ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.11.2010
SEP-2010
2 AD. + 1 COPII -- v: 3 ani

Nici nemulțumit, nici mulțumit

Popas Turistic La Izvor / Am luat un pranz intarziat la km 256

Coboram din Nordul Moldovei cu o foame veche de vreo doua ore, in cazul meu, care nu apucasem sa mananc bine dimineata, iar imediat dupa Bacau ne marturiseste si copilul ca imi impartaseste suferinta. Pai bine, gargarita, nu puteai sa ne spui mai aproape de Bacau, acum deja eram pe DN 1 in mijlocul unui mare nimic...

Ochii pe fereastra, asadar, dupa un popas, un restaurant, ceva unde sa ne rezolvam problema si sa umplem ghiozdanele. Cam la jumatatea drumului intre Bacau si Adjud, intre doua chioraituri de mate goale intrezaresc un popas mai de incredere, fara prea multe tiruri oprite in parcare, cu o terasa mare si cladire cu etaj, deci si cu cazare: Popasul La Izvor. Tragem pe dreapta, intram in parcarea slab populata si ne indreptam sfiosi catre intrare, fara prea mari sperante si cu strategia facuta: daca nu ne place ceva, plecam, n-om muri de foame pana in Adjud.

O doamna imbacata "la pinguin", cu tineretea, freza si machiajul vechi de 20 de ani, ne masoara din cap pana in picioare in timp ce savureaza o tigara pe o bancuta a terasei. Nici ea nu ne inspira prea mare incredere si nu se sinchiseste sa ne sara in ajutor cand ne vede ca ne cam invartim pe langa intrare, asa ca ma incumet sa o interpelez cu un "Sarut-mana" plin de sperante, intreband-o daca putem manca ceva cald aici. "Normal", pica raspunsul de parca am fi intrebat pe un francez langa turnul Eiffel daca am nimerit la Paris. Hai sa intram sa vedem culmea normalitatii. Doamna se ridica si stinge tigara fumata doar jumatate privindu-ne de parca intentionat am pagubit-o de cele cateva fumuri irosite.

Intram, constatam multumiti ca localul este curatel, frumusel, cu un bar frumos organizat si bine garnisit cu licori, chiar sunt si cativa clienti care se simt bine dupa ce au mancat aici... incurajator. Jos e salonul de fumatori, deci exista si unul de nefumatori? Da, la etaj, dar nu se serveste mancare acolo. Da, excelenta regula, ma gandesc, acolo este pentru cei care opresc sa bea o cafea sau o bere intr-un popas turistic si nu fumeaza si nici nu suporta fumul de tigara... Mergem asadar si ne asezam la o masa la fereastra in salonul de fumatori unde nu fuma nimeni. Probabil de-aia s-a simtit si domana si a iesit pe tearsa sa fumeze. Observ pe un perete un LCD in care imi puteam admira Loganul in parcarea supravegheata video.

Doamna ne scruteaza printre genele rimelate de langa bar in timp ce fosgaim prim meniul surprinzator de cuprinzator dupa niste feluri mai de incredere. Simtim apasarea privirii ei in timp ce incercam sa ne miscam cat mai repede, parca ne simtim si un pic vinovati ca fetita noastra se hotaraste cam greu. Gata, uh, inchidem meniurile si le punem pe masa rapid, ca pe carti la un jos e popa prostu'. Si ce daca, sta tot acolo, uitandu-se la noi ca vulpea la gaina schioapa. Ma risc sa o privesc si constat ca nu s-a miscat, pana la urma indraznesc si ii fac semn cu mana sa vina si chiar vine.

Ne ia comanda, pleaca la bucatarie. Copilul se da jos de pe scaun si merge la frigider, de unde isi ia un suc. Doamna revine, ma sageteaza pe sub machiajul albastru intins pana la sprancenele desenate. N-o bag in seama, cine stie ce tampenie mai spunea... Merge in bar si prepara un expresso pentru sotie. Vine cu cafeaua, da sa o aseze pe farfurie, o fac atenta pe sotia mea care o dadacea pe fii-sa si, cand se intoarce, ii da peste mana cucoanei varsandu-i jumatate de cesca pe maneca. Isi cere scuze sotia mea, dar n-are cui, doamna pleaca val-vartej, fara o vorba, sa sa-si dreaga tinuta. Nu tu pardon, nu tu lasati... nu-i nimic.

Vine pana la urma si mancarea, nici prompt, nici cu mare intarziere, o tranteste pe masa, multumim spatelui doamnei care deja se indrepta spre bar si ne apucam de treaba: meniul zilei pentru sotie, o ciorba de perisoare cu chiftele cu sos si piure, o pulpa la cuptor cu cartofi natur si salata pentru copil si o ciorba radauteana pentru mine (am devenit fan al acestei ciorbe in Bucovina), plus ce ramane din felul doi de pe la fete. De ceva timp incoace mi-am insusit bine rolul de Recycle bin si nu mai are rost sa mai comand si al doilea fel, si sotia si copilul comanda mult peste capacitatea ghiozdanelor, si nici nu sunt un mare mancau, rar pot manca doua feluri intregi la o masa.

Ciorba mea a fost delicioasa, copilul a mancat aproape toata pulpa si mi-a lasat mie cartofii (s-o creada ea), mami a impartit ciorba de perisoare cu fii-sa si a renuntat la piure-ul de cartofi care luptau la categoria fulgi. A baut jumatatea de cafea, copilul si-a luat sucul la subtioara si au iesit, ramanand eu sa achit nota de 55 de lei lasati pe masa la copeica, drept multumire pentru ospitatlitatea si amabilitatea doamnei.

Cand am iesit, copilul rupea fire din gazon si le arunca intr-un bazin de atreziana in fata restaurantului. Ce faci, gargarita, de ce murdaresti apa? Dau sa manance la "peci". La ce? da, erau niste carasei in apa, imediat copilul a solicitat plasa sa-i prinda cand vin sa manace iarba de la ea, cum prinsese la pastravarie, la Pojorata.

Am pornit la drum bucurosi ca ne-am pus burtile la cale si am plecat de la restaurantul Popasului turistic "La Izvor" km 256 Orbeni, fara sa ne transforme doamna cu privirea de gheata in stane de piatra.

Trimis de valimi in 22.11.10 12:09:37

VIZUALIZĂRI: 7916 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (valimi); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Popas Turistic La Izvor km 256 - vazut din parcare
NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

ascent
[22.11.10 12:34:12]

Excelenta povestirea ta... In legatura cu rolul de Recycle bin, este o vorba: "Decat bucate aruncate, mai bine matze crapate"... ))

webmasterXY*
[22.11.10 12:41:22]

Retras PMA standard.

biancuta
[22.11.10 12:42:59]

O lectura savuroasa! Un local bun de oprit daca nu avem altundeva! Totusi, prost ales locul de fumatori/nefumatori! Votul nr. 6!

georgiana
[22.11.10 12:43:05]

Oauuu, am ras de una singura la servici, citind aventurile tale la masa de pranz! Ce frumos e in vacanta, nu-i asa?

Sper ca o sa atasezi si o poza cu chelnerita cu genele rimelate, ca altfel, nu-i tabloul complet, nu?

Dar ia zi-mi, a mostenit si Gargarita umorul tatalui ei?

anadragusin
[22.11.10 14:13:33]

Ca de obicei, imi binedispui ziua cu review-urile tale. In familia mea, eu am rolul Recycle bin, exact ca si tine. Astept cu mare interes pozele, banuiesc ca i-ai facut si doamnei cu tigara neterminata. Puncte maxime de la mine!!!

valimiAUTOR REVIEW
[22.11.10 15:06:52]

@ascent & biancuta, multumesc mult pentru aprecieri

@georgiana & anadragusin, cu regret va informez ca mi-a fost frica sa o fotografiez pe doamna, sincer. Dealtfel, cine stie, poate nici nu iesea in poza...

santana*
[22.11.10 16:24:46]

Incep sa ma intreb daca prezenta mea pe AFA mai are vreun sens... Stiu raspunsul: "nu-ti place treci mai departe" sau "ne vedem pe forum". Si cu acest review am simtit un upercut implacabil, o "stanga" in inteligenta, ma dor teribil ranile pricinuite de loviturile venite din ecouri. Cred ca m-am tampit de tot! Ma duc singur pe forum! Pe cinstea mea!

vladex
[22.11.10 16:35:34]

Santana, merg si eu cu tine! Chiar nu am inteles rostul acestui review.

@valimi, chiar incerci sa pari spiritual? Nu prea iti iese.

TORA INGRID
[22.11.10 16:38:11]

@valimi, ai mila de noi, talentul si umorul tau, musatescul satirei si caragialescul situatiei ma coplesesc. acuratetea detaliilor de partajare de bucate in familie, in scopul adeveririi dictonului, nimic nu se pierde, nimic nu se castiga, totul se transforma, fibra de pulpa de pui, perisoara si patrunjelul, pireutul (fulgi) si suculetul, ca sa nu mai vorbim de cafeaua varsata, plasarea in centrul de interes al burtilor-ghiozdane, dar mai ales amintirea sapata ca un basorelief in circumvolutiunile ariei temporale, desi a fost un popas asa de scurt, toate astea ma fac sa ma intreb cat de mult te-a afectat atitudinea cucoanei pinguin. cred ca nimeni n-ar fi reusit sa fie mai ofuscat (si pe buna dreptate!). Dar ca un crestin, mai ales ca se apropie Craciunul, trebuia s-o lasi sa se piarda in negurile memoriei sau sa manifesti intelegere ptr o biata femeie: stii ce greu se gaseste o slujba azi, ori poate primise fluturasul cu -25%, sau poate e in divort si divorturile sunt naspa rau, sau poate era in una din zilele acelea cand hormonii o iau razna si fac din femei demoni si din ospatarite draci, sau poate privirile tale i-au transmis telepatic ca nu o placi dintr-un bun inceput... sunt atatea motive ptr care un ospatar poate sa aiba o zi nefasta iar turistul neintelegator sa scrie despre el...

Stii ce-ai facut tu acum? o reclama pe invers, adica toti cei ce vor citi review-ul se vor duce acolo ca sa vada cu ochii lor adevaraciunea... sprancenelor desenate si albastrului infinit, figura ca o efigie si rictusul lucratorului cu publicul sastisit de turisti d-astia care au tot felul de pretentii, iau doua feluri doua portii si mananca toata familia, se uita chioras la anunturi si la dispunerea localului. Eu credeam ca sunt acida si ironica, dar tu m-ai intrecut, nu pot dacat sa ma plec in fata relatarii tale, OPCul ar trebui sa lupte ptr tine, poate asa s-ar mai termina cu hotia si cu bataia de joc in tara asta!!

Totusi , te contrazici putin , pozele sunt superok , imbie la masa , interiorul arata mai mult decat decent , singura exceptie o face musca mutant moarta si impaiata pusa in chip de decor - sa fie efectul razelor gamma din privirile doamnei cu tigara neterminata de vina pentru gigantica aratare?!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][7 voturi]
[22.11.10 16:41:15]

@santana, vladex: nu va inteleg iesirile. Indiferent daca ma numar sau nu printre "fanii valimi", recunosc ca a scris o recomandare despre un restaurant (ca multe altele de pe acest site), una care poate fi chiar utila altor membri. Poate pe voi nu va intereseaza acest gen de recomandari, pot sa inteleg asta, dar asta nu inseamna ca altii nu le apreciaza si nu le considera binevenite.

Pentru ca mai avem o recomandare a unui astfel de popas din aproximativ aceeasi zona, am mutat prezentul set de impresii la rubrica definita anterior (cea in care se gaseste acum) si am sters rubrica dublura introdusa de autor

vladex
[22.11.10 16:50:55]

Admin, chiar ma intereseaza acest gen de recomandari.

Dar chiar nu am inteles utilitatea review-ului, iar despre latura umoristica, nu mai comentez.

@TORA, esti mare. Vot din partea mea. Abia acum am ras si eu )))

valimiAUTOR REVIEW
[22.11.10 18:31:33]

Gata, am inteles, de azi inainte voi cere expres wm sa imi permita sa scriu mai multe review-uri pe site pentru fiecare locatie: unul cum imi trece mie prin caciula, unul cum ii place lui santana (langa masa era un scaun, pe scaun statea un om cu o lingura in mana cu care manca ciorba), unul cum ii place lui vladex (asta va fi cel mai simplu, in 30 de secunde e gata) si unul pentru TORA, aici va fi mai greu pentru ca abilitatile mele intelectuale nu ma pot ajuta sa povestesc din prisma persoanelor sau lucrurilor despre care povestesc, fie ele femei intalnite in perioade nepotrivite si pentru ca trebuie sa pun si pozele, fara patrunjel, sa nu mai comenteze pozele magdalenei.

Sincer, oameni buni, daca nu v-a placut ce eti citit, de ce v-ati pierdut atata timp si energie pentru a scrie niste ecouri atat de cuprinzatoare?

Asta nu face decat sa ma bucure ca merit atata atentie din partea voastra, multumesc.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][3 voturi]
georgiana
[22.11.10 18:48:27]

Eu sincer nu inteleg de ce userii se asteapta sa gaseasca aici in loc de un review-o opera de arta?

De ce nu inteleg ca cei care scriu sunt oameni normali, carora doar le place sa se plimbe?

Si fiecare observa altceva, pentru ca asa e omul diferit! Si fiecare scrie cum poate si cum stie.

Sunt convinsa ca doar in vacanta ai dispozitia si rabdarea necesara sa observi machiajul chelneritei, pentru ca in zile de lucru, alergam si daca trecem pe acolo, nici n-o observam sau ii si uitam imediat fizionomia.

De multe ori chiar ma ingroziti... incat mi-e frica sa mai scriu si-un ecou, sa nu gresesc ceva, deci chiar faceti omul sa nu mai scrie din placere.

Daca nu va place, nu votati!

Sau si mai simplu, nu cititi!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][2 voturi]
magdalena
[22.11.10 22:43:11]

Cum nu suntem adeptii prostiilor mancate si ambalate in pungi, punem mare pret pe un restaurant unde poti manca atunci cand te afli in vacanta in drum spre locul pe care l-ai ales pentru petrecerea unor zile frumoase.

Mai conteaza si atmosfera in care mananci atunci cand iei masa, ca sa iti sada bine mancarea in stomac!

La mancare nu ai facut poze?

Michi
[23.11.10 11:41:27]

Uite-ma si pe mine pe post de Gica contra. Acest review putea fi scris in cateva cuvinte " am mancat la terasa/ restaurant LA IZVOR, km. 246, pe soseaua Bacau-Adjud, bine". Valimi insa a detaliat, ne-a introdus in atmosfera zilei si a locului, a prezentat-o plastic pe patroana plictisita (nu era chelnerita ca era cam trecuta), astfel incat o asociezi cu restaurantul curatel dar in recesiune de clienti. Mie mi s-a parut un review reusit scris cu talent, o proza scurta terminata cu o recomandare. Un vot de la mine.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
[23.11.10 20:14:07]

@axel: ecou sters si 7 zile suspendare pentru exprimare ofensatoare & mai mult decat deplasata.

[adaugat ulterior]: sters si ecoul Torei, ramas fara obiect.

anadragusin, ascent, axel, biancuta, chelie_d, georgiana, magdalena, Michi, santana*, TORA INGRID, valimi, vladex
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în zona Adjud? :