ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.07.2021
Cuplu
BUN

Aqua Magic - Divertisment la malul marii

Salutare!

A face plaja este captivant atunci cand ajungi la malul marii, in concediu, pentru cateva zile... dar ce poti face vara cand sederea se prelungeste pe cateva saptamani? Deoarece am avut ocazia de a ramane o perioada ceva mai lunga in Constanta, am simtit nevoia de divertisment, in propriul sens al cuvantului. Ne-am hotarat astfel sa mergem, pentru prima oara, la parcul de distractii Aqua Magic (situat pe Bulevardul Mamaia Nr. 334).

Am ales sa mergem in timpul saptamanii, gandidu-ne ca nu o sa fie foarte aglomerat; dar cum socoteala de acasa nu se potriveste cu cea din targ... nu a fost deloc asa cum ne-am fi asteptat. Am ajuns cu o ora inainte de deschidere si fara sa imi pot inchipuii, pana la ora 10:00, au aparut numeroase grupuri/tabere de copii. Ma uitam in jurul meu si parca veneau din toate partile ????, in dreapta copii... in stanga copii... din spate curgeau microbuze scolare si autocare cu... copii (in gandul meu: "Bine ca suntem primii").

Parcarea si sistemul de plata:

Daca mergeti cu masina personala, va asigur ca nu veti gasi locuri de parcare fara plata in apropierea parcului. Toate locurile de parcare din apropiere sunt cu plata iar aceasta se face in felul urmator:

Prin aplicatia mobila (iOS/Android): Constanta Parking

Prin SMS, plata fiind facuta prin operatorul de telefonie: SMS la numarul 7475 cu codul sms-ului (difera in functie de cate ore vreti sa stati), urmat de numarul de inmatriculare.

*Modalitati de plata valabile pentru tot orasul Constanta.

*Probabil ca nu veti intelege acum... dar la fata locului, citind pe placutele informative, informatiile pe care le-am scris aici vor prinde contur.

Tarife:

Noi am platit 50Lei/persoana (adulti), pentru copii tariful este de 40Lei. Atentie insa, sunt considerati copii doar cei care au inaltimea maxima de 1.50m.

*La momentul la care scriu acest review, 05.07.21, tarifele au fost majorate fata de momentul la care am fost noi (in urma cu cca. 2 saptamani). Tarife in acest moment: adult - 80Lei, copii - 40Lei.

* De retinut faptul ca, dupa ora 15:00, preturile pentru ambele categorii, scad dupa cum urmeaza: adult - 60Lei, copii - 30Lei.

Prima impresie:

La prima vedere, mi-a placut. Multa vegetatie - fata de aqua park-ul de langa Bucuresti (urmeaza review), foarte multe sezlonguri si baldachine - puteai sta in aproape orice loc, tavite speciale cu apa - se folosesc pentru a iti curata talpile inainte de a intra in piscina; si multe tobogane. In principiu, doar de bine.

Parcul:

Pentru inceput am facut un tur al parcului - il voi impartii in 2 parti, scriind cateva randuri despre fiecare in parte: Zona (1) cu tobogane si atractii pentru copii si Zona (2) cu terase/restaurante.

Zona 1:

Atractiile strict pentru copii de varste relativ mici, nu sunt multe - un loc de joaca format din piscine si tobogane, unde adancimea apei nu depaseste 40cm; cat si o piscina ' baby' cu tobogane, unde adancimea apei nu depaseste 20cm.

Prin incercarea de a nu va fura din entuziasmul de a descoperii singuri parcul, de aici urmeaza atractiile destinate persoanelor cu varste de 10+ ani: Piscina, Tobogane Multi Slide - pot merge 4 persoane simultan, River - cu un colac special te vei lasa purtat de curentii ' raului' , Space Bowl - cadere libera intr-o piscina unde adancimea de impact are 2.00m, Tobogane cu tub inchis - viteza si rasuciri, Kamikaze - tobogan de adrenalina si multe altele.

*Va recomand cu caldura sa achizitionati din Decathlon acele incaltari speciale pentru apa, deoarece, dupa cateva ore de mers/alergat prin parc/piscine, talpile se vor irita si vor aparea usturimi de la soare (preturi accesibile: 20-40Lei copii, 45-60Lei adulti).

Zona 2:

Nu stiu cum era accesul in parc inainte de Covid-19, dar sunt sigur ca nu aveai voie cu mancare de afara. Noi nu am riscat accesul asa ca nu am luat cu noi nici macar o sticla cu apa, insa, pe perioada sederii aici am vazut persoane cu pufuleti, sandwichuri, apa, suc... ceea ce recomand.

In parc sunt restaurante/terase cu mancaruri diverse. De la pizza la ciorbe, piure de cartofi cu snitel, nuggets, sosuri, desert etc. Exista o varietate mare de mancare, nu te poti plange, pana si cei mai pretentiosi vor gasi ceva pe placul lor. Preturile bune... nu pot spune ca sunt cele mai bune dar ca sa va faceti o idee: Frappe - 14Lei (cu inghetata - 16Lei), Pizza ' medie' - 28Lei (desi marimea dadea putin de gol termenul de ' medie' - imi pare rau ca nu am facut o poza), Apa - 6Lei.

*Preturi valabile in luna iunie, daca nu s-au majorat si acestea.

*Pozele incarcate au caracter informativ, nu sunt realizate de mine. Sa fim sinceri, cine ajunge intr-un astfel de parc nu o sa aiba timp de poze.

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Parcul este situat in spatele Bulevardului Mamaia, intre Hotel Dunarea si Hotel Perla.

In imediata apropiere a parcului, se afla telegondola din Mamaia - simbolul statiunii. O plimbare cu telegondola dureaza maxim 15 minute, pe o lungime totala de 2km, inaltimea fiind de 50m.

Programul de functionare este in intervalul 09:00-23:00 iar tarifele ajung de la 20Lei (doar dus), la 40Lei (daca vrei sa te intorci cu telegondola).

*Exceptie pentru copiii sub varsta de 7 ani, care pot calatorii gratuit.

Trimis de Mihnea-Alexandru in 05.07.21 22:17:37
Validat / Publicat: 05.07.21 22:57:55
  • A fost prima sa vizită/vacanță în MAMAIA

VIZUALIZĂRI: 3360 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Mihnea-Alexandru); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 Modalitate de plata parcare in Constanta

[05.07.21 22:33:40]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Aquapark Aqua Magic, MAMAIA" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CĂLĂTORIE]

• Alte impresii din această RUBRICĂAquapark Aqua Magic: