ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.09.2022
ÎNSCRIS: 15.04.10
AUG-2022
EXCELENT

Minisejur la Sinaia: 2. terasa hotelului Palace

După ce am vizitat timp de aproape două ore Casinoul Sinaia (vezi impresii) rămânând atât eu cât şi nepoata, încântate de frumuseţea decoraţiunii sălilor sale princiare, pe la ora 16 a ieşit la suprafaţă instinctul primar al foamei.

Nu mâncasem de la Bucureşti de dimineaţă devreme, plecat la gară, mers o oră jumătate cu trenul, descărcat bagaj la adresa din Sinaia, plecat la Casino, aşteptat să se facă ora pentru ghidaj, vizitat, - timp în care nu am băut decât apă- cum să nu vezi stele verzi de foame? Puteam să străbatem parcul o distanţă de aproape un km. până ieşeam din el şi aveam la alegere ˝n˝ restaurante cu diverse preţuri. Da´ce l-am omorât pe tata? Cel mai aproape la cca 100-150m, chiar în parcul D. Ghika era hotelul de patru stele Palace care avea şi restaurant cu terasă. Fie, ce-o fi, ne-am zis gândind la preţuri, deşi ştiam amandouă că mâncam puţin, dar de! clasa hotelului şi al restaurantului spuneau multe.

Hotelul Palace a fost construit în 1911 în numai opt luni, practic în acelaş timp cu Casinoul după planurile şi supravegherea aceluiaş mare arhitect Petre Antonescu. Ideea a fost să deservească jucătorii din casino care doreau să doarmă în Sinaia. Între hotel şi Casinou era un tunel mulţi ani funcţional, prin care, sub pază erau transportaţi bani dar şi bijuteriile amanetate de jucătorii perdanţi. Tot prin acest tunel păseau elegantele doamne care-şi fereau superbele toalete de ploaie sau ninsoare. Tunelul se pare că mai există dar fiind părăsit de cca 80 de ani, probabil este plin de noroi şi pietre.

Lăsat de izbelişte în perioada comunistă, hotel Palace, a fost renovat în anii 2000 şi adus la strălucirea de odinioară. Are 150 de camere, din care:72 camere twin, 47 matrimoniale, 3 apartamente, 19 camere single. Preţurile afişate pe agenţiile specializate sunt cuprinse între 600 şi 800 lei pentru două nopţi, inclusiv micul dejun. Hotelul are în dotare un centru numit Lavander Spa cu piscină interioară, saună, fitness, masaj. Hotelul Palace este inclus în patrimoniul istoric ca şi hotelul Caraiman, aflat tot în parcul D. Ghika dar construit mai devreme în 1881.

Restaurantul hotelului Palace are 230 locuri în salonul clasic. Aici se oferă de la micul dejun până la evenimente de grup, publice sau particulare, cocktailuri, întâlniri de afaceri. Am văzut câteva poze de interior clasice dar nu le-am putut posta fiind protejate de drepturi de autor. Am putut fotografia ˝la liber˝ numai holul pe care l-am străbătut pentru a intra pe terasă. Pozele acestui hol vă vor arăta opulenţa şi bunul gust al acestui palat (Palace)

Terasa hotelului şi restaurantului Palace se întinde pe toată lungimea clădirii la dreapta şi stânga intrării principale. Este îngustă, lăsând loc numai la două şiruri de măsuţe: unul în apropierea zidului hotelului şi altul, vis-à-vis, lângă zidul exterior al terasei, spre parc. Ca să ajungem la terasă şi apoi să părăsim localul, am trecut printr-o încăpere (un hol de primire) de un gust desăvârşit. Deşi lumina nu era perfectă, din fotogafii veţi remarca fotoliile şi canapelele din piele alternând cu catifea de culoare acaju, draperiile bogate deasemeni de catifea de culoare închisă care la nevoie acopereau perdelele de tul de la ferestre, mobilierul de mahon, măsuţele încrustate. Cel mai mult m-a frapat candelabrul enorm amplasat în mijlocul camerei şi care avea în partea de sus zeci de lumânări şi opus, ţurţuri de cristal.

La ora la care am sosit noi, spre 17, funcţiona numai o parte a terasei dar până am plecat, spre seară s-a mai aglomerat. Din nou m-a impresionat numărul mare de chelneri şi chelneriţe îmbrăcaţi toţi în uniforme: femeile fustă neagră şi bluză albă, bărbaţii pantaloni negri şi cămăşi albe. Toţi purtau mănuşi deşi nimeni nu mai respecta restricţiile pandemiei. Nici n-a trecut un minut şi a venit un chelner care s-a înclinat şi ne-a întrebat cu multă amabilitate, ce dorim să bem? Eu, bere fără alcool, nepoata o limonadă cu miere şi cătină. Nici n-au trecut două minute şi a sosit băutura rece. Când ne-a adus meniul, ne-a venit inima la loc în privinţa preţurilor.

Am comandat câte o porţie de ceafă de porc, câte 200gr, nu prea grasă, cu garnitură de cartofi prăjiţi. Nici nu ne-a venit să credem că la un local cu asemenea pretenţii, la două persoane, - cum veţi vedea-, nota de plată a fost doar de 108 lei, lăsat 120 pentru serviciul impecabil. Desert nu mai puteam servi, eram déjà sătule. După ce am achitat, ne-am întors spre casino unde eu am chemat un taxi să mă ducă acasă (în Sinaia sunt mai ieftine decât în Bucureşti) iar nepoata s-a mai plimbat prin Sinaia până târziu, venind acasă pe jos. A fost o zi superbă, atât vizita la casino cât şi la terasa Palace unde am fost tratate fără reproş. Ce mai, Palace şi-a păstrat clasa!

despre SERVICII

Absolut ieşită din comun politeţea şi amabilitatea personalului

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Porţii mari, gustoase, servite fără timpi de aşteptare

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Parcul Ghika e o frumuseţe la sfârşit de vară. Dealtfel întreaga Sinaie e înflorită, curată, cu totul deosebită de celelalte staţiuni de pe Valea Prahovei

Trimis de Michi in 15.09.22 19:08:07
Validat / Publicat: 15.09.22 20:20:12
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SINAIA.

VIZUALIZĂRI: 1740 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Hotel Palace din Sinaia

doinafil
[16.09.22 13:06:48]

Să vă fie de bine, mama Michi!

Am văzut și noi Hotelul Palace din Sinaia, în decembrie anul trecut. N-am mâncat acolo, ni s-a părut că era mai de „fitze” și că prețurile ar fi fost mai mari, daaaaar, văd că nu este așa. Dacă vom mai ajunge acolo, sigur îi vom călca pragul!

Sinaia are atâtea oferte de „mâncătorii” , care mai de care mai arătoase și muuuulte în centru, pe B-dul principal. Ce să mai spun de cele dinspre urcușurile spre punctele principale de atracție: teleferic, cota 1400, Castelele Peleș și Pelișor, Casa Enescu, etc!

Felicitări pentru articol și...

doinafil
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Sinaia?: