ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.07.2019

încărcat de pe telefon!
  • Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 4 MIN

15 euro — Murano, Burano, Lido di Venezia intr-o zi

Noua ne place sa calatorim pe cont propriu, fara excursii organizate si comisioane inutile, dar cu informare prealabila de pe internet.

Am luat vaporetto pe relatia Venezia-Murano-Burano-Torcello-apoi Venezia si Lido di Venezia.

Pret? 15 euro. Am cumparat cardul Venezia Unica pt acces pe orice vaporetto si autobus in Venezia si Mestre, 48 ore cu 30 euro, si ne-am dedicat o zi intreaga vizitarii insulelor.

De dimineata, vaporetto se ia de langa Piazzale Roma pe directia Murano. Dupa aproximativ 30 minute, ajunge in portul principal din Murano. Acolo te asteapta un tziptzer care te ademeneste politicos la free glass show, in care un maestru sticlar face demonstratii despre cum se prelucreaza sticla de Murano.

Am mers mai departe fara a da curs invitatiei, intuind ca preturile vor fi umflate si ar putea fii un turist trap. Era.

Murano este o Venezia in miniatura, cu canale si vaporase dar si cu magazinute in care se vind podoabe din sticla de Murano dar si multe chinezarii... toate la gramada...

Spre disperarea sotului, am intrat in (aproape) fiecare magazinut de unde mi-am luat, intr-un final, cercei (la tot familionul) si pandant, butoni de camasa, inscriptionate "Vetro di Murano", pentru a le demonstra apartenenta.

Ca sa il relaxez si pe el, ne-am oprit la o inghetata cu multe cupe, iar fata de la Gelateria ne-a explicat prietenoasa ca tatal ei lucra la un atelier de sticla, fiind sticlar, si ne-a trimis la el pentru a vedea un sticlar in exercitiul functiunii :)

Am gasit si atelierul, nici Murano si nici Burano nu sunt foarte mari, si am cumparat un calut cu 5 euro si o gondola, in ideea in care erau abia scoase din cuptor :)

Preturile variaza de la magazin la magazin, poti lua cercei cu 3 euro, cu 10, cu 18, pandante la fel, sticlaria variaza in functie de calitate si manopera. Dar ar fi de dorit sa scrie Vetro di Murano si nu Made in Italy.

Pentru cei cu buget restrans, in Murano exista Spar, chiar la primele case din portul principal. Intrarea este buclucasa, se intra intr-un hol si de acolo se urca niste scari, dar berea e rece-1€/Peroni la 0.66 si au si sandvisuri cu somon/sunca/tun la frigidere, 2 sandvisuri fiind 2 euro.

A doua oprire a fost Burano, o insulita mai mica decat Murano, cu casute colorate si foarte pitoresc. In Burano turnul bisericii este foarte inclinat, atat de inclinat incat se vede de departe, insa casutele colorate si dantelaria omniprezenta ii dau un aer de poveste.

Legenda spune ca pe timp de iarna, Burano era acoperit de ceata iar pescarii care se intorceau acasa au hotarat ca fiecare sa isi vopseasca casuta in culoare diferita pentru a nu nimeri la nevasta vecinului. ????

De asemenea, in Burano rufele se lasa la uscat in strada, iar macrameurile sunt un must have pentru ca se vand la fiecare colt de casuta colorata.

Cu pas vioi, in maxim o ora l-ai strabatut de la un cap la altul.

Torcello este o insulita verde, am trecut cu vaporetto dar nu am mai coborat, hotarati fiind sa facem o baie la Lido.

Ajunsi in Venezia am luat un alt vaporetto care ne-a lasat in 20 minute in Lido di Venezia, locul unde se tine festivalul de film. Daca stau sa numar, in 15 euro pe zi am luat deja 4 vaporetto (Venezia-Murano, spoi Murano-Burano, Burano-Torcello-Venezia, Venezia Lido si retur).

Cum socoteala de pe vaporetto nu se potriveste cu cea de la fata locului, Cinematograful unde se tine Festivalul de film era inchis si destul de banal ca aspect. Vilele din jurul lui erau de bun gust, luxoase dar nu opulente.

Plaja in schimb era lunga, lata si cu nisip fin. Am cules cateva scoici, iar sotul a intrat cu picioarele in apa. Apa curata dar inca rece pentru inceput de iunie.

Zona de plaja includea si zona cu scaune de plaja si umbrele la 17 euro dar si spiagia libera unde era plin de prosoape si de oameni fara fite. Baruri dragute pe plaja, dusuri, cabine de schimb, iar berea Peroni la 0.66 era 5 euro.

Am uitat sa va spun ca Lido di Venezia este oaza de relaxare si cochetarie a zonei, asa ca preturile sunt umflate, incepand cu bauturile si continuand cu boutiqurile, dar pentru o dupa amiaza a fost foarte relaxant sa ne plimbam pe plaja lunga.

Intorsi in Venezia ne-am oprit la KFC in Piazzale Roma, unde am ospatat sub pretul scaunelor de soare amintit mai sus, in timp ce priveam apusul.

Viata este frumoasa, noi ne complicam inutil cu mii de ganduri...

Trimis de Ode19 in 02.07.19 23:10:45
    Validat / Publicat: 03.07.19 06:08:23
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA. A mai fost în/la: Roma, Costiera Amalfitana, Capri

VIZUALIZĂRI: 4758 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Ode19); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P14 Murano

Yolanda
    [04.07.19 08:20:06]

@OdetteSilaghi: un sejur super, cu informatii utile.

Cât costa o umbreluta cu dantela?

Ode19AUTOR REVIEW
    [04.07.19 09:04:19]

@Yolanda: Multumesc frumos!

Exact asta m-a intrebat si mama cand a vazut poza

Este o veioza compusa din mai multe umbrelute crosetate care se lumineaza. Era cam 50 Euro.

Ode19, Yolanda
    Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Murano & Burano: