ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.05.2010
DIN: Hunedoara
ÎNSCRIS: 09.04.10
MAY-2007

Gdansk, o foarte convingatoare particica din Polonia

Gdansk sau Danzig (cum era cunoscut dupa numele german), nume scurt, dar cuprinzator ca valoare. Nu este capitala Poloniei, nu se compara cu Cracovia, dar este cel mai mare port maritim al Poloniei, dateaza din anul 980 si are o identitate cuprinzatoare si convingatoare.

Am fost acolo intr-o primavara, am savurat noutatea alaturi de turisti parteneri din alte trei tari europene. Am toata admiratia pentru un popor greu incercat de istorie; nu poti rata ca turist locul de unde a pornit la 1 septembrie 1939 cel de-al II-lea Razboi Mondial-Westerplatte. Aici, pe tarmul Marii Baltice, langa statuia aparatorilor de coasta, doar ce atingi lespezile de granit si simti miros de batalie, de suferinta a unui popor caruia i-au fost harazite multe nenorociri...

Turistul de rand se opreste cu admiratie, poate langa uriasa macara de pe malul Vistulei, ori in zona de yachting de pe Motlawa, langa Fantana lui Neptun aflata in centrul istoric (mai exact in Piata cea Lunga, monument de arhitectura olandeza) are poate curiozitatea sa vada locul de unde s-a ridicat Lech Walesa (leaderul muncitorilor din Solidaritatea, cel ce avea sa primeasca Premiul Nobel pentru pace), va poposi cu piosenie minute in sir in minunata Catedrala a Sfintei Marii (ce dateaza din secolul al XV-lea), de buna seama se va opri in fata numeroaselor magazine-atelier ce prelucreaza la vedere chihlimbarul, devenit suvenirul traditional.

Ni s-a sugerat sa cautam loc de cazare la Dom Muzyka-fosta cazarma a trupelor sovietice, mai apoi hotel al partidului national, acum o locatie dotata cu toate facilitatile, cu o sala de conferinta foarte prietenoasa, un restaurant care deserveste toate gusturile, evident la loc de cinste fiind pierogi, ceea ce noi numim coltunasi.

Nu este greu sa descoperi orasul, sa ramai uimit in fata cladirilor istorice atat de bine ingrijite, a strazilor, piatetelor, a zonei marine si fluviale, in cochetele restaurante pentru toate buzunarele. Am avut norocul sa descopar si ceva in plus; in apropiere, in zona lacului Kashubian (care este si locul nasterii lui Donald Tusk, actualul Prim Ministru) se afla paradisul calatorului dornic sa afle. Un Muzeu al Satului in aer liber, o farama din trecutul polonezului - am fost pe rand elevi in scoala bunicilor, am fost si morari, am aflat rostul unei gospodarii traditionale, dar, mai ales, am descoperit sufletul polonezului.

Gazdele noastre au ales un han pe malul lacului, unde decorul te face sa te desprinzi din prezent; nu au uitat nici de costumele locului, nici muzica, ori mancarea traditionala- am dat si noi, conform obiceiului locului, o mana de ajutor la facut si copt paine in cuptor, pe vatra. Bucate simple, dar gustoase.

Am vizitat la intoarcere o unitate scolara; dincolo de instructie si educatie- care sunt ceva mai riguroase decat am reusit noi, cei ce inca ne mai cautam drumul- ospitalitatea a fost din nou cuvant de ordine, greu am putut alege bucatele cu care eram ispititi.

Am fost si la Sopot (Mamaia lor), la o palma de loc, caci acum Gdansk, Gdynia si Sopot formeaza un mare oras modern, civilizat. Este drept ca orasul Gdansk nu este foarte aproape- am calatorit cu avionul pe rutele Budapesta-Varsovia, apoi Varsovia-Gdansk, am suportat un control extrem de riguros (aproape ca ne simteam infractori la verificarea bagajelor si persoanei...) Dar am intalnit si oficialitati mult mai prietenoase- am avut intalnire cu insusi primarul, caci eram si noi oarecum reprezentanti oficiali ai natiei noastre.

Concluzionez pe scurt: un loc ce nu lasa in urma turistului roman decat regretul ca nu o sa mai mearga curand taman la Marea Baltica. Carcotasii pot, de buna seama, sa gaseasca destule minusuri, dar ele sunt insignifiante, comparativ cu oferta generoasa.

Eu, personal, am inca un regret- acela ca nu va pot impartasi prin multe imagini sentimentele traite, deoarece, in imprejurari nefavorabile, multe poze s-au distrus.

Trimis de adria in 26.05.10 20:24:52
  • A fost prima sa vizită/vacanță în POLONIA

VIZUALIZĂRI: 4605 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (adria); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Muzeul satului polonez-casa traditionala

Costi
[26.05.10 20:49:53]

Un alt review scris cu suflet, aşa ca să te facă să citeşti până la capăt.

Eu nu am vizitat decât Varşovia, dar şi eu am simţit acest spirit rebel al polonezilor, care-i face de admirat.

Deşi încă nu au apărut fotografiile, ai reuşit să creezi prin descrirea ta nişte imagini suficient de clare, de elocvente asupra locurilor vizitate.

O singură nelămurire am. Nu cumva ai greşit anul? Pentru că în 2007 eram deja în Uniunea Europeană şi nu se mai făceau controale dure la graniţă.

[26.05.10 23:05:00]

adria am atasat aceasta melodie sper sa placa!

biancuta
[27.05.10 09:43:10]

Frumoase impresii, scrise din suflet si cu amanunte multe si utile. Un vot maxim si din partea mea!

adriaAUTOR REVIEW
[27.05.10 14:04:41]

Anul este bun, controlul a survenit pe aeroportul din Varsovia la imbarcarea spre Gdansk in urma unei suspiciuni ce s-a suprapus peste o ora tarzie, plus fenomene electrice pe timp de furtuna-tiuiau continuu papucii unui turist din vest venit cu invitatie la ceva business... Aveam cu noi si adolescenti, care s-au cam speriat.

Multumesc pentru mazurca, imi place, poate reusesc sa o si dansez-acolo am exersat polca.

Tuturor multumiri pentru vorbele bune si voturi.

Regret ca v-am descoperit asa tarziu. Adria

vioorel
[31.08.10 10:48:43]

Am fost si eu anul acesta la Gdansk , foarte frumos il recomand , de asemenea si Cracovia Lodz Poznan Katowice

adria, biancuta, Costi, vioorel
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Gdansk si imprejurimile: