ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.08.2010
ÎNSCRIS: 03.05.10
JUN-2008
2 AD. + 2 COPII

Distractie la superlativ

Vara anului 2008. Suntem cazati la hotel Venus din Mamaia, am scris despre el aici

La receptia hotelului gasim un afis prin care eram informati ca daca luam bilete la Aqua Magic, de la receptia hotelului unde suntem cazati, vom primi o reducere de 10 %. Facem un calcul rapid si ne iese 90 ron ptr toata familia.

Ce mai... hai sa mergem si noi, mai ales din curiozitate dar mai ales ptr copii

Cumparam biletele (2 si 1/2) si ne pregatim sufleteste ptr a doua zi, gandindu-ne la cat de bine ne vom distra.

A doua zi la ora 9 fix navalim buluc la portile Aqua Magicului, dar constatam cu stupoare ca am luat teapa, programul era 10**-18**. Ei si ce? O ora e nimica toata, ne zicem... , trece cat ai zice peste.

Intre timp mai luam la cunostinta ca cei mici au gratuit pana la 3 ani (cel mic al nostru avea 4!!! ) si la jumatate de pret copiii mai mari nu trebuiau sa depaseasca 1, 5 m ca inaltime.

Hopa! Facem repede un consiliu de familie, incercand sa-l convingem pe cel mic, ca de fapt are 3 ani ("Alex, daca te intreaba nenea ala de la intrare, ii spui ca ai 3 ani, nu-i asa?? ") si cu cel mare (10 ani) repetam trecerea pe sub stacheta pusa la 1, 5 m ("Nu, nu e bine, ai atins bara. Hmm, ia da-ti si papucii jos. Aha... , parca e mai bine!! ") In sfarsit se face si ora 10** si intram fara probleme.

Pustiul scapa ne-intrebat iar cel mare face o trecere la milimetru pe sub stacheta. Dupa ce am trecut cel mic pune si intrebarea " bomba": " mami, acum pot sa spun ca am 4 ani? "

Da. Poti... am fentat si noi putin vigilenta tipilor de la intrare.

OK, ne orientam repede si alegem sa stam in sectiunea dedicata copiilor (am uitat sa spun ca la intrare am fost controlati in bagaj, nu aveai voie cu nimic, nici macar o sticla de apa sau un sandwich). Prima impresie este naucitoare. Intr-adevar este frumos. Apa e de un albastru cristalin, tobogane, stropitori, perdele de apa, tunuri cu apa si piesa de rezistenta - galeata de deasupra, ce se rastoarna dupa ce s-a umplut. Ne instalam rapid cartierul general, cei mici sunt deja in apa iar capul familiei face un tur de recunoastere. Gasesti cam de toate aici. Sunt mai multe terase unde gasesti mancare, bautura, sunt chiar si cateva magazine cu tricouri, costume de baie, suveniruri, etc.

Preturile sunt pe masura, parca trase la indigo:

-5 lei apa 0, 5 l

-5 lei suc 0, 5 l

-5 lei bere 0, 4 l

La mancare preturi acceptabile, gaseai si mancare gatita, friptura, etc dar si cele de tip fast food (shaorma, pizza, hamburgheri)

Dupa turul de recunoastere, ma hotarasc (cam greu, recunosc) sa incerc si ceva tobogane ca doar de asta am venit la Aqua Magic. Cantaresc din priviri cateva tobogane: "asta nu... , asta e prea intortocheat... , hai unul mai usor"

Ochii imi raman pironiti asupra unuia mai simplu in forma de L dar cu un unghi mai mare de 90* (100*-110* poate). "Hai ca asta e unul usor" imi fac curaj de unul singur. Urc scarile cam cu strangere de inima, dar hotarat sa nu renunt. Ajung la locul cu pricina si stau frumusel la rand. Copii, pustani si tineri isi fac vant pe toboganele lunecoase. Vine si randul meu. "Te-ai mai dat? "vine intrebarea celui care are grija de bunul mers al activitatii. Raspund cu un "Nu" cam gatuit. Primesc instructiunile de rigoare ("mainile la ceafa, capul intre coate, picioarele incrucisate") si ma asez pe tobogan. Gata... asta este... inapoi nu pot sa mai dau, imi este rusine, inchid ochii si ma avant in neant... URA!!!... am reusit, am trecut cu bine, ce a fost mai greu a trecut (prima data e mai greu, pe urma capeti curaj)

Ies din apa si dau cu ochii de panoul prin care esti informat de numele tuturor toboganelor. Al meu se numea "Kamikaze"... hai ca l-am ales...

Iau la rand toate toboganele cu exceptia celui cu colace ("e pentru copii" imi zic eu)

Una peste alta, toata lumea este multumita (my family), pe copii abia ii scot din apa pentru o gustare.

Per ansamblu este frumos si este un obiectiv ce nu trebuie ratat atunci cand mergi la mare

Posibil sa postez si cateva fotografii, dar mai tarziu, deoarece am dvd-writer-ul stricat.

Trimis de neagugaby in 02.08.10 18:55:49
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MAMAIA.

VIZUALIZĂRI: 2617 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (neagugaby); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

TORA INGRID
[02.08.10 21:03:01]

De curiozitate, ptr cati lei economie i-ati servit celui mic o lectie despre minciuna "de necesitate", circumstantiala si doar aparent inofensiva..

Si lumea condamna femeile ca nu-si reconosc varsta si-si pun tocuri si alte..silicoane. Poate ca unele au traume din copilarie, cand au declarat ca au sub trei ani si si-au indesat doua din trei vertebre ca sa faca "'limbo" pe sub stacheta de la intrare...

Nu stiu daca fente din acestea chiar sunt de fala, dar daca v-ati distrat, ce mai conteaza... Insa atata sinceritate trebuie apreciata, precum si review-ul.

danaches2003
[03.08.10 13:22:40]

Stimata doamna,

sunteti fenomenala! E o adevarata placere sa va citesc comentariile si review-urile.

(rog a nu se puncta ecoul! )

danaches2003, TORA INGRID
Alte impresii din această RUBRICĂAquapark Aqua Magic: