ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.07.2010
DIN: bucuresti
ÎNSCRIS: 07.07.10
SEP-2009

Chilia Veche - Un colt de Rai vecin cu singuratatea

În luna septembrie a anului trecut, ne-am gândit ca după o săptămână petrecută pe ţărmul litoralului romanesc, să mai poposim câteva zile şi prin Delta Dunării; mai exact la CHILIA VECHE.

N-am ambiţionat sa trecem de la Tulcea cu bacul şi apoi cam 75 km cu masinile personale pâna în Chilia Veche. Proastă alegere facută deoarece drumul a fost pavat cu piatră de cale ferată si ne-ar fi flolosit niste masini de teren. Aveam posibilitatea de a merge cu bacul pana in Chilia Veche si sa lăsăm masinile in Tulcea, in parcari special amenajate...

În sfârsit, odată ajunsi la destinatie ne-am gasit gazdă unii din noi mai pretenţioşi la pensiune iar altii am optat să locuim la un batrânel simpatic lipovean pe nume "nenea Vania". Pentru cei care nu pot trai fară confortul orasului pensiunea este cea mai buna alegere. Însa pentru cei care-şi doresc o reintoarcere in timp, o retraire a evolutiei omenesti este de incercat a locui in sanul unei familii bastinase.

Nenea Vania a mers cu noi pe canale şi ne-a povestit despre flora şi fauna Deltei (fiind o incursiune in manualele de biologie si stiintele naturii) când in limba rusa (lipoveneste) când în româna. Pentru suma de 350 roni, am inchiriat o zii intraga un vaporas unde incap maxim 12 persoane si care ne-a purtat pe canalele navigabile unde am oprit pentru a prinde peşte si a admira minunatiile naturii.

Nu va pot povesti frumusetea peisajelor, a nuferilor, a pasarilor, a animalelor salbatice. Pozele ce urmeaza a le altura cuvintelor din descriere, reintregesc tabloul absolut sublim!

De aceea va recomand cu caldura unui bucurestean topit de dogoarea betoanelor si impietrit de nevroza vitii cotidiene bucurestene: dragilor va rog nu ocoliti DELTA DUNARII una din putinele locuri neatinse inca de paloarea metropolitana!

Asadar, CHILIA VECHE - UN COLT DE RAI VECIN CU SINGURATATEA merită văzută!

Trimis de monikn in 26.07.10 20:51:17

VIZUALIZĂRI: 4560 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (monikn); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[26.07.10 21:04:48]

web master, am gresit regiunea... muta-mi povestirea in regiunea Delta Dunarii- Dobrogea. Cu multumiri.

webmasterXY*
[26.07.10 21:08:50]

Imediat după ce vor fi validate pozele.

[26.07.10 21:24:01]

INCA O DAT' VA MULTUMESC! O SEARA BUNA!

[27.07.10 12:35:38]

Mutat la "Descopera Delta Dunarii".

Frumoase impresiile si pozele, btw, pe mine unul m-au "atins"

piscot
[27.07.10 14:43:15]

RUSINE

Nufarul este specie protejata. Sau Bucurestiul n-a auzit de chestia asta?

[27.07.10 19:35:03]

piscot, nu vreau sa intram in polemici, bucurestenii stiu sa admire frumusetea. Tocmai de aceea am dat spre impartasirea bucuriei pozele cu tot cu nuferi spre a imbata ochiul dur al celor ca tine. si inca ceva....si cainii maidanezi si pisicile si animalele salbatice au dreptul lor la viata si cu toate astea sunt vanate (vanati) cu salbaticie fie pt. hrana alteori din rautate. cu multumiri ca m-am bucurat din pretiosul tau timp de a-mi scrie....iti urez o seara placuta!

[27.07.10 19:43:45]

Multumesc!

webmasterXY*
[27.07.10 19:47:36]

@piscot, inca o remarca rautacioasa asemanatoare ca cea de mai sus si vei lua o pauza de doua zile.

romanitzaa
[28.07.10 13:34:16]

Doamne , ce locuri superbe are tara asta!

Foarte frumoase pozele! Ai un vot de la mine!

[28.07.10 21:36:27]

multumesc de vot romanitzaa, si te astept si pe tine cu noi impresii din locurile pe care le vizitezi.

robertzel
[29.07.10 09:57:33]

Un loc cu adevarat superb. Pacat ca nu este explo0rat asa cum trebuie. Multumim Monica pentru clipele de frumusete pe care le-ai adus in casele noastre!

monikn, piscot, robertzel, romanitzaa
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Chilia Veche: