ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.10.2010
ÎNSCRIS: 10.07.09
SEP-2010
single

O surpriza foarte placuta

Am petrecut trei zile in acest hotel, intr-un sfarsit de toamna extrem de friguros si sumbru.

Spun ca am petrecut aceste zile in hotel, caci am facut mai mult decat sa dorm acolo, am stat si o zi intreaga in camera, prioniera unei prezentari ce mi-a dat mare bataie de cap.

Intregul sejur a fost o surpriza placuta, caci de la conditiile de cazare, pana la parcarea amenajata pe doua nivele, totul a fost foarte satisfacator.

Mult peste asteptari, as zice...

Am ajuns acolo dupa un drum de vreo 300km, parcursi in premiera de mine, ca unic driver, fara incidente, pe ruta Craiova-Pitesti-Gaiesti-Targoviste-Sinaia.

Drum foarte bun pana la podul de la Ionesti, de unde se paraseste autostrada si drum acceptabil in rest, pana la 10 km de Sinaia.

Acesti ultimi 10 km au fost de cosmar, cred ca numai daca mergeam pe un camp bombardat incercam aceeasi senzatie de dezmembrare...

Dar, pana la urma am ajuns la hotel si am abordat frontal receptionera, rugand-o sa ne indrume catre parcare. Nimic mai simplu, caci parcarea este vis-a vis, pe doua nivele si costa 10 Ron pe zi.

Putin, zic eu pentru o parcare acoperita, si infinitezimal pentru senzatia de a-ti sti masina in siguranta.

Am urcat apoi in camera de la etajul IV, unde am intrat utilizand cartela magnetica, incarcata de bagaje (desigur cea mai mare parte inutile).

Camera oferea o priveliste unica asupra Sinaiei, orasul cu cele mai frumoase vile in stil clasic, din intreaga Romanie.

Alternata de verde cu galben a culmilor impadurite, razele aurii ale soarelui traversand norii, totul invita la meditatie si relaxare.

Relaxare zic?

Poate altadata... caci in laptop ma astepta nemiloasa lucrarea.

Am avut doar timp sa observ curatenia camerei si a baii (sigilii la toaleta, cada si chiuveta). Cada, oglinda cat un perete, uscator de par si telefon in baie.

camera cu televizor, minibar, doua paturi, un fotoliu si o masuta, tot mobilier nou, spoturi plasate in rigips. Balcon (inutil din cauza frigului... dar probabil extrem de folosit vara).

Calorifere vechi, de fonta, ce emanau atata caldura incat noaptea a trebuit sa renunt la pilota. In paranteza fie spus, afara erau 6 (sase??? grade), iar in varful muntelui daduse o pulbere de zapada.

Sa nu uit aerisirea de la baie, halatul si papucii din dulap...

Curatenie zilnica, indubitabil.

Cat despre masa, de putine ori am putut vedea in Romania, o astfel de risipa de bucate la micul dejun.

Sucuri, salate de vreo 5 feluri, branzeturi (telemea, cascaval, branza de burduf), tot felul de aperitive sofisticate, oua, cremvusti, bacon, carnati, iaurt, lapte, felurite tipuri de ceai, 5 sortimente de cafea, dulciuri.

O sa ma credeti daca va spun ca erau inclusiv papanasi?

Jos palaria in fata managerului hotelului, caci nivelul era peste media europeana.

La piscina nu am ajuns, binenteles, si inca pastrez frustarea copilului caruia doar ii arati o jucarie... fara a i-o darui, apoi.

Ca minusuri, lipsa conexiunii la internet in camera. Semnalul il gaseam numai in hol, sau la receptie... asa ca noi, dependentii de net, am petrecut ore bune pe acolo...

Sa nu uit, la parter, un restaurant cu specific austriac, cochet si curat, ale carui preparate nu le-am gustat insa.

O locatie confortabila, eleganta, unde mi-ar placea sa revin... fara lucrare

Trimis de liviadavidescu in 02.10.10 23:12:55
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SINAIA.

VIZUALIZĂRI: 1995 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (liviadavidescu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Cer, nori, munte si padure..ce poti vedea mai frumo in lumea asta?
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 2450 PMA (din 1 vot)
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 79.20 EUR pe cameră

dannek
    [02.10.10 23:35:36]

La 4 stele trebuie musai conexiune internet, nici wifi nu era?? macar in hol la receptie

Am fost intr-un an de craciun si a fost totul ok, personalul, masa festiva, spectacolul!

magdalena
    [02.10.10 23:38:28]

Una peste alta, e un hotel care merita! E bine de stiut!

marutz*
    [03.10.10 01:48:58]

Subscriu impresiilor Liviei. Si noi am fost intr-un an, parca 2006, de Revelion si ne-am simtit minunat.

[03.10.10 07:47:10]

@dannek, in hol la receptie si in dreptulul lifturilor pe etaj, era conexiune, am si scris asta...

problema e ca e destul de incomod sa te tot plimbi cu laptop-ul din camera in hol si viceversa.

M-am amuzat cand am vazut ca nu eram singura dependenta de net.

O domnisoara in halatul de baie, incaltata in papucii hotelului, cu laptopul in brate, pe fotoliile din dreptul liftului, imi tinea companie.

Era chiar o imagine interesanta...

Costi
    [03.10.10 08:11:46]

@dannek

Conexiune wireless la Internet există sigur, gratuit, în marele hol de la parter, aşa cum se scrie şi în review.

@liviadavidescu

Doamnă doctor, sperăm că întrunirea a avut succes, pentru ca să vedem mai bine!

Şi mie mi-a plăcut acest hotel.

[03.10.10 08:28:35]

@costi,

reuniunea a avut succes, dar cu pretul frustarii de a nu putea gusta din farmecul inceputului de toamna la Sinaia. Asa mi se intampla de fiecare data.

De fiecare data imi promit ca o sa vin fara lucrare si de fiecare data nu ma lasa inima sa fac asta...

Ca si nivel, de departe nivelul a fost similar cu cel de la Paris, din aceasta primavara.

Poate de aceea acolo am constata ca din 11 romani cati eram la o seara festiva la o masa, 9 lucrau in Franta.

Doar o colega si cu mine mai tineam piept crizei mondiale... din Romania.

Ieri ea imi spunea ca se pregateste de Germania.

Sa raman eu sa sting lumina (la propriu si la figurat)...

"That is the question"

[03.10.10 10:19:48]

Foarte, foarte util acest review, mai ales in aceasta perioada, cand ne facem planuri pentru Craciun si Anul Nou. Acesta este unul dintre hotelurile pe cere le am "in vizor", poate chiar primul pe lista. Am gasit, de altfel, o oferta foarte buna pentru Craciun. Apropo, cat a costat acum camera pentru cele trei zile cat ai stat acolo? Desi presupun ca pretul platit nu prea este relevant pentru ca inteleg ca ati fost in grup si - mai mult ca sigur - pretul a fost rezultatul unei negocieri. Multumesc.

romanitzaa
    [03.10.10 10:48:13]

Si eu am fost cazata in acest hotel in urma cu cativa ani si am fost foarte multumita atat de conditiile de cazare, cat si de serviciile de masa.

Ma bucur ca si in prezent nivelul acestora e inalt.

[03.10.10 10:50:31]

@alex1968,

pot sa spun ca pretul afisat la receptie era de 270 Ron pe noapte, dubla, parca

Dar cred ca poti afla pe net sau doar sunand, sunt f. amabili si profesionisti, la receptie. Iti dau nr: 0244313851

M-as intoarce si maine, daramite de Craciun. E o idee buna, poate vin si eu. Cat e oferta lor?

Am revazut site-ul si vad ca au un pret mai mare pe site-78 E/dubla. trebuie intrebat. In plus, fffimportant, cred eu, copii pana la 10 ani gratuit cazare si mic dejun. Nu toti au acesta facilitate. dar spun ca in limita locurilor disponibile.

Sper sa iti fie de folos ce ti-am scris

[03.10.10 11:27:48]

@liviadavidescu, multumesc foarte mult. Oferta este 258 lei / 2 nopti si 386 lei / 3 nopti, cu micul dejun. Suplimentul ptr. masa de Craciun este 360 lei. Am mai gasit, tot la Sinaia, la hotel Anda si hotel Sinaia, 3 nopti cu micul dejun + cina din Ajun (inclusiv program artistic) si masa festiva de Craciun - 500 lei. Toate mi se par foarte OK, insa din toate aceste hoteluri eu nu am stat decat la H. Sinaia, in urma cu multi, multi ani, si, uitandu-ma si pe AmFostAcolo, constat ca, in afara de review-ul tau, nu prea am la dispozitie impresii credibile de la "fata locului". De aceea, chiar daca ofertele de la celelalte doua hoteluri sunt mai "cuprinzatoare", cred ca voi opta pentru International, pentru ca nu as vrea sa am surprize neplacute la cazare.

webmasterXY*
    [03.10.10 14:31:26]

Am sters P04, era dublura P05.

Sper ca ne urci si cateva poze din camera/restaurante/etc. Nu numai din Sinaia.

[03.10.10 15:41:45]

@webmasterXY,

Sorry, e tot ce am. Aparatul foto a avut o problema, dupa ultimele poze cu peisajul si nu am stat sa il resetez, imi lua prea mult timp.

Poate data viitoare.

P.S. Vad ca aveti poze de la alti utilizatori, ce exprima 100% realitatea, cu camerele, baia...totul e absolut identic, singura diferenta fiind la ei patul matrimonial (eu am avut camera cu paturi separate)

[03.10.10 20:01:41]

@alex1968,

Mi-am amintit ca am mancat la restaurantul de la Hotel Anda, cu niste colegi din Italia.

M-au surprins placut preturile, vreo 7 ron ciorbele (de fasole cu costita, de vita... etc, si, sa nu uit, de... porc mistret, cea din urma era parca ceva mai scumpa-8Ron).

Dupa spusele domnilor care au mancat ciorbe-foarte bune. Noi, fetele, am comandat doar felul 2- somon (o varianta f. buna, dupa spusele unei prietene), o friptura de porc cu ciuperci marinate, o alta optiune buna, tochitura cu mamaliguta, optiunea mea, reusita, dar nu tot atat de buna ca tochitura moldoveneasca, prima tochitura pe care am mancat-o ever, aum multi ani, la Piatra Neamt. pretul-intre15-20 Ron.

Nu am luat desert. Italienii au vrut ceva specific, au luat sarmale cu mamaliguta si au fost f. incantati. Despre camere o sa pot sa iti spun mai mult saptamana viitoare, caci acolo va fi cazat sotul meu, 4 nopti.

PS Am vazut ca la International cazarea si micul dejun al copiilor sub 10 ani. E important sa intrebati daca mentin oferta asta. Pretul pe care il spui tu, daca e pt o camera dubla, e super.

Dar, decizia e numai a ta...

creivean
    [03.10.10 21:18:34]

@alex1968

Cum adica: ... in afara de review-ul tau, nu prea am la dispozitie impresii credibile de la "fata locului"... .

Da' review-ul meu de la Hotel Anda, de aici l-ai citit? Daca da, de ce nu-i credibil? Continui sa cred ca, Anda-i un foarte bun hotel pentru Sinaia.

@liviadavidescu

Felicitari pentru impresiile proaspete pe care le-ai adus de la acest hotel de referinta pentru Sinaia.

[03.10.10 21:49:50]

@creivean,

Departe de mine gandul de a spune ca ceea ce ai scris tu nu este credibil. Dar tu ai fost acolo in 2006 si au cam trecut peste 4 ani de atunci. Eu ma refeream la impresii recente, ale celor care au fost in acest an acolo. Pentru ca lucrurile se schimba de la un an la altul si, din experienta proprie, se schimba in general in rau.

Asadar, cand am vorbit despre lipsa impresiilor "credibile", m-am referit EXCLUSIV la review-uri recente. Sincera sa fiu, nu cred ca cineva se poate ghida intr-o alegere, in 2010, pe un review al unui sejur din 2006.

Imi pare rau daca te-ai simtit, in vreun fel, ofensat de acea afirmatie. Poate nu am ales prea inspirat termenul "credibil", dar, repet, ca sa-mi fac o imagine despre conditiile actuale, ma intereseaza pareri recente, din 2010 sau din 2009.

creivean
    [03.10.10 21:52:36]

Ok. , asa sunt pe deplin de acord cu tine. Altfel, review-urile mele le poti considera credibile, pentru ca AmFostAcolo, peste tot pe unde am scris.

[03.10.10 22:15:12]

@creivean, multumesc pentru aprecieri, venite de la tine, chiar ma onoreaza, caci m-ai "umilit" cu cateva review-uri, in care grija pentru detaliu era absolut impresionanta.

Vad ca si voi, cei din Tara Crisurilor sunteti aprigi, nu numai noi, oltenii cand ni s pare ca cineva ne calca... pe coada, cum se zice la noi.

Ma bucur ca lucrurile s-au lamurit, era pacat sa ai suspiciuni. Mai ales ca toate review-urile tale sunt mai mult decat credibile.

Si felicitari si lui alex1968, pentru modul elegant in care a clarificat situatia.

Dovada ca membrii AFA au in comun nu numai pasiunea pentru calatorii, ci si buna crestere si toleranta.

aida.alecu*
    [07.10.10 10:50:47]

Hmm... mi-ai reamintit de acest minunat hotel! Conditiile sunt f bune, servirea f buna. Mie mi-a placut f mult! In Sinaia de fiecare data cand trec pe langa hotel in privesc cu admiratie, iar cand am timp opresc fie si pentru o cafea chiar daca nu raman in Sinaia! Cat despre balcon... vara e o minune!

dananecula CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
    [08.10.10 00:16:47]

@Livia

Cred ca hotelul la care faci referire este cel prezentat aici http://www.international-sinaia.ro/ si poti descoperi si eventualele oferte de Craciun si Revelion pe prima pagina (pentru cei interesati, ca tot peste putin timp va veni sezonul cautarilor infrigurate de ... petrecere a sarbatorilor de iarna).

Poate...cine stie, punem de-un revelion AFA la International ? Sau de urmatoarea intalnire AFA de 3 ani ?

Ca doar are si piscina si sala de conferinte ??? Ce zici Livia ? Are destula capacitate pentru intreaga comunitate ?

cosminp
    [08.10.10 10:16:43]

si eu am fost acolo in urma cu doi ani, despre care am scris aici si am avut internet wireless.

din rw recente, inclusiv acesta, se vede ca standardul se mentine. bravo lor si multumiri tie si celor care au scris pentru noi. +vot.

@dananecula, hotelul are si sala de bowling.

[08.10.10 13:18:24]

@dananecula,

Din pacate nu stiu daca hotelul are sala de conferinte, noi am "conferentiat" la Cazinou si la New Montana... dar cred ca putem afla,

Cat despre perspectiva sarbatorilor de iarna, nu stiu inca daca nu voi fi de serviciu de Craciun, de Revelion, sau. mai rau, in ambele ocazii...

Aflu abia in noiembrie, dar, cu siguranta, ar fi o idee buna pt AFA.

cosminp
    [08.10.10 14:34:47]

de pe site-ul hotelului click aici am aflat ca hotelul are

"• 9 Sali cu o capacitate cuprinsa intre 10 si 450 persoane, toate cu acces internet, 3 dintre ele fiind spatii multifunctionale unde pot fi organizate banchete sau alte tipuri de reuniuni.

Doua din Sali pot fi modulare.

• 2 spatii expozitionale in holul de la parter si la etajul 2 al noului Centru de Conferinte.

• un Business Center

asa ca poate, poate infiripam o intalnire AFA acolo.

webmaster20*
    [08.10.10 14:42:25]

Adaugat pagina oficiala in fisa tehnica. Multumim, @cosminp.

dananecula CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
    [08.10.10 17:38:45]

@cosminp

Multumesc de informatii. E un pont bun cu sala de bowling. Chiar e o bila alba in plus pentru astfel de hoteluri care au si piscina, iar pe langa aceasta si un spatiu pentru distractie si relaxare.

Deci pentru o intalnire AFA cu siguranta am incapea

@webmaster20

Sa stii ca si eu am descoperit adresa hotelului daca te uiti cu atentie la ecoul meu de mai sus

Ce zici, ne-ajuti cu o vorba buna pe langa Cornel poate ,,infiripam'' (vorba lui Cosmin) a 3 a intalnire AFA la International ?

aida.alecu*, alex1968, cosminp, Costi, dananecula, dannek, liviadavidescu, magdalena, marutz*, romanitzaa
    Alte impresii din această RUBRICĂInternational Hotel: