ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.12.2010
ÎNSCRIS: 19.09.10
OCT-2010
2 AD. + - COPII -- v: -

-Sinaia- perla statiunilor turistice

De ce perla? Bijuteria mea preferata si cu'o eleganta iesita din comun, colorand aspectul feminin, are o puternica amprenta asupra oricarei siluete - vorbesc despre perla adevarata!

Desigur descrierea nu face referire la perla care-mi este pe plac, ci mai degraba statiunii despre care am sa vorbesc si am vrut sa-i caut "acel ceva". Am ales acest titlu, pentru ca Sinaia reprezinta gazda de nadejde, iar veselia muntelui eu am descoperit-o acolo, avand multe atractii pe masura placerilor mele exact ca si o perla care prinde sideful la gatul unei doamne careia ii ofera energia pozitiva intreaga zi!

Binenteles Sinaia mi-a oferit energia pozitiva atat pentru intreg sejur cat mai ales dupa, cand simteam nevoia sa mai fiu pe acele meleaguri, dar gandurile mele reveneau la prezent si ma incurajam singura caci voi merge ori de cate ori voi simti nevoia si timpul imi va permite!

Aceasta statiune pentru mine reprezinta tot ceea ce un om ar avea nevoie zilnic - belsug de aer curat, brazi impodobiti de mirosul lor, imbratisarea stancilor care-ti ofera senzatia ca te cuprind in brate fiind foarte impunatoare, oamenii primitori si nu in ultimul rand veselia si distractia indispensabile mai ales in weekend!

Nu va mai tensionez curiozitatea si emotia mea cu care vreau sa incep fiecare paragraf despre locusoarele care mi-au intrat la suflet asa ca nu pot sa va spun decat Pensiunea Balbi! Ce draguta denumire, ce frumoasa primire, ce adorabila pozitionare a sa si mai ales cel care i-a dat un plus, patronul pensiunii!

Fara prea multe planuri, doar verificarea bugetului :)), invitam un alt cuplu sa ne insoteasca in relaxarea ce aveam s-o traim la Sinaia.

Prietenul urma sa plece in voiaj asa ca am ales sa ne simtim bine pana la plecarea lui si de aceea nu aveam sa omitem nici o secunda! Am ales hainele care consideram ca ne-ar folosi fara sa ne interesam de vreme si cu fluturi in stomac pornim la drum! Am plecat la 05:00 dimineata, ne-am oprit dupa 2 ore la un Mc' sa servim micul dejun si am ajuns in Sinaia in jurul orei 11:00.

Nu am mai fost cazati pana atunci la Vila Balbi asa ca am sunat patronul cand am intrat in Sinaia sa ne explice mai exact unde se afla "spiridusul muntilor" cum l-am numit eu. Denumirea o asemanam cu ceva mic si de pretuit... cand am mai auzit si strada pe care viluta isi petrecea zilele unde turistii aveau sa-i calce pragul ne-a fascinat si mai mult, Strada George Enescu. Frumoasa asociere si un cartier frumos pus la punct, stradute inguste, hoteluri-pensiuni-vile-moteluri cu o arhitectura deosebita in comparatie cu ce intalneam de cele mai multe ori in centrul statiunii, cladiri usor tixite. Un aspect izbitor si zambaret avea Balbi!

Parcam masinile, coboram si placut impresionati o admiram. Patronul pensiunii ne asteapta cu o tava masiva... facuta din lemn de brad, cu pahare de argint oglindindu-se in ele privirile noastre calduroase pentru ceea ce intalneam. Ne-a pregatit vin fiert... si cu bratele deschise ne-a poftit in Pensiune, ne-a explicat tot ce trebuie stiut inainte de a te face comod, orice nelamuriri am avea dansul ne statea la dispozitie.

In camera vopsita in nuanta pura, alb, era asezat pe centru un pat de printesa, pufos, cu 2 perne pufoase si foarte mari, lenjeria impecabila de-o parte si de alta erau asezate 2 noptiere in nuante caramizii si deasupra lor fixate pe perete 2 candelabre la fel ca cel mare pus pe centrul camerei, formand parca o cupola de aur! Sa nu uitam de grupul sanitar care trebuie sa arate mai bine ca orice si nu numai sa fie dotat corespunzator! Si de aceasta data am beneficiat pe masura asteptarii si la inaltime cu dotarile camerei de un grup sanitar curat.

Terasa camerei era spatioasa, acoperisul avand o simetrie egala si cu'o culoare inchisa dandu-i aspect intrgii pensiuni.

Prima zi am petrecut'o la pensiune, am jucat carti, remy, domino in curte iar spre seara am mers sa servim cina in oras pentru ca Balbi nu avea restaurant ci un mini market cu tot ce e nevoie si bine gandit caci mai populat ar fi fost sa mergi sa-ti iei produse alimentare decat sa vina lumea la restaurant, nevoie de personal ceea ce patronul nu a vrut. Am ales sa luam cina la restaurantul pensiunii "Casa Noastra" unde cu doi ani inainte impreuna cu finii mei am fost cazati chiar acolo, se gateste bine de aceea am mers acolo... cazarea insa e dezastru mondial! Se facuse deja ora 20:00... am plecat spre pensiune, am stat pana la 21:20 aproximativ si apoi ne-am echipat sport sa mergem la alergat cam 30-40 minute. Extenuati dupa efort am "cazut lati" si am adormit fara tv doar privind pe geam... parca ne-ar fi luat o mama in brate si ne-a cantat "Nani, puii mami" atat de frumos era peisajul... de la camera noastra se vedea lumina de pe partie de la cota 1400, am sa atasez poze si se vede! Urmatoarea zi am luat micul dejun impreuna cu prietenii nostri in bucataria din vila.

Parterul era spatiu - Magazin alimentar, etajul avea 2 camere care dadeau intr-un hol comun unde era o mica bucatarie amenajata. Apoi am plecat la cota sa ne plimbam cu telescaunul insa am avut ghinion, caci vremea era foarte urata afara, se anuntau conditii de ploaie si telescaunul era inchis. Tristi am coborat si am plecat spre Busteni la un biliard, ping-pong. Am gasit la parterul unui hotel si am mai destins atmosfera trista cu jocuri.

Pranzul l-am servit la Cabana Schiorilor. Se gateste extrem de bine acolo insa si nota cand vine e pe masura. Este si populat, chiar spre seara au si formatie (canta muzica populara) e intr-adevar o atmosfera aparte si mai deosebita fata de celelalte locatii. La ora 16:00 am plecat spre cuibul nostru. Am facut planurile pentru urmatoarea zi sa mergem al castelul Peles din Sinaia si mai apoi la Cascada Urlatoarea din Busteni. Spre seara am iesit la o plimbare caci era liniste deplina afara, doar pasarelele si ecourile vocilor noastre se mai auzeau.

In dimineata urmatoarei zile am baut o cafea la hotel Maria unde erau cazati prietenii nostri. Au ramas sa se schimbe noi ne-am intors la pensiune sa ne imbracam cu hainute mai grosute, incepuse si ploaia asa ca a ramas sa ne intalnim la Peles... nerabdatori sa-l vizitam desi aproape anual am facut lucrul asta si stiam despre ce este vorba, mergem la casa de bilete. Binenteles voi face referire la ce oameni de nimic pot exista si-n tara noastra si ma leg de atitudinea total dezinteresata, zeflemista si grosolana pe care simpla vanzatoare o avea tinand intr-un mod foarte vulgar tigara in mana. Trecem peste si-o rugam frumos daca ne poate da 4 bilete pentru eleve si studenti. Raspunsand mult mai urat fata de cum ne-am adresat noi a spus ca nu ca se mai gandeste si ca n-are, ea da decat la ce-i cu carnete... i le-am aratat insa fara pic de bun simt ni le-a aruncat in fata si ne-a spus ca nu ne crede sa cumparam biletul fara reducere. Foarte nervoasa, mi-am iesit unpic din fire insa merita, am umilit-o asa cum merita in fata celorlalti clienti.

