ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.08.2022
DIN: Iaşi
ÎNSCRIS: 11.08.16
JUL-2022

Prima data in Thassos

Desi aveam alte planuri vara asta, am cedat insistentelor consoartei si am pus cap-compas spre Thassos. Nu voi intra in detalii amanuntite privind drumul arhicunoscut, am optat pentru clasica oprire intermediara in Bulgaria atat la dus cat si la intors. Plecat sambata dimineata la 03.45 din Iasi, ajuns la Kardjali la 16.00; duminica dimineata plecat la 05.15, la 06.10 trecusem Makaza, la 08.30 pe ferry, la 10 eram la cazare (Hermes Hotel/Panagia - voi face review). La intoarcere: urcat pe ferry la 13.30, ajuns la Veliko Tarnovo in jurul orelor 21.

Obiective bifate pe insula:

- plaje, vreo 12 la numar, voi face review separat.

- sate traditionale: Panagia (evident), Theologos, Kastro. La Theologos vazut cascada, servit masa la Stelios, cumparat ceva miere, ceva lichide ????si cam atat. Sincer nu m-a impresionat in mod deosebit. In schimb Kastro mi-a placut la nebunie, iti da sentimentul ala ca esti la capatul lumii.

-Manastirea Sf. Arh. Mihail: frumos, liniste, peisaje de senzatie; accesul este permis numai in partea de jos unde se afla si un magazin bisericesc, plin de curiosi si cumparatori.

Duminica, la plecare, am vrut sa urcam la Manastirea Sf. Pantelimon, am ajuns la poarta ei pe la 8.30. Din pacate nu gasisem prea multe informatii despre program, stiam doar ca drumul e destul de abrupt si, pe alocuri, dificil. Pe la 9 a iesit un soi de administrator care ne-a cam ras in nas, ne-a spus ca se deschide conform orarului afisat (11.30), a incuiat poarta si a plecat. La 11.30 erau peste 10 masini cred, 2 grecesti si restul din Romania; nu a deschis nimeni nimic. La 12 am plecat si noi ca si ceilalti turisti, total dezamagiti.

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Thassos este un must-view. Merita cel putin o data in viata. Cadrul natural perfect, exceptie facand partea sudica, mai lipsita de vegetatie. Pe drumul spre Kastro inca se vad urmele incendiilor din alti ani.

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Relaxare... da! Desi am facut sute de km pe insula am avut permanent acea stare de liniste si de bine interior.

Trimis de cristic66 in 11.08.22 15:49:29
Validat / Publicat: 11.08.22 18:42:19
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 5164 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cristic66); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P13 Cascada - Theologos

[11.08.22 18:42:07]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Descoperă Thassos, #EXCURSII și CĂLĂTORII - I. THASSOS (i. Nord-Egeene)" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CĂLĂTORIE]

• Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Thassos: