ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.11.2023
NOV-2023
Cuplu
EXCELENT

Trai pe vatrai

Este o vorba la romani care zice cam asa „trai pe vatrai” si cand am cautat unde sa mancam in Iasi am ales restaurantul „Trai” , aflat aproape de cazarea noastra, hotel Unirea si unde puteam merge pe jos chiar daca afara ploua si bineinteles ne gandeam ca va fi trai pe vatrai, adica bunastare si confort.

Situata pe str. Gavril Musicescu, cladirea in care este restaurantul a fost candva palat si are o istorie zbuciumata. Palatul Ghica, caci asa era cunoscut a fost ridicat in anii 1800 de catre Costache Ghica, urmas al domnului Moldovei, Grigore Ghica. Dupa infiintarea Conservatorului de Muzica si Arta Dramatica in Iasi, cladirea devine sediul acestei institutii, iar in perioada comunista interiorul cladirii este transformat in camere de locuit pentru poporul muncitor si ramane asa pana dupa 1990 cand este retrocedata si vanduta de cateva ori.

In prezent cladirea are o fata noua, este renovata si din nou interiorul transformat pentru a gazdui, de aceasta data, un restaurant. Capacitatea interioara este de 140 de persoane la care se adauga in sezonul clad inca 100 persoane pe terasa.

Intrarea in restaurant se face printr-un hol frumos amenajat si decorat cu doua viori stilizate, amintind ca ne aflam intr-o cladire unde muzica era acasa, dupa care suntem intampinati de o doamna draguta ce ne conduce pe scari la etaj si ne spune ca ea este somelierul unitatii si ne va consilia in alegerea vinului, daca dorim.

La etaj suntem preluati de un tanar ospatar ce se ofera sa ne ia hainele si ne indica 2-3 mese de unde putem alege. Sa nu uit, facusem rezervare! Atmosfera e foarte placuta in salonul in care suntem, totul este dichisit si aranjat. Imediat primim meniurile si incepem sa alegem, sa schimbam, pana ne hotaram.

Eu aleg dorada la cuptor cu orez si un sos mediteranian, iar Vlad un Burger Black Angus, mai luam o apa plata si alegem, cu ajutorul somelierei Ilinca, 2 pahare cu vin, unul alb si unul rosu. Pentru desert, doar eu imi doresc caci intotdeuna am stomacul pentru desert la mine si comand un „Trai desert”

Mancarea a fost foarte gustoasa (mai ales pestele meu cu armoe mediteraniene), atmosfera placuta si totul ne-a costat 212 lei la care am adaugat bacsisul.

Daca aveti drum in Iasi si va prinde foamea nu ezitati sa traiti bine!

Trimis de DOINITA in 29.11.23 16:23:18
Validat / Publicat: 29.11.23 16:56:05
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în IAȘI.

VIZUALIZĂRI: 1098 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Restaurantu Trai vazut din exterior

Carmen Ion
[29.11.23 18:44:13]

@DOINITA: Foarte elegant restaurantul, cu adevărat” trai pe vătrai” acolo. Dar și prețul a fost pe măsură!

balasa violeta
[01.12.23 08:53:11]

La mulți ani!

Frumos oras, frumos restaurant cu mancare buna... mi-a cam plouat in gura!

balasa violeta, Carmen Ion
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Iași?: