ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.06.2021
Prieteni
REZONABIL

încărcat de pe telefon!

Cuca

Nu știu câtă lume știe: Cuca Măcăii chiar există. E în județul Argeș la fel ca și cabana Cuca.

Pe nea Romică-l știe toată lumea, nici nu-ș ce rost are să mai scriu eu impresiile astea. Numa’ să mă laud c-am urcat pe firu’ văii pe pânză de apă cu motoru’ supraturat în viteza întâi de credeam că forestieru’ merge pe albia pârâului și că mi-a filat nea Romică toate lămpile de vedeam stele verzi cân’ ne era lumea mai dragă și chitara în fața ochilor. În loc să facem concert cu chitara ne-a făcut nea Romică concert de muzică de cameră de nu ne-a mai trebuit nimic. Nici nu ne-au mai trebuit viniluri sau altceva, deși au. Au chiar și rucksaci cu cadru – nici n-ai crede că așa ceva s-a folosit vreodată.

Cabana, în schimb, pitorească, susur de ape, verde brad și cabinet de psihologie. Poate unii au nevoie. Tot în Lerești, la fel ca-n totdeauna, tot fără semnal dar cu pădure și izvoare.

Să vedem Păpușa ne-au trebuit multe ore de chinuială dar probabil a meritat însă ciorba de perișoare de după a făcut toți banii.

Merită să faceți un drum pân-acolo da-i bine să anunțați înainte să vă aștepte cu cele de trebuință.

În pod stai la prici, sunt paturi destule, sub acoperiș, pe stânga și dreapta, mai sunt și vreo două camere micuțe la parter, care cum se-orientează.

Confortul nu-i maxim dar ambient-i de-a dreptul mirific.

Amu’, cu distracția, care cum se pricepe...

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Phaaa, mirific de-a dreptul...

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Nu-l ratați pe nea Romică!!!

Trimis de Mioritik in 07.06.21 21:42:30
Validat / Publicat: 07.06.21 22:12:46
  • A fost prima sa vizită/vacanță în M-ȚII IEZER-PĂPUȘA

VIZUALIZĂRI: 256 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P09 Iezer Păpușa, jnepeniș cu creastă

iulianic CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [08.06.21 10:56:29] »

Da, da, era o urătură pe care o știam în copilăria mea. Se încheia cam așa:

“Că nu suntem de ici-colea.

Suntem de la Cuca Muca

Un’ se face mămăliga cât nuca

Și-o păzesc doisprezece cu măciuca.”

Frumoase locuri ai descris și ne-ai arătat în poze, dar... cam greu accesibile pentru noi. Ne-am zdruncinat destul pe cei 6 km de drum forestier până la Mănăstirea Ștefan cel Mare - Slănic Moldova.

De ce crezi că sunt gratiile acelea la Clubul de drumeție montană “România Pitorească” - P05? Oare pentru ca să nu poată bate ursul cu laba în geam?

Mioritikscris / TELEFON [08.06.21 14:35:48] »

@iulianic: Și eu am gratii la fereastră acasă la mine ????, așa am cumpărat casa.

Cabana stă pustie 4-5 zile pe săptămână.

Orice intervenție în pustie știm că este anevoioasă. Salvamontul stă la Voina nu la Cuca.

Și

Paza bună trece primejdia rea.

Sunt destule în cabană, foloase și toate cele, bine gospodărită.

Din turism montan nu se înbogățește nimeni deci conservarea ajută. Cabanierii au joburi în altă parte să poată trăi.

Deci, aș zice, gratiile-s un semn de gospodăreală înțeleaptă. Plus, cluburile de munte nu au fost nicicând prea avute.

De la Voina la Cuca sunt vreo două cabane în paragină, una dispărută cu totul, ștearsă de pe pământ. Nu aveau gratii. Una mai rezistă bine. Are obloane.

Nasshu [08.06.21 14:52:31] »

@Mioritic:

Una mai rezistă bine. Are obloane.

Cred ca te referi la aceasta cabana, ultima pina-n Cuca google.com/maps/place/45% ... 46!4d25.0407128

Adica asta (am gasit o poza pe FB) pe FB

De fapt este o fosta baraca folosita de muncitorii forestieri care au defrisat toti versantii de pe partea dreapta cum urci spre Cuca, la fel ca si prima (cea daramata) care a ars de doua ori.

Niste oameni iubitori de munte au cumparat-o de la Romsilva (parca) prin 1980-1981.Acei oameni sunt parintii mei si un grup de prieteni (inca 3 familii). Era o daramatura cand au luat-o si timp de 1 an in fiecare weekend mergeau acolo si o reconstruiau.

Au amenajat-o asa cum au putut si cu ce aveau la vremea respectiva la dispozitie. AM petrecut foarte multe weekdduri acolo, ba una din familii a ramas sinistrata acolo 1 luna jumate in urma unei viituri. Find in fata acelui pinten de munte era singurul loc care scapa intreg cand veneau viiturile pe Cuca.

Obloanele le-am pus mai tirziu dupa ce niste binevoitori ne-au spart-o de vreo trei ori mai mult distrugand decat sa fure ceva (pentru ca nu prea aveau ce). Acele obloane am vazut si eu ca inca rezista si sunt functionale.

Dupa revolutie, s-au facut retrocedari si cum nu detineam pamantul de sub baraca/cabana am avut de ales sa o daramam sau sa o ' ' donam' ' catre cei care au mostenit terenul/padurile in zona. Am donat-o era pacat de munca noasta sa o demolam. Este folosita si in prezent cu aceeasi dotare pe care am facut-o noi la vremea respectiva. Inclusiv banca care se vede partial (in curte) in poza de pe FB este de pe vremea noastra.

Asta nu ne-a deranjat foarte tare, ce nu-mi place este ca acolo este un loc perfect pentru o investitie in turism. Dar e mai ieftin sa taie copacii

Mioritikscris / TELEFON [08.06.21 21:23:55] »

@Nasshu: wowww!!!

Sunt impresionată.

Acum înțelegem de ce sunt gratii la Cuca.

Telefonul meu nu deschide nici un link nici altul și nu vede hărți deci nu am putut vedea imaginile din ecou.

Dar presupun că despre acea construcție este vorba că alta cu obloane nu este între Voina și Cuca.

Florin, cabanierul (adjunctul lui Romică) ne-a spus că e în administrarea nu știu cărei minorități etnice sau de nu știu ce fel sau nu-ș ce grup de care fel că m-am chinuit să rețin ce spune și, totuși, nu am reușit. O să întreb ghida că era cu noi.

Era ceva din două cuvinte, parcă nu știe nimeni ce-i cu ei, cine sunt, ce scop au, ce caută pe lumea asta. Parcă ceva picat din lună.

Mika [24.06.21 10:13:32] »

@Nasshu: Abia acum am citit acest review si ecoul tău. Am fost si eu de curând la Cuca și pot să spun că sunt de acord cu tine. Este o zonă unde se pot face investiții fără a deranja mediul inconjurător. Se poate face o cabană mult mai confortabilă, din toate punctele de vedere. Dar, cine să se ocupe?!

iulianic, Mika, Mioritik
Alte impresii din această RUBRICĂLa pas prin M-ții #Iezer-Păpuşa: