ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.10.2010
DIN: piatra neamt
ÎNSCRIS: 16.09.10
JUN-2010

Cetatea Neamtului-simbol al istoriei noastre

Scriu despre acest obiectiv pt ca ''am fost acolo'' si pt ca de curand intr-un mijloc de transport am auzit o discutie intre doua doamne legata de el ce nu mi-a placut, mai incolo o sa va spun, acum despre cetate; A fost ridicata de Petru I al Moldovei pe la 1400. , cu patru turnuri de aparare in colturi si un fort central aproape patrat, cu ziduri de 3m si inalte de 12m sustinute la exterior de 15 contraforturi puternice. Stefan cel Mare i-a adaugat curtea interioara si noi ziduri in jurul sau. De numele sau se leaga cele ale lui Alexandru cel Bun, Stefan II, Alexandrel Voda, Petru II. , care au si locuit aici. Cel mai important moment al istoriei sale este cel din 1691 cand a rezistat atacului polonez condus de Ioan Sobieski. batalie descrisa de Costache Negruzzi in nuvela ''Sobieski si romanii '' pe care am citit-o cu totii cred in scoala. Unguri, polonezi. otomani au incercat in zadar si de nenumarate ori s-o cucereasca dar plaiesii moldavi au rezistat eroic de fiecare data si portile sale nu s-au deschis pt straini niciodata de buna voie decat o singura data atunci cand l-a primit pe Mihai Viteazul. Istoria sa este lunga si ''Ce de lucruri n-ar sti sa povesteasca de-ar avea grai ruinele acestea? Cand te gandesti c-a fost atata viata aici... inimi care s-au iubit, ochi care au plans, viteji care si-au varsat sangele pe zidurile acestea... ''-Alexandru Vlahuta -citat pe zidurile cetatii. Reabilitarea ei a durat 2 ani si parerea me e ca e foarte reusita. Taxa de intrare este de 3-5 lei, 10-15 lei foto si film, intrarea se face unul cate unul sub supravegherea unui ingrijitor. Cele mai atragatoare locuri sunt sala de judecata si sfat, paraclisul, sala armelor si inchisoarea o incapere rece si intunecata ce are chiriasi personaje pedepsite in lanturi, cu camasi lungi barbi neingrijite intr-un decor cu paie si soareci. Se pot vedea armuri, sulite, sabii. plaiesi moldavi imbracati ca pe vremuri, copii dupa documente si monezi. obiecte de gospodarie si uz personal de demult. Dar cred ca cel mai frumos lucru acolo e ca de ai un pic de imaginatie auzi sunetul sabiilor si simti indarjirea celor ce o aparau. Discutia ce am auzit-o era ceva de genul ''Ai auzit de X a facut nunta acolo... e foarte frumos dar parca nu mai are acelasi farmec acum''... Stateam si ma gandeam ca doar n-o fi printre noi nemuritori si ei au vazut cum arata cetatea demult, au restaurat-o conform documentelor si ceea ce se stie din istorie fiind poate posibil sa nu fie conform cu originalul dar cred ca trebuie sa o privim ca pe un simbol nu sa cautam de e sa nu la fel pt ca probabil nimeni nu stie asta. Si apropo de farmec si frumos ce rost are sa te duci acolo in rochie moderna de mireasa inconjurata de oameni imbracati la patru ace ca mai apoi sa dansezi pingiunul? Acolo e o parte din istoria noastra, amintiri dureroase si sfinte, nu are ce cauta asa ceva. Sper totusi ca nu le-au dat voie sa mearga cu tot alaiul si sa intinda masa mare ci au mers doar pt poze, poate au facut petrecerea la un local in apropiere, ar fi urat si din partea celor ce au dorit asta si celor ce administreaza si le-au dat voie, ar fi o ofensa adusa inaintasilor si istoriei noastre. Parerea mea. Vizitati-o ca merita.

Trimis de lica baesu in 06.10.10 21:49:08

VIZUALIZĂRI: 2033 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (lica baesu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 2000 PMA (din 0 vot)

corinne
[06.10.10 23:00:11]

Cetatea Neamtului este un loc plin de istorie, pe care l-am vizitat cu multi ani in urma si pe care l-as mai vizita cu placere.

Miresele vin la cetate cu siguranta pentru fotografii in cadre speciale, aceasta practica avand loc in toate cetatile din tara.

Felicitari pentru impresii!

valimi
[07.10.10 07:18:48]

Interesante ganduri, mie nu mi-ar fi trecut prin cap sa ma pozez ginerica pe niste creneluri la cucuiata

sandu.53
[07.10.10 08:40:26]

un loc deosebit pentru istoria noastra pe care l-ai prezentat foarte frumos. felicitari!

magdalena
[07.10.10 09:22:39]

@lica_baesu, acum mi-ai luat-o tu inainte! Mie mi-a placut inchisoarea si panorama!

Superb e facuta, dar o sa povestesc si eu intr-un review!

Felicitari!

recul*
[07.10.10 13:33:33]

parerea ta este si parerea mea! si cred ca nu numai a mea!

dar cum la noi totul este posibil, nu m-ar mira sa aud lansarea vreunui manelism obscur intr-un concert in interiorul cetatii!

celeste
[07.10.10 17:03:30]

Felicitari pentru impresii, e un loc deosebit pe care inca nu l-am vizitat.

biancuta
[07.10.10 23:35:38]

Frumos povestit! Am vizitat si eu Cetatea Neamtului si mi-a placut! In cetate noi am intalnit doua mirese, erau la poze! Felicitari pentru impresii, cu superbonus!

lica baesuAUTOR REVIEW
[08.10.10 08:44:05]