Am facut poze in fata castelului, ne-am cumparat cate un suvenir si apoi ne-am indreptat spre cascada Urlatoarea. Drumul usor anevoios si unpic inspaimantator datorita numeroaselor afise cu "ATENTIE ZONA FRECVENTATA DE URSI" ne-am incurajat reciproc caci eram un numar mai mare de oameni si era a 7-a oara cand eu personal urcam la Urlatoarea. A durat in jur de 40 de minute drumul la urcare ca am mai facut mici pauze, cateva poze am vazut in drumul nostru si'o igoana de foc daca nu ma insel, de aceea nu am indraznit s-o iau in mana ca din ce m-am documentat aceasta irita pielea, produce o mancarime.

Ajungem la Urlatoarea condusi de un ciobanesc mioritic, de vreo 7 ani cu'o blana cam mult incalcita... dar fiecare cum isi asterne asa doarme desi cainele nu avea nicio vina ca atentia stapanului lipsea, mai ales cand e vorba de asemenea caini.

Am facut poze multe, cum obisnuim sa facem la fiecare drumetie am petrecut in jur de 2 ore la foisorul construit langa cascada, am mancat porumb fiert de la o doamna care zilnic urca la Urlatoarea sa vandal si ea cate ceva turistilor pentru a putea supravietui de la o zi la alta, ne-a povestit cum o viziteaza ursii, insa nu o ataca in niciun fel, ba chiar se mai “doteaza” cu cate ceva de mancare sa le dea!

Am coborat si am mers la pensiune unde ne-am odihnit unpic si apoi i-am invitat pe copiii patronului, pe dansul si prietenii nostril la un gratar, ne-am ospatat cu bucatele bine care le-am pregatit si am facut o claca pe cinste pana seara tarziu! Am spus bancuri, ne-am jucat … o seara de neuitat! Si iata ca aceste clipe raman mereu in memoria omului daca il sensibilizeaza asa cum ni s-a intamplat noua, fara sa avem niciun regret si speram cat mai curand sa ajungem acolo!

Dimineata, tristi pentru ca urma drumul catre Constanta, intoarcerea acasa si la vechile reguli am incercat sa mai pretuim timpul ramas atat cat mai este. Am facut ordine si disciplina, am aranjat patul la fel cum l-am gasit…parca nimeni nu fusese cazat, de altfel asa e si frumos. Am lasat in semn de recunostiinta o cutie de bomboane, o sampanie si o felicitare pentru patron la plecare fara sa-i comunicam ceva si ne-am luat ramas bun!

Dupa 2 ore de mers am primit un telefon cu multumiri de la proprietar nu numai pentru atentie cat mai ales de cum am lasat si am pastrat fiecare lucrusor din camera! Pentru mine vacanta petrecuta in statiunea Sinaia a semnificat recreerea de care aveam nevoie, pacea si linistea sufleteasca pe care am redescoperit-o asa cum de multe ori o intalnesc in colturile naturii care ne imbogatesc tara si poate nedescoperite datorita faptului…ca lipsesc acei oameni care sa exploreze minunatiile lasate de D-zeu!

Pe curand dragii mei!

Trimis de lavylus in 01.12.10 18:57:32
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SINAIA.

VIZUALIZĂRI: 3193 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (lavylus); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Culoarul la intrarea in pensiunea Balbi

[01.12.10 19:23:05]

As ruga un webmaster sa binevoiti a-mi aproba atasarea acestei melodii la review! Mattafix- angel on my shoulders! Multumesc enorm!

[01.12.10 19:29:47]

Atasat videoclipul solicitat.

[01.12.10 19:33:43]

Multumesc... imi place mai mult postarea asa... are farmec!

neagugaby
[01.12.10 19:41:29]

Asa este, Sinaia are farmecul ei.

O lamurire vreau si eu, 1000 ron cazare + ce ati cheltuit pe mancare/pers?? cazare 4 nopti?

[01.12.10 19:47:07]

deci cazarea a fost pentru 4 nopti 400ron... din care pret/persoana: 200 ron cazare + 200ron motorina+mancarea pentru 4 zile in jur de 400 ron aprox + cheltuiala noastra la club la biliard... am aproximat perfect chiar! Pentru ca stiu cu cat am plecat si cu ce "nu" m-am intors Un pranz de 2 persoane ne ajungea in jur de 1mil si... o cina 90 de lei cu ce mai lasi... s-a meritat oricum

neagugaby
[01.12.10 19:49:01]

Ok, multumesc am inteles acum.

[01.12.10 19:56:16]

Cu mare placere! Si ce am cheltuit am cheltuit sa ne simtim bine!

santana*
[01.12.10 20:28:07]

Mi-au plăcut tonul tineresc şi picanteriile specifice vârstei... Am totuşi o nedumerire de ordin "tehnic": la dvs. în cartier s-a scos gramatica din şcoli?

[01.12.10 20:33:57]

Poate nu locuiesc in niciun cartier, locuiesc in padure! As dori sa stiu nedumerirea de ordin tehnic sa imi pot cere scuze daca am facut'o fara sa-mi dau seama... sau pentru ca am scris in word si am dat paste aici fara sa mai verific. Se poate? multumesc

webmasterXY*
[01.12.10 20:40:12]

@sa[n]tana, poate reuşeşti să respecţi neticheta pe site-ul acesta. Una dintre regulile acesteia este să nu te legi de felul cum scrie interlocutorul tău.

Mulţumesc,

[01.12.10 20:44:48]

Da apreciez webmaster! Insa omul complexat, tin sa argumentez ca face asemenea observatii!

Omul trebuie apreciat pentru ce e si pentru ce gandeste nu pentru micile greseli care le face! Iau aminte la oameni cu mult superiori, sa am ce invata nu la oameni inferiori fata de persoana mea! O seara buna!

As vrea sa stiu insa "greseala"

[01.12.10 20:56:17]

@lavylus, să ştii că şi tu greşeşti; chiar mai mult decât colegul de puţin mai sus.

Cum? în special prin punerea de etichete semenilor tăi. Fără supărare, pe ce te bazezi când faci deosebirea - superiori/inferiori? Oare îţi dai seama câte lucruri ai avea de învăţat de la mulţi dintre cei pe care pe nedrept îi bagi în oala celor ce nu sunt "Uebermensch"?!? Aş aprecia şi din partea ta ceva mai multă reţinere şi cumpătare.

Mulţumesc,

[01.12.10 20:58:04]

Ok! E posibil... si poate am raspuns rautacios nu neg lucrul acesta! Dar odata ce afirmi un lucru il sustii prin a argumenta de ce si unde... am raspuns provocarilor! Asa am sa fac la ceea ce mi-ati spus....ar fi chiar culmea unul sa ma faca "terci" si eu ce sa fac ? Sa spun multumesc ! El de unde are atunci dovada ca eu stau in cartier sau nu....sau daca gramatica lipseste.Sa ma intrebe personal ce ar dori ! Multumesc

georgiana
[01.12.10 21:04:48]

Am citit cu multa placere. Se vede printre randuri cat de mult ti-au priit cele cateva zile petrecute in Sinaia si imprejurimile ei!

Si eu iubesc foarte mult Sinaia, erau vremuri cand mergeam si de mai multe ori pe an... Daca ma intrebi de ce? n-as sti sa-ti raspund!

Randurile tale mi-au trezit dor de Sinaia.

Vila Balbi e in apropiere de ''Casa Noastra''? Daca spuneati ca ati servit masa acolo?

santana*
[01.12.10 21:05:11]

Te asigur că este ultima intervenţie, nu vreau să abat discuţia de la Sinaia, o staţiune pe care efectiv o iubesc.

La fel cum iubesc şi limba română pe care am studiat-o în primii mei 17 de acasă. Dacă eşti curioasă, hai pe forum, la Cronica Cârcotaşilor, şi-ţi spun.

Flaviu
[01.12.10 21:05:30]

@webmaster

În Regulamentul Forumului AmFostAcolo se specifică faptul că ' Atentatul la limba română' este o infracţiune (sic!) şi se pedepseşte cu suspendare de la 3 la 7 zile. Bănuiesc că e un banc.

@lavylus

Santana e conferenţiar doctor la Univ. Bucureşti, Facultatea de Filologie, catedra "Sintaxă şi Morfologie Aplicate".

[01.12.10 21:13:15]

Stimate Domn Avocat Flaviu, aţi remarcat corect - e vorba de regulamentul Forumului. Pe cel al site-ului, nu există această cerinţă, în special datorită dorinţei noastre de a permite oricui să scrie, în plus astfel se acumulează nu doar conţinut, ci şi informaţie. Se poate afla prin aceste amănunte şi cine merge în diverse locuri şi eventual motivele nedeclarate pentru care au unele nemulţumiri (ca să fie totul clar - nu mă refer deloc la aceste impresii!)

@all, vă rog să urmaţi invitaţia colegului santana şi să mutaţi pe forum discuţiile off-topic. Or else...

RobertCodescu
[01.12.10 23:43:16]

FELICITARI pentru "Perla Carpatilor" SB vine chiar cu votul meu!!! Foarte tare reviewul!!!

[01.12.10 23:50:39]

Ai facut-o deja! Atata timp cat sunt membru AFA ma priveste daca vin sau nu pe cronica carcotasilor! Macar de-ar face toti greseli gramaticale... in privinta job-ului nu ma intereseaza cum eu nu ma bag in viata altuia nu permit sa te bagi in viata mea! Scurt, clar si la obiect ca sa nu incepem cu lucruri de genul... te introduc in domeniul meu si tot cronica se va numi. La revedere!

[01.12.10 23:57:27]

Multumesc frumos Georgiana, intentia mea este de a impartasi placerea/neplacerea impresiilor cu care am ramas din locurile vizitate! E posibil sa fie extrem de frumoase sau nu... cum o sa postez momente "tragice" din locuri unde chiar nu ma asteptam! Toate cele bune

[02.12.10 00:00:56]

1. Nu ma intereseaza cine, cum si ce este

2. Multumesc pentru ca mi-ai adus la cunostiinta ce este userul insa nu ma intereseaza chiar deloc

3. daca doreste cineva sa stie ce sunt eu sa ma intrebe pe un privat

4. este forum unde se posteaza impresiile cu privire la locurile vizitate nu cum mai dormim sa stim ce fac altii

5. nici in momentul de fata nu-mi vad greselile

6. daca ar fi sa am voi incerca sa nu le repet

7. nu ma invinovatesc singura

8. concluzia finala - rautati

O seara buna

[02.12.10 00:03:55]

Multumesc! Sunteti o persoana care intr-adevar a apreciat review-ul me si la randul meu nu pot decat sa-mi arat respectul! Mult mai mult confort oferi unei persoane cand ii aduci aprecieri decat sa comentezi de poate nici nu-i pasa. Si daca ar fi lucruri in minus le mentionezi la modul finut! M U L T U M E S C! O seara placuta

[02.12.10 00:08:26]

Si inca ceva... un om cu multe studii in primul rand stie sa aduca argumente la modul subtil, insesizabil si sa incurajeze ceea ce este bun si ce nu. Daca parlamentarii sunt la tv sunt tot pe atat de destepti? Aici inchei tot, cum de altfel nici nu mi-a pasat ce rautati au prezentat "colegii" AFA. Sper ca nu am spus nimic deplasat. Vreau sa-mi vad de review-ul meu ca eu pun capul pe perna si fara sa stiu ce hram poarta altii.

[02.12.10 15:34:43]

Multumesc tuturor celor care mi-au votat review-ul! Pupici

johnnyredlabel † CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[07.01.11 13:47:27]

Nota 10 pentru fotografii! Si esti si foarte fotogenica!

[07.01.11 17:07:26]

Da multumesc! Eram micuta acolo... acum am 19 ani acolo aveam vreo 17... 16-17 nu mai stiu... ) multumesc oricum... intrati si la vila valentina/eforie nord mai sunt 2-3 acolo mai recente)... apreciez si un calduros LA MULTI ANI PENTRU 2011 sa fie imbelsugat si multa sanatate si pace in suflet sa aveti

Flaviu, georgiana, johnnyredlabel, lavylus, neagugaby, santana*, vladmld
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Sinaia și împrejurimile: