ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.08.2022

Data vizitei: 13 august 2022

Adresa: Strada Teilor 88, Râșnov Romacril 505400

Website: click aici

Link Google Maps: click aici

Chiar daca experienta de la Rosenau a fost una memorabila, prin lista de recomandari ale localnicilor se numara si aceasta locatie.

Fiind tot in Rasnov, am zis ca nu ar strica sa incercam si aici. Restaurantul se afla la marginea orasului, spre versantul cu Poiana Brasov. Este localizat in mijlocul parcului Promenada. Aici gasiti locuri de parcare suficiente, fara plata.

Am ajuns sambata seara undeva pe la 19:40. Locatia era destul de aglomerata dar am gasit rapid o masa libera. Au locuri si afara pe terasa unde erau umbrele, si in interior intr-o zona semi-inchisa compartimentata cu geamuri termopan care se deschid pentru a facilita aerisirea, dar si in interior, complet inchis, la parter si la etaj. La etaj este si un loc de joaca pentru cei mici, similar cu locurile de joaca din malluri, sunt si camere video, care se pot viziona de la parter. Adica iti poti lasa copilul acolo, mananci linistit si il si supervizezi prin imaginile video transmise in direct. Faina idee...

Locatia este foarte frumoasa, cumva similara unei cabane montane, foarte frumos amenajata.

Am comandat tot o ciorba de burta dar si o ciorba ardeleneasca cu afumatura, foccacia (in loc de paine) si desert... papanasi. Erau 2 in portie si i-am cerut separat la cate o farfurie. S-a rezolvat fara probleme.

Ciorba a costat 15 lei (s-a mai scumpit ceva fata de cei 13,80 lei dati de tata123 acum 6 luni... dar smantana si ardeiul au ramas la acelasi pret. 3,5 respectiv 1 leu). Insa preturile usor mai accesibile fata de Rosenau desi locatia este foarte comerciala. De 2 ori cat am fost aici, ambele dati era aproape plin de turisti, mai ales de grupuri care ocupau rapid 3-4 mese.

Comanda a venit dupa 20 de minute, destul de binisor tinand cont ca era aproape plin. Ce mi-a placut foarte foarte tare si nu am mai vazut de ceva vreme, toata vesela era branduita cu numele restaurantului si un mic logo. Farfuria mare care era pe masam castronul cu ciorba, castronul mic cu ardeiul iute, farfuria de la papanasi, TOATE! Foarte frumos si dragut.

Cum a fost ciorba de burta (sau cu flaușați, cum ii mai spun eu sau sotia)? Mai ales dupa orgasmul culinar de la Rosenau, produs cu doar o zi in urma. Sincer e nasol sa faci experimente dastea, cand stacheta este sus de tot, iti creezi anumite standarde si incepi sa faci fara sa vrei comparatii mai mult sau mai putin bune.

Nu as putea spune ca a fost mai buna decat cea de la Rosenau DAR a fost foarte foarte buna! La rosenau carnea era mai bine fiarta, mai moale, mai frageda. Si aici era ok dar parca nu la fel.

Cum a fost ciorba ardeleneasca cu afumatura? Am gustat din ea (era pentru sotie) si era la fel foarte foarte buna si i-a placut si ei foarte mult. La fel si foccacia.

Dupa ce ne-am delectat pupile gustative cu ciorbe, am trecut la desert, au venit si papanasii. Foarte foarte buni si ei, un deliciu culinar ce sa mai!

Toate au fost foarte bune iar preturile foarte decente comparativ cu alte locatii. Regasiti in poze si cateva file din meniu ca sa va faceti o idee despre ce mai au prin oferta, sau puteti consulta site-ul care este actualizat cu preturile reale din restaurant!

Toata distractia de mai sus a costat fix 66,5 lei. Doua ciorbe, 1 portie de smantana si 1 ardei iute, o foccacia si papanasi. Ieftin ca braga. Daca scoteam din ecuatie foccacia si papanasii, am fi dat sub 40 lei.

Trimis de ⭐ValentinB_88⭐ in 18.08.22 09:58:40
Validat / Publicat: 18.08.22 10:49:04
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în RÂȘNOV.

VIZUALIZĂRI: 1200 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P03 Deliciu culinar la Promenadă

doinafilPHONE
[18.08.22 14:11:34]

Papanașul arata "trăsnet", cu multă dulceață și smântână!

Noi acum suntem la "2 Mai", și-am luat aseară o porție, la 2 farfurii. A noastră a fost mai săracă și in dulceață și in smântână, si-a costat 26 lei. In alt loc, tot aici, pe litoral porția este 30 lei.

Să vă fie de bine!

tata123 🔱 CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[19.08.22 19:37:18]

@⭐ValentinB_88⭐: Mă bucur că ați avut o experiență culinară plăcută și gustoasă „La Promenada” din Râșnov. Ne-am bucurat și noi în iarnă de preparatele și serviciile acestui restaurant râșnovean (vezi impresii); pe lângă felurile de bază care au fost bune, am apreciat deliciosul apfelstrudel cu înghețată de vanilie.

Restaurantul „La Promenadă” are avantajul poziționării în natură, lângă așa numita „Promenada Sisi” , precum și privilegiul prezenței numeroaselor locuri de parcare gratuite.

Să vă fie de bine!

[23.08.22 22:03:06]

@⭐ValentinB_88⭐: Sa va fie de bine, votat cu mare drag.

doinafil, mishu, tata123 🔱, Yoda
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în zona Râșnov: