ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.04.2018
ÎNSCRIS: 02.07.12
JUN-2013
2 AD. + 1 COPII

O gondolă numită Mamaia

Da chiar așa, o să încep cu un banc/ghicitoare, ca de obicei:

-ce e verde, a invadat litoralul romanesc și se agață de costumul de baie al femeilor?

-răspuns: mazăre

Pe urmă scurt și la obiect: încă n-am călătorit în acest an în afară de o singură excursie forțată în ianuarie (ce rușine) dar am ceva bine păstrat, se numește sacul cu amintiri, amintiri cu călătorii nescrise încă pe AFA, cu astea mă hrănesc în aceste zile ca un vampir dar o să vină și vremea mea sper curând în această lună.

Căutând prin sac am găsit vizita la Mamai tătarul care locuia pe aici și mai era și proprietar pe deasupra. Acest tătar cu numele de Mamai este de mult pe lumea cealaltă, cert este faptul că stațiunea actuală îi poartă numele. Primele construcții în scop turistic au apărut prin 1906 pe aici, ulterior în perioada interbelică și mai târziu comunistă s-a dezvoltat locul de pe fâșia de nisip între Marea Neagră și lacul Sutghiol. Să zicem că în prezent Mamaia este stațiunea numărul 1 de pe litoralul românesc dar știți la ce mă gândesc eu acum când aud cuvântul Mamaia? La prețuri nesimțite la orice, și cred că am spus o parte de adevăr aici, bazate mai ales pe reviewuri AFA.

În fine pe mine atunci m-a interesat total altceva, cum se vede stațiunea de sus, și să nu vă gândiți la vreun zbor de agrement ci la o distracție mult mai simplă și mai ieftină, observarea stațiunii de la punctul A până la punctul B distanță de 2 km, înălțime maximă de 50m, viteză 5m/sec, durata 8 minute pe sens. O instalație de transport pe cablu asociam întotdeauna cu muntele până atunci nu prea am știut că poate să existe oriunde chiar și pe litoral.

M-a surprins foarte mult faptul că deși în luna iunie (atunci în 2013) cu temperatură de 28 gr C în acea zi stațiunea nu era suficient animată, multe terase încă nu erau deschise, găseam loc de parcare oriunde fără taxe, aqua parcul Aqua Magic (o să vedeți în poze) era închis, eu mă aflam deja după un sejur reușit la mare asta era doar partea a doua, completarea numită vacanță după vacanță.

Am parcat în apropierea telegondolei și parcului acvatic fără costuri suplimentare așa cum am precizat mai sus. Ne aflăm în partea sudică a stațiunii la ieșirea din Constanța. În parcare am fost abordați de mai multe persoane căutând clienți și oferind cazare. Nu a trebuit să stăm la coadă la telegondolă cred că nici în sezon n-ar trebui având în vedere viteza și cele 49 cabine cu o capacitate de transport de 1500 pers maxim/oră. Biletele acum costă 20 ron/1 traseu copil până în 7 ani gratuit. Atunci erau 10 ron/persoană. A și să nu uit, instalația din Mamaia a fost inaugurată în 2004.

Urcând în cabinele moderne prima mea grijă a fost să deschid o fereastră de aerisire, nu pentru aer, nu pentru sărit afară ci pur și simplu pentru a face poze, sticla cabinei care deși cât de cât curată diminuând calitatea fotografiilor. Prima imagine urcând ușor spre primul stâlp de susținere a fost cu parcarea imensă de la Aqua Magic aproape goală la acea dată. La dreapta de parcare se observă Hotel Perla. A urmat traversarea peste Aqua Magic urcând tot mai sus putând observa fiecare bazin, topogan și alte locuri din acest ștrand deosebit, doar clienții lipseau de și afară erau 28 de grade. Un link câtre parcul acvatic aici:

aqua-magic.ro

La stânga de parcul acvatic imediat dincolo de șoseaua E86 se află lacul (limanul) Sutghiol o altă atracție a stațiunii Mamaia. Lacul cu lungimea de 7,5 km și lățimea de 2,5km este foarte bine descris aici:

ro.wikipedia.org/wiki/Limanul_Siutghiol

La dreapta de acvaparc peste câteva terase se vede marea Neagră și plaja. Tot la dreapta de Aqua Magic se află Hotel Aurora, iar în capătul nordic Hotel Dunărea și Hotel Ovidiu. Trecem și peste Hotel Delta în timp ce urcăm încet spre nivelul de 50m înălțime. Vedem la dreapta Hotel Doina destul de înalt și Hotel Sulina ceva mai micuț. Ajungem și la Hotel Flora cred că aici am ajuns cel mai sus de aici se coboară sau se menține puțin înălțimea. Urmează Hotel Victoria. De aici coborâm și plutim deasupra așa zisei promenade o zonă împânzită de terase, restaurante și magazine. Câteva hoteluri înainte să ajungem se află la stânga de telegondolă, Scapino, Albatros, Condor, Ges.

După coborârea din telegondolă a urmat o plimbare în zona teraselor, magazinelor și după întoarcere tot cu instalația de cablu o plimbare pe malul mării și bineînțeles și o baie.

WM rog acest video potrivit pentru articol pentru atașare la început

youtube

Și dacă tot sîntem în prejma sărbătorilor-AMR 24 h (unii sărbătoresc de 2 ori subsemnatul de ex., de ce nu dă guvernul de 2 ori liber pt. noi? Doar cheltuim de 2 ori, vopsim ouăle de 2 ori, etc, etc) așa că urez:

Sărbători pascale minunate alături de cei dragi atât colegilor cât și echipei tehnice AFA

Trimis de AZE in 06.04.18 22:25:37
Validat / Publicat: 07.04.18 09:33:24
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MAMAIA.

VIZUALIZĂRI: 1076 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

[07.04.18 09:33:01]

Zoazore
[07.04.18 11:21:03]

@AZE: Ceva frumos, care face sa miroasa a vacanta!

Vezi ca sacul ala se cam goleste si mai trebuie umplut!

Tie si tuturor AFA-istilor, Sarbatori Pascale pline cu lumina, sanatate, pace si liniste!

doinafil
[07.04.18 17:13:56]

@AZE: Bine ai făcut ca ai deschis geamul gondole! Calitatea pozelor este foarte buna! Am fost și eu cu gondola, dar în iulie, și am stat ceva la "coada", vreo 15 minute.

Felicitări, și sa ai Sărbători pascale cu liniște și bucurie în casa!

mprofeanu
[07.04.18 19:30:52]

@AZE: Mulțumesc pentru urări! Paște Fericit cu sănătate și lumină în suflet!

doinafil, mprofeanu, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂGondola din Mamaia: