ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.07.2010
DIN: Brăila
ÎNSCRIS: 27.12.07
JUL-2010

Muzeul Bran proprietatea lui Dominic de Habsburg

Au trecut multi ani de cind nu l-am mai vizitat pe Contele Dracula dar fiind prin zona ce am zis tot este biletul 20 ron (ce mai.... pomana) sa trec sa ii string mina de toti bani.

Pe aleea care duce la intrarea in castel nimic nou aceleasi tonete cu fel de fel de produse made in Romania dar si China (ca tot ne-am lansat acum brandul la Shanghai).

Dar cele mai cautate sunt cele produse food ale banatenilor mai ales acea licoare galbuie care la agitare face ceva margelute la gitul sticlei si a carei aroma este de neconfundat.

Un panou ne face atenti ca putem vizita si Casa Groazei ca sa pregatim sufleteste innaite de a vizita castelul.

La intrare acea poarta impresionanta unde erau lipite tarifele, pe care le puteti savura si pe siteul oficial al castelului click aici.

In interior aceeasi priveliste medivala si plina de verdeata iar silueta svelta a castelului se inalta semet spre cerul albastru la o altitudine de 60 de metri.

Cei care au pus umarul si punga la contruirea acestui castel sunt brasoveni, care au primit autorizatie de contructie in anul 1377 de la nimeni altul decit Ludovic I d’Anjou autorizatie expirand in anul 1382 cind a fost taiata si pamblica inaugurala.

Cetatea a fost un nod comercial important deoarece se afla la granita dintre Tara Romaneasca si Transilvania. Acum este un nod turistic important.

Cum au mai scris pe aici si alti turisti castelul a fost donat apoi nationalizat si iar donat acutalilor propietari nu dupa ce ministerul a retras anumite obiecte care banuiesc ca apartineau statului, ele fiind inlocuite cu obiecte si mobilier apartinand familiei de Habsburg actuali propietari.

Armurile, Coroana, sceptrul si un pumnal de argint sunt dupa mine piesele cele mai interesante si de efect pe care noi prorietari l-eu introdus pentru a il face mai atractiv.

Nu pot sa nu remarc, mobilierul (mai ales dormitoarele cu pat matrimonial) foarte bine intretinut si camerele renovate care te fac sa te simti ca pe vremea printilor si printeleselor.

Nu poti sti daca in capatul scarilor o sa te astepte o printesa care te obliga la o reverenta iar dupa aceea o invitatie la vreun bal mascat dat in cinstea Contelui Dracula.

Fiind weekend si vremea frumoasa numarul turistilor este impresionant pe linga turisti romani am intilnit si un grup de elevi francezi care erau impresionati de castel mai ales de acel scari inguste de prin castel. Chiar una din elevele din grup fiind un pic peste masura normala (xxxl) era sa ramina blocata pe acele scari noroc ca noi suntem saritori si cu un ghiont s-a rezolvat problema.

Pe la colturi vorbesc castelani ca actuali administratori doresc amenajarea unui apartament in turnul rotund al castelului, unde doritori de senzati tari si adrenalina vor putea petrece o noapte in compania Contelui.

La plecare am vrut sa semnez in cartea de oaspeti care a apartinut Reginei Maria dar nu era disponibila asa ca am promis ca la proxima ocazie nu voi mai plecat fara sa imi las autograful acolo.

Castelul Bran a fost si va ramane, indiferent de cine il administreaza, o pagina vie din istoria romanilor.

Trimis de dannek in 30.07.10 16:45:34

VIZUALIZĂRI: 1900 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dannek); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Fantana din curtea interioara

dannekAUTOR REVIEW
[30.07.10 16:48:41]

Rog wm daca se poate atasa

mariana
[30.07.10 17:07:06]

In carte de impresii ai semnat? exista o pagina cu semnatura amfostacolo de la intalnirea noastra din februarie.

trandafir 1970
[30.07.10 17:32:01]

Acest review mi-a reamintit incantarea cu care am vizitat si eu castelul; chiar eram curioasa daca s-a schimbat ceva odata cu schimbarea "patronilor". Branul ramane un loc cu magnet pentru turistii straini in special, pentru mitul Dracula. Este un loc unde revii cu placere, de fiecare data parca il vezi cu alti ochi. Mi-as dori sa il vad iarna, imbracat in mantia alba a zapezii si mai ales s-o duc pe fii-mea in "Casa groazei", mai sus amintita; am ramas datori cu aceasta surpriza-horror!

creivean
[30.07.10 17:50:40]

Da, şi eu m-aş întoarce cu plăcere, numai să mai crescă puţin fii-mea.

[30.07.10 18:04:35]

rezolvat ilustratia audio/video, inspirata alegerea

cosminp
[30.07.10 19:36:03]

branul ramane o atractie atat pentru noi cat si pentru turistii straini.

cred ca reclame mai bune decat noi fac agentiile straine.

krondia*
[01.08.10 21:15:17]

Aţi fost în zonă şi nu aţi dat un semn? Foarte reuşite pozele, eu am vizitat castelul acum o lună dar era foarte aglomerat şi mi-a părut rău că nu am putut să mă plimb în tihnă. Destul de proastă organizarea din acest punct de vedere.

recul*
[17.09.10 13:03:09]

uite cum imi vin ideile de week-end! cred ca maine fac un drum pana acolo.

magdalena
[31.12.10 13:08:37]

Interesant ce a putut iesi din acest loc istoric atunci cand se doreste acest lucru!

cosminp, creivean, dannek, krondia*, magdalena, mariana, recul*, trandafir 1970
Alte impresii din această RUBRICĂCastelul Bran: