ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.09.2023
DIN: Piteşti
ÎNSCRIS: 19.06.11
SEP-2022

Plimbare prin Sopot, pe țărmul sudic al Mării Baltice

În review-ul Circuit de trei săptămâni prin frumoasa Polonie, vezi impresii, spuneam că din Gdańsk am mers la Torun, nu am spus cum am mers, spun acum că cei 170 kilometri dintre cele două orașe au devenit 520 kilometri.

Având o zi foarte încărcată, am plecat de la cazarea noastră din Gdańsk dis de dimineață, pe la ora 7 mergând spre Sopot, oraș aflat la circa 12 kilometri, parcurși în circa 15 minute, drumul DW 468, drum bine întreținut, destul de liber la acea oră matinală.

Sopot, importantă stațiune balneară la finele secolului 19, este azi un dezvoltat centru turistic și cea mai renumită stațiune balneară de pe litoralul polonez, oraș stațiune pe țărmul sudic al Mării Baltice. Este foarte cunoscut prin Festivalul Internațional al Cântecului Sopot, cel mai mare astfel de eveniment din Europa după Concursul Eurovision.

Are circa 40.000 de locuitori și mai multe atracții: un Oraș Vechi deosebit, mai multe plaje cu nisip fin, are cel mai lung Debarcader de lemn din Europa, o reședință maritimă a familiei regale și alte atracții. Eu am fost atrasă în primul rând de Marea Baltică pe care voiam să o revăd, o văzusem la Jurmala și Talinn în urmă cu ceva ani când am făcut un circuit prin Țările Baltice, vezi impresii.

În zonă s-au găsit urme de viață din secolul 7 și următoarele, la sfârșitul secolului apare înregistrat sub numele Sopot care vine din slavona veche de la pârâu, izvor sau poate de la šepot, murmur în aceeași limbă veche.

Ajunși în Sopot am mers în centrul orașului, lângă Plac Konstytucji 3 Maja (Piața Constituției din 3 Mai) și am oprit în Parcarea subterană cu plată (Parking podziemny płatny) din Ulica Dworcowa 2. În documentarea mea am folosit și visit.sopot.pl/en.

Am pozat câteva clădiri frumoase, și am văzut Centrul de Informații Turistice aflat lângă Hotel Rezydent. De aici am plecat spre Ulica Tadeusza Kościuszki unde la numărul 1 se află Biserica Sf. George (Kościół Św. Jerzego) , fosta Biserică Evanghelică a Mântuitorului, o clădire maiestuoasă construită în stil neogotic în anul 1901 cu un Turn înalt cu Ceas și, în fața ei, Capelă Sf. Adalbert. În Interior se remarcă mai multe statui, cea mai importantă fiind Statuia Maica Domnului din Czestochowa, patroana oamenilor mării, sfânta cu inima de chihlimbar.

Lângă ea Monumentul lui Wojtek Soldatul Urs (Pomnik Wojtek Niedźwiedź Żołnierz) care copil de trupă din anul 1942 (ursuleț sugar orfan), devenit soldat în armata polonă (pentru a avea drept de hrană și transport), a participat la viața militară și a ajutat luptătorii cărând lăzi cu muniții (cât patru soldați) fiind avansat caporal. Wojtek (Războinic fericit pentru noi) a fost lăsat la vatră (Grădina Zoologică din Edinburgh) în 1947 unde a locuit, vizitat ades de tovarășii săi de luptă, până în anul 1963 când a părăsit această lume.

Am plecat pe Ulica Bohaterów Monte Cassino (Eroii din Monte Cassino) , strada principală din Oraș, pietonală ce merge până la malul mării, la debarcader. Are puține dar deosebite case rezidențiale, multe restaurante cafenele și magazine. Este numită așa în memoria luptătorilor și a victoriei polonezilor asupra germanilor de la Monte Cassino, la care a participat și s-a remarcat și Wojtek. Locuitorii sunt mândri de ei și numesc strada cu multă simpatie “Monciak” .

Am ajuns la numărul 53 la Casa Strâmbă (Krzywy Domek) ce face parte din „Centrul Comercial Rezydent” o clădire mare, circa 4.000 de metri pătrați, construită în primii ani 2000 cu forme neobișnuite, inspirată de ilustrații și desene de basm poloneze. Găzduiește birouri, cabinete medicale și cosmetice, restaurante excelente și Zidul Celebrității pe care musafirii își pun semnătura. Prin Plac Przyjaciół (Piața Prietenilor) am ajuns la Centrul Balneologic (Zakład Balneologiczny) , clădire veche de 120 de ani, decorată cu sculpturi și vitralii Art Nouveau și, deasupra Portalului Principal cu o Sirenă și un Triton sculptați și Stema Orașului. Are și un Turn cu o Platformă de vizionare închisă cu sticlă. Am mai văzut, pozat o clădire frumoasă, Casa Balneară (Dom Zdrojowy) , cu trei nivele, la ultimul aflându-se Galeria de Artă de Stat (Panstwowa Galeria Sztuki) și am ajuns la Intrarea la Debarcader.

Plouase puțin, era umed pe jos, eram doar noi doi și niște pescăruși.

Debarcaderul (Molo) , elegant din lemn vopsit alb ce armonizează perfect cu culoarea apei, invită la o plimbare de jumătate de kilometru, pe deasupra apei, până Restaurantul MERDIAN și Portul maritim Molo dublu port, port pentru pasageri și port sezonier pentru iahturi de unde pot fi făcute croaziere pe mare. Când Am Fost Acolo, în luna septembrie frumoasele iahturi se pregăteau de iernat dar, ceva mai retrasă, Nava Pirat (Statek Pirat) aștepta, era dimineață, sosirea turiștilor pentru croazieră.

Deși se ridică doar la câțiva metri deasupra apei Debarcaderul are mai multe puncte de belvedere ce oferă vederi destul de largi asupra tărmului Mării Baltice, chiar până la Biserica Sf. George aflată la circa un kilometru (în linie dreaptă). Se văd foarte bine Farul și Casa Balneară, Sofitel Grand Hotel și Sheraton Hotel, hoteluri de cinci stele cu Plaje Private, Piscine Interioare, Spa și Centre Wellness.

Între timp au mai apărut câțiva oameni pe plajă și pe debarcader, noi am pozat, am testat apa cu mâna, era rece, și plaja, nisip fin dar umed, plouase în acea noapte și am plecat spre intrarea la debarcader.

Aici, Surpriză!! La casa de bilete pe care nu o văzusem era un panou pe care scria mare „PŁATNE WEJŚCIE NA MOLO W GODZ 8,00 – 20,00 (INTRARE PLĂTITĂ LA DEBARCADER DE LA 8.00 – 20.00)” și altul cu costul biletelor. Noi urcasem pe debarcader pe la ora opt fără ceva, nu erau barierele puse, dar ieșirea era liberă așa că am plecat spre mașină. Oricum plimbarea pe acest debarcader până la capăt ne-a luat cam o jumătate de oră. Era rece, bătea și vântul, se auzea însă marea și se putea admira în depărtare Sopotul. Am revenit și ne-am întors pe același traseu pozând alte obiective turistice.

Am trecut mai întâi pe la Farul (Latarnia Morska) , la începutul secolului 20 mascarea unui Coș de Fum pentru a-l încadra în construcțiile deosebite din jur. În vârf avea o plaformă de vizionare și instalația de semnalizare pentru navigatorii de pe mare, modernizat ca far în anii 1970, astăzi descalificat, far doar după n9ume și tradiție. Este deschis zilnic, programul de vizitare fiind diferit de la o lună la alta.

Am trecut pe la Izvorul Sf. Adalbert (Zdroju Św. Wojciecha) (Sf. Wojciecha polonez este Sf. Adalbert german, european), izvor artezian sărat amenajat într-un chioșc alb-albastru, folosit în cure balneare și am revenit în Ulica Bohaterów Monte Cassino, cu clădiri deosebite, cu magazine, restaurante, cafenele, care se găseau și pe străzile învecinate. Printre ele Chianti Grill Bar un local foarte bun, aflat pe primul loc la categoria pub-uri și baruri de pe Tripadvisor, Conacul (Dworek) Sierakowskich una dintre cele mai vechi clădiri din Sopot, azi Galerie de Artă și ocazional Sală pentru Spectacole, teatru, muzică…, Hotel Rezydent, cinci stele cu Spa și Centru Wellness.

Am continuat plimbarea până la Primăria (Ratusz) orașului situată într-un mic parc pe Ulica Tadeusza Kościuszki 25-27, o clădire cu două etaje, frumoasă, construită în primii ani 1910 și extinsă după zece ani. Se recunoaște ușor după Turnul cu Ceas.

Trecuseră cam trei ore de când părăsisem parcarea, văzusem chiar mai mult decât îmi propusesem, poate mai aveam câte ceva de văzut, pozat prin Sopot, dar programul zilei foarte încărcat ne-a făcut să mergem direct la mașină și să ne continuam drumul. Am plecat spre Bârlogul Lupului din Pădurea Gierłoski, altă poveste…

Sopotul mi-a plăcut, are clădiri deosebite și un dabarcader unic în Europa, are Marea Baltică, am vrut să mai ajung o dată să o văd. Mergeți acolo și nu veți regreta!

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Stațiune la Marea Baltică cu plaje imense cu nisip fin, cu cel mai mare debarcader de lemn din Europa...

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Are o stradă pietonală ce merge până la malul mării și la debarcader, perpendiculară pe țărm cu magazine, cafenele, case frumoase...

Trimis de mprofeanu in 03.09.23 20:40:12
Validat / Publicat: 03.09.23 21:47:21
  • A fost prima sa vizită/vacanță în POLONIA

VIZUALIZĂRI: 603 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P42 Sopot, Ratusz (Primăria), clădire frumoasă cu Turn cu Ceas

Pușcașu Marin
[03.09.23 23:09:18]

@mprofeanu: Ma bucur ca nu s-a terminat de povestit serialul polonez. Am retinut din primul articol ca dupa Gdansk mai erau ceva zile petrecute acolo. Eu astept cuminte episodul despre Barlogul Lupilor.

Stiam despre armata poloneza c-a pus umarul, la greu, la cucerirea localitatii Monte Casino, dar habar n-aveam despre ursul-soldat. Foarte interesant.

In rest, ce sa (mai) zic. Ghid de vizitare minutios documentat, excelent povestit. Treaba inginereasca .

mprofeanuPHONEAUTOR REVIEW
[04.09.23 07:16:36]

@ghisor: Mulțumesc frumos pentru vizită și ecou! Itinerarul prin Sopot îl aveam scris de acasă, unde să parcăm, ce să vedem și cu poze pentru unele obiective. Nu aveam prea mult timp la dispoziție și trebuia să îl drămuim eficient...

Mi-am propus să scriu despre tot ce am văzut în Polonia, am doar câteva circuite terminate cap coadă...

MirindaPHONE
[22.09.23 12:48:35]

@mprofeanu: Felicitari pentru articol. Mi s a facut un dor de Poland după ce am citit acest articol.

Am vizitat Sopot de doua ori, am ajuns din Gdank cu trenul și cu ferryboat ul. Ambele experiente au fost interesante. Vara este foarte frumos și luminos și poți face plaja. Eu am prins o vara în care nu puteai face baie ca era o bacterie în apa. Îmi aduc aminte ca un coleg a ignorat mesajul și a făcut baie iar apoi 3 zile a stat la pat din cauza durerilor de stomac.

Ai reușit sa vizitezi și insula Hell?

mprofeanuPHONEAUTOR REVIEW
[22.09.23 15:14:38]

@Mirinda: Nu am avut timpul necesar pentru vizitarea peninsulei, eram într-un circuit lung de 3 săptămâni prin frumoasa Polonie. Și în Sopot am stat puțin, circa 2 ore...

Mulțumesc frumos pentru vizită și ecou!

Mirinda, mprofeanu, Pușcașu Marin
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Gdansk si imprejurimile: