt putin mai ieftine decat in statiune. Noi am plecat la 13.45 din Agios si ne-am intors cu ultimul, la 17.30, dar am fost cam pe fuga, va sfatuiesc sa plecati mai devreme pt a avea timp de vizitat;

-de marti-joi este autobuz direct pana in Paleokastritsa, face cam 40 de min, plecare la 10.30 si intoarcere la 17.00, pret 3 euro/sens/pers. Merita sa mergeti pana acolo si sa urcati pana la Manastirea Fecioarei Maria, privelistea este superba de acolo. Se poate face si plaja, desi plaja este cu pietre, au totusi 6 plaje. Noi am mancat si la o taverna pe malul marii, in portul Alipa, peisajul este superb si mancarea buna. Se pot face si croaziere, noi nu am facut.

- joi este si seara greceasca la Steven's si se plateste doar consumatia; noi nu am mancat pt ca aveam cina la hotel, dar din cate am vazut se mananca bine; atmosfera este superba la taverna, te iau la dans si este f amuzant;

-vineri am mers in croaziera Paxos-Antipaxos; am optat pt Britannia Cruise datorita pretului: 32 euro/pers fata de 38 cat ne cereau la agentie; a fost de vis, desi drumul este lung pana la insule (3 ore aprox), eu zic ca merita.

Sper ca v-am fost de folos.

Un concediu placut va doresc, sunt sigura ca insula o sa va placa, si mai ales plaja din Agios Gordios, una din cele mai frumoase de pe insula

florin petre
    [29.07.13 23:57:44]

Multumesc mult,

Promitem sa revenim cu vesti, speram noi bune!

callatis06, florin petre, Sabi_
    Alte impresii din această RUBRICĂAlonakia Hotel: