ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.12.2010

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 4 MIN

Burano-dantela si case colorate

Rondo Veneziano-Nostalgia di Venezia

Burano, urmatoarea destinatie pe care am ales-o dupa ce am vizitat Murano, este o alta insula din laguna venetiana. Se afla langa insula Torcello, in capatul nordic al lagunei, la 7 km de Venezia. Cu vaporetto faci cam 40 minute din Venetia, din statia Fondamenta Nuove, cu vaporetto de pe linia 12 sau 14. Insula e legata de Mazzorbo de un pod. Mazzorbo este o alta insulita a lagunei, fost centru comercial important, cunoscuta acum pt viile si livezile sale.

Dar sa revin la Burano- localitatea e formata din 4 insule individuale, separate de canale inguste, de numai 10 metri latime. Acestea sunt: Rio Pontinello in vest, Rio Zuecca in sud si Rio Terranova in est. La inceput erau 5 insule si un al patrulea canal a fost umplut si a devenit piazza Baldassare Galuppi, alaturand fostele insule San Martino Destra si San Martino Sinistra.

Burano a fost subimpartit in 5 "sestieri" (o subdiviziune a unor orase italiene, folosita pt orasele impartite in 6 districte), asemenea centrului istoric al Venetiei. Aceste "sestieri"corespund celor 5 insule originale, a sasea "sestiere" fiind insula invecinata Mazzorbo. Populatia e de aproximativ 2800 locuitori, localitatea fiind aproape in intregime formata din cladiri si case cu foarte putine zone verzi.

Numelui "Burano" i se atribuie 2 origini-una legata de familia Buriana si alta legata de primii locuitori ai insulei care ar fi provenit de pe mica insula Buranello aflata la circa 8 km in sud. Asezarea nu a fost la fel de privilegiata ca si insula Murano, devenind cunoscuta abia din sec 16 cand femeile de pe insula au inceput sa produca dantela. Dantela din Burano a fost foarte apreciata de-a lungul vremurilor, dar acum foarte putine femei mai cos dantela in stilul traditional, deoarece procesul dureaza mult, cusaturile fiind in consecinta foarte scumpe.

Pe insula sunt multe magazine cu dantela, fete de masa, cuverturi, paturi, perdele si alte lucruri cusute manual (sau cumparate). Din pacate influenta vremurilor moderne si-a pus amprenta si aici, unele produse fiind de origine asiatica. Pentru ca stiam ca Burano e cunoscuta pt lucrul de mana si doream neaparat sa cumpar ceva de aici care sa-mi aminteasca de Burano am cumparat o fata de masa de dimensiune medie (care evident nu e cusuta de mana) cu 20 euro pe care si acum o folosesc cu drag.

O alta atractie a insulei sunt casutele sale mici, zugravite in diverse culori vii, despre care am auzit ca sunt foarte populare in randul artistilor. Probabil acest fapt se datoreaza existentei aici, de la inceputul sec 20 a unei grupari de pictori cunoscuti sub numele de "Scoala de la Burano". Designerul Philippe Stark detine 3 astfel de case in Burano. Culorile caselor respecta un sistem vechi si bine pus la punct: daca cineva doreste sa isi zugraveasca casa trebuie sa trimita o cerere la guvern, care ii va raspunde mentionand culorile permise pentru acel loc. Asa se explica multimea de culori pastelate ce caracterizeaza insula azi.

Casutele sunt mici dar bine ingrijite si, deoarece spatiul nu este suficient, multe case ori nu au curte ori au o curte comuna cu alte case invecinate. Rufele se usuca in strada sau pe sarme insirate de la un geam la altul. Aproape toate casele au obloane de lemn, pictate in culori vesele, cu modele care amintesc de cutiile de bomboane. Spre incantarea mea am descoperit si un puzzle (una din pasiunile mele e sa fac puzzle :)) cu imaginea unei stradute din Burano. Fiind atat de multe culori nu a fost usor de facut!

O alta ciudatenie (mi s-a parut mie) e ca multi locuitori ai insulei au barci cu motor sau barci traditionale cu care circula prin Burano dar si pana in Murano, Torcello, Venetia sau insulele invecinate. Barcile stau frumos insirate pe malurile canalelor, "parcate" in fata casei. Proprietarii sunt foarte dibaci in a se strecura de obicei cu mare viteza printre barcile aflate pe ambele maluri.

In piata centrala se afla Biserica San Martino, construita in sec 6 dupa modelul latin in forma de cruce, cu tavan boltit si clopotnita. In biserica se gasesc cateva picturi importante, printre care si "Crucificarea" de Tiepolo. Tot in piata centrala se afla Palazzo del Podesta.

Muzeul si Scoala de Dantelarie (Museo del Merletto di Burano), aflat la nr 187 in Piazza Galuppi, e deschis de la 10 dimineata la 4 dupa-amiaza fiecare zi in timpul verii. Intrarea era 4 euro. Cand am fost noi era inchis asa ca nu am avut ocazia sa il vizitam.

Desigur ca vei vedea multe restaurante si terase unde poti manca ceva (specialitati italienesti si fructe de mare) sau bea o cafea. Cand am fost noi era o zi destul de mohorata asa ca nu am prea avut dispozitia necesara sa stam pe terasa afara.

Burano m-a incantat in mod deosebit, toate stradutele alea inguste, casele mici si cochete cu flori la geam si barca in fata m-au facut sa ma visez la o viata traita acolo. Sa te trezesti dimineata si sa admiri laguna de la geam... AmFostAcolo si am fost foarte incantata! Voi ce parere aveti?

Trimis de luciaoradea in 10.12.10 22:59:15
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA.

VIZUALIZĂRI: 5118 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (luciaoradea); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P26 Burano

tina 25*
    [11.12.10 03:43:20]

@luciaoradea

... tare drag mi-a fost sa citesc cele scrise de tine in acest review! in luna Septembrie, din anul in curs, am fost invitata la Venetia, am refuzat, acum regret!

numai bine!

sandu.53
    [11.12.10 08:51:09]

ne-ai incantat si pe noi cu acest frumos review! iti doresc sa reusesti in timp sa traiesti acolo! felicitari!

[11.12.10 09:24:33]

iata si fondul sonor propus pentru aceste impresii!

[11.12.10 09:57:28]

Mutat la rubrica "Descopera Murano si Burano" (deja existenta pe site); sters rubrica dublura introdusa de autor

[11.12.10 10:50:27]

webmaster 13

Multumesc pentru coloana sonora, e minunata!

@tina 25

Mare pacat ca nu ai mers in Venetia! Dar nu e tarziu, vei merge alta data si sunt convinsa ca iti va placea!

@sandu. 53

Multumesc pentru felicitari! Nu ar fi Burano o alegere frumoasa pentru o casa de vacanta, de exemplu?

dorgo
    [11.12.10 11:49:34]

La Burano, casele nici n-ar trebuui sa aiba numar, caci fiecare are alta culoare... si cand te gandesti ca pe aceste multe insule ale Venetiei, in urma cu un mileniu erau doar mlastini pline cu tantari si trecerea intempestiva a hunilor lui Attila, a facut ca o parte a populatiei italiene sa se refugieze aici, unde copitele cailor hoardelor barbare nu mai puteau inainta... asa a luat nastere aceasta a opta minune a lumii...

[11.12.10 12:02:20]

Casele sunt personalizate si culorile sunt alese sa contrasteze. Am citit mai multe explicatii pentru alegerea acestor culori si cea mai ciudata mi s-a parut una care sustine ca pescarii care locuiau aici au vrut sa isi zugraveasca astfel casele pentru a fi mai usor de vazut din laguna, la intoarcerea acasa... bizar, nu?

sandu.53
    [11.12.10 15:57:06]

la primul ecou nu vazusem fotografiile dar acum vizionandu-le am remarcat cat sunt de incantatoare casutele, in culorile acestea atat de vesele, asa ca-ti dau dreptate ca vrei sa stai acolo!

georgiana
    [11.12.10 22:44:12]

Pozele tale sunt foarte frumoase! Eu cand am fost acolo, pe langa coloritul caselor si frumusetea dantelariilor, am ami remarcat un aspect tare nostim: felul in care-si pun la vedere rufele spalate pe sarma! Peste tot parca fiecare face concurenta, punandu-le in cel mai vizibil loc!

[12.12.10 11:39:25]

@sandu. 53

Nu-i asa ca e o placere sa te plimbi printre ele si sa-ti "alegi" o casa in care ai vrea sa locuiesti?

@georgiana

Da, si mie mi-a placut asta! Vezi poza nr 15-rufe care efectiv blocheaza intrarea in gang. Dar nimeni nu e deranjat de asta.

biancuta
    [12.12.10 11:58:23]

Inca un review superb! Interesante sunt informatiile, iar pozele superbe! Imi place poza 4! Felicitari pentru review si pentru ca ai fost acolo!

[12.12.10 12:02:52]

@biancuta

Multumesc pentru aprecieri! Burano mi se pare un obiectiv pe care merita sa il vizitezi cu camera foto in mana. Imi pare rau ca nu am putut posta mai multe poze, sa vedeti ce locuri grozave sunt pe insulita. Cred ca fiecare parte a ei merita fotografiata!

magdalena
    [12.12.10 13:11:55]

Interesante amanunte am aflat! Coloristica acestor case da o nuanta de pitoresc!

Parerea mea este ca trebuie sa ajung personal acolo!

[12.12.10 14:16:04]

@magdalena

Oricare ar fi motivul pt care se zugravesc casele in astfel de culori rezultatul este unul incantator. Dupa ce vizitezi Burano sa imi povestesti cum a fost!

biancuta, dorgo, georgiana, luciaoradea, magdalena, sandu.53, tina 25*
    Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Murano & Burano: