ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 31.08.2019
ÎNSCRIS: 02.07.12
JUL-2019
2 AD. + 1 COPII

Râșnov - Valea Cetății

Extenuat dupa o zi cumplita la spital, un chirurg se duce seara la restaurant sa cineze. Prezentandu-i lista, chelnerul incepu sa se laude:

-Am picioare afumate, ficat in sange, rinichi murati, limba tocata…

Medicul il intrerupe nervos:

-Stii ce? Daca vrei sa te plangi ma gasesti la clinica. Aici am venit sa mananc.

Așa cum am povestit în primul articol despre Râșnov - vezi impresii că n-am găsit loc de parcare spre cetate. Neavând prea mult timp la dispoziție iar la marginea drumului nu îmi place să parchez am intrat în curtea pensiunii Valea Cetății aflat la aproximativ 100 de metri de parcarea principală. Am parcat și ne-am îndreptat spre recepție pentru plata parcării care este de 20 lei pe zi.

Intrând am observat interiorul cochet și am decis să servim masa aici după vizita Cetății Râșnov și Dino-Parcului, astfel devenind clienții lor n-am mai plătit parcarea.

Cum ajungem

Voi repeta și de această dată ceea ce am scris în articolele anterioare:

Dinspre Sibiu se ajunge pe DN1/E68 iar în dreptul localității Ghimbav se virează la dreapta pe DN73B. După intrarea în localitate se va vira la stânga spre Poiana Brașov DN1E. Pensiunea dotată și cu restaurant se află pe partea stângă a șoselei în imediata vecinătate cu parcarea amenajată pentru vizitatorii cetății Râșnov. Parcarea este încăpătoare și se face în curtea spațioasă.

Adresa este Strada Cetății nr. 19

Restaurantul pensiune

Clădirea este construită complet din lemn iar prima mea impresie a fost că stilul construcției este undeva între rustic și modern. Cazarea se realizează în 12 camere cu prețurile începând de la 100 lei.

Pe noi ne-a interesat restaurantul deoarece am venit cu o foame de dinozauri de la Dino-Parc Râșnov. Zona de luat masa este împărțită în două, o zonă interioară și o zonă exterioară. Noi ne-am așezat în zona exterioară pe lunga terasă acoperită. Terasa fiind pe partea sud-vestică suplimentarea umbrei s-a realizat cu încă patru marchize montate astfel este exclus să iei masa în plină soare. După ce ne-am așezat pe terasa animată de clienți am primit meniul.

Ce se poate comanda?

Voi începe cu detaliile privind meniul. Astfel supele/ciorbele costă între 9-17 lei. O ciorbă de văcuță este 9 lei, una de burtă 14 lei iar cea cu fasole boabe și kaiser 17 lei.

Gustările reci sînt diverse și sînt formate din cașcaval, telemea, salam, salată de vinete, zacuscă de casă, măsline toate între 7-10 lei. Un platou țărănesc pentru 2 persoane cuprinzând mai multe feluri de bunătăți costă 50 de lei. La gustările calde am văzut mămăliga cu brânză și smântână 12 lei, omletă cu cașcaval și bacon 24 lei.

La cele preparate la grătar sau calde putem enumera un amestec de grill compus din ceafă porc, cârnați și piept pui toate acestea la 27 de lei. Șnițelul de porc costă 15 lei, ceafa 22 lei, mușchi file 18 lei, pastramă de porc cu mămăliguță 24 lei, pomana porcului 28 lei, tocănița de vițel 22 lei, aripioare de pui 15 lei, șnițel piept pui 14 lei, pastramă de pui cu ciuperci și mămăliguță 20 lei, piept de pui la grătar 17 lei, pulpă de pui la grătar tot 17 lei, frigăruie din piept de pui 17 lei, păstrăv la grătar 12 lei.

Garniturile costă între 3-9 lei. cartofii natur, prăjiți 7 lei, legume la gătar 8 lei, mămăliguță 3 lei, orez cu ciuperci 8 lei, piure de cartofi 8 lei.

Salatele costă între 7-9 lei. Avem cu varză, cu roșii, cu castraveți, salată șărănească, cu murături, gogoșar, ardei. Pe lângă garnituri se pot comanda tot felul de sosuri acestea costă 3-4 lei.

. La capitolul dulciuri avem clătite simple, cu ciocolată sau dulceață prețul variind între 10-16 lei. Înghețata costă 14 lei iar papanașii 16 lei.

Răcoritoarele costă între 6-12 lei gama apă, pepsi, prigat costă toate 7 lei, un red bull 10 iar o limonadă 12 lei. Cidrul de 0,33 costă 9 lei. La cafea și ceai sortimentele costă între 7-17 lei

Băutorii de tării vor băga puțin mai adânc mâna în buzunare coniacul costă între 12-20 lei suta de mililitri în funcție de sortiment și stele.romul și bitterul costă tot 20 de lei, coctailurile câte 18 lei, vermutul 10-12 lei. Ginul este 12 lei suta, lichiorul costă între 10-25 lei acesta din urmă fiind Sheridans. Pălinca este 25 lei, vodca 12-16 lei, afinata 20 lei, Whyskeyul 20-25 leiun digestiv (Jägermeister) este 16 lei. Berea rece după așa o plimbare este bună în funcție de sortiment ne vor costa 7-9 lei.

Ca la orice unitate care se respectă există și vinul casei costă 20 lei carafa de 1 litru. Restul este la sticlă de 0,75 și este mai scump undeva între 35-80 lei. Spumantul este 40 de lei.

Ce am mâncat noi?

Noi am comandat o ciorbă de burtă, 2 ciorbe de văcuță, șnițel de pui cu piure, salată de varză, bere cu și fără alcool, pepsi. Atât. Total 140 lei minus 10 % cu un cupon primit la casele de bilete deci 126 lei. În poze va arăta cam sărăcăcios ceea ce am mâncat dar ne-am săturat au fost porții mari.

Personalul

Personalul a fost amabil, timpul de așteptare a fost destul de mic iar la sfârșit am plătit cu cardul. Recomand acest loc.

Trimis de AZE in 31.08.19 00:27:10
Validat / Publicat: 31.08.19 06:26:38
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în RÂȘNOV.

VIZUALIZĂRI: 1459 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P11 Terasa

Zoazore
[01.09.19 09:43:26]

@AZE: Apăi doar tu nu erai sadic! Dar și eu-s masochistă că citesc de-astea la 9:30 dimineața! Numai bine cât să spun c-am luat micul dejun cu ciorbă de burtă și șnițel de pui! Așa și?

Să vă fie de bine!

Zoazore