ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.11.2022
ÎNSCRIS: 16.02.10
JUL-2022
Familie
BUN

Hotel de 4 stele si un plus...

Dupa mai multi ani, chiar foarte multi (11) in care am ales sa vizitam alte destinatii, de data aceasta am ales Turcia, cu speranta ca, dupa pandemie si datorita politicilor fiscale ale guvernului turc care au devalorizat lira, vom avea parte de o oferta care sa corespunda din punct de vedere al calitatii si serviciilor oferite.

Dupa sederile intermediare din Edirne (vezi impresii) si Bergama (vezi impresii) despre care am scris, si dupa un drum care mi-a creat, de multe ori, lehamite, prin atitudinea celor de la vama, atat bulgara cat si turca (care, de multe ori, procedau dupa principiul "da-i prostului putere ca sa vezi ce ii poate pielea"), cat si a filtrelor de pe drumurile turcesti (care mie mi se par in afara logicii...), am ajuns la acest hotel.

El se afla situat la cca. 10 km. de Kusadasi, intr-o zona situata la poalele muntilor. De fapt, este un complex hotelier, intins pe o suprafata generoasa, cu o cladire principala si mai multe cladiri secundare situate de o parte si de cealalta, aquaparkul este situat separat de cladiri, avand intrare aparte, iar totul este inconjurat de foarte multa verdeata si flori. Aici, dupa ce am prezentat voucherul la poarta, am dus masina pana in fata hotelului, am descarcat bagajele si am dus-o intr-o parcare situata putin mai jos de cladirea principala. Ne-am intalnit cu doamna de la agentia partenera celei din tara, foarte amabila, care ne-a ajutat cu procesul de check-in (cazarea se face la ora 15.00, nu 14.00) si ne-a oferit detalii despre eventualele excursii optionale.

Pana sa ne cazam am putut sa ne aruncam o privire la cladirea principala, ea fiind punctul de interes maxim. Astfel, langa receptie se afla lobby barul unde, pe langa bauturile servite la comanda, exista permanent limonada si apa "detox" (o gaselnita, apa in care erau puse diferite fructe proaspete), la demisol este piscina interioara, salile de jocuri, magazinele situate pe un hol care da in sala principala de mese, iar din acest hol se face iesirea spre piscina principala si spre plaja. Tot la demisol exista, langa piscina interioara, sectiunea spa, cu diferite tipuri de masaje si locul de unde se iau si predau prosoapele la plecare.

despre SERVICII

Personalul, cu putine exceptii, nu se situeaza la nivelul de 5 stele afista de hotel. Astfel, sa o luam pe compartimente:

-receptia: amabili, dar atunci cand am solicitat ca sa fie rezolvata problema seifului (era inchis), mi s-a spus ca se rezolva si rezolvat a si fost pe toata perioada sejurului (adica tot asa a ramas!).

-barurile: cu vreo 2 exceptii, calitate mediocra a serviciilor si a atitudinii, daca dadeai bacsis sau erai vreun "alergator de cursa lunga", erai prietenul lor, altfel...

-plaja si aquaparkul: profesionisti, nu erai lasat sa faci nimic de capul tau, in momentul in care se ivea o "situatie", interveneau imediat, toleranti cu ora de inchidere afisata (chiar daca era scris 18.00, puteai sa stai linistit pana pe la 19.30).

-echipa de divertisment: doamna care se ocupa de aerobic, foarte profesionista, ceilalti incercau sa tina pasul, cu reusite mai mult sau mai putin notabile.

-sala de mese: eh, aici este o mare buba, in nici un caz nu se ridica la nivel de 5 stele. Dar, sunt 2 exceptii notabile: la restaurantul cu specific mediteranean o servire fara repros, de top, iar la compartimentul dedicat mancarurilor traditionale turcesti era un domn care era din alt film, ceva asemanator unui restaurant Michelin... Restul, cred ca erau elevi care incercau si ei sa faca fata dar se vedea clar lipsa de experienta si pregatire!

-cameristele: bune spre foarte bune, isi faceau treaba si incercau sa se ridice la pretentiile turistilor.

despre CAMERE & COND. CAZARE

Camera pe care am avut-o a fost situata in cladirea principala, mare, spatioasa, cu doua paturi alaturate si unul separat pentru copil, televizor, climatizare (chiar foarte eficienta la cca. 40 grade de afara, si, mai ales, silentioasa), baie cu cabina de dus, balcon care dadea deasupra unui restaurant tematic si cu vedere la piscina principala, minifrigider alimentat zilnic cu o sticla de apa de 2 litri si pliculete de ceai si cafea.

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Marele minus, asa cum am amintit, al acestui hotel, il reprezinta sala de mese care da impresia de cantina. O sala foarte mare, cu o dispunere cam ciudata a raioanelor de mancare: la intrare, pe partea stanga, compartimentul de patiserie, drept in fata, cel cu aperitive, apoi, pe stnga cel cu mamncaruri gatite, pe dreapta cel de deserturi, iar pe terasa gratarul si cel de mancare traditionala. Mancare buna, tot timpul gaseai ceva pe gustul tau, bauturile la dozator (bere Carlsberg si Tuborg, nu Efes, berea locala!), la gratar si la raionul de mancare traditionala gaseai tot timpul ceva deosebit. Un alt mare minus era preprezentat de personal care era complet depasit, daca te asezai la masa si era pusa o farfurie, nu aveai tacamuri, trebuia sa te duci sa cauti sau sa ceri!

La iesirea spre piscina era raionul de inghetata, buna si calitativa, cu orar.

La snackbaruri, nimic deosebit, gustari si diferite prajiturele.

Bauturile spirtoase: de calitate mediocra, in nici un caz ceva de brand (sau or fi fost ascunse sub tejghea, eu nu le-am vazut la raft...).

In timpul sederii poti face o singura rezervare la un restaurant tematic (sau mai bine zis, o rezervare la o sedere de 7 zile), noi l-am ales pe cel cu specific mediteranean, foarte, foarte multa mancare si de calitate foarte buna!

PLAJA & MAREA / LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

O plaja cu nisip extrafin, de consistenta fainei, dar de aici venea si un mare impediment: la intrarea in mare apa era de aspect malos si de multe ori cu alge! Intrare in apa foarte lina, mergeai mult in larg pana sa iti ajunga apa la piept. Exista si un ponton unde puteai sa te duci sa faci scufundari sau sa lenevesti la soare, iar in dreapta plajei era un paraias cu apa dulce in care erau pestisori si broaste testoase.

Foarte multe sezlonguri, gaseai tot timpul liber, oriunde vroiai tu, asta datorita si marimei considerabile a plajei. De asemena, pentru doritori, exista posibilitatea practicarii de sporturi nautice.

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Aici este marele plus al resortului: in primul rand, aquaparkul, care in urma cu mai multi ani, la inaugurare, era clasat in primele 3 din Europa, cu o multitudine de posibilitati de distractie, cu o gramada de locuri pe sezlonguri, o incantare si, in acelasi timp, o mare ocazie de relaxare.

Piscine: una mare situata vizavi de intrarea la aquapark, destinata cladirilor de pe aceeasi parte, una foarte mare situata in complexul principal, una "adults only" situata spre terenul de fotbal (da, exista si asa ceva!), iar spre mare piscine din ce in ce mai mici pentru copii de toate varstele.

La intrarea spre plaja exista o scena pe care se sustineau in fiecare seara spectacole mai mult sau mai putin reusite, iar langa scena un teren de minigolf, contracost.

Baruri peste tot, la unele se sustineau spectacole de karaoke, la altele discoteci, una peste alta, foarte multe posibilitati de distractie si fara sa creeze sentimentul de aglomeratie (in varf de sezon!).

Trimis de cristisch2003 in 03.11.22 23:06:30
Validat / Publicat: 04.11.22 08:26:11
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 2015 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cristisch2003); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P19 Alta piscina...

[04.11.22 14:54:35]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
    [06.11.22 00:15:38]

@cristisch2003:

În opinia mea, aquaparkul este singurul plus al resortului şi singurul motiv pentru care ar alege cineva acest hotel, de obicei destul de scump, cât timp nici condiţiile de cazare şi nici nivelul serviciilor oferite nu prea sunt de cinci stele.

Cred că mai interesant ar fi fost hotelul de alături din acelaşi complex, recent renovat şi tot cu acces gratuit la parcul acvatic.

În vama turcă mi s-a părut exagerată toată birocraţia, cu prea multe ghişee şi formalităţi. Pe mine lehamitea mă apucă mereu la întoarcere din cauza comportamentului vameşilor bulgari.

Eu cred că filtrele rutiere de la turci au destulă logică, te prinzi uşor dacă eşti atent ce maşini opresc pentru control. Pe mine nu m-au oprit niciodată.

M'LiviuPHONE
    [06.11.22 22:11:33]

@nicole33:

Depsre ce hotel este vorba?

Labranda Ephesus sau Palm wings Ephesus?

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
    [06.11.22 22:27:32]

@m liviu:

Depsre ce hotel este vorba?

Labranda Ephesus sau Palm wings Ephesus?

Nu la astea două m-am referit, deşi, în opinia mea, ar fi de preferat ambele pentru cazare şi mers la Aquafantasy doar pentru tobogane, în cazul în care dependenţa copiilor de aquapark nu este foarte mare. Cu mulţi ani în urmă eu am ales Ephesus Princess, actualul Labranda Ephesus, unde am fost foarte mulţumită de condiţiile şi serviciile de care am beneficiat, mult peste cele de la AquaFantasy la acel moment, iar pentru distracţie am fost o zi la Adaland, mult mai "tare" decât aquaparkul de la AquaFantasy. Însă pentru familiile cu copii este totuşi mai comodă alegerea unui resort cu aquapark propriu.

Mie Tui Blue Ephesus Resort, despre care a povestit anul trecut colegul NRS aici, mi se vare o variantă mai interesantă. Părerea mea

M'LiviuPHONE
    [06.11.22 23:27:42]

@nicole33: Da ai dreptate. Ephesus Princes avea servicii foarte bune. Probabil le-a menținut. Prima vacanta in Turcia a fost la acest hotel. Impresiile de la Tui Blue Ephesus din acest an de pe alte forumuri se pare ca nu mai sunt asa satisfăcătoare!

M'Liviu
    Alte impresii din această RUBRICĂAqua Fantasy Hotel & Spa [Pamucak]: