ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.09.2022
ÎNSCRIS: 16.02.10
JUL-2022
Familie
EXCELENT

O cazare foarte buna de tranzit

Atat la dus, cat si la intoarcere spre si dinspre Kusadasi, am cautat sa stam cat mai aproape de granita pentru a evita oboseala si a ne simti ca suntem in concediu si nu intr-un raliu contra cronometru. Cazarea la acest hotel am cautat-o sa fie cat mai aproape de centru, pentru a nu fi nevoiti sa cautam un loc unde sa mancam, mai ales ca era destul de posibil sa venim noaptea.

Hotelul este o afacere de familie, la fel ca atatea altele din Turcia. Este situat in centrul vechi al orasului, printre stradutele care par intortocheate, dar waze-ul ne-a condus, de data asta (si o sa mentionez in alte postari de ce fac aceasta paranteza legat de navigatie in Turcia) foarte exact in fata lui. Problema care parea foarte dificil de rezolvat, la prima vedere, era cea legata de parcare, numai ca gazda ne-a ajutat instant sa parcam, la fel cum fac turcii, si va garantez ca intotdeauna se poate gasi loc de parcare in zona, chiar daca la prima vedere acest lucru pare greu de crezut. Oricum, felul in care se conduce si parcheaza in Turcia tine de o cu totul alta "logica" decat cea de la noi...

Este un hotel dispus pe 2 etaje, noi am stat la parter, intrarea se facea pe o usa care dadea direct in strada, iar camerele nu dispun de balcoane.

despre SERVICII

O gazda extraordinar de primitoare si volubila, care vorbea foarte bine engleza si pe care poti sa o intrebi absolut orice legat atat de viata sociala cat si depre diversele atractii, locuri unde poti sa mananci, sa faci cumparaturi etc.

despre CAMERE & COND. CAZARE

O camera generoasa, dotata cu aer conditionat, frigider si televizor, baia cu cabina de dus, curata, nimic de reprosat.

Langa receptie se afla o scara care da intr-o curte interioara unde este amenajat locul de servit micul dejun, intr-o atmosfera boema, care te face sa te relaxezi si sa te simti ca unul de-al locului (fac aceasta mentiune deoarece in multe locatii din Turcia poti avea sentimentul de "stramtete" datorita inghesuielii si spatiilor mici locative).

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Am avut inclus in pret micul dejun, calitatea lui a fost decenta, cu diverse branzeturi si salamuri, oua, fructe, cafea, inclusiv gazda lua masa impreuna cu noi

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Asa cum am mentionat deja, hotelul este situat in centrul vechi al orasului, la 5 minute de mers relaxat pe jos de artera comerciala principala. Sunt o gramada de magazine, terase unde se poate incerca "ciger" (o specialitate locala din ficat, foarte gustoasa) sau fast-food, o moschee (nu Marea Moschee, aflata la vreo 10 minute de mers pe jos), parc cu loc de joaca pentru copii. Marele minus, neimputabil gazdei, ci administratiei orasului, este numarul extrem de mare de pisici si caini vagabonzi care nu prea iti lasa o impresie placuta. De asemeni, seara, intre orele 19.00 si 21.00 (plus/minus o jumatate de ora, cu ochii pe ceas!) era o invazie de tantari de parca erai in Delta Dunarii, foarte agresivi, nu ar strica sa fiti pregatiti de "confruntarea" cu ei.

Trimis de cristisch2003 in 22.09.22 23:20:10
Validat / Publicat: 23.09.22 08:06:05
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 344 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cristisch2003); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P04 Televizor si frigider

[23.09.22 08:05:54]

@cristisch2003:

DEC-2014

Data sejurului este corecta?

Mutat în rubrica "Kaleroom Hotel, EDIRNE" (nou-creată pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CAZARE]

cristisch2003PHONEAUTOR REVIEW
[23.09.22 08:08:37]

@webmaster26: Nu, nu știu de ce a luat programul așa, este de anul acesta, în iulie.

[23.09.22 08:15:08]

@cristisch2003: ok, am modificat.

[23.09.22 08:15:19]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

cristisch2003