ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.09.2010
    ÎNSCRIS: 09.08.10
    AUG-2010
    2 AD. + 2 COPII

Ceva frumos

Anul acesta cand am fost la mare, ne-am plimbat si noi cu renumita Gondola din Mamaia. Nu este prima data, m-am mai plimbat o data cu ea, acum vreo trei-patru ani, mai pe la începutul apariţiei acesteia. Întradevar este ceva unic sa vezi lumea de la înaltime, sa te simti o mica pasare care zboara în inaltul cerului. Gondola cred ca are patru –cinci ani de cand a fost data în folosinta, este ceva unic, ai o senzatie aparte (nu stiu daca este unica la noi în tara, dar sigur prea multe nu sunt). Este frumos cand vezi lumea de sus, turistii par niste furnicute de aici, vezi o parte din statiune, traseul acesteia fiind de la Hotelul Perla pana la Cazinou. Am înteles ca s-ar vrea ca traseul sa fie extins în timp. Pentru mine ar fi ceva destul de interesant, deci un bun prilej sa vad toata statiunea Mamaia, sau aproape toata, (depinde cat se va mari), pentru ca eu de cate ori am fost si m-am cazat în aceasta statiune, am fost numai pe la hoteluri aflate prin aceasta zona, cealalta parte am explorat-o mai putin.

Gondola efectiv este o instalatie de transport pe cablu, ce permite travesarea aeriana a statiunii.

Costul unei calatorii este de 10 lei dus si 20 de lei dus-intors. Locul pe unde se patrunde în asa zisul peron, unde astepti sa te îmbarci într-una dintre cabinele gondolei, este îngradit, se patrunde în aceasta zona cu ajutorul unei cartele magnetice, fiind o intrare asemanatoare celor de la metrou. Interesant este ca acele cabine ce formeaza gondola, dupa ce fac o cursa completa, pentru a te urca în ele, acestea nu se opresc, ci doar încetinesc, avand o viteza foarte mica, pentru a avea timp sa te urci în ele, iar dupa patrunderea în cabine, uşile acestora se închid automat. Cabinele sunt concepute pentru maxim opt persoane, avand în interiorul ei, doua bancute, asezate una în fata celeilalte, partea superioara a cabinei avand peretii din sticla pentru a vedea foarte bine locurile din statiune. Calatoria dureaza cateva minute, destul ca sa poti savura peisajele de aici. Un amanunt interesant ar fi ca aceasta gondola este printre putinele, chiar din Europa, care coboara la sol pentru a lua turistii, dupa traseul pe care îl face, la alte gondole accesul în cabine făcându-se cu un lift ce urca de la sol, la înaltimea gondolei.

Din gondola, cred ca de la înaltimea probabila a unui bloc cu cincisprezece etaje, poti admira într-o parte privelistea superba a marii si plajei, iar în cealalta parte poti vedea strada din Mamaia, circulata de autoturisme, dar si lacul Sutghiol. O senzatie aparte o ai cand treci pe deasupra Aqua Magic, acesta fiind un alt obiectiv turistic important realizat de primaria locala, cand vezi turistii cum se distreaza, dar mai ales cand vezi bucuria de pe feţele copiilor, care probabil se simt aici în al noualea cer. De asemenea cu gondola treci aproape de hotelurile înalte cu 12-13 etaje, aflate în aceasta zona. Totodata este interesat sa vezi forfota populatiei de jos din statiune.

Cand ne-am plimbat noi cu gondola, un stol de pescarusi se odihnea pe unul din stalpii de sustinere al acesteia, pescarusii neavand nici un fel de treaba cu nici una dintre cabinele gondolei, sa se sperie cumva cand acestea se apropiau de ei (am reusit sa-i fotografiez).

Eu, sotul si cei doi copii, ne-am simtit foarte bine în aceasta plimbare cu gondola, pentru cel mic fiind prima data, a fost ceva foarte frumos, fiind atent la ceea ce vedea si de multe ori tipand de bucurie cand vedea ceva foarte interesant pentru el. De mers cu gondola, noi am mers doar dus, pentru ca la întors am preferat sa mergem pe jos prin statiune, sa mai facem putina miscare.

De aici de sus se vad frumos aranjate si seslongurile şi mai ales umbrelutele aflate pe plaja.

Noi ne-am plimat cu gondola ziua, dar cred ca ar fi destul de interesant sa te plimbi cu ea seara, sa observi statiunea cu toate luminitele ei, în toata spendoarea ei.

Probabil costurile realizarii unei astfel de investitii au fost mari, dar cred ca merita şi alaturi de Aqua Magic, acestea atrag turistii sa vina în aceasta statiune şi probabil în cativa ani banii investiti aici, vor fi amortizati.

Am văzut la televizor niste declaratii ale unor politicieni, ca ar dori construirea unei gondole si în Bucuresti, cred ca ar fi interesant un astfel de proiect, dar cred ca aceasta perioada destul de tubure, de criza economica, nu ar fi cea mai potrivita.

Pentru cei care vin în statiunea Mamaia, cred ca este un loc ce nu trebuie ratat, oferindu-ti senzatii unice, deosebite, pretul nu este foarte mare, doar pentru cei care au rau de înaltime fiind o problema.

Trimis de fluturas1* in 20.09.10 10:17:36
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MAMAIA.

VIZUALIZĂRI: 1930 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (fluturas1*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Una dintre cabinele gondolei,vazuta de pe sol.
    PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 2000 PMA (din 0 vot)

deliutza27
    [20.09.10 10:36:32]

Gondola cred ca are patru –cinci ani de cand a fost data în folosinta,

In 2003 cand am vizitat eu ultima data Mamaia, gondola exista deja pentru ca si eu am avut placerea sa fac o plimbare deasupra statiunii. La fel ca si tine am ales doar varianta dus, iar intoarcerea am facut-o pe jos, printre magazinele si terasele frumos amenajate, care mi-au lasat o amintire placuta.

sandu.53
    [20.09.10 10:57:00]

frumoase impresii si mai ales excelente fotografiile mai ales ca banui ca-s facute in miscare.

fluturas1*AUTOR REVIEW
    [20.09.10 10:57:19]

M-am uitat acum pe net si am vazut ca adevarul este pe undeva pe la jumatate, adica aceasta gondola din Mamaia a fost data în folosinta în anul 2004.

fluturas1*AUTOR REVIEW
    [20.09.10 10:59:42]

Fotografiile de care ai amintit nu sunt ale mele, pana în acest moment nu am pus nici o fotografie, dar o sa postez cateva.

deliutza27
    [20.09.10 11:35:25]

Tot am stat si m-am gandit... sa fi imbatranit eu atat de mult incat memoria sa-mi joace feste? Pana la urma argumentul decisiv in mintea mea a fost un credit de 5 ani pe care il facusem inainte sa plec in acel concediu si care, culmea, s-a incheiat... in 2010 (? ! ?? ! ?). Am imbatranit... zau...

Da, ai dreptate fluturas1. Gondola a fost inaugurata in 2004, proiectul pentru realizarea ei a costat in jur de 3,5 milioane euro. Bine ca m-ai luminat

magdalena
    [20.09.10 11:38:32]

Cu gondola ne-am plimbat si noi in acest an, dar in Piatra Neamt.

Ce-i drept, o asemenea experienta iti ofera niste imagini si o panorama greu de uitat!

bessondm
    [21.09.10 09:51:03]

Evident, nu-i singura din Romania.

Prima experimenta cu telegondola am avut-o in Poiana Brasov, cand eram copil, mai acum 25-30 ani. Insa era complet diferita, era o cabina metalica, deschisa, te lovea aerul tare de munte din toate partile; avea 2 bancute fata in fata si lua maxim 4 persoane. Nici nu cred ca mai exista in prezent, poate brasovenii isi mai aduc aminte totusi, de ea.

Acum sunt instalatii de acest gen si-n Piatra Neamt, care pleaca tot de la nivelul solului, de langa gara, pana sus pe Dealul Cozla, unde s-a amenajat si o partie de ski; exista una si in Sinaia, pleaca de pe drumul de cota, dupa ce se termina zona locuita, pana la cota 1400 si in continuare pana la 2000, si, daca nu ma-nsel, exista una si in Azuga.

bessondm, deliutza27, fluturas1*, magdalena, sandu.53
    Alte impresii din această RUBRICĂGondola din Mamaia: