ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.10.2022
JUL-2022
Familie
DEZASTRU

Extrem de nemulțumit

Maxim doua stele (si alea amarate)

Deorece drumul spre cazarea noastra de langa Kusadasi mi s-a parut prea lung ca sa il fac cu o singura oprire intermediara, am ales ca a doua sa fie in Bergama, deoarece intentia initiala a fost sa vad un site de patrimoniu UNESCO. Numai ca socoteala de acasa nu s-a potrivit deloc cu realitatea...

In primul rand: nu va luati absolut deloc dupa waze, locatia de pe navigatie nu are nimic de a face cu locatia reala, pensiunea se afla dupa ce se trece pe un pod raul si se merge numai dupa indicatoarele agatate in copaci sau pe zidurile caselor. Nu este extraordinar de complicat, dar trebuie ceva atentie...

Situarea pensiunii este intr-un cartier vechi, cu case ca vai de mama lor, prost intretinute, si cu miros de canalizare pregnant, mai ales ca in multe parti ale cartierului apa menajera se scurge in rigole de suprafata... La prima vedere, este o cladire din piatra, cu o intrare intr-o curte interioara mica, curata si plina de diferite sculpturi, de aici facandu-se intrarea, in dreapta, la receptie si un corp de cladire, in sus, pe scari, la o mica terasa unde se serveste micul dejun, iar in stanga, un alt corp de cladire, unde am fost noi cazati, la parter.

Ca o mentiune, parcarea se face direct pe strada, in fata pensiunii, neexistand o parcare special amenajata.

despre SERVICII

Interactiunea cu personalul a fost minima, cu exceptia baiatului care ne-a preluat pasapoartele (care vorbea engleza foarte bine), si a unei doamne in varsta care ne-a servit micul dejun dimineata (ne-am inteles cu ea prin semne). Tot baiatul ne-a sugerat si unde putem lua cina in oras, de fapt singurul loc mai acatarii din acest cartier.

despre CAMERE & COND. CAZARE

Camera pe care am avut-o a fost, asa cum am mentionat la inceputul postarii, la parter, si pot spune ca este in "top five" al celor mai proaste cazari pe care le-am avut vreodata, atat in Romania, cat si peste hotare. O camera care se vrea "de fite" sau de "boutique hotel" dar care este la ani lumina de ce inseamna acest lucru. Doua paturi din lemn care scartaiau din toate incheieturile si iti lasau impresia ca pot ceda oricand, un dulap din scanduri si o masa si cam atat, plusurile pentru care nu am dat zero fiind reprezentate de prezenta unui refrigerator, televizor, cabine de dus si aer conditionat. Si, daca tot am mentionat prezenta aerului conditionat, am vrut sa ii dam drumul, mai ales ca geamurile erau inchise cu obloane si nu am vrut sa ne riscam sa le deschidem. Numai ca, aici am inceput sa simtim cu adevarat atmosfera de "boutique hotelle": dupa nici 5 minute de functionare am fost invaluiti de un miros "imbatator", cu note de baza de gunoi menajer si note de varf de balegar! Deh, o adevarata atmosfera de poveste! L-am inchis imediat, iar in cursul noptii l-am dat pe recirculare, sa putem dormi cat de cat...

Un alt plus, oarecare, este dat de pozitia terasei unde se ia micul dejun, doar ca dimineata te poti pomeni sa nu gasesti loc sub umbrela sau in celalat corp de cladire, unde este o terasa acoperita, cu vedere la valea pe unde curge raul.

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Micul dejun este cu mancare locala, nimic deosebit si in portii destul de mici, nimic spectaculos.

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Asa cum am spus, aveam de gand sa vizitam centrul localitatii, si, mai ales, locatia vechiului Pergamon, dar lehamitea pe care mi-a lasat-o conditiile de cazare care nu au corespuns sub nici o forma cu cele prezentate pe booking, precum si caldura sufocanta prezenta de la primele ore ale diminetii, ne-au facut sa spunem"pas", poate alta data si in alte conditii vom reusi acest lucru...

Trimis de cristisch2003 in 25.10.22 22:33:18
Validat / Publicat: 25.10.22 23:32:12
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 486 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cristisch2003); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P08 Cele doua corpuri de cladire
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

[26.10.22 07:42:17]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

[26.10.22 12:38:32]

@cristisch2003: Scuza-mi glumele, dar daca as fi vazut doar pozele fara sa citesc si textul as fi putut spune ca ati avut o camera traditionala, cu elemente :rustice" care sa te faca sa te relaxezi , insa cuplat cu descrierea imi si imaginam cum face patul, la ce te astepti deschizand usa de la dulap si altele.

Este interesant ce inseamna pozele si ce este de fapt realitatea. Bine ca a fost o cazare doar de tranzit ca altfel probabil a ati fi incercat sa evadati de acolo.

A fost o experienta, felicitari, votat cu mare drag.

Alte impresii din această RUBRICĂHera Boutique Hotel: