ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.10.2010
ÎNSCRIS: 28.06.10
OCT-2010
single

4* la limita, dar totusi acceptabil

Am citit postarea dinaintea mea si pot spune ca nu sunt la fel de entuziasmat. Dimpotriva.

Sa le iau pe rand. Hotelul este excelent amplasat, central, cu parcare proprie. Din exterior are o imagine plauta, in ton cu centrul vechi al Sibiului.

Odata intrat in interior, gasesti un hotel vechi (comunist) modernizat, cu accesorii (mobilier) care nu deranjeaza dar nici nu stralucesc prin bun gust.

Deranjul apare la receptie, cand m-a intampinat o domnisoara cu o prezenta deloc comerciala, nepotrivita serviciilro in turism (nu intru in amanunte de imagine). Ce a fost mai neplacut a fost ca mi-a cerut plata in avans (nici nu vazusem camera) pentru toate cele 3 nopti, de am crezut ca ma nimerit in alta parte unde e practica asta (scuze). Evident ca am refuzat, pe meotiv ca nu am fost anuntat in rezervare despre acesta politica a hotelului. Am linistit-o dandu-i datele de factura ale firmei si numarul de card personal. Mi-a dat o camera mica pe care am schimbat-o cu una mai mare, dar si aceasta avea o mica hiba: instalatia de incalzire producea un zgomot constant pe care eu l-am suportat rezonabil (adica am putut sa dorm).

Spre deosebire de postarea anterioara, camera mi-a parut ciudata cu acea baie din sticla si dotata cu un mobilier de calitate sub medie. Patuel matrimonial e ok, destul de amre.

Ca tot veni vorba de Ramada, nu se compara. Camera asemanatoare ca dimensiuni, plus un hol la Ramada, mobilier de calitate, baia cu 2 clase peste, mult mai mare, inclusiv cateva accesorii in plus (papuci de unica folosinta si halat).

Ca sa inchei comparatiile, si camera de la Hotel Levoslav e clar peste Continental. La capitolul mic dejun, Ramada e de top, Continental si Levoslav fiind ok, dar nu la acelasi nivel. O ultima diferentiere se face la personalul de receptie, unde Continental ramane din nou in urma.

Just for fun: hotelul te indeamna sa te stergi de mai multe ori cu acelasi prosop pt protectia mediului (mai putine substante chimice, etc). Poti lasa prosoapele pe pardoseala daca doresti sa fie schimbate. Am facut manevra asta cu pardoseala dupa prima zi, cu 2 din cele 4 prosoape. Supriza, altele noi nu s-au mai intors, asa ca nu m-am riscat a doua oara si am devenit persoana responsabila cu grija pt mediu.

Sa nu uit de pret, H Continental mi-a cerut 55 euro/noapte/single, dar am negociat si am obtinut 49 euro. Ramada imi oferea cu 50 euro, pt ca eram client fidel, dar nu aveau camere libere.

Concluzie: trecand de inabilitatea fetei de la receptie, conditiile sunt acceptabile, fara pretentiile unui hotel de 4 * veritabile.

Trimis de niki in 11.10.10 21:09:02

VIZUALIZĂRI: 1787 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (niki); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 0 PMA (din 0 vot)
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 34.40 EUR pe cameră

magdalena
    [11.10.10 22:04:30]

Mi-au placut impresiile tale foarte echilibrate.

Sa inteleg ca baia era la vedere, adica daca sunt cu sotul si copilul si avem nevoie la toaleta sau baie, eu sau sotul, cu copilul ce facem? Iese unul din noi cu el afara din camera??

Si daca esti numai in cuplu, el/ea e pe scaunul de toaleta si celalalt ii face cu mana?? !!

Am trait sa o vad si pe asta!

molko*
    [11.10.10 22:25:52]

raspund eu. Daca imi aduc bine aminte, parca este o zona sablata din acel geam nu e chiar ca in acvariu.

Sunt intru totul de acord cu cele postate de autorul review-ului. Am stat de vreo 3 ori aici, intr-adevar 4 stele cu indulgenta.

Tin minte ca m-a distrat ca dimineata la micul dejun era interzis fumatul. Dar, pt a intra in restaurant trebuia sa treci prin bar (era genul vagon) unde se fuma in draci! la cafea. Ajungeai la micul dejun deja afumat.

nikiAUTOR REVIEW
    [11.10.10 23:04:47]

Daca te uti cu atentie la pozele postate, vezi geamul sablat pe o portiune care in partea de jos se cam incheie la nivelul scaunului de toaleta. Asadar faza cu bezelele functioneaza.

In interior in partea dreapta se observa o usa deschisa pe unde se intra in locul de dus. De asemenea e sablat de undeva de la genunchi in sus. Un sablaj sexi, te lasa sa banuiesti formele corpului. Asadar, e bine de venit cu sotia, iubita, amanta, etc, mai putin cu copilul.

magdalena
    [11.10.10 23:17:22]

Sablat, nesablat nu m-as simti confortabil sa ma duc in baie cu copiii in camera! Si am fete...

Multumesc de precizari.

motaneata
    [15.10.10 12:03:52]

@magdalena,

Daca observi, e vorba de o camera single, asa ca nu se pune problema disconfortului vizual. Nu ti se va da aceasta camera pentru a fi folosita de o familie formata din doi adulti si doi copii.

Pe o piata atat de concurentiala ca cea hoteliera, variatiunile de design sunt binevenite, ele pot diferentia un hotel de altul.

Am stat intr-un hotel asemanator in Viena (Fleming's Hotel Wien-Westbahnhof) si chiar mi-a placut ideea cu dusul de sticla din mijlocul camerei, era altceva fata de camera clasica a hotelurilor din anii '70 (e drept ca WC-ul era separat).

Repet, acest tip de camera nu este pentru cuplurile cu copii.

magdalena, molko*, motaneata, niki
    Alte impresii din această RUBRICĂContinental Forum Hotel: