ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.08.2010
    ÎNSCRIS: 03.10.09
    JUL-2010
    single

Insula Thassos, perfecta

salutare... este al doilea an in care merg in insula, de data asta am mers singur si am optat pentru agentie, dupa parerea mea insula are acelasi farmec ca si in anii trecuti desi mi s-au parut un pic mai multi turisti, romani, croati si sarbi, care de multe ori dauneaza atmosferei, dar nu pot sa spun ca am fost "deranjat" de acestia. eu am mers anul acesta cu un plan bine pus la punct, si nu prea am avut treaba cu ofertele agentiei sau suportul lor, insa daca mergeam pe mana lor cred ca eram cam dezamagit la final, pentru ca:

am plecat din bucuresti la ora 23. 00 si am ajuns in insula la ora 15. 00, deoarece in acelasi autocar au fost cativa turisti care mergeau la asprovalta, noi ceilalti am aflat asta in autocar, si care au fost lasati primii, apoi noi ne-am intors, am ocolit kavala si am luat ferry din keramoti, deci, am ocolit ceva. pe drum, "ghida" ori nu stia ce inseamna meseria de insotitor ori pur si simplu nu stia sa citeasca niste informatii care erau scrise pe hartie, soferii, in afara de cateva depasiri pe pod, zic eu un pic riscante, nu am ce sa le reprosez. opririle au fost ca de obicei la petrom-ul din giurgiu, la steaguri si la bomboane (nu m-am prins de unde pana unde, dar nevermind...) la bulgari, si o oprire de o tigara, la asprovalta. dupa ce am traversat cu ferry, locul insotitoarei a fost luat de dna. alina bucur, ghida oficiala a agentiei pt thassos, care intr-adevar in 30 min ne-a trecut in revista istoria, fauna, geografia si locuri must see in thassos. ajunsi la vila, vila stella-potos, am asteptat si acolo sosirea ghidei vreo 30 min, deoarece trebuia sa-i cazeze pe cei care au stat la hotel olympion, apoi cazarea s-a facut la nimereala, nu avut nimic in comun cu ceea ce scria in contract, ma refer la nr de paturi sau de persoane pe camera. in fine... odata cazati am fost anuntati ca se tine o minisedinta in aceeasi zi pentru mai multe lamuriri si plata activitatilor optionale (croaziera, jeep trip, seara greceasca, turul insulei), eu unul nu am putut sa i-au parte deoarece a trebuit sa plec in alt sat de pe insula, si am platit singura optionala care este chiar interesanta dupa parerea mea si anume croaziera, in momentul cazarii. de atunci si pana in momentul plecarii spre bucuresti nu am mai vazut-o pe ghida, decat 2 min, ceea ce nu mi se pare ok, ca dupa ce iei banii oamenilor pentru optionale sa nu te mai intereseze. spun asta pentru ca in ziua in care a trebuit sa merg in croaziera a plouat si s-a amanat, evident, plimbarea pe mare, insa pe noi nu ne-a anuntat nimeni, am stat si am asteptat in curtea vilei pana cand tot noi am sunat-o, iar dansa ne-a raspuns foarte degajat ca ar fi trebuit sa ne dam noi singuri seama, ca s-a anulat croaziera si o vom face in alta zi sau ne vom primi banii inapoi. un alt minus pt serviciile agentiei ar fi acela ca in ultima zi, a trebuit sa eliberam camera la 9, iar imbarcarea in autocar a avut loc la ora 14, timp in care ar fi trebuit sa stam pur si simplu in curte si sa asteptam, in fine... cam atat cu asistenta din partea agentiei.

despre vila... intr-adevar, 2 stele si 65 de euro dai, 65 face, insa... am gasit nenumarate locatii in romania de 2 stele unde curatenia si ambianta era de 2 ori mai buna. curtea vilei, total neingrijita, cateva sezlong-uri sparte, si niste scaune din alea de fier, cum era pe vremuri la restauranele alea expres de pe langa gari... am avut la dispozitie un singur mop si 2 maturi pentru 20 persoane, in timpul sejurului nu s-a facut curat nici in vila, nici in camere, nu s-au schimbat prosoape, nici lenjeria de pat. acum in camere... baia foarte mica, instalatia sanitara lasa de dorit, mobila antica, si diferite specii de gandaci mai mari sau mai mici, plus ca la mine in baie si pe balconul unui vecin am gasit urme de rozatoare (nu ma intrebati ce urme, ca nu vreti sa stiti). repet, pe mine unul nu ma deranjat absolut deloc locatia cu partile ei bune sau rele, stiam la ce sa ma astept, nu vreau sa fac reclama negativa dar asta e adevarul, se poate mai multa atentie din partea agentiilor romanesti si din partea proprietarilor greci, nu suntem doar niste bancnote euro pe care le primesc ei, dupa cum spunea un nene in autocar.

acum despre potos... parca mai mare, mai agitat un pic decat anul trecut, la fel de frumos, plaja mai incapatoare parca, apa ideala, mai putin in ziua cand a plouat, cand a fost murdara. am intalnit multi romani pe plaja si la taverne, in linii mari sunt multumit de ceea ce am gasit acolo. dupa mine cele mai bune taverne (ma refer la mancare si pret) sunt laskarinas, poseidon (numarul 1) si piatsa michalis (mai scump, dar si mancarea mai pretentioasa) si evros (e o taverna micuta, plina de umbra, la 50 de metri dupa hotel olympion spre theologos, de obicei aici mananca localnici) am mancat in multe locuri dar la cele enumerate am mancat cel mai bine. magazin pentru suveniruri, cel mai interesant mi s-a parut cel de vizavi de parcul de distractii, produse naturale, locale si preturi corecte.

in rest... insula foarte frumoasa, multe locuri de vizitat, multe locuri de fotografiat. merita sa mergeti intr-o croaziera in jurul insulei, sa mergeti pe munte la satul parasit, kastro, sa vedeti cascadele si lacul maries sau sa urcati pe ipsarion daca aveti curaj:))

pentru cei interesati de plimbari pe munte, la lacul maries, kastro sau ipsarion, pe jos sau cu bicicleta, dupa biserica din potos spre psili ammos la 150 de metri pe stanga e un centru de inchiriat biciclete, care ofera si asistenta si suport tehnic pentru cei care vor un pic de aventura:))

vacanta placuta va doresc, and dont worry... ouzo kill the stress:))

Trimis de cupcake* in 03.08.10 11:31:49
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 3643 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cupcake*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 locatie:300 m pana la manastirea arh mihail.prima plaja-nisip fin si apa curata iar a doua mai micuta ideala pt snorkeling

raduu1972
    [03.08.10 11:47:25]

imi pare rau ca nu ai fost multumit de cazarea din thassos, dar parerea mea este ca iti puteai gasi cazare foarte buna la fata locului fara a te complica cu agentiile, eu am mers asa si a fost superrr,

ideea este ca trebuie sa itip lanifici in asa fel sosirea pe insula cat mai devreme pentru a avea timp sa colinzi insula,

eu am gasit in Potos la Vila Panagiota cu 25 euro camera dubla super curat si am fost foarte multumit, camera era foarte mare .

almona CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
    [03.08.10 11:59:15]

Bine ai revenit.

Citind impresiile tale, ma felicit inca o data pentru ca am spus "pas" ofertei de la Vila Stella si am ales vila pe care o stiam si la care patronul agentiei care te-a dus pe tine a renuntat pe motiv ca, citez textual, "conditiile nu justifica pretul cerut".

Ghizii de statiune sunt toti o apa si un pamant, singura lor misiune fiind aceea de a-ti vinde optionalele si atat. Ma mir insa ca Alina care, din cate am auzit este sotia lui Vasili, capitanul vasului de croaziera v-a tratat cu un asa "sulfat de sictir". Urat din parte ei.

Pentru cei care merg prima oara, poate fi un motiv sa nu-si mai doreasca sa revina, insa pentru veterani ca noi, tu a doua oara, eu a patra oara in insula, ghidul de statiune e la fel de decorativ ca maslinul din livada. Se afla acolo pt ca trebuie.

cupcake*AUTOR REVIEW
    [03.08.10 12:19:37]

@raduu1972

ai dreptate, cazare as fi avut si mai ieftina, insa eu am mers singur si nu am avut cu ce sa ajung acolo, nu am masina, iar cu avionul pierdeam prea mult timp, pt ca nu e cursa directa, trebuia sa schimb, nu am gasit agentie sa imi dea decat transport, iar cand am gasit... era prea tarziu

@almona

stiu treaba cu ghizii, eu am auzit numai laude despre alina, pe mine unul nu m-a deranjat foarte mult, dar pentru cineva care vine prima data, cum spui tu, nu e ok. cat despre vasili... e un om si jumatate, am stat la palavre si glume cu el pe vas, plin de caterinca si tot de la el am baut cea mai tare palinca de maramures, pe care am intalnit-o vreodata. super de treaba omul.

iar orice loc trebuie descoperit de catre tine insuti, nu cu ajutorul ghizilor. dar... sa speram la mai bine nu?

dannek
    [03.08.10 14:50:39]

@cupcake

"and dont worry... ouzo kill the stress " interesanta zicala dar cit trebuie sa bei ca sa ucizi stresul.

Pina la urma cum ii spune la vila si din cite am inteles vila era in Potos.

Potos ca localitate este animata, la Theologos nu ati fost sa mincati capra sau oaie la protap!

cupcake*AUTOR REVIEW
    [03.08.10 15:06:31]

@dannek

eu am avut un stres mai mic, deci l-am dat gata repede

vila stella

am fost, dar oaie la protap am mancat la o stana pana in theologos, acolo in sat la kleoniki e cea mai buna, din ce am auzit

dannek
    [03.08.10 15:07:22]

Bine ca nu a trebuit sa bei mai mult

georgiana
    [03.08.10 22:01:47]

Foarte frumoase fotografiile tale!

Despre Alina, ghida in Thassos a agentiei romanesti eu am numai cuvinte de lauda!

Noi nu am fost prin agentie acolo, ci pe cont propriu, dar ne-am alipit grupului ei in 2 excursii si va spun cu toata sinceritatea ca am fost foarte multummiti de serviciile ei si de grija ce ne-o purta la noi 2, nefiind pe lista ei, mereu ne tot cauta, sa vada daca suntem prezenti!

Si la toate intrebarile ce i-am adresat mi-a raspuns cu foarte multa amabilitate, insotita de fiecare data de un zambet. Si va asigur ca nu au fost putine intrebarile mele !

Chiar mi-ar place sa o mai intalnesc candva.

bimby
    [07.12.11 08:52:13]

"despre vila... intr-adevar, 2 stele si 65 de euro dai, 65 face, insa... am gasit nenumarate locatii in romania de 2 stele... "

Deci va rog sa retineti: 65 de euro, transport si cazare 6 nopti! Deci... fara comentarii!

almona, bimby, cupcake*, dannek, georgiana, raduu1972
    Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Thassos: