ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.08.2010
DIN: onesti
ÎNSCRIS: 29.05.10
AUG-2010

O minivacanta reusita

Tocmai ne-am intors de la mamaia hotel minerva unde am fost cazati 4 nopti de pe 26 pana pe 30 august.

Am ajuns la acest hotel mai mult de necesitate decat din proprie vointa.

Dupa un drum de vreo 5 ore si jumate am ajuns joi pe inserate in mamaia.

Desi vroiam sa mergem prin alte statiuni drumul foarte aglomerat ne-a determinat sa ne oprim in mamaia. Am inceput sa cautam camere libere la diverse hoteluri. La receptie am precizat ca vrem sa stam totusi minim 4 nopti. Degeaba, politica hotelului era urmatoarea: pentru joi seara avem camere libere, pentru week-end nu, ca sunt rezervate de bucuresteni. La Hotel Condor de ex. camera dubla in timpul saptamanii cu mic dejun 260 de lei, iar in week-end 350. La fel si la Tomis etc. Se mai gaseau locuri disponibile la niste hoteluri de 2 stele gen National, Patria, Histria, Ovidiu sau Sulina insa camerele erau prea mici pentru noi si bebe iar conditiile de cazare slabute. Oarecum, dezamagit am hotarat sa merg mai spre nordul statiunii. Am fost inspirat, cunoscand insa destul de bine Mamaia sa opresc in dreptul la Scandinavia si sa intru in parcare si la complex Fati.

Cu toate ca review-urile despre acest complex nu erau extraordinare am zis sa incerc si aici. Personalul de receptie extrem de amabil mi-a aratat 2 camere. Pretul, 200 lei camera dubla cu mic dejun in regim de bufet suedez indiferent daca e week-end sau in cursul saptamanii. Mai erau 3-4 camere disponibile, mi-au precizat de la receptie, asa ca pot sa-mi aleg. Camera era spatioasa, mai mare decat cea de la Majestic-Jupiter.

Desi eram la parter, camera avea si un balcon, foarte util pentru uscat haine si stat la taclale.

Camera avea un pat matrimonial mare, astfel ca 3 persoane am incaput foarte bine, dispunea de un TV-LCD cu diagonala de 51 cm, aer conditionat si frigider maricel care-si facea treaba excelent.

Baia era ok, instalatiile sanitare au functionat bine. La capitolul curatenie, totul a fost impecabil, lenjerie schimbata zilnic, curatat pe jos, dus gunoiul, sters parchetul.

Ca minusuri, lipsa unui dulap este o problema. Totusi dupa perdea era o policioara pe care puteai sa-ti tii niste valize sau haine iar deasupra policioarei era prinsa o teava de care sa-ti atarni niste umerase.

Camera la Minerva era renovata, inclusiv baia. Nu am avut probleme cu igrasia sau cu scurgerea.

Culorile alese mi s-au parut neinspirate si neprietenoase, prea mult negru, noptierele urate iar scaunele de plastic dezolante.

M-a surprins placut faptul ca in fiecare dimineata se facea curatenie la locurile de joaca, se taia iarba, asfel incat imaginea dezolanta de la Majestic cu paianjeni atarnand pe leagane nu s-a repetat.

Piscinele hotelului aratau f. bine iar apa de la piscina pentru adulti era mult mai calda decat la cea pentru copii. Sezlongul sau mai bine zis salteaua costa 10 lei. Totusi personalul era intelegator, te lasau sa ocupi cate sezlonguri vroiai si sa-ti pui prosopul pe ele, doar daca cereai saltea te puneau la plata. Aveau inclusiv umbrele de plaja pe care le puteai folosi gratis

Un minus aici este lipsa unui bar la piscina. Pentru noi a fost f. bine intrucat la piscina aveai multa umbra. Marele avantaj era faptul ca de la piscina coborai 2 trepte traversai faleza si dadeai direct pe plaja si in mare, asa ca nu aveai motiv sa platesti 25 lei sezlongul si umbreluta sau 50 lei patul pe plaja. Au si teren de tennis de camp cu 50 lei ora.

Tot complexul are mult spatiu verde si este extrem de bine pozitionat pe malul marii si relativ aproape de centru statiunii, iar pretul cazarii mi s-a parut decent raportat la scorurile din Mamaia

Masa de dimineata excelenta, sucul era f. bun, lapte f. bun si din belsug si dulce si acru, ceai, aveau cereale, fulgi de porumb, cornuri cu ciocolata proaspete si f. bune, omleta sau oua fierte, crenvursti sau diferite salamuri f. bune, branzeturi. Cafeaua era cam slaba.

Pentru cei cu all inclusive apa si vinul gratuite. Nu am mancat la all inclusive dar din discutiile purtate, turistii erau f. multumiti de mancare...

Camera dubla cu all inclusive era 350 de lei pentru perioada asta pret comparabil cu litoralul bulgaresc.

Plaja din dreptul hotelului era ok. Mi-a placut mult faptul ca erau o multime de scoici pe nisip

Trimis de florinvalentin in 30.08.10 23:28:14

VIZUALIZĂRI: 3243 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (florinvalentin); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

fluturas1*
[30.08.10 23:41:52]

Imi pare bine că îţi ofer eu primele puncte.

pepsi70ro
[31.08.10 07:10:49]

Preturile sunt simtitor egale cu litoralul bulgaresc, mai difera putin serviciile, insa in acest an s-a vazut un declin accentuat pe aceasta directie si la bulgari.

Ai idee, conditiile de la Minerva erau similare cu cele de la Mercur? Felicitari pentru review!

florinvalentinAUTOR REVIEW
[31.08.10 18:48:40]

diferenta intre camera de la Mercur si cea de la Minerva consta in renovarea camerelor. La Mercur desi nu este mucegai sau igrasie camerele sunt cu mobilier vechi un var mai sters pe pereti si un aer batranesc, baia este nerenovata dar functionala, in rest dotarile aceleasi

Un alt element, pe care nu l-am precizat, ambele hoteluri au parcare proprie gratuita, ceea ce pentru Mamaia este f. bine. Chiarsi la hoteluri de 4 stele taxa de parcare varia intre 3 si 10 lei/zi Am reusit cu ceva dificultate sa avem loc de parcare chiar in fata camerei

florinvalentin, fluturas1*
Alte impresii din această RUBRICĂComplex Mediteranean (ex Mercur-Minerva) :