ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.05.2011
DIN: Târgu Mureș
ÎNSCRIS: 28.03.10
AUG-2008

Moulin Rouge

(fara PMA s'il vous plait!)

De ce este aceasta banala moara rosie pariziana ce-si invarte lenesa palele-i intreaga noapte, atat de vestita in intreaga lume? Cu ce este ea mai importanta decat o moara de vant olandeza sau decat o centrala eoliana? . Cu ce e Moulin Rouge mai presus decat vecina ei din strada Lepic, “Moulin de la Galette”, transformata si ea intr-un restaurant?

Poate pentru faptul ca aici, langa aceasta moara, in cartierul Montmartre, pe vremea cand Turnul Eiffel era inca doar un vis frumos, au trait, au pictat si au servit impreuna, cate un pahar de sampanie, cognac sau “calvados”, Paul Gaugin si pictorul cel mic, urat si schiop, Henry de Toulouse Lautrec, ale carei eroine de pe panzele impregnate cu uleiuri colorate erau tocmai prostituatele de la Moulin Rouge sau cele din Place Pigalle. Poate pentru ca, povestile triste au priza la public, asemenea celei a lui Van Gaugh, un alt pictor cu probleme de sanatate, care nu si-a vazut vanduta in timpul scurtei sale vieti decat o singura pictura. Nici Toulouse Lautrec n-a avut mai mult succes, el vanzand doar cateva afise publicitare cu celebrii dansatori ai cabaretului Moulin Rouge, “La Goulue“, regina neincoronata a colinei Montmartre, dansatoare care tinea, alaturi de slabanogul Valentin zis si ‘dezosatul”, capul de afis, seara de seara, in Paris. Poate pentru ca nobilimea Europei trebuia pe undeva sa-si cheltuie banii ce-i prisoseau si latinii au stiut cel mai bine sa “se dea in spectacol” si sa absoarba acesti bani. A propos, eu n-as vedea un anglosaxon, punand mai mult suflet in acest dans ”Can-Can” “mulenrujian” decat o fac azi latinii, chiar daca la o banala selectie de la celebrul cabaret parizian, atunci cand se anunta scoaterea la concurs a unui post vacant de dansatoare, se prezinta vreo 2000 de tinere fete din intreaga lume, toate mai inalte de 1,70 cm si sunt admise doar... cel mult doua, titulara si eventual o “rezerva”.

Poate pentru ca prin venele lui Offenbach, cel ce-a compus muzica “Can-Can”-ului de la Moulin Rouge, (cabaret la care ai nevoie mereu de o rezervare la telefonul 0153098282 din Franta sau 003353098282, din Romania), n-a curs niciodata altceva decat acest spectacol de revista ce se intinde pe intrega durata a noptii, insotit de un “Menu French Can-Can”, ce nu costa decat 150 de euro.

La acest spectacol, aproape neschimbat de decenii, am asistat si eu odata, demult, in cei 110 franci francezi ai acelor vremi, erau incluse, in afara spectacolului propriu zis, un meniu savuros, o jumatate de sticla de sampanie si un zambet al unei tinere animatoare care te intreba galeş din priviri, din cand in cand, “Voulez-vous coucher avec moi?”. Iar eu ii raspundeam tot galeş, daca nu cumva si acest minor serviciu al cabaretului, nu este si el inclus in pret. Poate pentru ca Nicole Kidman, renumita actrita de la Hollywood, a facut un rol memorabil, in filmul “Moulin Rouge” si-a fost nominalizata pentru un Oscar. Poate pentru ca si prin venele noastre latine, clocoteste acelasi exuberant si nebunatic “sang rouge” precum un Bordeaux, un Jidvei sau un Murfatlar cabernet, lichide pe care multi scandinavi, arabi, slavi sau japonezi ar dori sa si le transfuzeze in corp si pentru care ar plati chiar si greutatea loc in aur. (e vorba doar de o transfuzie de 4 sau 5 litri, nu e mult). Poate pentru ca tot ceea ce se petrece, noapte de noapte, in jurul palelor rosii ce se invart “ardeleneste” in cartierul rosu al Parisului, a doua zi, odata cu aparitia zorilor, e spalat cu apa unor furtunuri sub presiune, pentru ca, la ora 6 dimineata, cartierul sa poarte iarasi cu mandrie numele unui sculptor adorat de intreaga Franta, numit Jean Baptiste Pigalle si sa-si recapete aerul unui cartier pietonal si “sanatos”, in care copiii o pornesc in liniste spre scoala. Sau poate pentru ca vis-à-vis de cabaret e-un canal ce pompeaza un permanent jet ascendent de aer cald, unde toti cei cu “pletele-n vant” se distreaza de minune sau poate pentru ca si mai vis-à-vis, dupa o alee cu castani si bancute care in noptile calde de vara se transforma in locuri de “rendez-vous ad hoc”, se gaseste, bine ascuns de ochii multimii, un lant de magazine xxx.

Oare ce-ar fi Parisul fara Moulin Rouge, fara Turnul Eiffel, fara colina Montmartre, fara Versailles, fara Arcul de Triumf sau fara Avenue des Champs Elysees? Am vizitat la viata mea multe orase importante ale acestei lumi, precum Paris, Roma, Frankfurt, Napoli, Venetia, Viena, Zurich, Budapesta, Lyon, Warsovia, Bucuresti, Sofia, Bordeaux, Targu-Mures, Bruxelles, Valencia, Milano si altele dar nici unul dintre ele nu s-a lipit de talpile adidasilor mei de voiaj precum Parisul, nici unul nu m-a facut sa-l revad de zece ori si care, dupa ani si ani, inca ma mai invita “la o cafea”…

Sa fie oare de vina tot moara cea rosie de langa cartierul pictorilor impresionisti?

Acum insa, cand in aer pluteste deja un “parfum de vacanta”, cand, in curand, nisipul cel fierbinte al plajelor lumii si spuma rece a valurilor marii ne vor mangaia talpile goale, cand albul crestelor inzapezite ne va sfarâma pivirea-n bucatele mici de gheata, cand linistea verde a pajistilor de munte ne va ademeni sufletul obosit, iata ca ma apropii si eu de “pohta ce-am pohtit”, adica aceea de a fi scris 200 de rieview-uri intr-un singur an, fara-ndoiala, nu toate de calitate. Dar macar picatura cea mare care s-a prelins din inchipuirea mea de zugrav al realitatii se va fi imprastiat in doua sute de picaturi mai mici, fiecare cu savoarea ei, incercand sa va coloreze un pic viata. Scopul lor? Sa va dea de inteles ca pe planeta noastra cea albastra, in care pamantul e inca sclavul apei, furtuna s-a potolit.

Omul zilelor noastre a atarnat “Coltul”, “Winchesterul” si iataganul in cui, inlocuindu-le cu o mica valiza de voiaj plina cu o fireasca dorinta de a ne cunoaste mai bine minunatul nostru domiciliu planetar.

Nu-mi ramane, decat sa va urez o “vacanta placuta tuturor” si, la vara, sa va bucurati de o cupa de sampanie, poate chiar in cabaretul Moulin Rouge, caci se pare, ca din intreaga istorie turistica a omenirii, niciodata, Omului, nu i-a mers mai bine decat acum.

Asadar, sampanie va rog! …si sa rasune “Can-Can”-ul…

Dorgo

Trimis de dorgo in 24.05.11 20:55:50
Validat / Publicat: 24.05.11 22:23:54
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în FRANȚA. A mai fost în/la: Normandia, Bretania, Gironde, Vendeea, Provence

VIZUALIZĂRI: 6765 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Iata-ma din nou "in aer" spre Paris
[1 PMA]
PUNCTAJ CRT: 0 PMA (std) PLUS 2022 PMA (din 22 voturi)
NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

dorgo [24.05.11 21:03:31] »

@Web... te rog... "Can-Can di/of Jacques Offenbach", e un videoclip de 4 min si 5 sec (uploaded by giulianopietra on Aug 10,2008)... mersi!

webmaster [24.05.11 21:08:28] »

Retras punctele standard la solicitarea autorului.

webmaster13 [24.05.11 21:14:24] »

iata clipul solicitat!

Cristian_h* [24.05.11 21:27:30] »

De ceva timp, chiar in inima Parisului romantic pe Pond des Artes, au inceput sa apara lacate, fixate acolo de catre indragostiti ca simbol al trainiciei iubirii lor, acum sunt cateva mii... !!!

iata cateva poze la aceasta adresa : click aici

... ati uitat sa luati de acasa un lacat, nu-i nimic se gasesc cu 5 euro bucata... cel mai mic, cheile se arunca in Sena...

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][2 voturi]
santana* [24.05.11 22:35:08] »

Fiul meu care a împlinit zilele trecute 23 de ani întreabă dacă biletele la avionul din PO17 sînt cîştigate pe afa şi dacă are voie să se uite şi el la folcloristele din PO9. Ce să-i răspund?

Altă întrebare: "De ce nu luaţi cu împrumut, dom doctor, aparatul foto ăla nou al lui tata, 300D-ul de la Nikon, dacă vreţi să ne convingeţi că-i aşa bine la Moulin Rouge? "

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
Admin [24.05.11 22:52:14] »

Articolul a fost selectat ca MiniGhid AmFostAcolo pentru aceasta destinatie (Paris / Franta)

motaneata [24.05.11 23:07:30] »

@santana,

Mulin Rouge e sec sau demi? Dupa eticheta din P12 pare sec.

dorgo [24.05.11 23:16:15] »

@motaneata... daca te referi la demi moore sau la P09, e tot aia, amandoua nu sunt nici "demi" nici "sec" ci secsi

dorgo [24.05.11 23:50:51] »

@santana... sa stii ca cele trei folkiste din P09 sunt niste aţâţate rau, dar cred c-au fost lasate neşterse pt ca sunt pilele sefului si-au facut remodelare corporala la cea mai VESTita clinica din Vestul (nu al Europii) ci al tarii, adica la Timisoara (glumă, glumă, dar asta cu clinica, e un mare adevar)... pe-acolo ar trebui sa trec si eu ca mi s-a desşurubat un biceps... acum, dac-a scapat de filtru, P09 devine de notorietate publica, dar bucurati-va, unii dau 150 de euro ca s-o vada "live", eu v-am oferit-o "free"...

Sa-ti traiasca baiatul, e major, ceea ce insemna ca poate sa se uite pe orice site doreste chiar si pe AFA.

Blueair e compania mea preferata, alaturi de Wizz, biletul la Blu, l-am cumparat inainte de a intra pe AFA... la "low cost"-uri cu cat iei mai devreme biletul, cu atat scade pretul, in limita a 3-6 luni... daca n-ar fi acesta limita, as lua maine un bilet pentru un zbor din 2014 si cred ca compania, pe langa bilet ar trebui sa-mi mai dea si ceva lichiditati ca sa supravietuiesc pana atunci... (e bun si Recas-ul), altfel, va pierde biletul... vai!... m-ati provocat si-am scris numai prostii... fara PMA, @web!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
dorgo [25.05.11 07:39:58] »

@Cristian_h... intr-adevar, pe podul din lemn al artistilor, e multa lume, cuplurile vin aici sa-si jure credinta vesnica, se aseaza pe-o bancuta si-si soptesc vorbe de-amor, apoi pun cate un lacat pe margine, unii arunca biletele cu declaratii de amor in Sena, eu am luat o cutie de supozitoare goala (altceva n-aveam la indemana), si am scris o poezie de dragoste, apoi le-am aruncat in apa... iata poezia... cred ca se-ntelege... "Dans le sable de la Seine / Parmi coquilles et pierres / Parmi bouteilles de biere / J'ai enterre ma vie sereine / Sur un bateau-mouche / Qui ne mene nullepart / J'ai donne le depart / A mes souvenirs louches / Du vieux pont de Neuilly / A l'eglise de Notre Dame / Coulent mon coeur en rouille / Et mes amours en flammes"... si de-atunci am avut cateva "succesuri" in dragoste, dar si "eşece", cred ca n-am ambalat bine poezia... dar, merita incercat... atasez si cateva fotografii...

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
motaneata [25.05.11 09:17:23] »

@dorgo,

as vrea sa ascult si eu melodia atasata la review, si sa vad videoclipu'. Oare am voie, tinand cont ca am doar 16 ani? Cum se porneste? Tre' s-apas pe sageata? In cazul asta muta putin sageata de-acolo, stii, eu ma uit pe un i-pad si mi-e sa nu ma vada mama unde pun deştu'.

27cdb6e-ae6d-11cf-96b8-444553540000" codebase="http://fpdownload.macromedia.com/pub/shockwave/cabs/flash/swflash.cab#version=8,0,0,0"id="wp" width="220" height="225" align="top">

icata24 [27.05.11 20:32:49] »

@ dorgo

Foarte frumos review, mi-a adus in amintire romanul despre Moulin Rouge si TL,

dar, mai ales, noaptea de 14 Februarie 2007, petrecuta la Paris, cu doamna mea, din pacate, Moulin Rouge, la vremea achizitionarii biletelor (Nov 2006) era deja SOLD OUT pt seara respectiva, asa ca, a trebuit sa ne multumim cu Paradis Latin click aici

superb si aici,

sper totusi, sa reusim sa ajungem si la Moulin Rouge candva.

Multumim deci!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]
webmaster [10.07.12 18:50:50] »

Mutat la rubrica "Paris - locuri 'must see'" (nou-creata pe site)

costirrr [26.09.14 23:00:05] »

am citit pe nerasuflate impresiile dumneavoastra. va multumesc! este prima oara cand voi vedea parisul (24.10.2014). mi-am dorit de foarte mult timp... dar...

Citesc impresiile tuturor... mi-as dori sa pot sa cuprind toate obiectivele... stiu ca este imposibil... nu cred ca voi mai avea ocazia... pentru mine... odata in viata... astept cu nerabdare.

va multumesc!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]